Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Aktualne normy

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Aktualne normy - zdjęcie
Ciśnienie tętnicze to jeden z podstawowych parametrów życiowych, którego wartość powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie. Zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Normy dla poszczególnych grup wiekowych są różne, podobnie jak dla kobiet w ciąży czy osób, u których zostało już zdiagnozowane nadciśnienie. Jakie jest prawidłowe ciśnienie, a które wartości mogą wzbudzić niepokój?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Optymalne ciśnienie tętnicze to 120/80 mmHg, jednak dopuszcza się jego wzrost do 139/89 mmHg.
  • Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, która może dotyczyć pacjentów w każdym wieku i wymagać stałego przyjmowania leków zaleconych przez kardiologa.
  • Niedociśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, powodując omdlenia, dlatego zawsze wymaga rozpoznania przyczyny.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie oraz puls?

Ciśnienie tętnicze i puls to dwa podstawowe parametry życiowe, które sprawdzane są podczas rutynowej wizyty u lekarza. Pacjenci mogą jednak sprawdzać je również w domowych warunkach, co pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości. Optymalne ciśnienie krwi oznacza, że siła napierania krwi na naczynia krwionośne jest odpowiednia zarówno w czasie skurczu, jak i rozkurczu serca. Za prawidłową wartość uznaje się 120/80 mmHg, jednak o właściwym ciśnieniu mówimy, jeśli nie przekracza ono 139/89 mmHg. Jeśli chodzi o puls, to literatura wskazuje na wartości w granicach od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Norma ta nie dotyczy jednak niemowląt, u których prawidłowy puls jest wyższy.

Jakie czynniki wpływają na ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi oznacza, że układ krążenia funkcjonuje właściwie. Warto jednak mieć świadomość, na jego pracę wpływa wiele czynników, w tym:

  • czynniki genetyczne,
  • sposób odżywiania,
  • przyjmowanie dużych ilości alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • przewlekły stres,
  • aktywność fizyczna.

Z powodu czynników genetycznych wysokie ciśnienie może pojawić się już w młodym wieku. Natomiast w wielu przypadkach kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, którego brak manifestuje się między innymi ze strony układu krążenia. Niektóre leki mogą wpływać na obniżenie ciśnienia, dlatego pacjenci, u których przeważnie występuje niskie ciśnienie, nie powinni ich przyjmować – pamiętaj, aby swój przypadek przedyskutować z lekarzem.

Prawidłowe ciśnienie krwi – tabela wiekowa

Wraz z wiekiem zmieniają się normy, jeśli chodzi o ciśnienie krwi. Tabela wiekowa prezentuje wartości maksymalne dla danego przedziału:

Wiek Ciśnienie maksymalne
1-5 lat 110/79
6-13 lat 115/80
14-19 lat 120/81
20-40 lat 135/86
40-60 lat 142/89
powyżej 60 lat 147/91

 

W przypadku wyników ponad powyższe normy lekarz może rozpoznać nadciśnienie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u dzieci?

Ciśnienie tętnicze u dzieci jest niższe niż u osób dorosłych. I tutaj jednak parametry nie są jednolite we wszystkich grupach wiekowych. U noworodków norma wynosi 60-90/30-60 mmHg, natomiast u niemowląt jest to wartość 90/60 mmHg. Dzieci między 1-6 rokiem życia powinny mieć ciśnienie na poziomie 84/60 mmHg, tymczasem dzieci w wieku szkolnym na poziomie 100/60 mmHg. U młodzieży, a więc dzieci pomiędzy 12. a 18. rokiem życia, prawidłowa wartość to 110/70 mmHg. Podane wyniki są uśrednione, dlatego nie powinno się ich traktować jako normę. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się omówić je z lekarzem. Prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dzieci zależy w dużej mierze od wagi i wieku. Dane sprawdza pielęgniarka podczas bilansu, nanosząc wyniki na siatkę centylową.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży jest identyczne jak dla zdrowych osób dorosłych i wynosi 140/90 mmHg. Wartości ponad normę stanowią zagrożenie zarówno dla ciężarnej, jak i dla rozwijającego się płodu. Dlatego też podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza ginekologa położna mierzy ciśnienie. Jeśli którykolwiek z parametrów przyjmie wartość wyższą, niż przyjmuje norma, pacjentka kierowana jest na dodatkowe badania. Należy pamiętać, że w ciąży zabronione jest stosowanie leków na własną rękę – nawet niepozorne zioła na nadciśnienie mogą okazać się niebezpieczne.

 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u cukrzyków i osób z chorobami nerek?

Choroby nerek i cukrzyca mogą wpływać na ciśnienie krwi. W obu przypadkach często wynosi ono więcej niż wartość optymalna, mimo to pacjenci muszą pilnować, aby nie doszło do nagłego pogorszenia. U cukrzyków jako maksymalne ciśnienie przyjmuje się 130/85 mmHg, a nadciśnienie powinno zostać zdiagnozowane możliwie jak najszybciej, gdyż nieleczone może doprowadzić do przerostu komory serca bądź uszkodzenia nerek. Tabletki na nadciśnienie powinny być dobrane tak, aby nie wpływały na poziom cukru we krwi. Tymczasem dla pacjentów z chorobami nerek norma ciśnienia krwi wynosi 140/90 mmHg, a więc jest taka sama, jak u osób zdrowych. Trzeba jednak pamiętać, że ciśnienie optymalne najczęściej utrzymuje się na nieco wyższym poziomie, dlatego konieczne jest regularne mierzenie ciśnienia, aby nie doszło do przekroczenia wartości granicznych.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u seniorów?

Wraz z wiekiem normy ciśnienia ulegają zmianom. Przyjmuje się, że seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia i nie mają chorób współistniejących, mogą czuć się bezpiecznie z ciśnieniem na poziomie 150/90 mmHg. Dobrze jednak dążyć do utrzymania go w granicy 140/90 mmHg, która jest właściwa dla seniorów z chorobami towarzyszącymi. Wyższą normę przewidziano dla pacjentów powyżej 80. roku życia – tutaj bez względu na występowanie dodatkowych chorób wynosi ona 150/90 mmHg. Co istotne, dla osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem normy są inne i wynoszą:

  • 120-129/70-79 mmHg dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mmHg dla osób po 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mmHg dla osób powyżej 80. roku życia.

Objawy niskiego ciśnienia, których nie wolno lekceważyć

Podstawowym objawem niskiego ciśnienia są zawroty głowy, które mogą zwiastować nagłe omdlenie. Inne objawy to:

  • szumy w uszach,
  • mroczki przed oczami,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nocne poty,
  • bladość,
  • nudności,
  • zimne dłonie i stopy.

O niskim ciśnieniu mówimy wtedy, gdy jego wartość spada poniżej 90/60 mmHg. W przypadku nawracających omdleń i złego samopoczucia warto zgłosić się do lekarza, który ustali na podstawie wywiadu medycznego i badań, jakie powinno być ciśnienie i jak dążyć do wskazanej normy. Bardzo istotne jest wyeliminowanie przyczyny nieprawidłowych wyników, co prowadzi do poprawy samopoczucia. Niskie ciśnienie może być zwiastunem niektórych chorób, lecz pojawia się także jako skutek uboczny u pacjentów stosujących leki na inne schorzenia. Często diagnozowane jest u kobiet ciężarnych, pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi, odwodnionych czy tych, którzy w krótkim czasie utracili sporą ilość krwi. Jednorazowy incydent nie jest niebezpieczny, ale stale utrzymujące się niskie ciśnienie powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

Źródła:

  • Ciśnienie prawidłowe wysokie, lek. Magdalena Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/58800,cisnienie-prawidlowe-wysokie (dostęp na 9.07.2024).
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, A. Majda, https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/4ddca5de-405a-4562-a276-4b3f18639c63/content (dostęp na 9.07.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem