Koronarografia: 5 najważniejszych informacji o badaniu tętnic wieńcowych. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Koronarografia: 5 najważniejszych informacji o badaniu tętnic wieńcowych. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu? - zdjęcie

Problemy z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego z roku na rok dotyczą coraz większej liczby osób. Ich diagnozowanie wymaga kontroli kardiologa i wykonania szeregu badań, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy, a także pozbycie się schorzenia. Zabiegiem, który pozwala na przeprowadzenie leczenia i jednoczesne sprawdzenie układu krążenia jest koronarografia. Wykonuje się ją u pacjentów po zawałach serca, przy miażdżycy, a także przy innych chorobach wieńcowych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jakie badania wykonać, kiedy odczuwamy ból w klatce piersiowej;
 • co to jest koronarografia i na czym polega badanie;
 • jakie są wskazania do badania i jak się przygotować;
 • na czym polega angioplastyka wieńcowa;
 • jak wygląda opieka po zabiegu koronarografii;
 • jakie są skutki uboczne zabiegu.

Zobacz również nasz inny artykuł: Miażdżyca - przyczyny, objawy, dieta. Jak leczyć miażdżycę?

Bóle w klatce piersiowej - gdzie szukać przyczyny i jakie badania wykonać?

Ból w klatce piersiowej może być różnorodny, w zależności od jego przyczyny. Jest również charakterystyczny dla przebiegu wielu chorób, dlatego konieczne jest wykonanie wielu badań, które pozwolą na znalezienie jego przyczyny. Podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem o częstotliwości bólu, jego nasileniu i lokalizacji, a także objawach. Ważne są również wszystkie choroby współistniejące. Najczęściej lekarze zlecają morfologię krwi, a także EKG i RTG klatki piersiowej. Oczywiście konieczny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Kiedy istnieje podejrzenie, że ból związany jest z układem pokarmowym, zleca się najczęściej USG i gastroskopię. Zdarza się, że w przypadku problemów z sercem, konieczne jest wykonanie koronarografii. 

Co to jest koronarografia i na czym polega badanie tętnic wieńcowych?

Koronarografia to badanie inwazyjne, dzięki któremu możliwa jest ocena naczyń krwionośnych znajdujących się w sercu. Badanie to rozpoczyna się od podania kontrastu, który wybarwia naczynia wieńcowe, dzięki czemu możliwa jest ich szczegółowa obserwacja i analiza poprzez promieniowanie rentgenowskie. Zabieg ten ma na celu zdiagnozowanie schorzeń, ale również w wielu przypadkach ich wyleczenie.

Wielu pacjentów w trosce o serce przyjmuje leki wzmacniające w formie tabletek czy syropu. Postępowanie to ma na celu utrzymanie serca w dobrym stanie, jednak ważne jest regularne wykonywanie badań i pozostawanie pod opieką kardiologa. 

Wskazania do koronarografii: jak przygotować się do badania? 5 najważniejszych informacji

Badanie tętnic wieńcowych, bo tak inaczej nazywa się koronarografię wykonuje się w sytuacji;

Koronarografia jest również wykonywana przed operacjami serca, a także u pacjentów, u których jest ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. 

Jak należy przygotować się do zabiegu? Najważniejsze informacje.

 1. Do badania przystępuje się na czczo. Nie zaleca się spożywać posiłków na około 8 godzin przez zabiegiem.
 2. Dzień przed badaniem należy dobrze nawodnić organizm, wypijając około 2 litry płynów. 
 3. Kobiety powinny zmyć lakier pokrywający paznokcie u stóp i dłoni, dzięki temu lekarz może kontrolować funkcję organizmu poprzez obserwację płytki paznokcia.
 4. Zaleca się zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (żółtaczce zakaźnej).
 5. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekarstwach i alergiach, szczególnie na kontrast, jeśli wystąpiła kiedyś u nas reakcja alergiczna. 

Balonikowanie i stent: na czym polega angioplastyka wieńcowa i kiedy trzeba ją wykonać?

Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który stosuje się w celu rozszerzenia lub udrożnienia zamkniętej tętnicy wieńcowej. Problem ten powstaje na skutek miażdżycy naczyń. Wykonuje się go na tętnicach szyjnych, wieńcowych, tętnicach narządów wewnętrznych i kończyn. Zabieg ten może skończyć się na balonikowaniu i wstawieniu implantu stentu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie drożności tętnic. Czasami wykonuje się także angioplastykę balonową, która polega na rozszerzeniu światła tętnic bez zakładania stentu. 

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest ostry zawał serca, a także ostry zespół wieńcowy. Balonikowanie wykonuje się także u osób z dławicą piersiową. Angioplastyka wieńcowa pozwala na leczenie wielu schorzeń, szczególnie przy chorobie wieńcowej i dusznicy, a dodatkowo wykonuje się ją w zwężeniu głównego pnia tętnicy wieńcowej lewej. 

Opieka po koronarografii: czas rekonwalescencji oraz stenty a praca fizyczna

Podczas wykonywania koronarografii lekarz ma za zadanie stwierdzić, w jakim stanie są tętnice wieńcowe. Jeśli nie ma zwężeń, zabieg kończy się, a pacjent następnego dnia może wrócić do domu. Kiedy jednak występują niedrożności naczyń, lekarz decyduje czy leczenie będzie odbywało się za pomocą farmakologii, przezskórnej angioplastyki wieńcowej ze stentowaniem czy operacji tzw. bajpasów. Zabieg angioplastyki jest wykonywany zaraz po koronarografii i jeśli pacjent nie ma powikłań, może wyjść ze szpitala następnego dnia. Kiedy stan osoby chorej jest poważny, lekarz może zdecydować się na przeniesienie pacjenta na oddział kardiochirurgii w celu przeprowadzenia operacji założenia bajpasów. W takiej sytuacji pobyt może znacznie się przedłużyć.

Opieka po koronarografii zwykle trwa 6-8 godzin, podczas których pacjent zostaje pod obserwacją. 

Kiedy można otrzymać wynik badania tętnic wieńcowych i jak wygląda?

Badanie tętnic wieńcowych wraz z przygotowaniem pacjenta trwa zwykle około 1 godziny. Wyniki są gotowe do odebrania już po kilku godzinach. Dzięki temu badaniu pacjent może dowiedzieć się o funkcjach lewej komory serca i zastawkach wewnątrzsercowych. 

Możliwe skutki uboczne koronarografii

Czy koronarografia jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Pomimo iż jest badaniem inwazyjnym, jest bezpieczna, a częstotliwość powikłań nie przekracza 2%. Ryzyko wzrasta w sytuacji wykonywania zabiegu koronarografii u osób starszych, a także cierpiących na niewydolność nerek, serca czy cukrzycę. Możliwe skutki uboczne koronarografii to krwawienie podskórne, siniaki, które zlokalizowane są w miejscu wkłucia, a także reakcja alergiczna (wysypka i ból głowy) na środek kontrastowy. U niewielkiej liczby pacjentów mogą wystąpić poważne skutki uboczne badania, takie jak:

 • udar mózgu;
 • uszkodzenie tętnic;
 • zawał serca;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • niedokrwienie kończyn;
 • anemia wtórna związana z silnym krwawieniem podczas przeprowadzania badania;
 • uszkodzenie nerek przez kontrast;
 • uszkodzenie tkanek przez promieniowanie rentgenu (zdarza się w sytuacji długiego badania). 

Wielu pacjentów przed zabiegiem koronarografii zastanawia się, czy jest on bolesny. Okazuje się, że jest praktycznie bezbolesny, jednak pacjent może odczuwać dyskomfort podczas wprowadzania cewnika. Kiedy podawany jest kontrast pacjenci skarżą się na uderzającą falę ciepła czy pieczenia, która bardzo szybko ustępuje. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.