Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) – co warto wiedzieć o badaniu oraz jak się przygotować?

Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) – co warto wiedzieć o badaniu oraz jak się przygotować? - zdjęcie

Rak szyjki macicy to choroba, która zbiera duże żniwa. Co roku ok. 500 tys. kobiet choruje na nowotwór, niemal połowa z nich przegrywa walkę z chorobą. Przyczyną jest zbyt późne wykrycie występujących zmian, brak badań profilaktycznych. Choroba w początkowym stopniu jest niemal całkowicie wyleczalna, a jednym z badań, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, jest kolposkopia.

Czym jest kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy)?

Kolposkopia to małoinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy. Polega na oglądaniu szyjki macicy, jej kanału, pochwy oraz sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu. W trakcie badania lekarz może pobrać wycinek tkanki, który zostanie poddany badaniu histopatologicznemu. 

Badanie kolposkopowe pomaga ocenić wygląd i stan narządów rodnych, określić, czy występuje nadżerka, infekcje i czy potrzebne jest dalsze leczenie. Pozwala rozróżnić charakter infekcji, stwierdzić, czy wywołana jest przez bakterie, grzyby czy pierwotniaki, umożliwia rozpoznanie zakażeniem wirusem HPV. Jej głównym celem jest jednak wykrycie dysplazji, czyli stanów przedrakowych oraz zmian nowotworowych. Badanie umożliwia również sprawdzenie czy w trakcie wcześniejszych zabiegów zostały usunięte wszystkie zmiany chorobowe.

Jak przygotować się do kolposkopii?

Przygotowanie do kolposkopii nie jest uciążliwe. Pacjentka musi wykazać się jedynie samodyscypliną i unikać pewnych czynności.

Siedem dni przed badaniem zabronione jest współżycie, które może zaburzyć wynik badania. Kilka dni przed wziernikowaniem szyjki macicy nie można stosować środków dopochwowych, globulek, tabletek oraz wykonywać irygacji. Jeżeli pacjentka jest w trakcie leczenia przeciwzapalnego, musi odczekać co najmniej 4 dni, w czasie których nie będzie przyjmowała leków. Badanie nie może odbyć się w czasie miesiączki ani innego krwawienia z dróg rodnych. Należy wykonywać je między 10 a 20 dniem cyklu.

W dniu wykonania kolposkopii pacjentka nie może być poddana wcześniejszemu badaniu ginekologicznemu oraz USG transwaginalnemu. Kolposkopia może być wykonywana wielokrotnie, jej jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na jod.

Jak wygląda przebieg badania kolposkopii?

Kolposkopia to proste i bezinwazyjne badanie, które wykonuje się w gabinecie lekarza, na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu może obejrzeć część pochwową szyki macicy. W kolejnym etapie przez wziernik wprowadza przez kolposkop i w dużym powiększeniu ogląda kobiece narządy oraz ocenia charakter śluzu.

Oględziny te pozwalają stwierdzić, z jaką infekcją ma do czynienia, a to ułatwia zaordynowanie odpowiedniego leczenia.

Lekarz ma również możliwość pobrania wydzieliny do badania. W kolejnym etapie lekarz ogląda nabłonek szyki macicy, pochwę i srom. Robi to na dwa sposoby. Na początku za pomocą soli fizjologicznej usuwa wydzielinę i ogląda nabłonek, a potem przemywa nabłonek roztworem kwasu octowego lub mlekowego. Może również użyć płynu Lugola i wykonać próbę jodową. Na tym etapie lekarz ocenia również naczynia krwionośne, których stan może świadczyć o rozwoju nowotworu.

Jeżeli zmiany wydają się niepokojące, specjalista wykonuje znieczulenie miejscowe i pobiera wycinek tkanki oraz wyskrobiny z kanału szyjki (kolposkopia z biopsją). 

Kolposkopia szyjki macicy trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście minut. Badanie jest bardzo dokładne i wykrywa wszelkie nieprawidłowości w kobiecych narządach płciowych.

Kolposkopia – czy badanie boli?

Wiele kobiet unika badania, ponieważ obawia się bólu. To błędne myślenie, ponieważ badanie jest bezbolesne, nie wymaga podania znieczulenia. Odbywa się w trakcie wizyty w gabinecie, nie są potrzebne warunki szpitalne. Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort, ale nie różni się od niczym od samopoczucia w trakcie tradycyjnego badania.

Po kolposkopii pacjentka może wrócić do codziennego funkcjonowania. Nie ma przeciwwskazań, aby wrócić do pracy czy szkoły, nie jest potrzebnie zwolnienie lekarskie. Czasami może wystąpić lekkie podrażnienie czy pieczenie, ale to nic niepokojącego. Aby pozbyć się niemiłego uczucia, można zastosować globulki z kwasem hialuronowym.

Jak interpretować wyniki badania kolposkopii?

Wyniki kolposkopii bez biopsji znane są w kilka minut po badaniu. Jeżeli został pobrany wycinek, czas oczekiwania na wyniki jest dłuższy, wynosi zazwyczaj 1-4 tygodnie. Wyróżnia się cztery grupy wyników, tzn.

1 - prawidłowy obraz kolposkopowy,

2 - nieprawidłowy obraz kolposkopowy,

3 - niejasny obraz kolposkopowy,

4 - inny obraz kolposkopowy.

W przypadku wyników mieszczących się grupie 2 i 3 konieczna jest dalsza diagnostyka, która pozwoli wykluczyć lub potwierdzić występowanie nowotworu.

Kiedy wymagane jest przeprowadzanie badania kolposkopii?

Kolposkopię wykonuje się najczęściej w przypadku niepokojących wyników badania cytologicznego. Często zalecana jest również po zauważeniu przez lekarza niepojących zmian na części pochwowej szyjki macicy. Sugerowana jest dla kobiet, które cierpią na częste infekcje pochwy, upławy i stany zapalne oraz mają pozytywny wynik testu na obecność HPV. Wskazaniem są niezidentyfikowane krwawienia i plamienia z dróg rodnych.

Kolposkopię wykonuje się również u kobiet, które przeszły zabieg ginekologiczny - wówczas badanie pozwala sprawdzić, czy wszystkie zmiany zostały usunięte.

Kolposkopia w ciąży – co warto wiedzieć?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania. W tym okresie, głównie w pierwszym trymestrze, występują zmiany ciążowe, które mogą być widoczne na badaniu cytologicznym. Kolposkopia niemal w 100% potwierdza lub wyklucza występowanie zmian przedrakowych. Pomaga określić miejsca, z których można pobrać wycinki do badań. Wziernikowanie szyjki macicy jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, nie powoduje skutków ubocznych ani zagrożenia dla dziecka.

Ile kosztuje badanie kolposkopii?

Badanie kolposkopowe można wykonać prywatnie, w gabinecie ginekologa lub skorzystać z badania refundowanego przez NFZ.

  • Badanie w ramach NFZ przysługuje jako etap pogłębionej profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać panie, które w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Kobiety obciążone ryzykiem wystąpienia nowotworu, mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. 
  • Badanie kolposkopowe można również wykonać prywatnie. Cena kolposkopii jest zależna od renomy gabinetu i rejonu Polski, waha się od 150 do 250 zł. Koszt jest większy, gdy w trakcie badania pobierany jest wycinek. W takim wypadku cena wynosi 400-500 zł.

Kolposkopia to badanie, które może uratować życie. Nie należy się go bać, jest bezbolesne, a może uchronić przed nowotworem szyjki macicy oraz innym chorobami narządów rodnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem