Jakie działania ma melisa? Jak parzyć najlepszy napar na skołatane nerwy?

Melisa - zdjęcie

Spokój jest niezbędny, by wykonywać efektywnie oraz poprawnie nasze obowiązki zawodowe czy komfortowo spędzać czas z najbliższymi. Jednocześnie, w dzisiejszym, pełnym pośpiechu świecie nie jest to zbyt proste. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że zachowanie iście stoickiego spokoju nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie, wystarczy w przypadku potrzeby spożywać odpowiednie środki. Jednym z nich jest melisa.

Dzięki lekturze poniższego tekstu dowiesz się między innymi:

 • jakie są właściwości melisy – jednego z najbardziej znanych środków na uspokojenie,
 • jak przygotować wywar z melisy,
 • melisa – na co pomaga,
 • świeża melisa – jak parzyć,
 • kiedy nie powinno się stosować melisy i czy jest to środek odpowiedni dla dzieci,
 • od kiedy melisa dla dziecka będzie odpowiednim rozwiązaniem,
 • jak szybko działa melisa,
 • jaka forma melisy jest najlepsza (tabletki, wywar itd.),
 • melisa – ile pić dziennie,
 • melisa – jak hodować.

oraz wiele innych. Oczywiście, melisa to jeden z najbardziej cenionych środków uspokajających, ale nie jedyny obecnie dostępny na rynku. Jeśli jesteś zainteresowany także innymi środkami o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu, to koniecznie przeczytaj inne nasze artykuły, w tym między innymi: „Jakie napary i wywary warto stosować, by uspokoić skołatane nerwy?”.

Melisa jako niemal synonim środka na uspokojenie

Melisa już od czasów starożytnych jest znana jako skuteczny środek uspokajający. Pozytywne wzmianki na jej temat można znaleźć w zapiskach z pierwszego wieku naszej ery. Przez setki lat była ona polecana w celu zwalczenia obrzęków po ukąszeniach itd., ale najważniejszych przeznaczeniem było zawsze ukojenie nerwów.

Europa, Afryka i Azja to kontynenty, na których dziko rośnie melisa. Jak wygląda melisa? Choć jest to roślina niepozorna, to łatwo zwrócisz na nią uwagę z powodu kilkucentymetrowych liści o sercowatym kształcie i tradycyjnej, zielonej barwie.

Melisa najważniejsze właściwości i działanie

Jak działa melisa? Choć jest ona kojarzona głównie z właściwościami uspokajającymi, to niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że „wachlarz” cennych właściwości jest tak naprawdę znacznie szerszy. Regularnie spożywane herbatki z melisy zapewniają również:

 • bardziej regularną pracę wątroby,
 • obniżenie ciśnienia krwi płynącej w organizmie,
 • działanie przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne,
 • wydzielanie większej ilości soków trawiennych.

Na co pomaga melisa? Dzięki niej możesz zlikwidować lub przynajmniej osłabić takie negatywne i uciążliwe objawy jak między innymi:

 • migrena,
 • problemy ze snem oraz koncentracją,
 • rozedrgane nerwy (napięcie nerwowe, uczucie niepokoju i silnego pobudzenia),
 • grypa,
 • przeziębienie.

Dlaczego melisa to zioło, które naprawdę ma właściwości lecznicze?

Co zawiera melisa? Właściwości lecznicze melisy wynikają z faktu, że liście tej rośliny są obfite w szeroki zakres składników odżywczych, w tym między innymi:

 • taniny,
 • fenolokwasy,
 • flawonoidy,
 • witamina C,
 • olejek eteryczny

oraz wiele innych.

Jak sporządzać napar z melisy lub herbatki w formie odwaru?

Melisa – jak parzyć/zaparzać? Przygotowanie wywaru nie jest trudne. Wystarczy wsypać garść liści do szklanki – już po ok. 20 minut zalania wrzątkiem można przystąpić do picia. Jeśli z kolei chodzi o to, jak melisa szybko działa, to zazwyczaj już po ok. 30 minutach odczuwalne są pierwsze pozytywne skutki. Ile melisy pić dziennie? Zaleca się picie herbaty z melisy ok. 2-3 razy dziennie.

Jak hodować melisę w domu?

Jeśli jesteś fanem ogrodnictwa i uprawa roślin sprawia Ci wielką radość, to z pewnością zainteresuje Cię informacja, że melisę możesz hodować także w domowych warunkach. Jak kwitnie melisa? Preferowane miejsce dla melisy domowej to oczywiście ogród, ale jeśli nie dysponujesz przydomową uprawą czy ogródkiem działkowym, możesz użyć do tego celu zwykłej doniczki.

Oczywiście, jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji. Na szczęście, gatunek ten nie należy do szczególnie wymagających, dlatego powinieneś poradzić sobie z uprawą, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem. Przede wszystkim, powinieneś pamiętać, aby:

 • siać nasiona melisy w doniczce na głębokość nie większą niż około dwa-trzy centymetry,
 • do uprawy wykorzystaj tzw. glebę wapniową, próchniczą,
 • regularnie przycinaj liście melisy – to właśnie w świeżych, młodych listkach znajdują się największe ilości składników sprawiających, że wywar z melisy jest tak cenny,
 • melisa – kiedy zbierać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: dwa razy w roku, w okolicach czerwca (przed rozpoczęciem okresu kwitnienia) oraz w sierpniu (po jego zakończeniu).

Melisa lekarska – zastosowanie w kosmetologii

Melisa ma także zastosowanie w kosmetologii. Jest to – z uwagi na swoje właściwości kojące – cenny składnik do wszelkiego rodzaju kremów na skórę twarzy.

Melisa – przeciwskazania i dawkowanie oraz skutki uboczne

Melisa to bez wątpienia środek o dobrym wpływie na pracę ludzkiego organizmu. Taki stan nie oznacza jednak, że powinna być ona spożywana przez każdego z nas. Jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z melisy warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach picie wywaru z tej rośliny jest niezalecane, a nawet – zabronione. Kiedy nie powinno się stosować melisy?

Zasadniczo, nie można łączyć melisy z lekarstwami – taki mix może spowodować niepożądane reakcje organizmu. Jeśli z kolei o przewlekłe choroby, to nie powinny stosować melisy osoby, które cierpią na schorzenia tarczycy. Dzieje się tak, ponieważ wywar z rośliny – nawet jeśli jest spożywany sporadycznie – może znacząco wpłynąć na czynność tarczycy.

Czy melisa jest bezpieczna dla dzieci?

Jeśli chodzi o spożywanie melisy przez dzieci, to znacznie lepszym rozwiązaniem, zamiast tradycyjnego wywaru sporządzanego z liści, będzie melisa w syropie. Melisa dla dzieci – od kiedy? Środek ten można podawać dzieciom już od czwartego miesiąca życia. Oczywiście, z uwagi na to, że czas dorastania to okres szczególny, jeśli chodzi o pracę organizmu, warto przedyskutować podawanie wywaru na przykład z lekarzem rodzinnym.

Melisa w kosmetyce i aromaterapii

Melisa to nie tylko popularny środek uspokajający, ale także – z uwagi na swój skład – niezwykle silny olejek eteryczny, który zapobiega rozwojowi wirusów, bakterii i infekcji w organizmie. Olejek eteryczny z melisy może posłużyć także do aromatyzacji powietrza.

Jak prawidłowo parzyć melisę?

Jeśli jesteś zainteresowany pozytywnymi efektami tej rośliny, to zastanawiasz się zapewne, jak stosować melisę. W przypadku rośliny sprzedawanej w sklepie w postaci np. herbaty ekologicznej należy stosować się do zaleceń na opakowaniu – zazwyczaj przygotowanie napitku nie różni się znacząco od tradycyjnej herbaty.

W przypadku suplementu w tabletkach – zastanawiasz się zapewne, ile mg melisy spożywać? Zasadniczo, nie powinno być to więcej niż ok. 30 mg dziennie.

Jeśli chodzi o to, w jakiej postaci melisa jest najlepsza – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Generalnie, roślina we wszystkich postaciach powinna dobrze wpływać na organizm.

Melisa w ciąży jest wręcz zalecana

Dzięki właściwościom uspokajającym, antymigrenowym i przeciwzapalnym melisa jest świetnym rozwiązaniem dla kobiety w ciąży – wywar z tej rośliny pomoże w wyciszeniu się i wypoczynku.

Jeśli jesteś w ciąży, zapewne interesuje Cię, ile razy dziennie spożywać melisę? Zasadniczo, zalecenia w tej kwestii nie odbiegają od tych w przypadku kobiet, które nie są brzemienne. Aby jednak uniknąć negatywnych efektów (w tym np. wymiotów, nudności itd.), należy pamiętać, że niezalecane jest rozpoczęcie korzystania z melisy, jeśli nie robiło się tego przed okresem ciąży.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem