Inhibitory MAO: działanie i wskazania. Jak wpływają na nasze mózgi i emocje?

Inhibitory MAO: działanie i wskazania. Jak wpływają na nasze mózgi i emocje? - zdjęcie
Inhibitory MAO to skuteczne leki, które pozwalają na leczenie chorób psychicznych i neurologicznych. Najczęściej stosowane są jako element terapii zaburzeń depresyjnych. Mogą być jednak wykorzystywane także do leczenia Parkinsona oraz niedociśnienia tętniczego.

W artykule wyjaśnimy:

  • czym są inhibitory MAO,
  • jakie leki do nich zaliczamy,
  • jak działają,
  • po jakim czasie widać efekty,
  • na co trzeba uważać podczas stosowania leków,
  • jak dzielimy inhibitory,
  • jakie są skutki uboczne i przeciwwskazania.

Zobacz także artykuł: "Antydepresanty - leki dla ciała i duszy. Rodzaje i działanie leków na depresję".

Poznaj inhibitory MAO, czyli substancje hamujące aktywność enzymów

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie, co to znaczy IMAO. Są to inhibitory monoaminooksydazy, których głównym zadaniem jest blokowanie rozkładu neurotransmiterów poprzez neutralizowanie enzymu MAO. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne pozwalające na przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Do grupy neuroprzekaźników należy m.in. dopamina, serotonina, adrenalina oraz kwas γ-aminomasłowy.

Leki inhibitory stosowane do leczenia depresji podnoszą poziom stężenia serotoniny dzięki blokowaniu rozpadu związku MAO w mózgu. Z tego powodu omawiana terapia farmakologiczna sprawdza się jedynie w przypadku pacjentów z zaburzonym poziomem neuroprzekaźników. Oprócz serotoniny leki pozwalają na podniesienie poziomu dopaminy i noradrenaliny, łagodząc objawy stanów depresyjnych. Terapia wpływa na poprawę nastroju, zwiększenie koncentracji oraz aktywności psychosomatycznej.

Inhibitory MAO - lista leków, które mogą wpłynąć na Twój nastrój

Zastanawiasz się, jakie substancje to inhibitory MAO? Lista leków dopuszczonych do użytku w Polsce obejmuje jedynie kilka preparatów. Warto podkreślić, iż samo stosowanie farmakoterapii powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Za najbezpieczniejsze uchodzą inhibitory MAO typu A, do których należą Aurorix, Mobemid, Moklar. To właśnie one najczęściej stosowane są do leczenia depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Zastanawiasz się, czy w naturze występują inhibitory MAO? Leki stanowią podstawową metodę leczenia. Niektóre inhibitory występują jednak także jako naturalne substancje roślinne. Znajdziemy je m.in. w miłorzębie dwuklapowym (Ginkgo biloba), czarnej porzeczce, dziurawcu, męczennicy i rucie stepowej. Warto podkreślić, iż naturalne suplementy diety nie mogą zastąpić leków na receptę i nie wykazują takiej samej skuteczności.

Jak działają inhibitory monoaminooksydazy?

Inhibitory MAO to przykłady leków, które hamują aktywność monoaminooksydazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład licznych neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina. Warto pamiętać, że związek ten ma na celu utrzymywanie optymalnej homeostazy w mózgu. Nadmiar neurotransmiterów również może prowadzić do występowania niepożądanych reakcji ze strony organizmu. W przypadku depresji konieczna jest inhibicja rozkładu MAO, która skutkuje wzrostem hormonów odpowiedzialnych za nastrój.

Inhibitory MAO bywają stasowane także w leczeniu choroby Parkinsona, która związana jest z obniżonym poziomem dopaminy. Podaje się je z głównym lekiem lewodopą, która stanowi prekursor dopaminy. Leki z grupy IMAO hamują rozkład enzymu, sprawiając tym samym, że L-dopa ma dłuższy czas aktywności w mózgu.

Inhibitory – po jakim czasie odczujemy efekty stosowania leków?

Pierwsze inhibitory powstały już w latach 50 ubiegłego wieku. Jednak odznaczały się niskim poziomem bezpieczeństwa. Wchodziły w interakcje z wieloma lekami oraz produktami spożywczymi, stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Współcześnie do obrotu dopuszczone są jedynie bezpieczne produkty o istotnej wartości terapeutycznej. Warto podkreślić, iż badania nad ich dalszym wykorzystaniem wciąż trwają.

Pierwsze efekty zażywania leków widać dopiero po około 2 tygodniach. W przypadku niektórych pacjentów okres ten może wydłużyć się nawet do miesiąca. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie dawek, nawet pomimo pozornej nieskuteczności terapii w pierwszych tygodniach. W zależności od sytuacji zdrowotnej chorego leczenie może trwać od 6 do 12 miesięcy. Niekiedy jednak zachodzi konieczność przyjmowania środków farmakologicznych do końca życia.

Interakcje inhibitorów monoaminooksydazy z innymi lekami – na co trzeba uważać?

Podczas stosowania inhibitorów należy uważać na możliwe interakcje z innymi lekami. Wiele z nich nasila lub hamuje skuteczność IMAO. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby przyjmujące leki o działaniu neuroleptycznym. Mogą one potęgować bowiem działanie kardiotoksyczne inhibitorów. Leków nie można łączyć przy tym z innymi preparatami antydepresyjnymi z grupy SSRI. Ich połączenie prowadzi do tzw. zespołu serotoninowego, który grozi śmiercią.

Bezwzględnie przeciwwskazane jest łączenie inhibitorów z alkoholem, który może doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia, a nawet wywołać wylew. Jeśli nie jesteś pewien, czy przyjmowanie przez Ciebie leki nie wchodzą w interakcje z IMAO, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pomocna może być także ulotka dołączona do leków dostępnych bez recepty, w której powinieneś znaleźć informacje na temat ewentualnych interakcji z innymi środkami leczniczymi.

Dwie grupy IMAO – podział inhibitorów ze względu na wskazania

Inhibitory dzielimy na dwie podstawowe grupy. Do grupy A należy moklobemid, który stosowany jest do leczenia depresji i fobii społecznych. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie rozpadu serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Skutecznie poprawia aktywność psychoruchową, pozytywnie wpływa na koncentrację, nastrój i sen, przyczyniając się do kompleksowego podniesienia jakości codziennego życia.

Jakie jeszcze zastosowanie mają inhibitory MAO? Stanowią leki na chorobę Parkinsona. Środki z grupy B dzielimy na selegilinę oraz rasagilinę, czyli wybiórcze i nieodwracalne IMAO. Stosowane są razem z lewodopą. Ich działanie opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego amin katecholowych. Gdzie można kupić inhibitory MAO? Bez recepty leki nie są dostępne w żadnej aptece. Środki wydawane są tylko po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne i przeciwwskazania – co warto wiedzieć przed przyjęciem inhibitorów MAO?

Przed rozpoczęciem terapii warto poznać sposób działania inhibitorów oraz ich możliwe interakcje z produktami spożywczymi zawierającymi tyraminę. Dotyczy to jedzenia poddawanego fermentacji i długo przechowywanemu. Białko możemy znaleźć m.in. w pleśniowych serach, niektórych wędlinach oraz winie. Połączenie może prowadzić do nagłego podniesienia ciśnienia. Nie można spożywać przy tym alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych.

Podczas terapii mogą wystąpić liczne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zaliczamy: nerwowość, bóle głowy, problemy ze snem oraz zmęczenie. Wśród innych działań niepożądanych można wymienić także szumy uszne, wysypki skórne i problemy ze strony układu trawiennego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem