Jagoda kamczacka - nowy ogrodowy hit w Polsce. Odkryj 8 właściwości, działania i zastosowania tego superowocu

Jagoda kamczacka - nowy ogrodowy hit w Polsce. Odkryj 8 właściwości, działania i zastosowania tego superowocu - zdjęcie

Jagoda kamczacka jest łatwym w uprawie krzewem owocowym z wyglądu podobnym do borówki amerykańskiej. Owoce tego krzewu zostały wpisane na listę nutraceutyków, są to produkty spożywcze łączące zarówno właściwości pożywienia, jak i środków farmaceutycznych. Jagoda kamczacka właściwości - są znane od wieków i wykorzystywane między innymi w medycynie chińskiej, rosyjskiej i japońskiej. Na wyspie Hokkaido owoce te są nazywane nawet "eliksirem życia".

Zobacz także artykuł: Dieta cukrzycowa - co powinien jeść cukrzyk?

 

W niniejszym artykule dowiesz się między innymi:

Długowieczny krzew - skąd pochodzi jagoda kamczacka i gdzie można ją znaleźć?

Jagoda kamczacka znana również pod nazwą wiciokrzew kamczacki pochodzi z Azji północno-wschodniej, krzew ten jest uprawiany także w chłodniejszych krajach Europy. Przywędrowała do nas z Rosji, roślina opisywana była w XVIII wieku przez rosyjskiego przyrodnika, który przebywał na półwyspie Kamczatka, jako "nibyjagoda"Jagoda kamczacka - jej właściwości były opisywane również w starych tekstach chińskich i japońskich. Obecnie jest coraz bardziej popularną rośliną uprawianą w wielu przydomowych ogrodach i sadach.

Sezon na jagodę kamczacką – kiedy zbierać i spożywać dojrzałe owoce?

Jagoda kamczacka ma wiele prozdrowotnych właściwości, a jej uprawa wymaga wiele cierpliwości. Owoce jagody kamczackiej są jednymi z najwcześniej owocujących w naszej szerokości geograficznej. Dojrzewają od połowy maja i można je zbierać do połowy czerwca, mają lekko kwaśny smak z wyczuwalną nutką goryczy. Roślina nie jest zbyt dekoracyjna, a jej główną zaletą są niewielkie wydłużone owoce w niebiesko-czarnym kolorze, pojawiają się 4 lata po posadzeniu. W każdym roku w miarę dorastania rośliny przybywa ich coraz więcej. Krzew dorasta do 2 m wysokości i jest wyjątkowo wytrzymały na mróz, nawet do -45 stopni C.

Prawdziwy superowoc – 8 zdrowotnych właściwości jagody kamczackiej

Owoce wiciokrzewu kamczackiego to wyjątkowe bogactwo witamin i minerałów, ich spożywanie chroni organizm przed wieloma chorobami. Najważniejsze właściwości jagody kamczackiej:

  1. Łagodzi stany zapalne, ponieważ zawiera polifenole, są one silnymi przeciwutleniaczami i przeciwdziałają np. zapaleniu dziąseł. Pozytywne właściwości przeciwzapalne soku z jagody kamczackiej wykorzystywane są w leczeniu stanów zapalnych stawów różnego pochodzenia.
  2. Działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniacze zawarte w jagodach kamczackich zapobiegają uszkodzeniom komórek i rozwojowi komórek nowotworowych.
  3. Działanie przeciwcukrzycowe, antocyjany zawarte w jagodach kamczackich mają pozytywny wpływ na poprawę wrażliwości tkankowej na działanie insuliny, pozytywnie wpływają na metabolizm i rozkład cukrów w organizmie.
  4. Sprawna praca mózgu, ponieważ owoce jagody kamczackiej stymulują do pracy neurony odpowiedzialne za funkcje poznawcze.
  5. Wysoka wartość odżywcza jagód kamczackich, owoce zawierają wiele witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.
  6. Pozytywne działanie na wzrok, zawartość witaminy A pozytywnie zapobiega rozwojowi zaćmy i plamki żółtej.
  7. Obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom "złego" cholesterolu.
  8. Przeciwdziałanie infekcjom dróg moczowych, syrop z jagody kamczackiej ma właściwości moczopędne i bakteriobójcze.

Jagoda kamczacka w leczeniu cukrzycy i chorób układu krążenia

Dieta zawierająca produkty z jagody kamczackiej jest sposobem na to, jak zatrzymać cukrzycę. Badania wykazały, że jagoda kamczacka wyrównuje poziom glukozy i lipidów we krwi, dlatego są to owoce wskazane dla cukrzykówJej obecność w diecie znacząco zmniejsza ryzyko zawału i miażdżycy. Owoce jagody kamczackiej są dobrym rozwiązaniem na to, jak obniżyć cholesterol LDL, który ma niekorzystny wpływ na organizm, wzmacniają również naczynia krwionośne, neutralizując enzymy niszczące tkankę łączną. Pomagają w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.

Właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne jagody kamczackiej

Związki polifenolowe mające działanie przeciwbakteryjne zawarte w jagodzie kamczackiej, hamują rozwój bakterii Helicobacter Pylori, która wywołuje chorobę wrzodową żołądka, dlatego można powiedzieć, że są to owoce antybakteryjne. Antyoksydanty zawarte w jagodzie kamczackiej usuwają wolne rodniki, a także przeciwdziałają ich powstawaniu, jest to bardzo ważne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, nowotworów i chorób układu krążeniaLiście jagody kamczackiej właściwości, na które warto zwrócić uwagę to skuteczność w leczeniu ran, mają one cechy antyseptyczne i zazwyczaj są stosowane w formie sproszkowanej.

Ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym – zobacz, co mówią eksperci

Eksperci potwierdzają, że jagoda kamczacka wykazuje wyjątkowo dobroczynne właściwości, ponieważ chroni przed promieniowaniem słonecznym i radioaktywnym. Proces ochrony przed nadmiernym promieniowaniem oparty jest o eliminację wolnych rodników z organizmu. Występujące w wysokich stężeniach antocyjany oraz towarzyszące im związki flawonoidowe uważane są za silne antyoksydanty, które mają lepsze działanie niż witamina E, beta-karoten i witamina C. Jagoda kamczacka właściwości, jakie posiada, to także usuwanie z organizmu metali ciężkich, co jest bardzo przydatne w przypadku zatrucia tymi związkami.

Sok z jagody kamczackiej – poznaj prozdrowotne wartości tego napoju

Owoce jagody kamczackiej można zbierać tylko ręcznie, dlatego proces ten jest wyjątkowo czasochłonny i kosztowny. Z tego powodu uprawa przemysłowa jest nieopłacalna, a przetwory są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które mają krzew w swoim ogrodzie. Jagoda kamczacka to samo zdrowie, a przeciwwskazania do jej spożywania i robienia przetworów występują tylko wtedy, kiedy owoce jagód nie są w pełni dojrzałe. W trakcie zrywania trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jest wiele pomysłów na to, co można zrobić z jagody kamczackiej, są to konfitury, soki, nalewki i wina. Sok z jagody kamczackiej również ma pozytywne właściwości - przede wszystkim łagodzenie objawów wielu chorób skóry, stosowany wewnętrznie działa wspomagająco w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Związki fenolowe zawarte w soku mają właściwości przeciwzapalne, przeciwdziałają otyłości, cukrzycy, normalizują krążenie i ciśnienie krwi.

Smacznie i zdrowo – co można zrobić z jagody kamczackiej?

Jagody kamczackie są nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne, można je dodawać do koktajli, deserów, smoothie. Zastanawiając się, co można zrobić z jagody kamczackiej, należy pamiętać, że warto korzystać z jej dobrodziejstw poza sezonem letnim, dlatego można przeznaczyć trochę czasu na przygotowanie galaretek, dżemów, soków i nalewek. W zależności od upodobań przetwory można wzbogacać innymi owocami, np. porzeczkami, jeżynami i przyprawiać cynamonem albo goździkami.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem