Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała?

Jak przyśpieszyć metabolizm? W jaki sposób podkręcić metabolizm, czyli jak efektywnie kontrolować masę ciała? - zdjęcie

W procesie odchudzania oraz układania diety ważne znaczenie ma indywidualny wskaźnik przemiany materii, czyli inaczej mówiąc - metabolizmu. Określa on tempo, w jakim organizm spala cukier oraz przekształca go w energię, dwutlenek węgla i wodę. Jak sprawdzić swój metabolizm? Co go przyśpiesza i jak można go poprawić? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz także artykuł: Błędy w odchudzaniu - 10 przeszkód na drodze do celu

Jak sprawdzić swój metabolizm?

Tempo przemiany materii jest inne u każdego człowieka (przeczytaj dokładnie o wieku metabolicznym i naszych 4 sposobach na jego podkręcenie). Tempo metabolizmu zależy przede wszystkim od budowy ciała, czyli od jego masy oraz wzrostu, a także od gospodarki hormonalnej, trybu życia, ewentualnych niedoborów, jakie znajdują się w organizmie czy stanów zapalnych. Na metabolizm ma wpływ nawet pora dnia - w nocy jest on znacznie wolniejszy. 

Jak zatem zmierzyć metabolizm? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszy to zastosowanie opracowanych w tym celu wzorów matematycznych. Uwzględniają one parametry takie jak masa ciała, wiek czy płeć i podają konkretną wartość. Najczęściej stosowany jest wzór Harrisa-Benedicta, za pomocą którego można obliczyć tempo przemiany materii, uwzględniając odmienności wynikające z budowy kobiet oraz mężczyzn. 

Oprócz matematycznych wzorów, w gabinetach dietetycznych stosuje się także specjalistyczne urządzenia, które mają wyliczyć tempo przemiany materii. Dużo dokładniej można bowiem sprawdzić działanie metabolizmu, wykorzystując metodę bioimpedancji elektrycznej. Wykorzystuje ona dokładne informacje dotyczące składu ciała, takie jak to, ile znajduje się w organizmie procent tkanki mięśniowej, kostnej czy tłuszczowej. Parametry te badane są przy użyciu elektrod, badających przepływ prądu przez poszczególne tkanki. Nie ma jednak powodów do obaw, bowiem tego typu urządzenia są certyfikowane i w pełni bezpieczne. 

Co przyspiesza metabolizm – 5 szybkich sposobów

Kiedy już wiemy, jakie jest tempo przemiany materii w naszym organizmie, często zadajemy sobie pytanie, jak przyśpieszyć metabolizm. Istnieje wiele sposobów, by podkręcić tempo przemiany materii, niemniej najważniejsza jest odpowiednia dieta i zdrowa żywność

Po pierwsze, nie można zapominać o jedzeniu śniadań. W przeciwnym razie popełniamy jeden z podstawowych błędów. Nasz organizm potrzebuje bowiem, aby od samego rana dostarczyć mu właściwą dawkę energii. W celu przyśpieszenia metabolizmu na cały dzień, na śniadanie warto spożyć produkty bogate w węglowodany, tj.:

  • pełnoziarniste pieczywo, 
  • nabiał, 
  • płatki owsiane. 

Wyżej wymienione produktu mają niski indeks glikemiczny, a także wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu będziemy czuli sytość przez dłuższy okres. 

Po drugie, należy pamiętać, aby jeść regularnie. Odstępy między posiłkami powinny wynosić ok. 3-4 godziny, tak by jednorazowo zaspokoić głód, ale nie przejadać się. Wówczas tempo metabolizmu będzie utrzymywać się przez cały dzień na wysokich obrotach. 

Warto także używać ostrych przypraw, co przyspiesza metabolizm nawet o 23%. W tym celu należy zaopatrzyć się chociażby w chilli, czosnek, imbir, kminek, kurkumę, majeranek, lubczyk, pieprz czy cynamon. Są to naturalne spalacze tłuszczu, zatem nie powinno ich zabraknąć w redukcyjnej diecie. 

Wśród codziennych nawyków powinno znaleźć się także picie wody z cytryną na czczo. Powoduje to, że metabolizm może przyśpieszyć nawet o 30%. Szklanka zimnej wody musi być bowiem ogrzana w organizmie, zatem wykorzystuje on w tym celu wcześniej zmagazynowaną energię. Ponadto najlepiej zastąpić wszystkie słodkie napoje właśnie wodą niegazowaną. Odchudzaniu sprzyja także zielona herbata, więc z powodzeniem można wykorzystywać ją w codziennym menu. 

Jeżeli chodzi o właściwie zbilansowaną dietę, mającą przyśpieszyć metabolizm, to nie można zapomnieć o błonniku. Powoduje on bowiem, że praca jelit jest sprawniejsza, a ponadto usuwa niestrawione resztki pokarmowe z organizmu, dzięki czemu pomaga w wypróżnianiu i redukuje ryzyko zaparć.

Jak poprawić metabolizm – domowe sposoby na pobudzenie przemiany materii

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety możesz wykorzystać poniższe wskazówki: 

  • unikaj restrykcyjnych diet - wbrew pozorom spowalniają one metabolizm nawet o 20%, a ponadto nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, mogą powodować efekt jo-jo oraz odkładanie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej; 
  • wykonuj ćwiczenia aerobowe, podczas których przyspiesza oddech oraz tętno - postaw więc na jazdę na rowerze, bieganie czy aerobik; 
  • dbaj o zdrowy sen, trwający ok. 7-8 godzin, a także o właściwą temperaturę w sypialni;
  • unikaj stresu - prowadzi on do wydzielania adrenaliny i kortyzolu, a te z kolei - do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm, to postaw na relaks - ulubioną książkę czy ciekawy film. 

Jak poprawić metabolizm w ciąży?

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm w ciąży, to co do zasady możesz skorzystać z powyższych wskazówek. Pamiętaj jednak, że ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy potrzebuje ona odpowiednich składników odżywczych. W związku z powyższym nie wprowadzaj diet samodzielnie. Najlepiej będzie, jeżeli skonsultujesz się z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie odpowiedni jadłospis, mając na uwadze zarówno Twoje potrzeby, jak i potrzeby Twojego maluszka. 

Jak poprawić metabolizm po alkoholu?

Wiele osób zastanawia się także, jak poprawić metabolizm po alkoholu, aby szybciej wytrzeźwieć. Niestety nie ma na to odpowiedniego sposobu. Co prawda, można znaleźć wiele mitów, dotyczących chociażby tego, że skutecznym sposobem na pozbycie się alkoholu z organizmu jest sen, prysznic, kawa, picie wody czy wysiłek fizyczny. Niemniej trawienie alkoholu to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, jak chociażby tego, czy w trakcie imprezy spożywaliśmy jakieś posiłki, a także od wagi, wieku czy płci. Nie ma zatem sposobu na przyspieszenie usunięcia alkoholu z organizmu, zatem najlepiej następnego dnia po spożyciu po prostu przebadać się alkomatem. 

Jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia?

Krąży powszechna opinia, że odstawienie papierosów powoduje tycie. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się, jak poprawić metabolizm po rzuceniu palenia, aby nie doprowadzić do wzrostu wagi. Faktycznie badania dowodzą, że osoby palące mają lekko podwyższony metabolizm, niemniej jest także inny powód, przez który można wówczas przytyć. Byli palacze bowiem szukają zajęcia, jakim mogliby zastąpić palenie papierosów. W związku z powyższym zwyczajnie podjadają niezdrowe przekąski, które powodują dodatni bilans kaloryczny. 

Jeżeli zatem rzucasz palenie, to postaw na zdrowe nawyki, opisane powyżej. Pij dużo wody niegazowanej, regularnie spożywaj posiłki, a także wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną, jak chociażby regularne spacery. 

Jakie wybrać tabletki na wspomaganie metabolizmu?

Szukasz innego pomysłu na wspomaganie metabolizmu? Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić metabolizm glukozy w organizmie? Z pomocą mogą przyjść Ci tabletki na wspomaganie metabolizmu, jak chociażby tyrozyna. Są one dostępne w każdej aptece, bez recepty. Pamiętaj jednak, że tego typu suplementy diety mogą Ci pomóc, jednak nie zastąpią zbilansowanej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem