Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Odporność, wzmocnienie organizmu

Jak podkręcić umysł, by skutecznie poprawić pamięć, koncentrację i kreatywność? Suplementy diety wspierające pracę mózgu

Może wydawać się nieco absurdalne, że ważący niespełna 1,5 kilograma mózg jest centrum dowodzenia wszystkimi funkcjami życiowymi człowieka. To jednak właśnie w nim rozgrywają się wszystkie decyzje dotyczące naszego życia, zarówno w tym najbardziej fizjologicznym, jak i umysłowym aspekcie. Nic dziwnego, że mózg potrzebuje olbrzymiego wsparcia w postaci paliwa złożonego z substancji odżywczych. Co mu najbardziej sprzyja i jak można mu to dostarczyć?

W mózgu tkwi cały nasz potencjał intelektualny, a także emocjonalny. Znajdujące się tam komórki nerwowe zawiadują zarówno naszymi zdolnościami kognitywnymi,jak i umiejętnościami myślenia abstrakcyjnego, kreatywnością oraz wrażliwością emocjonalną. Dwie półkule mózgu sprawiedliwie dzielą pomiędzy siebie te trudne procesy, w których lewa półkula odpowiada za zdolności logicznego myślenia i umiejętności językowe, natomiast prawa zajmuje się kreatywnością i wyobraźnią.

Obie potrzebują jednak do sprawnego działania szeregu istotnych związków chemicznych, takich jak witaminy, minerały, węglowodany, tłuszcze i białka.Istnieje kilka szczególnych substancji, które są niezwykle istotne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Co zrobić, aby utrzymać je w dobrej kondycji i cieszyć się niezawodną pamięcią, ostrą jak brzytwa koncentracją i nieposkromioną kreatywnością? I z czego w ogóle mogą wynikać problemy z pamięcią i koncentracją?

Co sprawia, że nasz mózg zaczyna szwankować?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że do najgorszych wrogów naszego mózgu należy siedzący tryb życia i zła dieta. Niestety mózg potrzebuje nie tylko wartościowych substancji odżywczych, ale także odpowiedniego dotlenienia. Brak ruchu i życie na fast foodach czy innych wysoko przetworzonych produktach spożywczych to prawdziwe obciążenie, z którym mózg przestaje sobie po jakimś czasie radzić. Wtedy nasze zdolności umysłowe zaczynają się pogarszać. Do innych czynników wpływających na pogorszenie się pamięci, koncentracji oraz kreatywności należą również:

·        permanentny stres

·        przemęczenie

·        brak odpowiedniej ilości snu

·        odwodnienie organizmu

·        choroby, takie jak np. cukrzyca, depresja,nadciśnienie czy niedokrwistość

·        fakt, że z wiekiem obniżają się zdolności umysłowe (np. demencja)

Istnieje również szereg poważnych chorób związanych z układem nerwowym, takich jak SM czy Alzheimer. Obecnie schorzenia tego typu uznawane są za nieuleczalne, jednak uważa się, że odpowiedni tryb życia oraz dieta mogą w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu dolegliwości. Co istotne nowe badania wykazują, że pogląd, według którego komórki centralnego układu nerwowego nie mają zdolności regeneracyjnych, może być błędny. Jeśli taka jest prawda, to szanse na leczenie tego typu zaburzeń są coraz większe.

Co wspiera pracę mózgu?

Do czołówki substancji wspierających pracę mózgu zaliczyć można:

·        lecytynę

·        witaminy z grupy B, w tym szczególne znaczenie mają witamina B1 i B12

·        magnez

·        nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3,6 i 9

·        luteolinę

·        taurynę

Warto zatem spożywać pokarmy, które są bogate w tego typu substancje odżywcze.Najlepiej sprawdzają się tutaj warzywa i owoce (seler naciowy, marchewka,szpinak, zielona papryka, ziemniaki, awokado jagody, banany, orzechy), a także jaja, ryby, kakao oraz pieczywo razowe ze zbóż pełnoziarnistych. Jeśli jednak potrzebujemy szybkiego uzupełnienia niedoborów ważnych dla mózgu substancji,warto wesprzeć się suplementami diety, jakimi?

Suplementy diety na rozkręcenie umysłu

Na rynku istnieje szereg różnego rodzaju suplementów diety poprawiających pamięć i koncentrację. Dostępne są zarówno preparaty kompleksowe, zawierające kilka istotnych substancji odżywczych, takie jak np. Doppelherz aktiv Dla MózguBilomag PlusEye Q, a także środki zawierające wysokie stężenie jednego składniku np. Gold-Lecytyna, Tran z wątroby rekina czy Witamina B12 albo Magnez.

Wiedząc,że to właśnie w mózgu tkwi nasz potencjał intelektualny i emocjonalny, warto o niego skutecznie zadbać, by cieszyć się jego sprawnością przez długie lata.
mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.