Koronarografia: 5 najważniejszych informacji o badaniu tętnic wieńcowych. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Koronarografia: 5 najważniejszych informacji o badaniu tętnic wieńcowych. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu? - zdjęcie

Koronarografia: 5 najważniejszych informacji o badaniu tętnic wieńcowych. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Problemy z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego z roku na rok dotyczą coraz większej liczby osób. Ich diagnozowanie wymaga kontroli kardiologa i wykonania szeregu badań, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy, a także pozbycie się schorzenia. Zabiegiem, który pozwala na przeprowadzenie leczenia i jednoczesne sprawdzenie układu krążenia jest koronarografia. Wykonuje się ją u pacjentów po zawałach serca, przy miażdżycy, a także przy innych chorobach wieńcowych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jakie badania wykonać, kiedy odczuwamy ból w klatce piersiowej;
 • co to jest koronarografia i na czym polega badanie;
 • jakie są wskazania do badania i jak się przygotować;
 • na czym polega angioplastyka wieńcowa;
 • jak wygląda opieka po zabiegu koronarografii;
 • jakie są skutki uboczne zabiegu.

Zobacz również nasz inny artykuł: Miażdżyca - przyczyny, objawy, dieta. Jak leczyć miażdżycę?

Bóle w klatce piersiowej - gdzie szukać przyczyny i jakie badania wykonać?

Ból w klatce piersiowej może być różnorodny, w zależności od jego przyczyny. Jest również charakterystyczny dla przebiegu wielu chorób, dlatego konieczne jest wykonanie wielu badań, które pozwolą na znalezienie jego przyczyny. Podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem o częstotliwości bólu, jego nasileniu i lokalizacji, a także objawach. Ważne są również wszystkie choroby współistniejące. Najczęściej lekarze zlecają morfologię krwi, a także EKG i RTG klatki piersiowej. Oczywiście konieczny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Kiedy istnieje podejrzenie, że ból związany jest z układem pokarmowym, zleca się najczęściej USG i gastroskopię. Zdarza się, że w przypadku problemów z sercem, konieczne jest wykonanie koronarografii. 

Co to jest koronarografia i na czym polega badanie tętnic wieńcowych?

Koronarografia to badanie inwazyjne, dzięki któremu możliwa jest ocena naczyń krwionośnych znajdujących się w sercu. Badanie to rozpoczyna się od podania kontrastu, który wybarwia naczynia wieńcowe, dzięki czemu możliwa jest ich szczegółowa obserwacja i analiza poprzez promieniowanie rentgenowskie. Zabieg ten ma na celu zdiagnozowanie schorzeń, ale również w wielu przypadkach ich wyleczenie.

Wielu pacjentów w trosce o serce przyjmuje leki wzmacniające w formie tabletek czy syropu. Postępowanie to ma na celu utrzymanie serca w dobrym stanie, jednak ważne jest regularne wykonywanie badań i pozostawanie pod opieką kardiologa. 

Wskazania do koronarografii: jak przygotować się do badania? 5 najważniejszych informacji

Badanie tętnic wieńcowych, bo tak inaczej nazywa się koronarografię wykonuje się w sytuacji;

Koronarografia jest również wykonywana przed operacjami serca, a także u pacjentów, u których jest ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. 

Jak należy przygotować się do zabiegu? Najważniejsze informacje.

 1. Do badania przystępuje się na czczo. Nie zaleca się spożywać posiłków na około 8 godzin przez zabiegiem.
 2. Dzień przed badaniem należy dobrze nawodnić organizm, wypijając około 2 litry płynów. 
 3. Kobiety powinny zmyć lakier pokrywający paznokcie u stóp i dłoni, dzięki temu lekarz może kontrolować funkcję organizmu poprzez obserwację płytki paznokcia.
 4. Zaleca się zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (żółtaczce zakaźnej).
 5. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekarstwach i alergiach, szczególnie na kontrast, jeśli wystąpiła kiedyś u nas reakcja alergiczna. 

Balonikowanie i stent: na czym polega angioplastyka wieńcowa i kiedy trzeba ją wykonać?

Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który stosuje się w celu rozszerzenia lub udrożnienia zamkniętej tętnicy wieńcowej. Problem ten powstaje na skutek miażdżycy naczyń. Wykonuje się go na tętnicach szyjnych, wieńcowych, tętnicach narządów wewnętrznych i kończyn. Zabieg ten może skończyć się na balonikowaniu i wstawieniu implantu stentu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie drożności tętnic. Czasami wykonuje się także angioplastykę balonową, która polega na rozszerzeniu światła tętnic bez zakładania stentu. 

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest ostry zawał serca, a także ostry zespół wieńcowy. Balonikowanie wykonuje się także u osób z dławicą piersiową. Angioplastyka wieńcowa pozwala na leczenie wielu schorzeń, szczególnie przy chorobie wieńcowej i dusznicy, a dodatkowo wykonuje się ją w zwężeniu głównego pnia tętnicy wieńcowej lewej. 

Opieka po koronarografii: czas rekonwalescencji oraz stenty a praca fizyczna

Podczas wykonywania koronarografii lekarz ma za zadanie stwierdzić, w jakim stanie są tętnice wieńcowe. Jeśli nie ma zwężeń, zabieg kończy się, a pacjent następnego dnia może wrócić do domu. Kiedy jednak występują niedrożności naczyń, lekarz decyduje czy leczenie będzie odbywało się za pomocą farmakologii, przezskórnej angioplastyki wieńcowej ze stentowaniem czy operacji tzw. bajpasów. Zabieg angioplastyki jest wykonywany zaraz po koronarografii i jeśli pacjent nie ma powikłań, może wyjść ze szpitala następnego dnia. Kiedy stan osoby chorej jest poważny, lekarz może zdecydować się na przeniesienie pacjenta na oddział kardiochirurgii w celu przeprowadzenia operacji założenia bajpasów. W takiej sytuacji pobyt może znacznie się przedłużyć.

Opieka po koronarografii zwykle trwa 6-8 godzin, podczas których pacjent zostaje pod obserwacją. 

Kiedy można otrzymać wynik badania tętnic wieńcowych i jak wygląda?

Badanie tętnic wieńcowych wraz z przygotowaniem pacjenta trwa zwykle około 1 godziny. Wyniki są gotowe do odebrania już po kilku godzinach. Dzięki temu badaniu pacjent może dowiedzieć się o funkcjach lewej komory serca i zastawkach wewnątrzsercowych. 

Możliwe skutki uboczne koronarografii

Czy koronarografia jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Pomimo iż jest badaniem inwazyjnym, jest bezpieczna, a częstotliwość powikłań nie przekracza 2%. Ryzyko wzrasta w sytuacji wykonywania zabiegu koronarografii u osób starszych, a także cierpiących na niewydolność nerek, serca czy cukrzycę. Możliwe skutki uboczne koronarografii to krwawienie podskórne, siniaki, które zlokalizowane są w miejscu wkłucia, a także reakcja alergiczna (wysypka i ból głowy) na środek kontrastowy. U niewielkiej liczby pacjentów mogą wystąpić poważne skutki uboczne badania, takie jak:

 • udar mózgu;
 • uszkodzenie tętnic;
 • zawał serca;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • niedokrwienie kończyn;
 • anemia wtórna związana z silnym krwawieniem podczas przeprowadzania badania;
 • uszkodzenie nerek przez kontrast;
 • uszkodzenie tkanek przez promieniowanie rentgenu (zdarza się w sytuacji długiego badania). 

Wielu pacjentów przed zabiegiem koronarografii zastanawia się, czy jest on bolesny. Okazuje się, że jest praktycznie bezbolesny, jednak pacjent może odczuwać dyskomfort podczas wprowadzania cewnika. Kiedy podawany jest kontrast pacjenci skarżą się na uderzającą falę ciepła czy pieczenia, która bardzo szybko ustępuje. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.