Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?

 Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży to temat budzący wiele emocji. Nudności, senność, powiększone piersi czy podwyższona temperatura to niespecyficzne symptomy, ale mogące zwiastować zwykłą infekcję lub problemy hormonalne. Kiedy więc można przypuszczać, że doszło do zapłodnienia?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Większość kobiet uważnie obserwuje swoje ciało i dość szybko wyłapuje różnego rodzaju zmiany zachodzące w organizmie. Szczególnie panie pragnące zajść w ciążę – lub wręcz przeciwnie, obawiające się tego – zwracają uwagę na wszystkie oznaki mogące świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia.

Należy pamiętać, że ze względu na silne emocje często dochodzi do nadinterpretowania sygnałów i dostrzegania objawów ciąży nawet kilka godzin po domniemanym zapłodnieniu. Nie jest to możliwe na tak wczesnym etapie i pozostaje raczej kwestią intuicji. Wiele subiektywnych odczuć wiązanych przez kobiety z potencjalną ciążą wynikać może z samego stresu lub ekscytacji spowodowanej taką możliwością.

Kiedy pierwsze objawy ciąży są naprawdę dostrzegalne? Najczęściej stają się one wyraźnie widoczne w 4-6 tygodniu ciąży, chociaż te subtelne pojawiają się w 2-3 tygodniu ciąży, a czasami nawet wcześniej. Warto dodać, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – stosuje się umowną datę, ponieważ dokładne wyznaczenie dnia zapłodnienia jest bardzo trudne.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jeśli chodzi o ciążę, pierwsze objawy są kwestią indywidualną – każda kobieta reaguje inaczej. Niektóre panie orientują się niemal od razu, inne nawet po kilku miesiącach. Zazwyczaj pierwszym sygnałem sugerującym ciążę jest brak miesiączki. Mniej więcej w okresie spodziewanego krwawienia może natomiast pojawić się plamienie implantacyjne, trwające krótko i mało intensywne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde kobieta go doświadcza.

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest powiększenie piersi, które stają się obrzmiałe i obolałe; charakterystyczny jest również ból sutków. Zmiany te pojawiają się z reguły ok. 4 tygodnia ciąży. Brak okresu i powiększenie piersi to tzw. prawdopodobne objawy ciąży, do których należy także pozytywny wynik testu ciążowego, powiększenie obwodu brzucha czy zwiększenie masy ciała.

Oprócz prawdopodobnych objawów ciąży możemy też wyróżnić przypuszczalne objawy ciąży, np. poranne lub wieczorne nudności, omdlenia i zawroty głowy, częstomocz bądź zgagę i zaparcia. Objawy przypuszczalne pojawiają się zwykle wcześniej niż prawdopodobne i bazują na subiektywnych odczuciach kobiety. Trzeba pamiętać, że dopiero pewne objawy ciąży, zaobserwowane przez lekarza podczas badania ginekologicznego, w stu procentach potwierdzają fakt zapłodnienia.


Przypuszczalne objawy ciąży

Prawdopodobne objawy ciąży

Pewne objawy ciąży

 • nudności i wymioty
 • omdlenia i zawroty głowy
 • częstomocz
 • zgaga
 • zaparcia
 • senność i zmęczenie
 • drażliwość, zmiany nastroju
 • „zachcianki” i wrażliwość na zapachy
 • brak okresu
 • powiększenie obwodu brzucha i rozstępy
 • zwiększenie masy ciała
 • pozytywny wynik testu ciążowego
 • podwyższona temperatura ciała
 • zasinienie pochwy i przedsionka pochwy
 • pojawienie się ciemnej linii na dole brzucha i ciemnienie sutków
 • wykrycie ruchu płodu
 • wykrycie tętna płodu
 • uwidocznienie płodu podczas badania USG


Objawy ciąży w pierwszym miesiącu

Wczesne objawy ciąży mogą być bardzo zróżnicowane i trudne do jednoznacznego ocenienia. Często sygnały mające świadczyć o zapłodnieniu bywają mylone z symptomami zwykłej infekcji, stresu czy przemęczenia. Dlatego warto sięgnąć po dostępne w aptece testy ciążowe, wyróżniające się wysoką skutecznością i łatwe do wykonania.

Należy pamiętać, że testy ciążowe wykrywają ciążę dopiero po ok. 7-10 dniach od zapłodnienia, dlatego nie warto wykonywać ich wcześniej. Zdarza się, że test wykonany w kilku pierwszych dniach ciąży nie wykazuje jej z powodu zbyt niskiego poziomu hCG – dlatego dla pewności dobrze jest go powtórzyć. Możliwe jest również wykonanie testu hormonu hCG z krwi.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Na rynku dostępne są testy ciążowe bazujące na wykrywaniu obecnego w moczu kobiet ciężarnych hormonu hCG, czyli produkowanej przez tkanki zarodka i łożysko ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Do wyboru mamy testy strumieniowe, płytkowe i paskowe. Test strumieniowy wystarczy umieścić pod strumieniem moczu, paskowy trzeba w moczu zanurzyć. W przypadku testu płytkowego konieczne jest umieszczenie odpowiedniej liczby kropli moczu w specjalnym okienku za pomocą dołączonej do zestawu pipety.

Jak odczytać wynik testu ciążowego? Po odczekaniu ok. 5 minut (postępujemy zgodnie z instrukcją konkretnego testu) sprawdzamy wynik. Jedna kreska w okienku kontrolnym oznacza wynik negatywny i brak ciąży. Dwie kreski – w okienku kontrolnym i testowym – oznaczają ciążę. Jeśli nie pojawiła się żadna kreska, test należy powtórzyć, ponieważ nie został wykonany prawidłowo.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Nic dziwnego, że jej pierwsze objawy budzą tak wielkie emocje. Podejrzewając ciążę, warto uważnie obserwować swoje ciało i poczekać do czasu spodziewanej miesiączki – jeśli nie nadejdzie, należy wykonać test ciążowy.mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.