Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne

Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne - zdjęcie

Izotek na trądzik – dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne

Trądzik stanowi poważny problem natury estetycznej. Dotyka nie tylko młodzieży w okresie dojrzewania, ale również coraz częściej osób dorosłych. Jeszcze do niedawna był bardzo trudny i kłopotliwy do zwalczenia. Wymagał specjalnych, długotrwałych i skomplikowanych zabiegów oraz stosowania różnych toników, maści i kremów. Dziś, dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny, nie stanowi już takiego dużego problemu.

Czym jest Izotek?

Izotek, inaczej izotretynoina (isotretinoin) jest organicznym związkiem chemicznym i stanowi syntetyczną pochodną witaminy A. Należy do grupy rezynoidów, ponieważ jest stereoizomerem kwasu all-trans-retinowego (tretytoiny). Jest to silna substancja, wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu wszystkich rodzajów trądziku, w tym trądziku guzkowo-torbielowatego, ropowiczego i skupionego. W szczególności stosuje się ją w zwalczaniu ciężkich postaci choroby, opornych na standardowe metody leczenia. Działanie izoteku polega na zatrzymaniu wzrostu gruczołów łojowych i zmniejszeniu ich aktywności. Lek wydawany jest na receptę i należy go stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. W aptekach można również spotkać inne preparaty zawierające taką samą substancję czynną jak izotek. Zamienniki te noszą nazwy: Acnenormin, Axotret, Curacna, Isoderm, Actaven, Sotret, Tretinex lub Tretoskin.

Izotek – skład

W skład leku wchodzi przede wszystkim izotretynoina o stężeniu zależnym od postaci leku. Składniki dodatkowe to: olej sojowy oczyszczony i uwodorniony, wosk żółty, żelatyna, tlenki żelaza, glicerolu i dwutlenku tytanu, all-rac-α-tokoferol, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E124), indygotyna (E132) i tytanu dwutlenek (E171).

Izotek na trądzik – czy warto?

Dermatolodzy często polecają izotek na trądzik, ponieważ można go aplikować w różnych dawkach i postaciach – zarówno doustnie, jak i miejscowo. W leczeniu silnych odmian trądziku stosuje się maść, gdyż zawiera ona maksymalne dopuszczalne w leczeniu stężenie izotretynoiny, dzięki czemu wykazuje największą intensywność działania. Żele są polecane w łagodniejszych postaciach trądziku. Mają lekką konsystencję i szybko wchłaniają się przez skórę. Lek w postaci kremu zawiera najmniejsze stężenie substancji czynnej i stosuje się go najczęściej w celu podtrzymania efektów kuracji.

Izotek – efekty

Badania kliniczne wykazały, że izotek jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku. Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy nie pomagają antybiotyki, ani inne leki stosowane miejscowo. Ponadto stwierdzono, że oprócz zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych skóry (nawet o 80%), powoduje zmniejszenie ich rozmiarów (35-58%), pobudza również odnowę komórek naskórka i zmniejsza ich rogowacenie. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. W leczeniu trądziku o łagodniejszym przebiegu stosuje się lek w mniejszych dawkach, a w przypadkach o nasilonym przebiegu, w tym także o podłożu genetycznym, zaleca się dawki o większym stężeniu izotretynoiny. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jaki-wybrac-krem-z-filtrem-do-cery-tradzikowej.

Jak stosować Izotek?

Izotek bez recepty nie jest dostępny, ponieważ działa bardzo silnie i powinien być stosowany ściśle według wskazań lekarza. To on dobiera odpowiednią dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu oraz czas trwania kuracji, indywidualnie dla każdego pacjenta. Obecnie coraz częściej stosuje w leczeniu właśnie izotek. Przed i po kuracji, jak również w jej trakcie, pacjent powinien znajdować się pod opieką lekarza, który ocenia jej skuteczność po pierwszej serii leczenia. Jeśli terapia nie odniosła skutku, kurację można wznowić dopiero po upływie 8 tygodni. Podczas przyjmowania izoteku nie należy przebywać zbyt długo na słońcu. Nie zaleca się także równoczesnego stosowania izotretynoiny z lekami i kosmetykami o działaniu ściągającym, złuszczającym i wysuszającym skórę. Podczas kuracji i po jej zakończeniu przez okres około pół roku nie należy stosować depilacji za pomocą wosku, ani peelingu. Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Izotek – tabletki

Izotretynoinę najczęściej stosuje się w postaci tabletek, które należy przyjmować podczas posiłku, co zwiększa skuteczność leku izotek. Cena opakowania nie jest wysoka i wynosi około 35 zł za 30 sztuk. Bezpieczna, zazwyczaj zalecana dzienna dawka izotretynoiny to między 0,5 a 1,0 mg na każdy kg masy ciała. Natomiast optymalna dawka kumulacyjna, która zapewnia długotrwałe korzystne efekty to 120-150 mg/kg dawki leku izotek. Ulotka dołączona do opakowania zawiera szczegółowe informacje na temat stosowania oraz działań niepożądanych, jakie preparat może wywołać. Aby zmniejszyć do minimum skutki uboczne, izotek należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza. Lek dostępny jest w tabletkach o dawkach 10 oraz 20 mg.

Jakie są działania niepożądane izoteku?

Aby uniknąć działań niepożądanych i zmniejszyć do minimum skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny, należy przed rozpoczęciem kuracji poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (w szczególności tetracykliny i preparatów zawierających witaminę A) oraz o współistniejących chorobach, jak np. niewydolność wątroby, zespół suchego oka, zwiększone stężenie lipidów we krwi, hiperwitaminoza witaminy A, astma, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia odżywania, zaburzenia menstruacji, problemy z układem kostnym, problemy z układem pokarmowym czy depresja. Kobiety powinny poinformować o ciąży i karmieniu piersią oraz stosowanej antykoncepcji, zanim zaczną przyjmować izotek. Skutki uboczne mogą wystąpić podczas stosowania leku w postaci tabletek, jak i zewnętrznie w postaci maści, kremu lub żelu. Należą do nich najczęściej: wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, co może prowadzić do wystąpienia krwawień, suchość oczu, zapalenie spojówek oraz zapalenie czerwieni wargowej. Nasilenie niektórych działań niepożądanych zależy w głównej mierze od stosowanej dawki leku i na ogół ustępują po jej zmniejszeniu. Niektóre jednak mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu terapii.

Izotek – ile trwa kuracja?

Kuracja izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni. Po tym czasie lekarz ocenia jej efekty. Jeśli nie przyniosły pozytywnych rezultatów, zaleca powtórzenie leczenia. Może to jednak nastąpić nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od jej zakończenia.

Izotek podczas ciąży

Kobiety w wieku rozrodczym podczas trwania kuracji izotekiem muszą zachować szczególne środki ostrożności i nie powinny w tym czasie starać się o dziecko. Dlatego przed leczeniem, w trakcie terapii oraz po 5 tygodniach po jej zakończeniu należy poddawać się testom ciążowym. Dopiero po 5 tygodniach od ukończenia leczenia trądziku izotretynoiną można próbować zajść w ciążę.

Izotek a ciąża

Izotretynoina zawarta w izoteku ma zdolność wiązania się w 99,9% z białkami osocza. Dlatego może łatwo przenikać przez łożysko i trafiać do pokarmu kobiecego, jest również obecna w krążeniu wątrobo-jelitowym. Stosowanie izotretynoiny podczas ciąży jest bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi poronieniem lub powstaniem ciężkich wad płodu. Matki nie mogą w tym czasie karmić niemowląt piersią. Również osoby w trakcie leczenia i w okresie jednego miesiąca po zakończeniu kuracji nie powinny być dawcami krwi, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodów u kobiet w ciąży, którym by przetoczono krew zawierającą izotretynoinę.

Jakie mogą być skutki uboczne przy stosowaniu izoteku?

Wystąpienie skutków ubocznych oraz ich nasilenie podczas stosowania izotretynoiny zależy przede wszystkim od indywidualnej tolerancji na lek. W czasie kuracji izotekiem mogą wystąpić: zawroty i bóle głowy, senność, bóle stawowo-mięśniowe, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, łysienie, krwiomocz oraz białkomocz. Rzadko pojawia się depresja lub pogłębienie jej objawów, skłonność do agresji, lęk oraz zmiany nastroju. Z uwagi na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.

Izotek jest skutecznym preparatem przeznaczonym do leczenia trądziku. Już po upływie dwóch miesięcy jego stosowania skóra zaczyna się regenerować i można zaobserwować cofanie się wszystkich zmian trądzikowych. Zobacz też: link: https://www.wapteka.pl/pielegnacja-twarzy,224.html.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.