Kodeina – czym jest i jakie ma zastosowanie? Jakie mogą być potencjalne skutki uboczne stosowania kodeiny?

Kodeina – czym jest i jakie ma zastosowanie? Jakie mogą być potencjalne skutki uboczne stosowania kodeiny? - zdjęcie

Kodeina to substancja, której zastosowanie w lekach może budzić wiele kontrowersji. Bardzo dużo bowiem mówi się o jej uzależniającym działaniu. Bez wątpienia jednak jest to jednak najstarszy, znany ludzkości środek używany m.in. do leczenia bólów głowy. Stosowana od czasów starożytności kodeina ma również wiele innych działań. Czym jest i w jakich lekach można ją znaleźć? Jaki ma wpływ na zdrowie człowieka oraz czy można się od niej uzależnić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Kodeina jest jednym z przepisywanych leków na kaszel. O tym, jak rozróżnić poszczególny typu kaszlu, możesz przeczytać w artykule: Jak rozróżnić kaszel mokry od suchego?

Kodeina – co to jest?

Substancja nazywana kodeiną to jeden z alkaloidów, które powstają na bazie soku mlecznego oraz niedojrzałych makówek. Ciecz ta od wieków była używana przed wszelkiego rodzaju zabiegami chirurgicznymi. W postaci nalewki do popijania podawano ją pacjentom przed zabiegami. Po raz pierwszy jednak została wyizolowana w I poł. XIX w. przez Pierre'a Jeana Robiqueta — francuskiego chemika oraz farmaceutę.

Kodeina, czyli fosforanu kodeiny to składnik wielu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Można ją znaleźć również w syropach i tabletkach na przeziębienie i grypę oraz kaszel suchy. Nie należy jednak stosować jej w przypadku leczenia kaszlu mokrego. Ponadto substancja ta bardzo często uważana jest za lek, który może uzależniać jak narkotyk. 

Kodeina bez recepty

Jako składnik wielu leków jest ona dostępna w aptekach bez recepty. Jej działanie często porównuje się do morfiny. Jednak w przeciwieństwie do niej, leki z kodeiną nie są aż tak silnie uzależniające. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każda osoba pełnoletnia może jednorazowo zakupić w aptece do 150 mg kodeiny. Dozwolona dawka dzienna nie powinna przekraczać 240 mg.

W jakich lekach występuję kodeina?

Kodeina to lek należący do rodziny opioidów. Posiada ona silne działanie przeciwbólowe, dlatego też często jest używana do produkcji leków przeciwbólowych, które stosuje się w trakcie bolesnych menstruacji. Ponadto ma ona również wiele innych zastosowań w farmakologii. Jest znakomitym środkiem o działaniu przeciwkaszlowym, przez co polecana jest osobom zmagającym się z zapaleniem oskrzeli.

Kodeina w jakich lekach?

Kodeina występuje w lekach takich jak:

  • leki przeciwbólowe szczególnie te, które zawierają paracetamol lub ibuprofen;
  • tabletki z kodeiną (lub syropy) na kaszel i przeziębienie;
  • wyciągach ziołowych na bazie tymianku, kopru lub sosny;
  • lekach zawierających kofeinę;
  • sulfogwajakol — lekiem wykrztuśny.

Kodeinę zawierają m.in. Solpadeine oraz Thiociodin.

Jaki wpływ na organizm człowieka ma kodeina?

Substancja ta słynie nie tylko ze silnych właściwości przeciwbólowych, czy wykrztuśnych. Od wieków stosowana jest w medycynie jako środek, który posiada również inne zastosowanie.

Kodeina — działanie

Substancja ta wpływa również korzystnie na zmniejszenie poziomu śluzu, jaki wydziela się w drogach oddechowych oraz zapobiega jego gęstnieniu. Częściowo jest ona metabolizowana w ludzkim organizmie do postaci morfiny, w związku z czym uśmierza ból i przynosi poczucie ulgi. Dlatego też z powodzeniem można nią leczyć bóle o umiarkowanym nasileniu. Kodeina posiada również działanie zapierające, przez co w niektórych przypadkach może ona być używana do leczenia biegunkiNie powinna jednak być stosowana w połączeniu z lekami nasennymi, uspokajającymi, czy alkoholem. Może ona bowiem powodować poczucie senności.

Czy można przedawkować kodeinę?

Zdaniem wielu lekarzy kodeina jest środkiem bezpiecznym, a przyjmowana przez krótki czas oraz wedle ścisłych zaleceń lekarskich — nie powinna ona uzależniać. W trakcie jej stosowania należy jednak pamiętać o tym, że jej dozwolona dawka dzienna pod żadnym pozorem nie powinna przekraczać 240 mg. Mimo iż substancja ta jest obecna w lekach dostępnych bez recepty, w przypadku niektórych osób możliwe jest przedawkowanie kodeiny. Dlatego też w trakcie jej przyjmowania należy zachować szczególną ostrożność — zwłaszcza jeżeli jest podawana osobom niepełnoletnim. Przedawkowanie kodeiny objawia się m.in.:

  • Niebieskawym zabarwieniem skóry lub ust;
  • Zaburzeniami świadomości lub jej chwilową utratą;
  • Bólem bądź dyskomfortem odczuwanym w okolicach klatki piersiowej;
  • Zwężonymi źrenicami;
  • Poczuciem nadmiernej senność i znużenia;
  • Halucynacjami;
  • Napadami agresji lub nadmiernym pobudzeniem;
  • Brakiem wyczuwalnego ciśnienia tętniczego;
  • Spowolnionym i nieregularnym biciem serca.

W przypadku występowania wymienionych powyżej objaw przedawkowania kodeiny, należy natychmiast udać się do lekarza. Osoby zażywające leki na bazie tej substancji muszą również pamiętać o tym, że ich spożywanie wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów. Zwłaszcza gdy przyjmuje się ją po raz pierwszy w życiu. Pod żadnym pozorem nie należy również łączyć kodeiny z alkoholem. Może ona bowiem stanowić zagrożenie życia.

Jakie są działania niepożądane kodeiny?

Lek z kodeiną u niektórych osób może wywoływać również szereg działań niepożądanych. Osoby stosujące leki na bazie tej substancji najczęściej narzekają na poczucie nadmiernej senności. Zauważono również u nich spowolnienie reakcji na różne bodźce. U nielicznych osób, które poddano leczeniu kodeiną, zauważono także:

  • Niepożądane zaparcia;
  • Sporadyczne wymioty oraz poczucie nudności;
  • Świąd i uczucie nadmiernej suchości w jamie ustnej;
  • Problemy przy wydalaniu moczu.

Bardzo rzadko spotyka się również objawy takie jak: występowanie reakcji anafilaktycznych, drgawki czy depresji oddechowej. W przypadku pojawienia się tych objaw — należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kodeina – interakcje z innymi lekami

Kodeina (tabletki, syrop itp.) niestety wchodzi w szereg różnych interakcji z innymi lekami. W niektórych przypadkach może ona wywołać:

  • Zaburzenia świadomości — np. w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwlękowymi, przeciwhistaminowymi, nasennymi oraz neuroleptykami;
  • Nasilenie niektórych chorób lub zneutralizowania działania leków — np. w przypadku stosowania z lekami na Parkinsona;
  • Problemy w oddychaniu bądź jego zatrzymanie — zwłaszcza w połączeniu z pochodnymi morfiny, benzodiazepinu oraz barbituranów;
  • Osłabienie pracy jelit — zwłaszcza w trakcie stosowania metoklopramidu lub innych leków wpływających na perystaltykę jelit.

Jakie są przeciwskazania do stosowania kodeiny?

Zbyt duże dawki kodeiny mogą spowodować zaburzenia układu oddechowego. W związku z tym, iż w najgorszym przypadku jej przedawkowanie może prowadzić do zatrzymania pracy płuc, wprowadzono szereg przepisów, które regulują stosowanie kodeiny. Mowa m.in. o zakazie stosowania leków na bazie kodeiny u:

  • Dzieci poniżej 12. roku życia;
  • Dzieci z zaburzeniami oddychania, które mają pomiędzy 12. a 18. rokiem życia;
  • Kobiet karmiących piersią;
  • Osób, u których lekarze stwierdzili zbyt szybkie przetwarzanie kodeiny do postaci morfiny.

Zakazy te wynikają ze stwierdzenia kilku ciężkich przypadków występowania depresji oddechowej u dorosłych i dzieci, które poddano leczeniu lekami z kodeiną. Niestety odnotowano też kilka przypadków śmiertelnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem