Kamica nerkowa objawy i leczenie kamieni w drogach moczowych

Kamica nerkowa - zdjęcie

Kamica nerkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego, jak wskazują statystyki, dużo częściej cierpią na nią mężczyźni niż kobiety. Jest konsekwencją nieprawidłowej diety, otyłości, zbyt dużej ilości wapnia, a znikomej ilości magnezu oraz zbyt małej podaży płynów ciągu dnia. Wpływ może mieć również otyłość i nadwaga, a także występowanie chorób.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy kamicy układu moczowego, 
  • jakie są rodzaje kamicy,
  • jakie są sposoby jej leczenia,
  • jakie są sposoby na przyśpieszenie rodzenia kamieni.

Zobacz także artykuł:

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny kamicy układu moczowego

Kamica układu moczowego jest częstym schorzeniem dotykającym osoby między 30. a 50. rokiem życia. Spośród wielu przyczyn kamicy lekarze wskazują na nadmierne nasycenie moczu związkami chemicznymi i innymi różnorodnymi substancjami. To również zbyt mało wypijanej wody i innych płynów oraz nadmiar białka zwierzęcego w diecie. Na wystąpienie kamicy są narażone osoby, które cierpią na częste i nawracające zakażenia dróg moczowych, posiadają zrosty w układzie moczowym, które uniemożliwiają odpływ moczu oraz mają silny niedobór magnezu we krwi. Ryzyko rozwoju kamicy wzrasta w przypadku osób otyłych oraz przyjmujących preparaty z wapniem. 

Kamica nerkowa – objawy

Spośród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów kamicy wymienia się kolkę nerkową, która objawia się silnym i nagłym bólem w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem w stronę pęcherza. Ból ten może być tak silny, że mogą towarzyszyć mu omdlenia, nudności, wymioty oraz wzdęcia i ból brzucha, ale także bladość skóry czy osłabienie. Wśród innych objawów wymienia się:

  • krwiomocz
  • pieczenie podczas oddawania moczu, 
  • bolesne parcie na mocz,
  • ból w prąciu.

Kamica nerkowa - rodzaj kamicy nerkowej

Kamica nerkowa charakteryzuje się powstawaniem złogów różnego rodzaju, na które wpływ ma pH moczu. 

  • Niskie pH - złogi moczanowe i cystynowe,
  • wysokie pH - złogi fosforanowe i szczawianowe. 

Złogi powstają z różnorodnych substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Choć dają takie same objawy, ich leczenie jest jednak różnorodne. 

Kolka nerkowa – kiedy występuje: przyczyny

Kolka nerkowa jest jednym z głównych objawów kamicy nerkowej. Zlokalizowany kamień w przewodzie moczowym sprawia, że pojawia się silny ból, związany z zablokowaniem odpływu moczu. Zbyt duża ilość moczu, która napiera na nerki, wywołuje ich silny ból, a chory nie może oddać moczu. Kamień w nerce 7mm i mniejsze mogą zostać usunięte samoistnie, jednak większe rozmiary kamieni mogą doprowadzić nawet do ostrej niewydolności nerek. 

Piasek w nerkach - leczenie domowe i nie tylko

Piasek w nerkach powinien być zdiagnozowany w badaniu moczu oraz poprzez badanie USG jamy brzusznej. Jednym z najważniejszych czynników wspomagających leczenie jest wysoka podaż płynów. Należy wypijać około 2,5 litrów wody dziennie, tak aby wypłukać piasek zlokalizowany w nerkach. Jeśli wytworzył się kamień nerkowy w przypadku niewielkich rozmiarów, może być on samoczynnie wydalony z moczem. Tak naprawdę piasek z moczowodów może schodzić w różnym tempie, w zależności od pacjenta. Lekarze często przepisują leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne oraz rozkurczowe, które przyjmuje się w przypadku zauważenia pierwszych objawów kolki nerkowej. Warto dbać o swoje nerki przyjmując suplementy ziołowe, wspomagające układ moczowy

Dieta przy kamieniach nerkowych - zasady diety na kamienie

Spośród zasad dotyczących ustalania diety przy kamicy nerkowej, jest dostosowanie jej do rodzaju kamieni, jakie zlokalizowane są w układzie moczowym. Niezależnie od rodzaju choroby bardzo ważne jest:

  • wypijanie dużej ilości płynów, szczególnie niskozmineralizowanej, niskosodowej wody mineralnej;
  • ograniczenie spożycia mocnej herbaty i kawy;
  • ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie spożycia alkoholu;
  • zwiększenie aktywności fizycznej;
  • ograniczenie w diecie ostrych przypraw;
  • ograniczenie spożycia soli i produktów zawierających jej duże ilości oraz glutaminianu sodu, np. kiszonek, serów pleśniowych i żółtych, słonych przekąsek, jak chipsy i paluszki, przypraw w proszku, zup w proszku, kostek rosołowych, fast foodów.

W leczeniu dietą warto stosować napary ziołowe, które mogą okazać się pomocne w usuwaniu piasku i kamieni, np. napary z liści brzozy, z ziela skrzypu czy liści pokrzywy. Można również spożywać herbaty owocowe oraz soki owocowe cytrusowe. Wyjątek stanowi sok z grejpfruta, który może przyczyniać się do tworzenia kamieni w nerkach. 

Kamica nerkowa - co jeść, a czego unikać?

Tak jak zostało wspomniane, dieta w kamicy powinna być dopasowana do rodzaju kamieni znajdujących się w układzie moczowym. Ustalenie rodzaju kamieni pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz na dopasowanie diety, która może wspomóc w leczeniu schorzenia oraz uchronić organizm przed tworzeniem się nowych złogów. 

  • Kamica moczanowa - wymaga spożywania dużej ilości warzyw oraz produktów z mleka. Konieczne jest ograniczenie spożycia mięsa, które może być spożywane w niewielkiej ilości w formie gotowanej. Warto zrezygnować ze śledzi, szprotów, grzybów, sardynek, sosów i wywarów mięsnych oraz podrobów.
  • Kamica fosforanowa i wapniowa - wymaga zwiększenia spożycia białka do około 90 gram na dzień, a ograniczenia spożycia produktów bogatych w wapń, jak mleko, jogurty i sery.
  • Kamica szczawionowa - wymaga wyeliminowania kawy, herbaty, kakao oraz wszelkich produktów zawierających cukier, jak miód, dżem, słodycze, soki i napoje. Konieczne jest odstawienie z pozoru zdrowych, jednak w kamicy szczawionowej szkodliwych warzyw, takich jak buraki, botwinka, rabarbar, szczaw, szparagi i szpinak. Warto zwiększyć podaż produktów bogatych w magnez jak kasze, ryż, produkty zbożowe i zielone warzywa. 

Bardzo ważne jest, aby nie unikać spożycia wody przed snem, gdyż wskazane jest rozcieńczenie moczu w godzinach nocnych. 

Etapy rodzenia kamieni nerkowych

Kamienie w nerkach są związane z obecnością w układzie moczowym złogów zbudowanych z substancji i związków chemicznych. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo schodzi kamień z nerki, gdyż jest to kwestia indywidualna zależna od organizmu poszczególnych osób chorych. Rodzenie kamienia nerkowego nie jest prostą sprawą, dlatego atak kolki nerkowej może potrwać nawet kilka dni. Samo rodzenie kamieni może przechodzić przez wiele etapów, zarówno objawowych, jak i bezobjawowych i trwać od 1 miesiąca do nawet 1 roku. Kamienie w przewodzie moczowym przesuwają się wzdłuż dróg moczowych, aż do momentu ich całkowitego wydalenia. Taki stan określa się jako rodzenie kamieni nerkowych. 

Jak przyspieszyć rodzenie kamienia nerkowego

Rodzenie kamienia nerkowego to konsekwencja choroby, która u wielu ludzi przez lata przebiega bezobjawowo. Kiedy przyjdzie moment rodzenia kamienia nerkowego, konieczne jest zastosowanie leków moczopędnych i przeciwzapalnych oraz rozkurczowych, które przyśpieszą pozbywanie się złogów zlokalizowanych w układzie moczowym oraz zmniejszą silne dolegliwości bólowe. Pomocne jest również wypijanie dużej ilości wody oraz soku żurawinowego, który wspomaga leczenie zapalenia pęcherza moczowego. 

Aby uchronić się przed ponownym nawrotem choroby należy dbać o odpowiednie nawodnienie i dietę (unikać soli i nadmiaru cukru) oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem