Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki

baner

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki

Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?

Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Z reguły tego rodzaju katar występuje również po kontakcie z sierścią zwierząt, grzybami, pleśnią czy kurzem - w zależności od tego, na co dokładnie alergik jest uczulony. Jak odróżnić katar sienny od zwykłego? Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?

Z artykułu dowiesz się:

 • skąd się bierze katar sienny i jakie są jego przyczyny,
 • jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego,
 • jakie są domowe sposoby na katar alergiczny,
 • po jakie leki warto sięgnąć, gdy towarzyszy nam katar sienny?

Przeczytaj także: Inhalacje na katar i przeziębienie

Skąd się bierze katar sienny? Kto z nas jest najbardziej narażony?

Katar sienny pojawia się w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje – zwane alergenami, które wnikają do organizmu osoby uczulonej. Najbardziej narażone na jego wystąpienie są więc osoby, u których zdiagnozowano różnego typu alergie. Czasami katar sienny jest jedyną reakcją uczuleniową organizmu, lecz może iść w parze z zaczerwienieniem skóry czy nawet napadami astmy, w zależności od ilości alergenu, z jaką miał kontakt uczulony. Najczęściej cieknący katar pojawia od razu po kontakcie z alergenem, choć u niektórych pacjentów może występować także w późniejszym czasie, na przykład po godzinie czy dwóch. Karat sienny w środowisku medycznym określany jest jako alergiczny nieżyt nosa - to właśnie takie sformułowanie znaleźć można na ulotkach leków przeciwalergicznych czy w dokumentacji medycznej chorego.

Przyczyny kataru siennego – jakie alergeny najczęściej wywołują katar alergiczny?

Katar sienny najczęściej występuje u alergików, którzy uczuleni są na:

 • sierść zwierząt,
 • pióra zwierząt,
 • pyłki drzew, kwiatów czy traw,
 • pleśnie,
 • grzyby,
 • kurz.

Objawy kataru siennego występują na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Oznacza to, że nie występuje on u osób uczulonych sam z siebie. W praktyce alergicy, którzy chcą uniknąć cieknącego kataru, powinni unikać kontaktu z alergenami, na które są uczuleni. Jakie są objawy kataru siennego? Przede wszystkim pacjenci uskarżają się na cieknącą "wodę z nosa", którą trudno w jakikolwiek sposób zatamować. Ponadto, może pojawić się:

 • seryjne kichanie,
 • chrypka,
 • obrzęk oczu,
 • osłabienie węchu, 
 • swędzenie podniebienia lub gardła,
 • uczucie ogólnego osłabienia.

Katar alergiczny, co do zasady, nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta, jednak jeśli towarzyszą mu problemy z oddychaniem bądź obrzęk gardła, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem; istnieje bowiem ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Pacjenci często zastanawiają się, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego, zwłaszcza jeśli dotąd nie mieli do czynienia z tym pierwszym? Otóż katarowi zwykłemu nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla kataru siennego, takie jak chociażby swędzenie oczu czy podniebienia. Z drugiej strony, przy zwykłym katarze mogą wystąpić klasyczne objawy przeziębienia czy grypy, takie jak:

 • bóle głowy
 • bóle mięśni,
 • kaszel,
 • gorączka.

Różnica polega też na tym, ile trwa katar alergiczny, a ile "tradycyjny". Zwykły katar mija po około 7 dniach, podczas gdy katar sienny może trwać albo kilka godzin, albo też kilka tygodni, w zależności od długości okresu ekspozycji na działanie alergenu. Zazwyczaj pacjenci, którzy cierpią na katar sienny, mówią o cieknącej z nosa wodzie, tymczasem w przypadku zwykłego kataru często mamy do czynienia z gęstą cieczą oraz ze zmianą jego struktury w trakcie przebiegu choroby.

Jak rozpoznać katar alergiczny u dziecka?

Przyczyny kataru alergicznego u dziecka, a także jego objawy są dokładnie takie same, jak w przypadku dorosłych. O ile jednak starsze, komunikatywne dziecko przekazuje informacje o swoim samopoczuciu czy stanie zdrowia, o tyle rozpoznanie kataru siennego u maluszków jest znacznie trudniejsze. W takim przypadku lepiej udać się do lekarza, który przede wszystkim zbada dziecko i wykluczy zmiany osłuchowe, mogące świadczyć o przeziębieniu czy grypie. Jeśli katarowi towarzyszą inne objawy, konieczne może być podanie leków antyhistaminowych. Co na katar alergiczny u dziecka sprawdzi się najlepiej? Lekarz może zadecydować o podaniu kropli do nosa bądź leków antyhistaminowych ogólnoustrojowych. 

Co na katar alergiczny? Skuteczny lek na katar sienny: krople, tabletki czy spray do nosa?

Co na katar alergiczny okazuje się najskuteczniejsze? Wiele zależy od tego, czy pacjent boryka się wyłącznie z klasycznym katarem, czy też towarzyszą mu dodatkowe objawy. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się krople na katar alergiczny, które aplikuje się punktowo. W takim przypadku pomocne mogą być też krople do inhalacji, dzięki którym udaje się - przynajmniej na jakiś czas - oczyścić zatoki. Krople często stosowane są przez osoby, borykające się z astmą, bowiem rozszerzają oskrzela, ułatwiając tym samym oddychanie. Tymczasem w przypadku, gdy pacjentowi towarzyszą też dodatkowe objawy uczulenia, na przykład zaczerwienienie skóry, lepiej sięgnąć po tabletki przeciwhistaminowe, które działają ogólnoustrojowo. Zdarza się, że pomimo zastosowania leku, pacjent wciąż boryka się z nieprzyjemnymi objawami alergii - wtedy też należy zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o podjęciu leczenia preparatami dostępnymi na receptę.

5 domowych sposobów na katar alergiczny, czyli jak pozbyć się kataru za pomocą naturalnych składników

W przypadku lekkiego, niezbyt uporczywego kataru siennego, pomocne mogą okazać się domowe metody. Dobrze sprawdzi się:

 • inhalacja na bazie olejku do nosa bądź soli morskiej - do miski z gorącą wodą dodajemy kilka kropel olejku czy soli, a następnie pochylamy się nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem,
 • zestaw do irygacji nosa - oczyszczają śluzówkę, są dostępne w każdej aptece,
 • nebulizacja,
 • kurkuma na katar alergiczny - wymieszać jedną łyżeczkę kurkumy w szklance gorącego mleka,
 • napar z szałwii i rumianku z dodatkiem majeranku.

Domowe sposoby na katar alergiczny, choć proste w zastosowaniu, nie zawsze okazują się skuteczne. Jeśli nie pomogą, dobrze jest sięgnąć po preparaty z apteki bądź skonsultować się z lekarzem, który przepisze nam odpowiednie medykamenty.

Czy można uniknąć zachorowania na alergiczny nieżyt nosa?

Alergicy często zastanawiają się, istnieje skuteczny lek na katar sienny oraz czy zachorowania można w ogóle uniknąć? Otóż nie ma konkretnego sposobu, który pomoże nam w przypadku kataru, a jedyną metodą jego uniknięcia jest brak kontaktu z alergenem, wywołującym niepożądaną reakcję. W praktyce oznacza to, że:

 • w sezonie pylenia powinniśmy unikać wychodzenia na dwór,
 • osoby uczulone na kurz muszą regularnie sprzątać mieszkanie, 
 • alergicy, uczuleni na sierść zwierząt nie powinni posiadać ich w domu,
 • należy unikać kontaktu z grzybami czy pleśniami.

Jeśli u pacjenta wystąpi alergiczny nieżyt nosa, to należy jak najszybciej usunąć alergen, który go spowodował. W przeciwnym razie katar może trwać nawet kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet tygodni. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.