Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne

Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne - zdjęcie

Trądzik stanowi poważny problem natury estetycznej. Dotyka nie tylko młodzieży w okresie dojrzewania, ale również coraz częściej osób dorosłych. Jeszcze do niedawna był bardzo trudny i kłopotliwy do zwalczenia. Wymagał specjalnych, długotrwałych i skomplikowanych zabiegów oraz stosowania różnych toników, maści i kremów. Dziś, dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny, nie stanowi już takiego dużego problemu.

Czym jest Izotek?

Izotek, inaczej izotretynoina (isotretinoin) jest organicznym związkiem chemicznym i stanowi syntetyczną pochodną witaminy A. Należy do grupy rezynoidów, ponieważ jest stereoizomerem kwasu all-trans-retinowego (tretytoiny). Jest to silna substancja, wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu wszystkich rodzajów trądziku, w tym trądziku guzkowo-torbielowatego, ropowiczego i skupionego. W szczególności stosuje się ją w zwalczaniu ciężkich postaci choroby, opornych na standardowe metody leczenia. Działanie izoteku polega na zatrzymaniu wzrostu gruczołów łojowych i zmniejszeniu ich aktywności. Lek wydawany jest na receptę i należy go stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. W aptekach można również spotkać inne preparaty zawierające taką samą substancję czynną jak izotek. Zamienniki te noszą nazwy: Acnenormin, Axotret, Curacna, Isoderm, Actaven, Sotret, Tretinex lub Tretoskin.

Izotek – skład

W skład leku wchodzi przede wszystkim izotretynoina o stężeniu zależnym od postaci leku. Składniki dodatkowe to: olej sojowy oczyszczony i uwodorniony, wosk żółty, żelatyna, tlenki żelaza, glicerolu i dwutlenku tytanu, all-rac-α-tokoferol, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E124), indygotyna (E132) i tytanu dwutlenek (E171).

Izotek na trądzik – czy warto?

Dermatolodzy często polecają izotek na trądzik, ponieważ można go aplikować w różnych dawkach i postaciach – zarówno doustnie, jak i miejscowo. W leczeniu silnych odmian trądziku stosuje się maść, gdyż zawiera ona maksymalne dopuszczalne w leczeniu stężenie izotretynoiny, dzięki czemu wykazuje największą intensywność działania. Żele są polecane w łagodniejszych postaciach trądziku. Mają lekką konsystencję i szybko wchłaniają się przez skórę. Lek w postaci kremu zawiera najmniejsze stężenie substancji czynnej i stosuje się go najczęściej w celu podtrzymania efektów kuracji.

Izotek – efekty

Badania kliniczne wykazały, że izotek jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku. Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy nie pomagają antybiotyki, ani inne leki stosowane miejscowo. Ponadto stwierdzono, że oprócz zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych skóry (nawet o 80%), powoduje zmniejszenie ich rozmiarów (35-58%), pobudza również odnowę komórek naskórka i zmniejsza ich rogowacenie. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. W leczeniu trądziku o łagodniejszym przebiegu stosuje się lek w mniejszych dawkach, a w przypadkach o nasilonym przebiegu, w tym także o podłożu genetycznym, zaleca się dawki o większym stężeniu izotretynoiny. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jaki-wybrac-krem-z-filtrem-do-cery-tradzikowej.

Jak stosować Izotek?

Izotek bez recepty nie jest dostępny, ponieważ działa bardzo silnie i powinien być stosowany ściśle według wskazań lekarza. To on dobiera odpowiednią dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu oraz czas trwania kuracji, indywidualnie dla każdego pacjenta. Obecnie coraz częściej stosuje w leczeniu właśnie izotek. Przed i po kuracji, jak również w jej trakcie, pacjent powinien znajdować się pod opieką lekarza, który ocenia jej skuteczność po pierwszej serii leczenia. Jeśli terapia nie odniosła skutku, kurację można wznowić dopiero po upływie 8 tygodni. Podczas przyjmowania izoteku nie należy przebywać zbyt długo na słońcu. Nie zaleca się także równoczesnego stosowania izotretynoiny z lekami i kosmetykami o działaniu ściągającym, złuszczającym i wysuszającym skórę. Podczas kuracji i po jej zakończeniu przez okres około pół roku nie należy stosować depilacji za pomocą wosku, ani peelingu. Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Izotek – tabletki

Izotretynoinę najczęściej stosuje się w postaci tabletek, które należy przyjmować podczas posiłku, co zwiększa skuteczność leku izotek. Cena opakowania nie jest wysoka i wynosi około 35 zł za 30 sztuk. Bezpieczna, zazwyczaj zalecana dzienna dawka izotretynoiny to między 0,5 a 1,0 mg na każdy kg masy ciała. Natomiast optymalna dawka kumulacyjna, która zapewnia długotrwałe korzystne efekty to 120-150 mg/kg dawki leku izotek. Ulotka dołączona do opakowania zawiera szczegółowe informacje na temat stosowania oraz działań niepożądanych, jakie preparat może wywołać. Aby zmniejszyć do minimum skutki uboczne, izotek należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza. Lek dostępny jest w tabletkach o dawkach 10 oraz 20 mg.

Jakie są działania niepożądane izoteku?

Aby uniknąć działań niepożądanych i zmniejszyć do minimum skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny, należy przed rozpoczęciem kuracji poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (w szczególności tetracykliny i preparatów zawierających witaminę A) oraz o współistniejących chorobach, jak np. niewydolność wątroby, zespół suchego oka, zwiększone stężenie lipidów we krwi, hiperwitaminoza witaminy A, astma, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia odżywania, zaburzenia menstruacji, problemy z układem kostnym, problemy z układem pokarmowym czy depresja. Kobiety powinny poinformować o ciąży i karmieniu piersią oraz stosowanej antykoncepcji, zanim zaczną przyjmować izotek. Skutki uboczne mogą wystąpić podczas stosowania leku w postaci tabletek, jak i zewnętrznie w postaci maści, kremu lub żelu. Należą do nich najczęściej: wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, co może prowadzić do wystąpienia krwawień, suchość oczu, zapalenie spojówek oraz zapalenie czerwieni wargowej. Nasilenie niektórych działań niepożądanych zależy w głównej mierze od stosowanej dawki leku i na ogół ustępują po jej zmniejszeniu. Niektóre jednak mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu terapii.

Izotek – ile trwa kuracja?

Kuracja izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni. Po tym czasie lekarz ocenia jej efekty. Jeśli nie przyniosły pozytywnych rezultatów, zaleca powtórzenie leczenia. Może to jednak nastąpić nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od jej zakończenia.

Izotek podczas ciąży

Kobiety w wieku rozrodczym podczas trwania kuracji izotekiem muszą zachować szczególne środki ostrożności i nie powinny w tym czasie starać się o dziecko. Dlatego przed leczeniem, w trakcie terapii oraz po 5 tygodniach po jej zakończeniu należy poddawać się testom ciążowym. Dopiero po 5 tygodniach od ukończenia leczenia trądziku izotretynoiną można próbować zajść w ciążę.

Izotek a ciąża

Izotretynoina zawarta w izoteku ma zdolność wiązania się w 99,9% z białkami osocza. Dlatego może łatwo przenikać przez łożysko i trafiać do pokarmu kobiecego, jest również obecna w krążeniu wątrobo-jelitowym. Stosowanie izotretynoiny podczas ciąży jest bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi poronieniem lub powstaniem ciężkich wad płodu. Matki nie mogą w tym czasie karmić niemowląt piersią. Również osoby w trakcie leczenia i w okresie jednego miesiąca po zakończeniu kuracji nie powinny być dawcami krwi, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodów u kobiet w ciąży, którym by przetoczono krew zawierającą izotretynoinę.

Jakie mogą być skutki uboczne przy stosowaniu izoteku?

Wystąpienie skutków ubocznych oraz ich nasilenie podczas stosowania izotretynoiny zależy przede wszystkim od indywidualnej tolerancji na lek. W czasie kuracji izotekiem mogą wystąpić: zawroty i bóle głowy, senność, bóle stawowo-mięśniowe, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, łysienie, krwiomocz oraz białkomocz. Rzadko pojawia się depresja lub pogłębienie jej objawów, skłonność do agresji, lęk oraz zmiany nastroju. Z uwagi na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.

Izotek jest skutecznym preparatem przeznaczonym do leczenia trądziku. Już po upływie dwóch miesięcy jego stosowania skóra zaczyna się regenerować i można zaobserwować cofanie się wszystkich zmian trądzikowych. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/pielegnacja-twarzy,224.html.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.