Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) – co warto wiedzieć o badaniu oraz jak się przygotować?

Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) – co warto wiedzieć o badaniu oraz jak się przygotować? - zdjęcie

Rak szyjki macicy to choroba, która zbiera duże żniwa. Co roku ok. 500 tys. kobiet choruje na nowotwór, niemal połowa z nich przegrywa walkę z chorobą. Przyczyną jest zbyt późne wykrycie występujących zmian, brak badań profilaktycznych. Choroba w początkowym stopniu jest niemal całkowicie wyleczalna, a jednym z badań, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, jest kolposkopia.

Czym jest kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy)?

Kolposkopia to małoinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy. Polega na oglądaniu szyjki macicy, jej kanału, pochwy oraz sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu. W trakcie badania lekarz może pobrać wycinek tkanki, który zostanie poddany badaniu histopatologicznemu. 

Badanie kolposkopowe pomaga ocenić wygląd i stan narządów rodnych, określić, czy występuje nadżerka, infekcje i czy potrzebne jest dalsze leczenie. Pozwala rozróżnić charakter infekcji, stwierdzić, czy wywołana jest przez bakterie, grzyby czy pierwotniaki, umożliwia rozpoznanie zakażeniem wirusem HPV. Jej głównym celem jest jednak wykrycie dysplazji, czyli stanów przedrakowych oraz zmian nowotworowych. Badanie umożliwia również sprawdzenie czy w trakcie wcześniejszych zabiegów zostały usunięte wszystkie zmiany chorobowe.

Jak przygotować się do kolposkopii?

Przygotowanie do kolposkopii nie jest uciążliwe. Pacjentka musi wykazać się jedynie samodyscypliną i unikać pewnych czynności.

Siedem dni przed badaniem zabronione jest współżycie, które może zaburzyć wynik badania. Kilka dni przed wziernikowaniem szyjki macicy nie można stosować środków dopochwowych, globulek, tabletek oraz wykonywać irygacji. Jeżeli pacjentka jest w trakcie leczenia przeciwzapalnego, musi odczekać co najmniej 4 dni, w czasie których nie będzie przyjmowała leków. Badanie nie może odbyć się w czasie miesiączki ani innego krwawienia z dróg rodnych. Należy wykonywać je między 10 a 20 dniem cyklu.

W dniu wykonania kolposkopii pacjentka nie może być poddana wcześniejszemu badaniu ginekologicznemu oraz USG transwaginalnemu. Kolposkopia może być wykonywana wielokrotnie, jej jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na jod.

Jak wygląda przebieg badania kolposkopii?

Kolposkopia to proste i bezinwazyjne badanie, które wykonuje się w gabinecie lekarza, na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu może obejrzeć część pochwową szyki macicy. W kolejnym etapie przez wziernik wprowadza przez kolposkop i w dużym powiększeniu ogląda kobiece narządy oraz ocenia charakter śluzu.

Oględziny te pozwalają stwierdzić, z jaką infekcją ma do czynienia, a to ułatwia zaordynowanie odpowiedniego leczenia.

Lekarz ma również możliwość pobrania wydzieliny do badania. W kolejnym etapie lekarz ogląda nabłonek szyki macicy, pochwę i srom. Robi to na dwa sposoby. Na początku za pomocą soli fizjologicznej usuwa wydzielinę i ogląda nabłonek, a potem przemywa nabłonek roztworem kwasu octowego lub mlekowego. Może również użyć płynu Lugola i wykonać próbę jodową. Na tym etapie lekarz ocenia również naczynia krwionośne, których stan może świadczyć o rozwoju nowotworu.

Jeżeli zmiany wydają się niepokojące, specjalista wykonuje znieczulenie miejscowe i pobiera wycinek tkanki oraz wyskrobiny z kanału szyjki (kolposkopia z biopsją). 

Kolposkopia szyjki macicy trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście minut. Badanie jest bardzo dokładne i wykrywa wszelkie nieprawidłowości w kobiecych narządach płciowych.

Kolposkopia – czy badanie boli?

Wiele kobiet unika badania, ponieważ obawia się bólu. To błędne myślenie, ponieważ badanie jest bezbolesne, nie wymaga podania znieczulenia. Odbywa się w trakcie wizyty w gabinecie, nie są potrzebne warunki szpitalne. Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort, ale nie różni się od niczym od samopoczucia w trakcie tradycyjnego badania.

Po kolposkopii pacjentka może wrócić do codziennego funkcjonowania. Nie ma przeciwwskazań, aby wrócić do pracy czy szkoły, nie jest potrzebnie zwolnienie lekarskie. Czasami może wystąpić lekkie podrażnienie czy pieczenie, ale to nic niepokojącego. Aby pozbyć się niemiłego uczucia, można zastosować globulki z kwasem hialuronowym.

Jak interpretować wyniki badania kolposkopii?

Wyniki kolposkopii bez biopsji znane są w kilka minut po badaniu. Jeżeli został pobrany wycinek, czas oczekiwania na wyniki jest dłuższy, wynosi zazwyczaj 1-4 tygodnie. Wyróżnia się cztery grupy wyników, tzn.

1 - prawidłowy obraz kolposkopowy,

2 - nieprawidłowy obraz kolposkopowy,

3 - niejasny obraz kolposkopowy,

4 - inny obraz kolposkopowy.

W przypadku wyników mieszczących się grupie 2 i 3 konieczna jest dalsza diagnostyka, która pozwoli wykluczyć lub potwierdzić występowanie nowotworu.

Kiedy wymagane jest przeprowadzanie badania kolposkopii?

Kolposkopię wykonuje się najczęściej w przypadku niepokojących wyników badania cytologicznego. Często zalecana jest również po zauważeniu przez lekarza niepojących zmian na części pochwowej szyjki macicy. Sugerowana jest dla kobiet, które cierpią na częste infekcje pochwy, upławy i stany zapalne oraz mają pozytywny wynik testu na obecność HPV. Wskazaniem są niezidentyfikowane krwawienia i plamienia z dróg rodnych.

Kolposkopię wykonuje się również u kobiet, które przeszły zabieg ginekologiczny - wówczas badanie pozwala sprawdzić, czy wszystkie zmiany zostały usunięte.

Kolposkopia w ciąży – co warto wiedzieć?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania. W tym okresie, głównie w pierwszym trymestrze, występują zmiany ciążowe, które mogą być widoczne na badaniu cytologicznym. Kolposkopia niemal w 100% potwierdza lub wyklucza występowanie zmian przedrakowych. Pomaga określić miejsca, z których można pobrać wycinki do badań. Wziernikowanie szyjki macicy jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, nie powoduje skutków ubocznych ani zagrożenia dla dziecka.

Ile kosztuje badanie kolposkopii?

Badanie kolposkopowe można wykonać prywatnie, w gabinecie ginekologa lub skorzystać z badania refundowanego przez NFZ.

  • Badanie w ramach NFZ przysługuje jako etap pogłębionej profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać panie, które w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Kobiety obciążone ryzykiem wystąpienia nowotworu, mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. 
  • Badanie kolposkopowe można również wykonać prywatnie. Cena kolposkopii jest zależna od renomy gabinetu i rejonu Polski, waha się od 150 do 250 zł. Koszt jest większy, gdy w trakcie badania pobierany jest wycinek. W takim wypadku cena wynosi 400-500 zł.

Kolposkopia to badanie, które może uratować życie. Nie należy się go bać, jest bezbolesne, a może uchronić przed nowotworem szyjki macicy oraz innym chorobami narządów rodnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.