Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Aktualne normy

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Aktualne normy - zdjęcie
Ciśnienie tętnicze to jeden z podstawowych parametrów życiowych, którego wartość powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie. Zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Normy dla poszczególnych grup wiekowych są różne, podobnie jak dla kobiet w ciąży czy osób, u których zostało już zdiagnozowane nadciśnienie. Jakie jest prawidłowe ciśnienie, a które wartości mogą wzbudzić niepokój?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Optymalne ciśnienie tętnicze to 120/80 mmHg, jednak dopuszcza się jego wzrost do 139/89 mmHg.
  • Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, która może dotyczyć pacjentów w każdym wieku i wymagać stałego przyjmowania leków zaleconych przez kardiologa.
  • Niedociśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, powodując omdlenia, dlatego zawsze wymaga rozpoznania przyczyny.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie oraz puls?

Ciśnienie tętnicze i puls to dwa podstawowe parametry życiowe, które sprawdzane są podczas rutynowej wizyty u lekarza. Pacjenci mogą jednak sprawdzać je również w domowych warunkach, co pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości. Optymalne ciśnienie krwi oznacza, że siła napierania krwi na naczynia krwionośne jest odpowiednia zarówno w czasie skurczu, jak i rozkurczu serca. Za prawidłową wartość uznaje się 120/80 mmHg, jednak o właściwym ciśnieniu mówimy, jeśli nie przekracza ono 139/89 mmHg. Jeśli chodzi o puls, to literatura wskazuje na wartości w granicach od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Norma ta nie dotyczy jednak niemowląt, u których prawidłowy puls jest wyższy.

Jakie czynniki wpływają na ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi oznacza, że układ krążenia funkcjonuje właściwie. Warto jednak mieć świadomość, na jego pracę wpływa wiele czynników, w tym:

  • czynniki genetyczne,
  • sposób odżywiania,
  • przyjmowanie dużych ilości alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • przewlekły stres,
  • aktywność fizyczna.

Z powodu czynników genetycznych wysokie ciśnienie może pojawić się już w młodym wieku. Natomiast w wielu przypadkach kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, którego brak manifestuje się między innymi ze strony układu krążenia. Niektóre leki mogą wpływać na obniżenie ciśnienia, dlatego pacjenci, u których przeważnie występuje niskie ciśnienie, nie powinni ich przyjmować – pamiętaj, aby swój przypadek przedyskutować z lekarzem.

Prawidłowe ciśnienie krwi – tabela wiekowa

Wraz z wiekiem zmieniają się normy, jeśli chodzi o ciśnienie krwi. Tabela wiekowa prezentuje wartości maksymalne dla danego przedziału:

Wiek Ciśnienie maksymalne
1-5 lat 110/79
6-13 lat 115/80
14-19 lat 120/81
20-40 lat 135/86
40-60 lat 142/89
powyżej 60 lat 147/91

 

W przypadku wyników ponad powyższe normy lekarz może rozpoznać nadciśnienie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u dzieci?

Ciśnienie tętnicze u dzieci jest niższe niż u osób dorosłych. I tutaj jednak parametry nie są jednolite we wszystkich grupach wiekowych. U noworodków norma wynosi 60-90/30-60 mmHg, natomiast u niemowląt jest to wartość 90/60 mmHg. Dzieci między 1-6 rokiem życia powinny mieć ciśnienie na poziomie 84/60 mmHg, tymczasem dzieci w wieku szkolnym na poziomie 100/60 mmHg. U młodzieży, a więc dzieci pomiędzy 12. a 18. rokiem życia, prawidłowa wartość to 110/70 mmHg. Podane wyniki są uśrednione, dlatego nie powinno się ich traktować jako normę. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się omówić je z lekarzem. Prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dzieci zależy w dużej mierze od wagi i wieku. Dane sprawdza pielęgniarka podczas bilansu, nanosząc wyniki na siatkę centylową.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży jest identyczne jak dla zdrowych osób dorosłych i wynosi 140/90 mmHg. Wartości ponad normę stanowią zagrożenie zarówno dla ciężarnej, jak i dla rozwijającego się płodu. Dlatego też podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza ginekologa położna mierzy ciśnienie. Jeśli którykolwiek z parametrów przyjmie wartość wyższą, niż przyjmuje norma, pacjentka kierowana jest na dodatkowe badania. Należy pamiętać, że w ciąży zabronione jest stosowanie leków na własną rękę – nawet niepozorne zioła na nadciśnienie mogą okazać się niebezpieczne.

 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u cukrzyków i osób z chorobami nerek?

Choroby nerek i cukrzyca mogą wpływać na ciśnienie krwi. W obu przypadkach często wynosi ono więcej niż wartość optymalna, mimo to pacjenci muszą pilnować, aby nie doszło do nagłego pogorszenia. U cukrzyków jako maksymalne ciśnienie przyjmuje się 130/85 mmHg, a nadciśnienie powinno zostać zdiagnozowane możliwie jak najszybciej, gdyż nieleczone może doprowadzić do przerostu komory serca bądź uszkodzenia nerek. Tabletki na nadciśnienie powinny być dobrane tak, aby nie wpływały na poziom cukru we krwi. Tymczasem dla pacjentów z chorobami nerek norma ciśnienia krwi wynosi 140/90 mmHg, a więc jest taka sama, jak u osób zdrowych. Trzeba jednak pamiętać, że ciśnienie optymalne najczęściej utrzymuje się na nieco wyższym poziomie, dlatego konieczne jest regularne mierzenie ciśnienia, aby nie doszło do przekroczenia wartości granicznych.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u seniorów?

Wraz z wiekiem normy ciśnienia ulegają zmianom. Przyjmuje się, że seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia i nie mają chorób współistniejących, mogą czuć się bezpiecznie z ciśnieniem na poziomie 150/90 mmHg. Dobrze jednak dążyć do utrzymania go w granicy 140/90 mmHg, która jest właściwa dla seniorów z chorobami towarzyszącymi. Wyższą normę przewidziano dla pacjentów powyżej 80. roku życia – tutaj bez względu na występowanie dodatkowych chorób wynosi ona 150/90 mmHg. Co istotne, dla osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem normy są inne i wynoszą:

  • 120-129/70-79 mmHg dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mmHg dla osób po 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mmHg dla osób powyżej 80. roku życia.

Objawy niskiego ciśnienia, których nie wolno lekceważyć

Podstawowym objawem niskiego ciśnienia są zawroty głowy, które mogą zwiastować nagłe omdlenie. Inne objawy to:

  • szumy w uszach,
  • mroczki przed oczami,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nocne poty,
  • bladość,
  • nudności,
  • zimne dłonie i stopy.

O niskim ciśnieniu mówimy wtedy, gdy jego wartość spada poniżej 90/60 mmHg. W przypadku nawracających omdleń i złego samopoczucia warto zgłosić się do lekarza, który ustali na podstawie wywiadu medycznego i badań, jakie powinno być ciśnienie i jak dążyć do wskazanej normy. Bardzo istotne jest wyeliminowanie przyczyny nieprawidłowych wyników, co prowadzi do poprawy samopoczucia. Niskie ciśnienie może być zwiastunem niektórych chorób, lecz pojawia się także jako skutek uboczny u pacjentów stosujących leki na inne schorzenia. Często diagnozowane jest u kobiet ciężarnych, pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi, odwodnionych czy tych, którzy w krótkim czasie utracili sporą ilość krwi. Jednorazowy incydent nie jest niebezpieczny, ale stale utrzymujące się niskie ciśnienie powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

Źródła:

  • Ciśnienie prawidłowe wysokie, lek. Magdalena Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/58800,cisnienie-prawidlowe-wysokie (dostęp na 9.07.2024).
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, A. Majda, https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/4ddca5de-405a-4562-a276-4b3f18639c63/content (dostęp na 9.07.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem