Jak wybrać peeling do skóry głowy? Pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami

Jak wybrać peeling do skóry głowy? Pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami - zdjęcie
Peeling to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który bez przeszkód można wykonać samodzielnie w domu. Usuwanie martwego naskórka nie jest jednak metodą przeznaczoną wyłącznie do ciała czy stóp. Peeling skóry głowy równie skutecznie oczyszcza bowiem z wszelkich zanieczyszczeń, jednocześnie dotleniając cebulki włosów i znacząco ułatwiając im przyjmowanie cennych składników odżywczych. Jakie są najlepsze peelingi do skóry włosów i dlaczego warto je wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji?

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest peeling skóry głowy,
  • dlaczego warto go stosować;
  • jakie są rodzaje peelingów do włosów,
  • jak wykonać domowy peeling DIY.

Zobacz także:  Produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów

Peeling to nie tylko kosmetyk do ciała, ale również do włosów

Wykonywanie peelingu zazwyczaj kojarzy się z miejscowym oczyszczaniem twarzy bądź ciała.  Tego typu zabieg w takiej samej mierze dedykowany jest jednak włosom . Systematyczne przeprowadzanie krótkiego masażu głowy przy użyciu odpowiedniego peelingu niezwykle dokładnie  oczyszcza włosy z wszelkich zanieczyszczeń  (kurzu, brudu czy tłuszczu), a także  efektywnie usuwa resztki stosowanych kosmetyków  (szamponów, odżywek, pianek, lakierów, itd). Ponadto delikatne masowanie głowy przyczynia się do poprawy mikrokrążenia i lepszego dotleniania cebulek, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólną kondycję włosów. 

Peeling skóry głowy – dlaczego należy go wykonywać?

Peeling skóry głowy  powinno się stosować niezależnie od rodzaju i kondycji włosów. Najlepiej włączyć go więc jako stały element codziennej pielęgnacji.  Właściwe oczyszczanie skóry głowy jest bowiem jednym z najważniejszych elementów świadomego dbania o swoje włosy . Mimo, iż z pozoru mogłoby się wydawać, że poprzez regularne mycie włosów i tak usuwamy większość zalegających zanieczyszczeń to w rzeczywistości likwidujemy wtedy tylko powierzchowny osad i brud. Działanie peelingu okaże się tutaj o wiele głębsze.  Dobrej jakości produkty wyjątkowo dokładnie złuszczają martwy naskórek oraz eliminują  łupież , dzięki czemu przywracają włosom ich naturalną równowagę. Dodatkowo świetnie stymulują wzrost nowych pasm, jednocześnie sprawiając, że włosy stają się zdrowsze i bardziej błyszczące. 

Jaką rolę pełni peeling skóry głowy?

Peeling do włosów i skóry głowy  przede wszystkim  pełni rolę złuszczającą oraz oczyszczającą . Odblokowuje pory i mieszki włosowe, a także hamuje nadmierne  wypadanie włosów . Ponadto zapobiega utracie gęstości pasm, co ma duży wpływ na ich ogólną kondycję.  Stanowi więc doskonałe wprowadzenie do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych i  stylizujących włos y . Regularne wykonywanie  peelingu  przedłuża też świeżość skóry głowy nawet do trzech dni, co okaże się świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z przetłuszczonymi, oklapniętymi fryzurami. 

Jak często należy wykonywać peeling na skórę głowy?

Aby  peeling  przyniósł oczekiwane rezultaty należy stosować go systematycznie,  przynajmniej raz w tygodniu . Zabieg może być z powodzeniem przeprowadzany przy każdym rodzaju włosów, w tym  farbowanych i z pasemkami , a także różnych typach skóry głowy.

Czy warto zrobić peeling skóry głowy (glinkę) domowymi sposobami?

Domowy peeling do skóry głowy stanowi doskonałą alternatywę dla gotowych produktów dostępnych w aptekach i drogeriach . Dla osób mających problem z przetłuszczaniem się włosów niezastąpiony okaże się  peeling z glinką marokańską . Z pewnością warto go stosować ze względu na  liczne właściwości odtłuszczające i oczyszczające . Ponadto glinka marokańska wykazuje działanie normalizujące, dzięki czemu wspiera leczenie łupieżu, odbija włosy u nasady, a także dodaje im efektywnej objętości.

Jak długo trzymać na głowie peeling i dlaczego należy zmyć go szamponem po kuracji?

Na szczęście wykonanie peelingu nie jest niczym skomplikowanym.  Peeling do skóry głowy  na sucho czy mokro?  Włosy przede wszystkim muszą zostać delikatnie zwilżone.  Nie powinna z nich jednak cieknąć woda.  Następnie należy nałożyć produkt bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie masować okrężnymi ruchami przez minimum pięć minut.  Po tym czasie można już spłukać włosy wodą, po czym powinno się je dokładnie umyć szamponem.  Ten element ma kluczowe znaczenie, bowiem usuwa powierzchowne zanieczyszczenia włosów oraz pomaga pozbyć się resztek produktu ze skóry głowy.  Dobrym zamiennikiem obu kosmetyków może okazać się też szampon z peelingiem. 

 

Poznaj efekty i rezultaty stosowania peelingu skóry głowy

Z systematycznym stosowaniem  peelingu  wiąże się wiele korzyści.  Regularne złuszczanie skóry głowy przyczynia się do :

  • dokładnego oczyszczenia włosów z brudu i resztek kosmetyków;
  • odżywienia skóry;
  • usunięcia martwego naskórka;
  • zmniejszenia uczucia swędzenia skóry i złagodzenia podrażnień;
  • poprawienia mikrokrążenia krwi w skórze głowy;
  • wzmocnienia ogólnej kondycji włosów;
  • przyśpieszenia wzrostu włosów;
  • odbicia włosów u nasady;
  • efektywniejszego przyjmowania składników odżywczych przez włosy;
  • lepszego dotlenienia cebulek.

Peeling trychologiczny - do skóry głowy. Jakie ma działanie?

Peeling trychologiczny  to produkt, którego celem jest  dogłębne złuszczenie martwego naskórka . Tego typu kosmetyk wykazuje głównie  silne działanie oczyszczające i odświeżające . Polecany jest zwłaszcza osobom mającym problem z oklapniętymi, przetłuszczającymi się włosami. Na rynku można znaleźć zarówno trychologiczny  enzymatyczny peeling do skóry głowy , jak i mechaniczny. Produkty enzymatyczne zawierają aktywne składniki, które samoistnie rozpuszczają zanieczyszczenia, więc nie potrzebują dodatkowego tarcia. Z kolei peelingi mechaniczne posiadają drobinki złuszczające zrogowaciały naskórek, przez co działają wyłącznie poprzez wykonanie intensywnego, kilkuminutowego masażu. 

Najlepsze peelingi do zrobienia w domu

Mimo, iż na rynku dostępnych jest wiele  gotowych peelingów  do skóry głowy to jednak można pokusić się o przygotowanie takiego produktu w domu.  Najlepsze do samodzielnego zrobienia okażą się peelingi cukrowe i kawowe . Jak zrobić peeling głowy? W zależności od wybranego rodzaju peelingu należy z delikatnym szamponem połączyć trzy łyżki cukru trzcinowego bądź dwie łyżki zmielonej kawy. Dla wzmocnienia efektu można dodać dwie łyżeczki żelu aloesowego bądź kilka kropel olejku arganowego. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać, aż powstanie jednolita konsystencja. Taki peeling do skóry głowy DIY nadaje się do regularnego, cotygodniowego stosowania.

Rodzaje peelingów nawilżających, oczyszczających i odtłuszczających

W zależności od indywidualnych potrzeb skóry głowy, a także aktualnej kondycji włosów można wykonać  peeling nawilżający, oczyszczający bądź odtłuszczający.    Peeling cukrowy, czyli nawilżający wykazuje mocne działanie odświeżające i regenerujące . Doskonale oczyszcza skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń przy jednoczesnym zapewnieniu właściwego poziomu nawilżenia.  Peeling odtłuszczający tworzony zazwyczaj na bazie glinki marokańskiej przeznaczony jest dla  włosów z tendencją do przetłuszczania . Efektywnie absorbuje serum i tłuszcz, co pomaga odbić włosy u nasady. Z kolei  peeling oczyszczający kawowy okaże się niezwykle przydatny w przypadku włosów potrzebujących głębszego oczyszczenia oraz jeszcze skuteczniejszego złuszczenia martwego naskórka . Warto też zwrócić uwagę na  peeling lniany, który posiada zarówno właściwości nawilżające, jak i normalizujące pracę gruczołów łojowych.  

TOP 10 kosmetyków do włosów, które powinny znaleźć się w każdej łazience

Dbanie o swoje włosy nie powinno ograniczać się wyłącznie do ich mycia i stylizowania.  Sprawdź, jakich kosmetyków do włosów nie może zabraknąć w Twojej łazience!

1.  Delikatne  szampony do skóry wrażliwej   - ze względu na swój naturalny skład mogą być codziennie stosowane przy każdym typie włosów;
2.  Szampony dedykowane kolorom włosów  - zazwyczaj  włosy blond  są bardziej suche, zaś  ciemne  wykazują tendencję do puszenia. Stosując dedykowane kosmetyki można w łatwy sposób uniknąć niektórych problemów z włosami;
3.  Peeling normalizujący pracę gruczołów łojowych  - dzięki uniwersalnym właściwościom normalizującym nada się do każdego rodzaju włosów;
4.  Peeling OnlyBio  - jeden z najpopularniejszych tego typu produktów pomaga utrzymać pasma w dobrej kondycji;
5.  Odżywka do włosów  - regularne stosowanie odżywki po umyciu włosów znacząco nawilża i odżywia pasma;
6.  Maska do włosów  - nakładanie profesjonalnej maski raz w tygodniu odpowiednio regeneruje włosy;
7.  Spray ochronny z UV  - właściwa ochrona przed słońcem zapobiega nadmiernemu niszczeniu się włosów;
8.  Olej do włosów  - efektywnie odnawia strukturę włosów i scala ukruszone końcówki;
9.  Lakier do włosów  - utrwala ukończoną stylizację, jednocześnie chroniąc fryzurę przed działaniem czynników zewnętrznych;
10.  Pasta do włosów  - zapewnia matowe wykończenie i pozwala ułożyć nawet najbardziej niesforne włosy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem