Kamica nerkowa objawy i leczenie kamieni w drogach moczowych

Kamica nerkowa - zdjęcie

Kamica nerkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego, jak wskazują statystyki, dużo częściej cierpią na nią mężczyźni niż kobiety. Jest konsekwencją nieprawidłowej diety, otyłości, zbyt dużej ilości wapnia, a znikomej ilości magnezu oraz zbyt małej podaży płynów ciągu dnia. Wpływ może mieć również otyłość i nadwaga, a także występowanie chorób.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny i objawy kamicy układu moczowego, 
 • jakie są rodzaje kamicy,
 • jakie są sposoby jej leczenia,
 • jakie są sposoby na przyśpieszenie rodzenia kamieni.

Zobacz także artykuł:

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny kamicy układu moczowego

Kamica układu moczowego jest częstym schorzeniem dotykającym osoby między 30. a 50. rokiem życia. Spośród wielu przyczyn kamicy lekarze wskazują na nadmierne nasycenie moczu związkami chemicznymi i innymi różnorodnymi substancjami. To również zbyt mało wypijanej wody i innych płynów oraz nadmiar białka zwierzęcego w diecie. Na wystąpienie kamicy są narażone osoby, które cierpią na częste i nawracające zakażenia dróg moczowych, posiadają zrosty w układzie moczowym, które uniemożliwiają odpływ moczu oraz mają silny niedobór magnezu we krwi. Ryzyko rozwoju kamicy wzrasta w przypadku osób otyłych oraz przyjmujących preparaty z wapniem. 

Kamica nerkowa – objawy

Spośród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów kamicy wymienia się kolkę nerkową, która objawia się silnym i nagłym bólem w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem w stronę pęcherza. Ból ten może być tak silny, że mogą towarzyszyć mu omdlenia, nudności, wymioty oraz wzdęcia i ból brzucha, ale także bladość skóry czy osłabienie. Wśród innych objawów wymienia się:

 • krwiomocz
 • pieczenie podczas oddawania moczu, 
 • bolesne parcie na mocz,
 • ból w prąciu.

Kamica nerkowa - rodzaj kamicy nerkowej

Kamica nerkowa charakteryzuje się powstawaniem złogów różnego rodzaju, na które wpływ ma pH moczu. 

 • Niskie pH - złogi moczanowe i cystynowe,
 • wysokie pH - złogi fosforanowe i szczawianowe. 

Złogi powstają z różnorodnych substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Choć dają takie same objawy, ich leczenie jest jednak różnorodne. 

Kolka nerkowa – kiedy występuje: przyczyny

Kolka nerkowa jest jednym z głównych objawów kamicy nerkowej. Zlokalizowany kamień w przewodzie moczowym sprawia, że pojawia się silny ból, związany z zablokowaniem odpływu moczu. Zbyt duża ilość moczu, która napiera na nerki, wywołuje ich silny ból, a chory nie może oddać moczu. Kamień w nerce 7mm i mniejsze mogą zostać usunięte samoistnie, jednak większe rozmiary kamieni mogą doprowadzić nawet do ostrej niewydolności nerek. 

Piasek w nerkach - leczenie domowe i nie tylko

Piasek w nerkach powinien być zdiagnozowany w badaniu moczu oraz poprzez badanie USG jamy brzusznej. Jednym z najważniejszych czynników wspomagających leczenie jest wysoka podaż płynów. Należy wypijać około 2,5 litrów wody dziennie, tak aby wypłukać piasek zlokalizowany w nerkach. Jeśli wytworzył się kamień nerkowy w przypadku niewielkich rozmiarów, może być on samoczynnie wydalony z moczem. Tak naprawdę piasek z moczowodów może schodzić w różnym tempie, w zależności od pacjenta. Lekarze często przepisują leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne oraz rozkurczowe, które przyjmuje się w przypadku zauważenia pierwszych objawów kolki nerkowej. Warto dbać o swoje nerki przyjmując suplementy ziołowe, wspomagające układ moczowy

Dieta przy kamieniach nerkowych - zasady diety na kamienie

Spośród zasad dotyczących ustalania diety przy kamicy nerkowej, jest dostosowanie jej do rodzaju kamieni, jakie zlokalizowane są w układzie moczowym. Niezależnie od rodzaju choroby bardzo ważne jest:

 • wypijanie dużej ilości płynów, szczególnie niskozmineralizowanej, niskosodowej wody mineralnej;
 • ograniczenie spożycia mocnej herbaty i kawy;
 • ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie spożycia alkoholu;
 • zwiększenie aktywności fizycznej;
 • ograniczenie w diecie ostrych przypraw;
 • ograniczenie spożycia soli i produktów zawierających jej duże ilości oraz glutaminianu sodu, np. kiszonek, serów pleśniowych i żółtych, słonych przekąsek, jak chipsy i paluszki, przypraw w proszku, zup w proszku, kostek rosołowych, fast foodów.

W leczeniu dietą warto stosować napary ziołowe, które mogą okazać się pomocne w usuwaniu piasku i kamieni, np. napary z liści brzozy, z ziela skrzypu czy liści pokrzywy. Można również spożywać herbaty owocowe oraz soki owocowe cytrusowe. Wyjątek stanowi sok z grejpfruta, który może przyczyniać się do tworzenia kamieni w nerkach. 

Kamica nerkowa - co jeść, a czego unikać?

Tak jak zostało wspomniane, dieta w kamicy powinna być dopasowana do rodzaju kamieni znajdujących się w układzie moczowym. Ustalenie rodzaju kamieni pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz na dopasowanie diety, która może wspomóc w leczeniu schorzenia oraz uchronić organizm przed tworzeniem się nowych złogów. 

 • Kamica moczanowa - wymaga spożywania dużej ilości warzyw oraz produktów z mleka. Konieczne jest ograniczenie spożycia mięsa, które może być spożywane w niewielkiej ilości w formie gotowanej. Warto zrezygnować ze śledzi, szprotów, grzybów, sardynek, sosów i wywarów mięsnych oraz podrobów.
 • Kamica fosforanowa i wapniowa - wymaga zwiększenia spożycia białka do około 90 gram na dzień, a ograniczenia spożycia produktów bogatych w wapń, jak mleko, jogurty i sery.
 • Kamica szczawionowa - wymaga wyeliminowania kawy, herbaty, kakao oraz wszelkich produktów zawierających cukier, jak miód, dżem, słodycze, soki i napoje. Konieczne jest odstawienie z pozoru zdrowych, jednak w kamicy szczawionowej szkodliwych warzyw, takich jak buraki, botwinka, rabarbar, szczaw, szparagi i szpinak. Warto zwiększyć podaż produktów bogatych w magnez jak kasze, ryż, produkty zbożowe i zielone warzywa. 

Bardzo ważne jest, aby nie unikać spożycia wody przed snem, gdyż wskazane jest rozcieńczenie moczu w godzinach nocnych. 

Etapy rodzenia kamieni nerkowych

Kamienie w nerkach są związane z obecnością w układzie moczowym złogów zbudowanych z substancji i związków chemicznych. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo schodzi kamień z nerki, gdyż jest to kwestia indywidualna zależna od organizmu poszczególnych osób chorych. Rodzenie kamienia nerkowego nie jest prostą sprawą, dlatego atak kolki nerkowej może potrwać nawet kilka dni. Samo rodzenie kamieni może przechodzić przez wiele etapów, zarówno objawowych, jak i bezobjawowych i trwać od 1 miesiąca do nawet 1 roku. Kamienie w przewodzie moczowym przesuwają się wzdłuż dróg moczowych, aż do momentu ich całkowitego wydalenia. Taki stan określa się jako rodzenie kamieni nerkowych. 

Jak przyspieszyć rodzenie kamienia nerkowego

Rodzenie kamienia nerkowego to konsekwencja choroby, która u wielu ludzi przez lata przebiega bezobjawowo. Kiedy przyjdzie moment rodzenia kamienia nerkowego, konieczne jest zastosowanie leków moczopędnych i przeciwzapalnych oraz rozkurczowych, które przyśpieszą pozbywanie się złogów zlokalizowanych w układzie moczowym oraz zmniejszą silne dolegliwości bólowe. Pomocne jest również wypijanie dużej ilości wody oraz soku żurawinowego, który wspomaga leczenie zapalenia pęcherza moczowego. 

Aby uchronić się przed ponownym nawrotem choroby należy dbać o odpowiednie nawodnienie i dietę (unikać soli i nadmiaru cukru) oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.