Joga twarzy – ćwiczenia i efekty naturalnego odmładzania

Joga twarzy - zdjęcie

Wraz z upływem czasu nasza skóra traci jędrność i elastyczność, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki, przebarwienia, a także drobne linie. Czy istnieją sposoby, aby wygrać nierówną walkę z metryką i procesami starzenia się? Z całą pewnością można pomóc swojej skórze, aby zachowała dobry wygląd na dłużej! Jednym z rytuałów, które warto wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji skóry jest joga twarzy z angielskiego Face Yoga Method (FYM).

Joga twarzy: sekret młodego i promiennego wyglądu

Procesy starzenia się skóry rozpoczynają się już od około 25. roku życia, to wtedy zmniejsza się ilość kolagenu, który to zapewnia skórze sprężystość i elastyczność. Oczywiście na stan naszej skóry ma wpływ wiele czynników i można je podzielić na czynniki endogenne i egzogenne. Do czynników endogennych (wewnątrzpochodnych) należą: zmiany hormonalne, wiek, uwarunkowania genetyczne, niedobory witamin i minerałów. Do czynników egzogennych (zewnątrzpochodnych) zaliczamy: działanie promieniowania UV na skórę, nieodpowiednia lub brak pielęgnacji twarzy, zanieczyszczenie środowiska.

Na kondycję naszej skóry wpływ mamy my sami, poprzez odpowiednią pielęgnację i dopasowaną rutynę jesteśmy w stanie zdziałać wiele. Pierwszym i podstawowym krokiem do zadbania o cerę jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja, na którą składają się: demakijaż, oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Stosowanie odpowiednich kosmetyków to podstawa, dlatego warto pójść o krok dalej i zadbać o swoją skórę w dodatkowy sposób wykonując ćwiczenia mięśni twarzy.  

Joga twarzy to popularna metoda masażu/gimnastyki, która znalazła wiele wielbicielek na przestrzeni ostatnich lat. Czym jest zatem joga twarzy? Jest to nic innego, jak wykonywanie masażu skóry przy użyciu dłoni w połączeniu z wykonywaniem sekwencji ćwiczeń. Ogromną zaletą jogi twarzy jest przede wszystkim to, że można ją wykonywać w każdej pozycji, w każdym miejscu i nie zajmie ona więcej niż 15 minut, a dodatkowo nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych akcesoriów.

Za osobę, która stworzyła jogę twarzy uznaje się Japonkę Fumiko Takatsu. Kobieta ta po wypadku samochodowym doznała wielu urazów, a jedną z form rehabilitacji okazała się joga twarzy, która przyniosła spektakularne efekty.

Jak działa joga twarzy? Mechanizmy naturalnego odmładzania  

Face Yoga Method (joga twarzy) to zestaw ponad 70 ćwiczeń, które angażują wszystkie mięśnie twarzy oraz szyi. To właśnie połączenie praktyki mięśni, oddechu i odpowiedniego ucisku pozwalają na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Joga twarzy to naturalny sposób na odmłodzenie wyglądu, poprawę elastyczności skóry oraz przywrócenie jej symetrii. Na twarzy znajduje się aż 70 mięśni, a jak każdy mięsień, również te na twarzy wymagają ćwiczeń!  

Jakich efektów można spodziewać się wykonując regularną gimnastykę twarzy? Należą do nich:

 • lifting,
 • redukcja zmarszczek oraz linii,
 • poprawa krążenia,
 • redukcja/zminimalizowanie cieni i obrzęków widocznych pod oczami,
 • ujędrnienie skóry,
 • wzmocnienie mięśni,
 • efekt „pełniejszej” skóry,
 • poprawa samopoczucia.

Warto pamiętać, że joga twarzy to nie tylko ćwiczenie mięśni, wiążę się z nią również odpowiednie oddychanie, które zapewni uczucie relaksu i odprężenia. 

Podstawowe zasady ćwiczeń: jak prawidłowo wykonywać jogę twarzy?

W jaki sposób przygotować się do wykonania jogi twarzy? Najważniejszym i tak naprawdę jedynym krokiem do rozpoczęcia swojej przygody z FYM jest nauczenie się kilku prostych ćwiczeń i wykonywanie ich w sposób systematyczny. Do tej formy gimnastyki twarzy nie potrzebujemy żadnych dodatkowych gadżetów, ale zaleca się wykonywanie jej przy użyciu ulubionego kosmetyku, który zapewni odpowiedni poślizg.

Jogę twarzy można wykonywać w pozycji siedzącej, półleżącej, bądź leżącej. Dla osób początkujących zaleca się wykonywanie ćwiczeń przed lusterkiem. Masaż należy wykonywać na skórze uprzednio oczyszczonej i nawilżonej (tutaj sprawdzi się ulubiony olejek lub krem, który zapewni odpowiedni poślizg). Przed przystąpieniem do masażu należy również dokładnie umyć dłonie.

Jak często należy wykonywać ćwiczenia, aby osiągnąć zadowalające rezultaty? Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność, co za tym idzie ważniejsze jest regularne wykonywanie ćwiczeń i masażu, a mniej istotny jest czas ich trwania. Przyjmuje się, że na jogę twarzy powinno poświęcić się od 5 do 15 minut, a każdy ruch powtarza się przez około 10 sekund. Jeśli jednak nie dysponujesz taką ilością czasu możesz ćwiczyć krócej, a bardziej systematycznie.

Kiedy zatem rozpocząć swoją przygodę z jogą twarzy? Tak naprawdę nie ma żadnych wskazań co do wieku, w którym można rozpocząć ćwiczenia. Jak w każdym innym aspekcie życia najlepiej wyznawać zasadę „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego warto wprowadzić masaż twarzy do swojej pielęgnacyjnej rutyny jak najwcześniej. Oczywiście efekty ćwiczeń zależą od ich systematycznego wykonywania, a nie od wieku w którym zaczęliśmy je wykonywać.

Ćwiczenia na redukcję zmarszczek - skuteczne metody wyrównywania skóry

Ćwiczenia wygładzające czoło:

 1. Przy użyciu obu dłoni wykonać masaż czoła stosując okrężne ruchy. Masaż rozpocząć od środka czoła i kierować się w stronę skroni. Wykonać minimum 10 powtórzeń.
 2. Obie dłonie położyć na czole w taki sposób, aby się ze sobą krzyżowały. Następnie delikatnie napierać na czoło unosząc tym samym brwi. Przytrzymać przez 3-5 sekund, a następnie zrelaksować mięśnie. Czynność powtórzyć 10 razy.
 3. Brwi przytrzymać palcami obu rąk i unieść czoło, pozostać w takiej pozycji od 3 do 5 sekund, a następnie puścić. Powtórzyć ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie redukujące tzw. zmarszczki palacza:

Wargi schować do środka, a następnie wysunąć żuchwę do przodu. Pozostać w takiej pozycji przez 5 sekund i powtórzyć ćwiczenie 20 razy.

Ćwiczenie na wygładzenie „lwiej” zmarszczki:

Dłoń przyłożyć do czoła, a następnie przyciskać nią obszar między brwiami (nie odrywając dłoni od skóry). Wykonywać 10 powtórzeń po 10 sekund.

Ćwiczenie na „kurze łapki”:

Palec wskazujący oraz środkowy przyłożyć do zewnętrznego kącika oka, następnie ciągnąć skórę w kierunku boku, kolejno zmrużyć oczy. Wykonać ćwiczenie w serii 10 powtórzeń.

Ćwiczenie na opadające kąciki ust:

Między wargami zacisnąć ołówek lub długopis, a następnie postarać się uśmiechnąć. Ćwiczenie to powtarzać 10 razy w serii po 2-3 razy.

Oprócz wykonywanie masażu, czy gimnastyki twarzy warto wspomóc się również kosmetykami, które mają działanie rozjaśniające, nawilżające, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. Do takich produktów będą należeć: witamina C, retinol, kwas hialuronowy. Dodatkowo ochrona przeciwsłoneczna (kremy z filtrem SPF 50+) powinny być elementem codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Można również sięgnąć po produkty dedykowane cerze dojrzałej, suchej, szarej, czy pozbawionej blasku.

Ćwiczenia na uniesienie powiek - jak naturalnie poprawić ich wygląd?

Przykładowe ćwiczenia pomagające w walce z opadającymi powiekami.

Ćwiczenie 1: szeroko otworzyć oczy i jednocześnie unieść brwi wysoko. Pozycję przytrzymać przez kilka sekund, a następnie rozluźnić mięśnie. Powtórzyć 10 razy.

Ćwiczenie 2: wzrok unieść ku górze (jak najwyżej się da), pozostać w takiej pozycji przez kilka sekund, następnie wzrok opuścić. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy.

Ćwiczenie 3: opuszkami palców delikatnie uciskać dolne i górne powieki wykonując przy tym okrężne ruchy. Masaż wykonywać przez minutę.

Joga twarzy na drugi podbródek - techniki modelowania konturu twarzy

W tym celu stosuje się technikę zwaną mewing, która polega na poprawnym ułożeniu języka w stanie spoczynku. Nieodpowiednie ułożenie języka w jamie ustnej może doprowadzić do zmian w wyglądzie szczęki, a to z kolei doprowadzi do zmian w wyglądzie twarzy.

Pierwszym krokiem do pozbycia się drugiej brody jest prawidłowe ułożenie języka. Język powinien w całości przylegać do podniebienia i delikatnie je „podtrzymywać”, nie powinien opierać się o przednie zęby. Boki języka powinny dotykać zębów trzonowych.

Ćwiczenia uzupełniające: „malowanie” podniebienia czubkiem języka, wypowiadanie spółgłoski „ng” (podczas tego ćwiczenia należy starać się, aby całe podniebienie przykryć językiem), wykonywanie ruchu „zlizywania” czegoś z podniebienia.

Ćwiczenie 1: powoli wysunąć żuchwę do przodu starając się sięgnąć nią jak najdalej w przód i w tej pozycji pozostać przed okres 10 sekund. Ćwiczenie powtórzyć 3 razy.

Ćwiczenie 2: usta złożyć w kształt „dzióbka” i powoli unosić brodę starając się sięgnąć ustami jak najwyżej w stronę sufitu.

Ćwiczenie 3: wysunąć żuchwę i wykonywać okrężne ruchy w prawą i lewą stronę. Sekwencję tę powtórzyć minimum 20 razy na każdą ze stron.

Ćwiczenie 4: wysunąć język i starać się dotknąć nim czubek swojego nosa, pozycję tę należy utrzymać przez 10 sekund, wykonać 3 powtórzenia.

Ćwiczenie 5: otworzyć delikatnie usta, a palec wskazujący położyć na dolnych zębach. Palce powinny mocno pociągać żuchwę w dół, a żuchwą starać się napierać na palce ku górze. Pozycję utrzymać przez 10 sekund, a samo ćwiczenie powtórzyć 3 razy.

Ćwiczenia na zmniejszenie napięcia mięśniowego - jak rozluźnić mięśnie twarzy?

Jak rozluźnić mięśnie twarzy? W celu rozluźnienia napiętej skóry można zastosować kilka prostych ćwiczeń.

Ćwiczenie 1: należy szeroko się uśmiechnąć i utrzymać tej pozycję przez 5 sekund, a następnie rozluźnić twarz. Wykonać 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2: zamknąć oczy (mocno, ściskając je) i pozostać w takiej pozycji przez 20 sekund, a następnie rozluźnić oczy przez 15 sekund. Powtórzyć 3 razy.

Ćwiczenie 3: zmarszczyć nos, a następnie rozszerzyć nozdrza, pozycję tę utrzymać przez 15 sekund, a następnie puścić. Wykonać 3 powtórzenia.

Ćwiczenie 4: zmarszczyć czoło równocześnie wyciągając brwi do góry, pozycję utrzymać przez 15 sekund, a następnie puścić. Powtórzyć 3 razy.

Ćwiczenie 5: rozluźnić szczękę i otworzyć usta, następnie czubek języka przyłożyć do najwyższego punktu podniebienie. Pozycję utrzymać przez 5 sekund, a następnie rozluźnić szczękę, a usta zamknąć. Powtarzać 10 razy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walo...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Ciąża i dziecko

Przeziębienie w ciąży – czy ma wpływ na dziecko? Jak je leczyć?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen radości, ale również obaw i trosk. Zdrowie przyszłej mamy staje się priorytetem, gdyż bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka. Jednym z częstszych proble...

Kosmetyki i uroda

Rozmaryn na włosy – fitoterapia, która wzmocni i zagęści Twoje kosmyki
Rozmaryn to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, która ma szerokie zastosowanie w kuchni, farmacji, a także i w kosmetologii. Roślina ta najczęściej pojawia się w gospodarstwach domowych ozdabiając parapety, ale także służy...

Kosmetyki i uroda

Truskawkowe nogi – codzienny problem wielu kobiet. Jak pozbyć się czerwonych kropek?
Pojęcie truskawkowych nóg określa problem estetyczny, który występuje na skórze nóg pod postacią drobnych, czerwonych kropek. Zjawisko to dotyczy wielu kobiet i może ono znacznie obniżyć poczucia pewności siebie ...

Kosmetyki i uroda

Ceramidy w pielęgnacji skóry: funkcje i właściwości. Jak działają ceramidy i dlaczego warto je stosować?
Ceramidy odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji skóry, a ich popularność w kosmetyce wciąż rośnie. Dzięki unikalnym właściwościom ceramidy pomagają w utrzymaniu zdrowia i młodego wyglądu skóry.&...

Serce i układ krążenia

Zespół metaboliczny: nowa definicja, objawy i leczenie zespołu X
Zespół metaboliczny to grupa czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2....

Kosmetyki i uroda

Body wrapping – foliowanie ciała ujędrniające skórę i zwalczające cellulit
Cellulit to widoczne na udach i pośladkach nierówności skóry i dotyka on około 80-90% kobiet. Wiele z pań szuka metod na jego pozbycie się i przywrócenie ciału jędrności i wygładzenia. W walce z cellulitem jednym z bar...

Informacje dla pacjenta

Męskie zdrowie – kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn w różnym wieku
Czasy, kiedy męskie zdrowie było nieco marginalizowane, powoli odchodzą w zapomnienie. Systematycznie wzrasta świadomość wagi badań i wczesnego wykrywania chorób. W każdym wieku panowie powinni wykonywać inny zestaw badań i korzystać z program&a...

Kosmetyki i uroda

Peptydy – jak działają na skórę i zmarszczki?
Peptydy zyskały na popularności w kosmetologii i dermatologii ze względu na swoje wszechstronne i potwierdzone działanie. Wykorzystywane w tych dziedzinach są peptydy kolagenu, miedziowe i bi...

Dieta i odchudzanie

Moc owoców jagodowych – klucz do długowieczności i ostrości umysłu
Coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla zdrowia ma stosowanie wartościowej diety. Chcąc zachować witalność oraz uchronić się przed rozwojem chorób, warto wzbogacić swój jadłospis o owoce jagodowe....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem