Jak wybrać termometr?

Jak wybrać termometr? - zdjęcie

Poznaj rodzaje termometrów, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Jaki termometr najlepszy będzie do stosowania u niemowląt, a jaki w zupełności wystarczy dorosłemu?

Termometr do mierzenia temperatury ciała to obowiązkowy element każdej domowej apteczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny. Gorączka z reguły jest łatwa do rozpoznania, jednak lekarze nie zalecają zbijać jej, dopóki nie przekroczy 38°C, a nawet 38,5°C, by dać organizmowi czas na samodzielną walkę, która wzmacnia działanie układu immunologicznego. Kontrola wysokości temperatury jest zatem bardzo ważna.

Rodzaje termometrów dostępnych w aptekach

Kiedyś wszyscy mieli termometry rtęciowe, dziś szeroki wybór modeli pozwala wybrać produkt, który najlepiej spełni nasze indywidualne oczekiwania. W aptekach obecnie znajdujesz:

  • Termometry szklane bezrtęciowe - działają podobnie jak niegdyś termometry rtęciowe, lecz już inna substancja znajduje się w słupku.
  • Termometry elektroniczne - łatwe w użyciu z wyraźnym cyfrowym wyświetlaczem. Czas pomiaru waha się od kilku do kilkudziesięciu sekund. 
  • Termometry bezdotykowe na podczerwień - bezdotykowe modele wykorzystujące falę promieniowania podczerwonego. Podają wynik najszybciej ze wszystkich termometrów.

Termometry do mierzenia temperatury dzielimy również ze względu na miejsce pomiaru na termometry do czoła, douszne i doodbytnicze. Te ostatnie wybierane są przez rodziców najmniej chętnie. Wymagają rozebrania dziecka, zatem nie nadają się do użytku, gdy maluch śpi. Dodatkowo pomiar wykonywany w pupie jest dla dziecka niekomfortowy i często wiąże się z niechęcią oraz brakiem współpracy.

Termometr douszny uważany jest za dokładniejszy, podaje temperaturę wewnątrz ciała dziecka. Pomiar z czoła może być zakłócony przez pot, włosy lub np. przegrzanie skóry po kontakcie z poduszką. Z drugiej strony termometr bezdotykowy do czoła pozwoli też na zmierzenie temperatury powietrza, mleka, wody w wannie itp.

Spójrz na termometr: który lepiej kupić?

Każdy z modeli ma swoje wady i swoje zalety. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki termometr kupić. Ustal wcześniej, w jakim miejscu chcesz mierzyć temperaturę oraz ile czasu możesz na ten zabieg poświęcić. W przypadku osób dorosłych wystarczające będą termometry elektroniczne piórkowe. Niemowlętom i małym dzieciom, którym sprawdza się temperaturę w nocy podczas snu, lepiej sprawdzi się termometr bezdotykowy. Idealnie, jeśli można w nim wyłączyć oświetlenie i dźwięk.

Osoby starsze oraz te, które mają problemy ze wzrokiem, powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wyświetlacza i wielkość cyfr, by z łatwością je odczytać nawet podczas złego samopoczucia.

A co jeżeli często wyjeżdżasz i zawsze chcesz mieć pod ręką termometr, jaki wybrać? Wśród dostępnych modeli znajdziesz niewielkie, poręczne urządzenia w futerale, który zmieszczą się w kosmetyczce lub damskiej torebce.

Zatem jaki termometr wybrać? Taki, który cieszy się dobrymi opiniami, podaje maksymalnie dokładne pomiary i będzie dopasowany do Twoich możliwości oraz potrzeb.

Termometr rtęciowy: zalety i wady

Choć użytkowanie dzisiejszych termometrów jest bardzo wygodne, wiele osób zarzuca im nieprecyzyjność, a nawet przekłamywanie wyników w jedną, bądź drugą stronę. Do 2009 roku niemal każdy miał w domu termometr rtęciowy. Trudno było im zarzucić brak skrupulatności. Były niezawodne i to ich największa zaleta. Pomimo konieczności kontaktu ze skórą i potem osoby chorej, z łatwością można je było umyć, a nawet odkazić. Miały niestety też wady, przez które zostały wycofane w Europie ze sprzedaży i nie można ich już kupić w żadnej aptece.

Rtęć, która była zamknięta w szklanej, podatnej na uszkodzenia obudowie, należy do pierwiastków chemicznych o bardzo wysokiej szkodliwości. Przenika przez skórę oraz drogi oddechowe i może spowodować zapalenie płuc, uszkodzenia nerek, niewydolność oddechową, niewydolność krążenia, krwotoczne zapalenie jelit. Rtęć jest dla organizmu śmiertelnym zagrożeniem.

Obecnie bardzo podobnymi na rynku są termometry galowe, w których rtęć zastąpiono bezpieczniejszym galistanem. One jednak również wymagają trzymania pod pachą przez kilka minut, co może być uciążliwe, szczególnie w przypadku dzieci, osób niepełnosprawnych oraz w nocy, gdy dobrze byłoby otrzymać wynik jak najszybciej.

Termometr elektroniczny: zalety i wady

Termometr z cyfrowym wyświetlaczem jest łatwy w użyciu, a przy tym pozwala na wygodny odczyt otrzymanej wartości. Niektóre modele zapamiętują kilka wyników wstecz. Bardzo pomocny bywa sygnał dźwiękowy, który wydaje termometr po skończeniu odczytu. Jednocześnie punkt ten może stanowić wadę, gdy sygnał jest zbyt głośny i nie można go wyłączyć, bo staje się problematyczny przy mierzeniu temperatury w trakcie snu chorego. Podświetlany ekran umożliwia zapoznanie się z wynikiem nawet po ciemku. Termometry elektroniczne dają możliwość zmierzenia temperatury w kilku miejscach: pod pachą, w odbycie, w pachwinie, w ustach.

Wadą tego typu termometru, jest to samo, co w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, czyli konieczność regularnej wymiany baterii. Warto zawsze mieć pod ręką zapasowe.

Pomiar wykonywany termometrem elektronicznym piórkowym jest nieco dłuższy niż w przypadku termometrów bezdotykowych. Wymaga on kontaktu z ciałem przez kilkadziesiąt sekund, nawet do kilku minut.

Termometr bezdotykowy – wygoda i bezpieczeństwo

Aktualnie najczęściej wybieranymi są termometry bezdotykowe. Komfort ich stosowania, wygodny i ekspresowy odczyt w formie cyfrowej, podświetlenie i sygnał dźwiękowy (inny dla gorączki) oraz fakt, że nie wymagają kontaktu z chorym, sprawiają, że są używane nie tylko w domach, ale także w szpitalach i placówkach publicznych, szkołach itp.

Ważne jest, by pamiętać, że w celu otrzymania wiarygodnych i precyzyjnych wyników, należy dokonać pomiaru w sposób zgodny z zaleceniami na ulotce producenta. W przypadku jednych urządzeń termometr powinien być skierowany na środek czoła, inne mierzą temperaturę na skroni, a jeszcze inne trzeba przesunąć przed czołem aż do skroni. Duże znaczenie ma też odległość od skóry. Powinna się mieścić w zalecanym zakresie.

Który pirometr na podczerwień kupić?

Każdy, kto staje przed zakupem tego urządzenia, zastanawia się, która marka jest godna polecenia, które modele wykazują się największą funkcjonalnością. Zatem termometr bezdotykowy, jaki wybrać? Przede wszystkim warto polegać na znanych firmach o ugruntowanej pozycji na rynku. Poza tym, że cieszą się dobrymi opiniami, zapewniają gwarancję na swoje produkty.

Najlepszy termometr bezdotykowy na podczerwień to taki, który Cię nie zawiedzie i zawsze będzie podawał precyzyjne wyniki. Jeżeli tylko w trakcie użytkowania zauważysz dużą rozbieżność lub nieprawidłowości, koniecznie zgłoś sprzęt do naprawy lub wymień go na nowy.

Jaki termometr kupić dla niemowlęcia?

Dobry termometr powinien znaleźć się już w wyprawce noworodka. Pytanie powinno raczej brzmieć - jaki termometr bezdotykowy kupić? Kontrola nad temperaturą ciała w przypadku infekcji malucha, a nawet reakcji poszczepiennej, jest ogromnie ważna. U niemowląt i małych dzieci gorączka może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Potrafi nagle wzrosnąć, nie spadać nawet po podaniu środków przeciwgorączkowych, a w niektórych przypadkach wywołać drgawki.

Termometr bezdotykowy dla niemowląt i małych dzieci jest najwygodniejszą opcją, można go używać nawet wówczas, gdy maluch śpi lub jest w trakcie zabawy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.