Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać?

Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać? - zdjęcie

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie, gdyż odpowiednio wczesne wykrycie różnego rodzaju chorób gwarantuje skuteczne ich leczenie. Na systematyczne badania powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które ukończyły 50 lat. Ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń wzrasta wraz z wiekiem, a właściwa profilaktyka zdrowia po 50-tce może zapewnić długie życie w pełnym zdrowiu. W poniższym artykule znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak dbać właściwie o swoje zdrowie.

Poruszone zostały w nim takie kwestie, jak:

  • zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem,
  • jak zadbać o swoje zdrowie po 50-tce,
  • lista najważniejszych badań dla kobiet i mężczyzn.

Troska o zdrowie i regularne poddawanie się badaniom jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Mężczyźni i kobiety 50+ powinni więc przykładać szczególną wagę do profilaktyki i systematycznie odwiedzać lekarza. Wiek ten jest także magiczną granicą dla kobiet, gdyż wtedy najczęściej zaczyna się trudny czas, jakim jest menopauza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, koniecznie sprawdź artykuł o menopauzie.

Zdrowie po 50. roku życia - co zmienia się w naszym organizmie?

Wiele pań zadaje sobie pytanie: jestem kobietą po 50-tce, co to oznacza dla mojego organizmu? Z reguły to właśnie panie najbardziej przejmują się upływającym czasem. Wiek 50 lat to czas, w którym biologicznie mija czas płodności. Kobiety 50+ rozpoczynają więc okres menopauzy, który wiąże się z różnymi, często nieprzyjemnymi dolegliwościami. W okolicach pięćdziesiątki u mężczyzn rozpoczyna się także andropauza. Wraz z upływem czasu poszczególne narządy zaczynają pracować zdecydowanie gorzej, co odbija się na ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu. Około 55. roku życia spada ilość dobrych bakterii w układzie pokarmowym, dlatego pojawić się mogą problemy z trawieniem i inne dolegliwości żołądkowe. Mogą także pojawiać się problemy ze słuchem oraz wzrokiem. Jest to także czas, w którym skóra traci swoją jędrność, a mięśnie słabną. Wiele kobiet przegląda magazyny kobiece w celu znalezienia porad na to, jak skutecznie poradzić sobie z tym trudnym okresem w życiu. Jest to jednak także czas, w którym mamy mniej obowiązków zarówno zawodowych, jak i domowych, dlatego jest to idealna okazja do tego, aby zadbać o siebie.

Jakie korzyści niosą za sobą systematyczne badania?

Regularne badania zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn niosą za sobą same pozytywne skutki, ponieważ dzięki nim można skontrolować stan zdrowia, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Systematyczne przeprowadzanie badań pozwala dostrzec wiele symptomów mogących świadczyć o rozwoju poważniejszej choroby. Dzięki zdiagnozowaniu ich we wczesnym stadium szanse na wyleczenie są ogromne. Pakiet badań po 50. może więc zapewnić długie i szczęśliwe życie. 

Z upływem lat należy dbać o zdrowie jeszcze staranniej

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak nowotwory, miażdżyca czy problemy z układem krążenia. Obserwuje się także, że kobieta 50 plus jest zdecydowanie bardziej narażona na choroby związane z układem rozrodczym.  Więcej informacji na ten właśnie temat znaleźć można na stronie https://www.wapteka.pl/blog/artykuly/uklad-rozrodczy-i-moczowy. Po 50. roku życia bardzo często występują także zaburzenia hormonalne, co ma związek z przekwitaniem. Z tego względu ważne jest wykonywanie badań hormonalnych. U osób starszych wzrasta także znacząco ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, dlatego zalecane jest także systematyczne wykonywanie markerów nowotworowych. Wraz z wiekiem pogarsza się także wzrok i słuch. Z tego względu im jesteśmy starsi, tym częściej musimy odwiedzać okulistę i laryngologa.

Pomóż mamie zachować zdrowie - co należy skontrolować?

Wiele kobiet po 50-tce niechętnie odwiedza lekarzy. Wynika to często z braku czasu lub niewiedzy dotyczącej tego, jakie badania powinny regularnie wykonywać. W takim przypadku bardzo ważne jest wsparcie najbliższych, a zwłaszcza dzieci, które powinny umówić na wizytę i zaprowadzić mamę do lekarza. Mimo tego, iż kobiety w tym wieku są niezależne, silne i pewne siebie, bardzo często potrzebują motywacji do tego, aby o siebie zadbać. Warto więc podpowiedzieć mamie, jakie badania na menopauzę oraz inne dolegliwości powinna wykonać. Trzeba zachęcić do regularnego badania krwi, moczu, a także systematycznej mammografii. Część z badań, takie jak pomiar ciśnienia czy glukozy może wykonywać samodzielnie w domu. 

Zdrowie po 50. roku życia – badania profilaktyczne dla mężczyzn

Ukończenie 50. roku życia jest ważnym momentem także dla mężczyzn. To wtedy zauważają oni najczęściej spadek formy, problemy z widzeniem czy też układem moczowym. W tym wieku znacząco wzrasta zagrożenie wystąpienia raka prostaty oraz zaburzeń erekcji. Więcej na temat tego, jak mężczyźni po 50. roku życia mogą radzić sobie z problemami z erekcją można znaleźć pod adresem: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/problemy-z-erekcja-po-60-jak-poprawic-erekcje-u-mezczyzn-w-tym-wieku. Mężczyźni w tym wieku są także z reguły bardziej podatni na cukrzycę czy choroby związane z układem krążenia. Wczesne ich wykrycie daje dużą gwarancję powrotu do pełni zdrowia. 

Lista badań dla mężczyzn - jakie i jak często?

Mężczyźni po 50-tce powinni raz w roku wykonywać morfologię krwi oraz ogólne badanie moczu. Średnio co 3 lata należy badań stężenie glukozy na czczo. Mężczyźni w tym wieku nie mogą zapominać także o wykonywaniu samobadania jąder, gdyż pozwala to na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Panowie muszą także regularnie zgłaszać się do lekarza na badania w kierunku wykrywania raka prostaty oraz utajonej krwi w kale. Raz na 10 lat wskazane jest wykonanie kolonoskopii. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowego konieczna jest niezwłoczna wizyta u urologa. Może pomóc on również w przypadku zaburzeń czynności seksualnych. Z kolei z tego artykułu: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/problemy-z-erekcja-po-50-jak-poprawic-potencje-u-mezczyzny-po-50-roku-zycia. Panowie dowiedzą się, jakie przyczyny najczęściej leżą za brakiem potencji.

Zdrowie kobiety po 50-tym roku życia – badania profilaktyczne

Kobiety w wieku 50 lat najczęściej borykają się z problemami związanymi z menopauzą. Jest to czas, który musi przejść każda pani. W przypadku niektórych objawów menopauzy badania laboratoryjne są szczególnie wskazane do tego, aby ocenić czy mają one faktycznie związek z przekwitaniem, czy zwiastują zupełnie inne choroby. Interpretacja wyników badań pozwala to ustalić i wdrożyć ewentualne leczenie. Po rozpoczęciu menopauzy badania, jakie warto wykonać to przede wszystkim stężenia poszczególnych hormonów, a także poziom wapnia, fosforu i żelaza. W tym wieku warto przyjmować preparaty witaminowe, takie jak multiwitamina dla kobiet. Panie po 50. roku życia muszą pamiętać nie tylko o regularnych badaniach krwi, ale także o wykonywaniu mammografii i cytologii. 

Dokonaj przeglądu swojego zdrowia – lista badań dla kobiet

Kobiety po ukończeniu 50. roku życia, podobnie jak mężczyźni, muszą wykonywać badania krwi oraz moczu co najmniej raz w roku. Powinny także kontrolować poziom glukozy i cholesterolu i trójglicerydów. Raz w roku konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania cytologicznego oraz mammografii. Warto także wykonywać przesiewowe badania w kierunku raka jelita grubego. Bardzo istotne są także wizyty u stomatologa oraz dokładne obserwowanie skóry, co pomoże zauważyć wszelkie zmiany mogące mieć podłoże nowotworowe.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.