Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała?

Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała? - zdjęcie

W procesie odchudzania oraz układania diety ważne znaczenie ma indywidualny wskaźnik przemiany materii, czyli inaczej mówiąc - metabolizmu. Określa on tempo, w jakim organizm spala cukier oraz przekształca go w energię, dwutlenek węgla i wodę. Jak sprawdzić swój metabolizm? Co go przyśpiesza i jak można go poprawić? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz także artykuł: Błędy w odchudzaniu - 10 przeszkód na drodze do celu

Jak sprawdzić swój metabolizm?

Tempo przemiany materii jest inne u każdego człowieka (przeczytaj dokładnie o wieku metabolicznym i naszych 4 sposobach na jego podkręcenie). Tempo metabolizmu zależy przede wszystkim od budowy ciała, czyli od jego masy oraz wzrostu, a także od gospodarki hormonalnej, trybu życia, ewentualnych niedoborów, jakie znajdują się w organizmie czy stanów zapalnych. Na metabolizm ma wpływ nawet pora dnia - w nocy jest on znacznie wolniejszy. 

Jak zatem zmierzyć metabolizm? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszy to zastosowanie opracowanych w tym celu wzorów matematycznych. Uwzględniają one parametry takie jak masa ciała, wiek czy płeć i podają konkretną wartość. Najczęściej stosowany jest wzór Harrisa-Benedicta, za pomocą którego można obliczyć tempo przemiany materii, uwzględniając odmienności wynikające z budowy kobiet oraz mężczyzn. 

Oprócz matematycznych wzorów, w gabinetach dietetycznych stosuje się także specjalistyczne urządzenia, które mają wyliczyć tempo przemiany materii. Dużo dokładniej można bowiem sprawdzić działanie metabolizmu, wykorzystując metodę bioimpedancji elektrycznej. Wykorzystuje ona dokładne informacje dotyczące składu ciała, takie jak to, ile znajduje się w organizmie procent tkanki mięśniowej, kostnej czy tłuszczowej. Parametry te badane są przy użyciu elektrod, badających przepływ prądu przez poszczególne tkanki. Nie ma jednak powodów do obaw, bowiem tego typu urządzenia są certyfikowane i w pełni bezpieczne. 

Co przyspiesza metabolizm – 5 szybkich sposobów

Kiedy już wiemy, jakie jest tempo przemiany materii w naszym organizmie, często zadajemy sobie pytanie, jak przyśpieszyć metabolizm. Istnieje wiele sposobów, by podkręcić tempo przemiany materii, niemniej najważniejsza jest odpowiednia dieta i zdrowa żywność

Po pierwsze, nie można zapominać o jedzeniu śniadań. W przeciwnym razie popełniamy jeden z podstawowych błędów. Nasz organizm potrzebuje bowiem, aby od samego rana dostarczyć mu właściwą dawkę energii. W celu przyśpieszenia metabolizmu na cały dzień, na śniadanie warto spożyć produkty bogate w węglowodany, tj.:

  • pełnoziarniste pieczywo, 
  • nabiał, 
  • płatki owsiane. 

Wyżej wymienione produktu mają niski indeks glikemiczny, a także wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu będziemy czuli sytość przez dłuższy okres. 

Po drugie, należy pamiętać, aby jeść regularnie. Odstępy między posiłkami powinny wynosić ok. 3-4 godziny, tak by jednorazowo zaspokoić głód, ale nie przejadać się. Wówczas tempo metabolizmu będzie utrzymywać się przez cały dzień na wysokich obrotach. 

Warto także używać ostrych przypraw, co przyspiesza metabolizm nawet o 23%. W tym celu należy zaopatrzyć się chociażby w chilli, czosnek, imbir, kminek, kurkumę, majeranek, lubczyk, pieprz czy cynamon. Są to naturalne spalacze tłuszczu, zatem nie powinno ich zabraknąć w redukcyjnej diecie. 

Wśród codziennych nawyków powinno znaleźć się także picie wody z cytryną na czczo. Powoduje to, że metabolizm może przyśpieszyć nawet o 30%. Szklanka zimnej wody musi być bowiem ogrzana w organizmie, zatem wykorzystuje on w tym celu wcześniej zmagazynowaną energię. Ponadto najlepiej zastąpić wszystkie słodkie napoje właśnie wodą niegazowaną. Odchudzaniu sprzyja także zielona herbata, więc z powodzeniem można wykorzystywać ją w codziennym menu. 

Jeżeli chodzi o właściwie zbilansowaną dietę, mającą przyśpieszyć metabolizm, to nie można zapomnieć o błonniku. Powoduje on bowiem, że praca jelit jest sprawniejsza, a ponadto usuwa niestrawione resztki pokarmowe z organizmu, dzięki czemu pomaga w wypróżnianiu i redukuje ryzyko zaparć.

Jak poprawić metabolizm – domowe sposoby na pobudzenie przemiany materii

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety możesz wykorzystać poniższe wskazówki: 

  • unikaj restrykcyjnych diet - wbrew pozorom spowalniają one metabolizm nawet o 20%, a ponadto nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, mogą powodować efekt jo-jo oraz odkładanie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej; 
  • wykonuj ćwiczenia aerobowe, podczas których przyspiesza oddech oraz tętno - postaw więc na jazdę na rowerze, bieganie czy aerobik; 
  • dbaj o zdrowy sen, trwający ok. 7-8 godzin, a także o właściwą temperaturę w sypialni;
  • unikaj stresu - prowadzi on do wydzielania adrenaliny i kortyzolu, a te z kolei - do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm, to postaw na relaks - ulubioną książkę czy ciekawy film. 

Jak poprawić metabolizm w ciąży?

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm w ciąży, to co do zasady możesz skorzystać z powyższych wskazówek. Pamiętaj jednak, że ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy potrzebuje ona odpowiednich składników odżywczych. W związku z powyższym nie wprowadzaj diet samodzielnie. Najlepiej będzie, jeżeli skonsultujesz się z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie odpowiedni jadłospis, mając na uwadze zarówno Twoje potrzeby, jak i potrzeby Twojego maluszka. 

Jak poprawić metabolizm po alkoholu?

Wiele osób zastanawia się także, jak poprawić metabolizm po alkoholu, aby szybciej wytrzeźwieć. Niestety nie ma na to odpowiedniego sposobu. Co prawda, można znaleźć wiele mitów, dotyczących chociażby tego, że skutecznym sposobem na pozbycie się alkoholu z organizmu jest sen, prysznic, kawa, picie wody czy wysiłek fizyczny. Niemniej trawienie alkoholu to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, jak chociażby tego, czy w trakcie imprezy spożywaliśmy jakieś posiłki, a także od wagi, wieku czy płci. Nie ma zatem sposobu na przyspieszenie usunięcia alkoholu z organizmu, zatem najlepiej następnego dnia po spożyciu po prostu przebadać się alkomatem. 

Jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia?

Krąży powszechna opinia, że odstawienie papierosów powoduje tycie. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się, jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia, aby nie doprowadzić do wzrostu wagi. Faktycznie badania dowodzą, że osoby palące mają lekko podwyższony metabolizm, niemniej jest także inny powód, przez który można wówczas przytyć. Byli palacze bowiem szukają zajęcia, jakim mogliby zastąpić palenie papierosów. W związku z powyższym zwyczajnie podjadają niezdrowe przekąski, które powodują dodatni bilans kaloryczny. 

Jeżeli zatem rzucasz palenie, to postaw na zdrowe nawyki, opisane powyżej. Pij dużo wody niegazowanej, regularnie spożywaj posiłki, a także wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną, jak chociażby regularne spacery. 

Jakie wybrać tabletki na wspomaganie metabolizmu?

Szukasz innego pomysłu na wspomaganie metabolizmu? Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić metabolizm glukozy w organizmie? Z pomocą mogą przyjść Ci tabletki na wspomaganie metabolizmu, jak chociażby tyrozyna. Są one dostępne w każdej aptece, bez recepty. Pamiętaj jednak, że tego typu suplementy diety mogą Ci pomóc, jednak nie zastąpią zbilansowanej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem