Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać?

Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać? - zdjęcie

Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać?

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie, gdyż odpowiednio wczesne wykrycie różnego rodzaju chorób gwarantuje skuteczne ich leczenie. Na systematyczne badania powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które ukończyły 50 lat. Ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń wzrasta wraz z wiekiem, a właściwa profilaktyka zdrowia po 50-tce może zapewnić długie życie w pełnym zdrowiu. W poniższym artykule znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak dbać właściwie o swoje zdrowie.

Poruszone zostały w nim takie kwestie, jak:

  • zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem,
  • jak zadbać o swoje zdrowie po 50-tce,
  • lista najważniejszych badań dla kobiet i mężczyzn.

Troska o zdrowie i regularne poddawanie się badaniom jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Mężczyźni i kobiety 50+ powinni więc przykładać szczególną wagę do profilaktyki i systematycznie odwiedzać lekarza. Wiek ten jest także magiczną granicą dla kobiet, gdyż wtedy najczęściej zaczyna się trudny czas, jakim jest menopauza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, koniecznie sprawdź artykuł o menopauzie.

Zdrowie po 50. roku życia - co zmienia się w naszym organizmie?

Wiele pań zadaje sobie pytanie: jestem kobietą po 50-tce, co to oznacza dla mojego organizmu? Z reguły to właśnie panie najbardziej przejmują się upływającym czasem. Wiek 50 lat to czas, w którym biologicznie mija czas płodności. Kobiety 50+ rozpoczynają więc okres menopauzy, który wiąże się z różnymi, często nieprzyjemnymi dolegliwościami. W okolicach pięćdziesiątki u mężczyzn rozpoczyna się także andropauza. Wraz z upływem czasu poszczególne narządy zaczynają pracować zdecydowanie gorzej, co odbija się na ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu. Około 55. roku życia spada ilość dobrych bakterii w układzie pokarmowym, dlatego pojawić się mogą problemy z trawieniem i inne dolegliwości żołądkowe. Mogą także pojawiać się problemy ze słuchem oraz wzrokiem. Jest to także czas, w którym skóra traci swoją jędrność, a mięśnie słabną. Wiele kobiet przegląda magazyny kobiece w celu znalezienia porad na to, jak skutecznie poradzić sobie z tym trudnym okresem w życiu. Jest to jednak także czas, w którym mamy mniej obowiązków zarówno zawodowych, jak i domowych, dlatego jest to idealna okazja do tego, aby zadbać o siebie.

Jakie korzyści niosą za sobą systematyczne badania?

Regularne badania zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn niosą za sobą same pozytywne skutki, ponieważ dzięki nim można skontrolować stan zdrowia, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Systematyczne przeprowadzanie badań pozwala dostrzec wiele symptomów mogących świadczyć o rozwoju poważniejszej choroby. Dzięki zdiagnozowaniu ich we wczesnym stadium szanse na wyleczenie są ogromne. Pakiet badań po 50. może więc zapewnić długie i szczęśliwe życie. 

Z upływem lat należy dbać o zdrowie jeszcze staranniej

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak nowotwory, miażdżyca czy problemy z układem krążenia. Obserwuje się także, że kobieta 50 plus jest zdecydowanie bardziej narażona na choroby związane z układem rozrodczym.  Więcej informacji na ten właśnie temat znaleźć można na stronie https://www.wapteka.pl/blog/artykuly/uklad-rozrodczy-i-moczowy. Po 50. roku życia bardzo często występują także zaburzenia hormonalne, co ma związek z przekwitaniem. Z tego względu ważne jest wykonywanie badań hormonalnych. U osób starszych wzrasta także znacząco ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, dlatego zalecane jest także systematyczne wykonywanie markerów nowotworowych. Wraz z wiekiem pogarsza się także wzrok i słuch. Z tego względu im jesteśmy starsi, tym częściej musimy odwiedzać okulistę i laryngologa.

Pomóż mamie zachować zdrowie - co należy skontrolować?

Wiele kobiet po 50-tce niechętnie odwiedza lekarzy. Wynika to często z braku czasu lub niewiedzy dotyczącej tego, jakie badania powinny regularnie wykonywać. W takim przypadku bardzo ważne jest wsparcie najbliższych, a zwłaszcza dzieci, które powinny umówić na wizytę i zaprowadzić mamę do lekarza. Mimo tego, iż kobiety w tym wieku są niezależne, silne i pewne siebie, bardzo często potrzebują motywacji do tego, aby o siebie zadbać. Warto więc podpowiedzieć mamie, jakie badania na menopauzę oraz inne dolegliwości powinna wykonać. Trzeba zachęcić do regularnego badania krwi, moczu, a także systematycznej mammografii. Część z badań, takie jak pomiar ciśnienia czy glukozy może wykonywać samodzielnie w domu. 

Zdrowie po 50. roku życia – badania profilaktyczne dla mężczyzn

Ukończenie 50. roku życia jest ważnym momentem także dla mężczyzn. To wtedy zauważają oni najczęściej spadek formy, problemy z widzeniem czy też układem moczowym. W tym wieku znacząco wzrasta zagrożenie wystąpienia raka prostaty oraz zaburzeń erekcji. Więcej na temat tego, jak mężczyźni po 50. roku życia mogą radzić sobie z problemami z erekcją można znaleźć pod adresem: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/problemy-z-erekcja-po-60-jak-poprawic-erekcje-u-mezczyzn-w-tym-wieku. Mężczyźni w tym wieku są także z reguły bardziej podatni na cukrzycę czy choroby związane z układem krążenia. Wczesne ich wykrycie daje dużą gwarancję powrotu do pełni zdrowia. 

Lista badań dla mężczyzn - jakie i jak często?

Mężczyźni po 50-tce powinni raz w roku wykonywać morfologię krwi oraz ogólne badanie moczu. Średnio co 3 lata należy badań stężenie glukozy na czczo. Mężczyźni w tym wieku nie mogą zapominać także o wykonywaniu samobadania jąder, gdyż pozwala to na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Panowie muszą także regularnie zgłaszać się do lekarza na badania w kierunku wykrywania raka prostaty oraz utajonej krwi w kale. Raz na 10 lat wskazane jest wykonanie kolonoskopii. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowego konieczna jest niezwłoczna wizyta u urologa. Może pomóc on również w przypadku zaburzeń czynności seksualnych. Z kolei z tego artykułu: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/problemy-z-erekcja-po-50-jak-poprawic-potencje-u-mezczyzny-po-50-roku-zycia. Panowie dowiedzą się, jakie przyczyny najczęściej leżą za brakiem potencji.

Zdrowie kobiety po 50-tym roku życia – badania profilaktyczne

Kobiety w wieku 50 lat najczęściej borykają się z problemami związanymi z menopauzą. Jest to czas, który musi przejść każda pani. W przypadku niektórych objawów menopauzy badania laboratoryjne są szczególnie wskazane do tego, aby ocenić czy mają one faktycznie związek z przekwitaniem, czy zwiastują zupełnie inne choroby. Interpretacja wyników badań pozwala to ustalić i wdrożyć ewentualne leczenie. Po rozpoczęciu menopauzy badania, jakie warto wykonać to przede wszystkim stężenia poszczególnych hormonów, a także poziom wapnia, fosforu i żelaza. W tym wieku warto przyjmować preparaty witaminowe, takie jak multiwitamina dla kobiet. Panie po 50. roku życia muszą pamiętać nie tylko o regularnych badaniach krwi, ale także o wykonywaniu mammografii i cytologii. 

Dokonaj przeglądu swojego zdrowia – lista badań dla kobiet

Kobiety po ukończeniu 50. roku życia, podobnie jak mężczyźni, muszą wykonywać badania krwi oraz moczu co najmniej raz w roku. Powinny także kontrolować poziom glukozy i cholesterolu i trójglicerydów. Raz w roku konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania cytologicznego oraz mammografii. Warto także wykonywać przesiewowe badania w kierunku raka jelita grubego. Bardzo istotne są także wizyty u stomatologa oraz dokładne obserwowanie skóry, co pomoże zauważyć wszelkie zmiany mogące mieć podłoże nowotworowe.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.