Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby skóry

Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne

 Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne

Trądzik stanowi poważny problem natury estetycznej. Dotyka nie tylko młodzieży w okresie dojrzewania, ale również coraz częściej osób dorosłych. Jeszcze do niedawna był bardzo trudny i kłopotliwy do zwalczenia. Wymagał specjalnych, długotrwałych i skomplikowanych zabiegów oraz stosowania różnych toników, maści i kremów. Dziś, dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny, nie stanowi już takiego dużego problemu.

Czym jest Izotek?

Izotek, inaczej izotretynoina (isotretinoin) jest organicznym związkiem chemicznym i stanowi syntetyczną pochodną witaminy A. Należy do grupy rezynoidów, ponieważ jest stereoizomerem kwasu all-trans-retinowego (tretytoiny). Jest to silna substancja, wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu wszystkich rodzajów trądziku, w tym trądziku guzkowo-torbielowatego, ropowiczego i skupionego. W szczególności stosuje się ją w zwalczaniu ciężkich postaci choroby, opornych na standardowe metody leczenia. Działanie izoteku polega na zatrzymaniu wzrostu gruczołów łojowych i zmniejszeniu ich aktywności. Lek wydawany jest na receptę i należy go stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. W aptekach można również spotkać inne preparaty zawierające taką samą substancję czynną jak izotek. Zamienniki te noszą nazwy: Acnenormin, Axotret, Curacna, Isoderm, Actaven, Sotret, Tretinex lub Tretoskin.

Izotek – skład

W skład leku wchodzi przede wszystkim izotretynoina o stężeniu zależnym od postaci leku. Składniki dodatkowe to: olej sojowy oczyszczony i uwodorniony, wosk żółty, żelatyna, tlenki żelaza, glicerolu i dwutlenku tytanu, all-rac-α-tokoferol, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E124), indygotyna (E132) i tytanu dwutlenek (E171).

Izotek na trądzik – czy warto?

Dermatolodzy często polecają izotek na trądzik, ponieważ można go aplikować w różnych dawkach i postaciach – zarówno doustnie, jak i miejscowo. W leczeniu silnych odmian trądziku stosuje się maść, gdyż zawiera ona maksymalne dopuszczalne w leczeniu stężenie izotretynoiny, dzięki czemu wykazuje największą intensywność działania. Żele są polecane w łagodniejszych postaciach trądziku. Mają lekką konsystencję i szybko wchłaniają się przez skórę. Lek w postaci kremu zawiera najmniejsze stężenie substancji czynnej i stosuje się go najczęściej w celu podtrzymania efektów kuracji.

Izotek – efekty

Badania kliniczne wykazały, że izotek jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku. Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy nie pomagają antybiotyki, ani inne leki stosowane miejscowo. Ponadto stwierdzono, że oprócz zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych skóry (nawet o 80%), powoduje zmniejszenie ich rozmiarów (35-58%), pobudza również odnowę komórek naskórka i zmniejsza ich rogowacenie. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. W leczeniu trądziku o łagodniejszym przebiegu stosuje się lek w mniejszych dawkach, a w przypadkach o nasilonym przebiegu, w tym także o podłożu genetycznym, zaleca się dawki o większym stężeniu izotretynoiny. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jaki-wybrac-krem-z-filtrem-do-cery-tradzikowej.

Jak stosować Izotek?

Izotek bez recepty nie jest dostępny, ponieważ działa bardzo silnie i powinien być stosowany ściśle według wskazań lekarza. To on dobiera odpowiednią dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu oraz czas trwania kuracji, indywidualnie dla każdego pacjenta. Obecnie coraz częściej stosuje w leczeniu właśnie izotek. Przed i po kuracji, jak również w jej trakcie, pacjent powinien znajdować się pod opieką lekarza, który ocenia jej skuteczność po pierwszej serii leczenia. Jeśli terapia nie odniosła skutku, kurację można wznowić dopiero po upływie 8 tygodni. Podczas przyjmowania izoteku nie należy przebywać zbyt długo na słońcu. Nie zaleca się także równoczesnego stosowania izotretynoiny z lekami i kosmetykami o działaniu ściągającym, złuszczającym i wysuszającym skórę. Podczas kuracji i po jej zakończeniu przez okres około pół roku nie należy stosować depilacji za pomocą wosku, ani peelingu. Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Izotek – tabletki

Izotretynoinę najczęściej stosuje się w postaci tabletek, które należy przyjmować podczas posiłku, co zwiększa skuteczność leku izotek. Cena opakowania nie jest wysoka i wynosi około 35 zł za 30 sztuk. Bezpieczna, zazwyczaj zalecana dzienna dawka izotretynoiny to między 0,5 a 1,0 mg na każdy kg masy ciała. Natomiast optymalna dawka kumulacyjna, która zapewnia długotrwałe korzystne efekty to 120-150 mg/kg dawki leku izotek. Ulotka dołączona do opakowania zawiera szczegółowe informacje na temat stosowania oraz działań niepożądanych, jakie preparat może wywołać. Aby zmniejszyć do minimum skutki uboczne, izotek należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza. Lek dostępny jest w tabletkach o dawkach 10 oraz 20 mg.

Jakie są działania niepożądane izoteku?

Aby uniknąć działań niepożądanych i zmniejszyć do minimum skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny, należy przed rozpoczęciem kuracji poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (w szczególności tetracykliny i preparatów zawierających witaminę A) oraz o współistniejących chorobach, jak np. niewydolność wątroby, zespół suchego oka, zwiększone stężenie lipidów we krwi, hiperwitaminoza witaminy A, astma, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia odżywania, zaburzenia menstruacji, problemy z układem kostnym, problemy z układem pokarmowym czy depresja. Kobiety powinny poinformować o ciąży i karmieniu piersią oraz stosowanej antykoncepcji, zanim zaczną przyjmować izotek. Skutki uboczne mogą wystąpić podczas stosowania leku w postaci tabletek, jak i zewnętrznie w postaci maści, kremu lub żelu. Należą do nich najczęściej: wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, co może prowadzić do wystąpienia krwawień, suchość oczu, zapalenie spojówek oraz zapalenie czerwieni wargowej. Nasilenie niektórych działań niepożądanych zależy w głównej mierze od stosowanej dawki leku i na ogół ustępują po jej zmniejszeniu. Niektóre jednak mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu terapii.

Izotek – ile trwa kuracja?

Kuracja izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni. Po tym czasie lekarz ocenia jej efekty. Jeśli nie przyniosły pozytywnych rezultatów, zaleca powtórzenie leczenia. Może to jednak nastąpić nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od jej zakończenia.

Izotek podczas ciąży

Kobiety w wieku rozrodczym podczas trwania kuracji izotekiem muszą zachować szczególne środki ostrożności i nie powinny w tym czasie starać się o dziecko. Dlatego przed leczeniem, w trakcie terapii oraz po 5 tygodniach po jej zakończeniu należy poddawać się testom ciążowym. Dopiero po 5 tygodniach od ukończenia leczenia trądziku izotretynoiną można próbować zajść w ciążę.

Izotek a ciąża

Izotretynoina zawarta w izoteku ma zdolność wiązania się w 99,9% z białkami osocza. Dlatego może łatwo przenikać przez łożysko i trafiać do pokarmu kobiecego, jest również obecna w krążeniu wątrobo-jelitowym. Stosowanie izotretynoiny podczas ciąży jest bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi poronieniem lub powstaniem ciężkich wad płodu. Matki nie mogą w tym czasie karmić niemowląt piersią. Również osoby w trakcie leczenia i w okresie jednego miesiąca po zakończeniu kuracji nie powinny być dawcami krwi, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodów u kobiet w ciąży, którym by przetoczono krew zawierającą izotretynoinę.

Jakie mogą być skutki uboczne przy stosowaniu izoteku?

Wystąpienie skutków ubocznych oraz ich nasilenie podczas stosowania izotretynoiny zależy przede wszystkim od indywidualnej tolerancji na lek. W czasie kuracji izotekiem mogą wystąpić: zawroty i bóle głowy, senność, bóle stawowo-mięśniowe, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, łysienie, krwiomocz oraz białkomocz. Rzadko pojawia się depresja lub pogłębienie jej objawów, skłonność do agresji, lęk oraz zmiany nastroju. Z uwagi na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.

Izotek jest skutecznym preparatem przeznaczonym do leczenia trądziku. Już po upływie dwóch miesięcy jego stosowania skóra zaczyna się regenerować i można zaobserwować cofanie się wszystkich zmian trądzikowych. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/pielegnacja-twarzy,224.html.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.