Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała?

Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała? - zdjęcie

Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała?

W procesie odchudzania oraz układania diety ważne znaczenie ma indywidualny wskaźnik przemiany materii, czyli inaczej mówiąc - metabolizmu. Określa on tempo, w jakim organizm spala cukier oraz przekształca go w energię, dwutlenek węgla i wodę. Jak sprawdzić swój metabolizm? Co go przyśpiesza i jak można go poprawić? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz także artykuł: Błędy w odchudzaniu - 10 przeszkód na drodze do celu

Jak sprawdzić swój metabolizm?

Tempo przemiany materii jest inne u każdego człowieka (przeczytaj dokładnie o wieku metabolicznym i naszych 4 sposobach na jego podkręcenie). Tempo metabolizmu zależy przede wszystkim od budowy ciała, czyli od jego masy oraz wzrostu, a także od gospodarki hormonalnej, trybu życia, ewentualnych niedoborów, jakie znajdują się w organizmie czy stanów zapalnych. Na metabolizm ma wpływ nawet pora dnia - w nocy jest on znacznie wolniejszy. 

Jak zatem zmierzyć metabolizm? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszy to zastosowanie opracowanych w tym celu wzorów matematycznych. Uwzględniają one parametry takie jak masa ciała, wiek czy płeć i podają konkretną wartość. Najczęściej stosowany jest wzór Harrisa-Benedicta, za pomocą którego można obliczyć tempo przemiany materii, uwzględniając odmienności wynikające z budowy kobiet oraz mężczyzn. 

Oprócz matematycznych wzorów, w gabinetach dietetycznych stosuje się także specjalistyczne urządzenia, które mają wyliczyć tempo przemiany materii. Dużo dokładniej można bowiem sprawdzić działanie metabolizmu, wykorzystując metodę bioimpedancji elektrycznej. Wykorzystuje ona dokładne informacje dotyczące składu ciała, takie jak to, ile znajduje się w organizmie procent tkanki mięśniowej, kostnej czy tłuszczowej. Parametry te badane są przy użyciu elektrod, badających przepływ prądu przez poszczególne tkanki. Nie ma jednak powodów do obaw, bowiem tego typu urządzenia są certyfikowane i w pełni bezpieczne. 

Co przyspiesza metabolizm – 5 szybkich sposobów

Kiedy już wiemy, jakie jest tempo przemiany materii w naszym organizmie, często zadajemy sobie pytanie, jak przyśpieszyć metabolizm. Istnieje wiele sposobów, by podkręcić tempo przemiany materii, niemniej najważniejsza jest odpowiednia dieta i zdrowa żywność

Po pierwsze, nie można zapominać o jedzeniu śniadań. W przeciwnym razie popełniamy jeden z podstawowych błędów. Nasz organizm potrzebuje bowiem, aby od samego rana dostarczyć mu właściwą dawkę energii. W celu przyśpieszenia metabolizmu na cały dzień, na śniadanie warto spożyć produkty bogate w węglowodany, tj.:

  • pełnoziarniste pieczywo, 
  • nabiał, 
  • płatki owsiane. 

Wyżej wymienione produktu mają niski indeks glikemiczny, a także wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu będziemy czuli sytość przez dłuższy okres. 

Po drugie, należy pamiętać, aby jeść regularnie. Odstępy między posiłkami powinny wynosić ok. 3-4 godziny, tak by jednorazowo zaspokoić głód, ale nie przejadać się. Wówczas tempo metabolizmu będzie utrzymywać się przez cały dzień na wysokich obrotach. 

Warto także używać ostrych przypraw, co przyspiesza metabolizm nawet o 23%. W tym celu należy zaopatrzyć się chociażby w chilli, czosnek, imbir, kminek, kurkumę, majeranek, lubczyk, pieprz czy cynamon. Są to naturalne spalacze tłuszczu, zatem nie powinno ich zabraknąć w redukcyjnej diecie. 

Wśród codziennych nawyków powinno znaleźć się także picie wody z cytryną na czczo. Powoduje to, że metabolizm może przyśpieszyć nawet o 30%. Szklanka zimnej wody musi być bowiem ogrzana w organizmie, zatem wykorzystuje on w tym celu wcześniej zmagazynowaną energię. Ponadto najlepiej zastąpić wszystkie słodkie napoje właśnie wodą niegazowaną. Odchudzaniu sprzyja także zielona herbata, więc z powodzeniem można wykorzystywać ją w codziennym menu. 

Jeżeli chodzi o właściwie zbilansowaną dietę, mającą przyśpieszyć metabolizm, to nie można zapomnieć o błonniku. Powoduje on bowiem, że praca jelit jest sprawniejsza, a ponadto usuwa niestrawione resztki pokarmowe z organizmu, dzięki czemu pomaga w wypróżnianiu i redukuje ryzyko zaparć.

Jak poprawić metabolizm – domowe sposoby na pobudzenie przemiany materii

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety możesz wykorzystać poniższe wskazówki: 

  • unikaj restrykcyjnych diet - wbrew pozorom spowalniają one metabolizm nawet o 20%, a ponadto nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, mogą powodować efekt jo-jo oraz odkładanie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej; 
  • wykonuj ćwiczenia aerobowe, podczas których przyspiesza oddech oraz tętno - postaw więc na jazdę na rowerze, bieganie czy aerobik; 
  • dbaj o zdrowy sen, trwający ok. 7-8 godzin, a także o właściwą temperaturę w sypialni;
  • unikaj stresu - prowadzi on do wydzielania adrenaliny i kortyzolu, a te z kolei - do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm, to postaw na relaks - ulubioną książkę czy ciekawy film. 

Jak poprawić metabolizm w ciąży?

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm w ciąży, to co do zasady możesz skorzystać z powyższych wskazówek. Pamiętaj jednak, że ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy potrzebuje ona odpowiednich składników odżywczych. W związku z powyższym nie wprowadzaj diet samodzielnie. Najlepiej będzie, jeżeli skonsultujesz się z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie odpowiedni jadłospis, mając na uwadze zarówno Twoje potrzeby, jak i potrzeby Twojego maluszka. 

Jak poprawić metabolizm po alkoholu?

Wiele osób zastanawia się także, jak poprawić metabolizm po alkoholu, aby szybciej wytrzeźwieć. Niestety nie ma na to odpowiedniego sposobu. Co prawda, można znaleźć wiele mitów, dotyczących chociażby tego, że skutecznym sposobem na pozbycie się alkoholu z organizmu jest sen, prysznic, kawa, picie wody czy wysiłek fizyczny. Niemniej trawienie alkoholu to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, jak chociażby tego, czy w trakcie imprezy spożywaliśmy jakieś posiłki, a także od wagi, wieku czy płci. Nie ma zatem sposobu na przyspieszenie usunięcia alkoholu z organizmu, zatem najlepiej następnego dnia po spożyciu po prostu przebadać się alkomatem. 

Jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia?

Krąży powszechna opinia, że odstawienie papierosów powoduje tycie. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się, jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia, aby nie doprowadzić do wzrostu wagi. Faktycznie badania dowodzą, że osoby palące mają lekko podwyższony metabolizm, niemniej jest także inny powód, przez który można wówczas przytyć. Byli palacze bowiem szukają zajęcia, jakim mogliby zastąpić palenie papierosów. W związku z powyższym zwyczajnie podjadają niezdrowe przekąski, które powodują dodatni bilans kaloryczny. 

Jeżeli zatem rzucasz palenie, to postaw na zdrowe nawyki, opisane powyżej. Pij dużo wody niegazowanej, regularnie spożywaj posiłki, a także wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną, jak chociażby regularne spacery. 

Jakie wybrać tabletki na wspomaganie metabolizmu?

Szukasz innego pomysłu na wspomaganie metabolizmu? Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić metabolizm glukozy w organizmie? Z pomocą mogą przyjść Ci tabletki na wspomaganie metabolizmu, jak chociażby tyrozyna. Są one dostępne w każdej aptece, bez recepty. Pamiętaj jednak, że tego typu suplementy diety mogą Ci pomóc, jednak nie zastąpią zbilansowanej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych. 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.