Inhibitory MAO: działanie i wskazania. Jak wpływają na nasze mózgi i emocje?

Inhibitory MAO: działanie i wskazania. Jak wpływają na nasze mózgi i emocje? - zdjęcie
Inhibitory MAO to skuteczne leki, które pozwalają na leczenie chorób psychicznych i neurologicznych. Najczęściej stosowane są jako element terapii zaburzeń depresyjnych. Mogą być jednak wykorzystywane także do leczenia Parkinsona oraz niedociśnienia tętniczego.

W artykule wyjaśnimy:

  • czym są inhibitory MAO,
  • jakie leki do nich zaliczamy,
  • jak działają,
  • po jakim czasie widać efekty,
  • na co trzeba uważać podczas stosowania leków,
  • jak dzielimy inhibitory,
  • jakie są skutki uboczne i przeciwwskazania.

Zobacz także artykuł: "Antydepresanty - leki dla ciała i duszy. Rodzaje i działanie leków na depresję".

Poznaj inhibitory MAO, czyli substancje hamujące aktywność enzymów

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie, co to znaczy IMAO. Są to inhibitory monoaminooksydazy, których głównym zadaniem jest blokowanie rozkładu neurotransmiterów poprzez neutralizowanie enzymu MAO. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne pozwalające na przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Do grupy neuroprzekaźników należy m.in. dopamina, serotonina, adrenalina oraz kwas γ-aminomasłowy.

Leki inhibitory stosowane do leczenia depresji podnoszą poziom stężenia serotoniny dzięki blokowaniu rozpadu związku MAO w mózgu. Z tego powodu omawiana terapia farmakologiczna sprawdza się jedynie w przypadku pacjentów z zaburzonym poziomem neuroprzekaźników. Oprócz serotoniny leki pozwalają na podniesienie poziomu dopaminy i noradrenaliny, łagodząc objawy stanów depresyjnych. Terapia wpływa na poprawę nastroju, zwiększenie koncentracji oraz aktywności psychosomatycznej.

Inhibitory MAO - lista leków, które mogą wpłynąć na Twój nastrój

Zastanawiasz się, jakie substancje to inhibitory MAO? Lista leków dopuszczonych do użytku w Polsce obejmuje jedynie kilka preparatów. Warto podkreślić, iż samo stosowanie farmakoterapii powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Za najbezpieczniejsze uchodzą inhibitory MAO typu A, do których należą Aurorix, Mobemid, Moklar. To właśnie one najczęściej stosowane są do leczenia depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Zastanawiasz się, czy w naturze występują inhibitory MAO? Leki stanowią podstawową metodę leczenia. Niektóre inhibitory występują jednak także jako naturalne substancje roślinne. Znajdziemy je m.in. w miłorzębie dwuklapowym (Ginkgo biloba), czarnej porzeczce, dziurawcu, męczennicy i rucie stepowej. Warto podkreślić, iż naturalne suplementy diety nie mogą zastąpić leków na receptę i nie wykazują takiej samej skuteczności.

Jak działają inhibitory monoaminooksydazy?

Inhibitory MAO to przykłady leków, które hamują aktywność monoaminooksydazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład licznych neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina. Warto pamiętać, że związek ten ma na celu utrzymywanie optymalnej homeostazy w mózgu. Nadmiar neurotransmiterów również może prowadzić do występowania niepożądanych reakcji ze strony organizmu. W przypadku depresji konieczna jest inhibicja rozkładu MAO, która skutkuje wzrostem hormonów odpowiedzialnych za nastrój.

Inhibitory MAO bywają stasowane także w leczeniu choroby Parkinsona, która związana jest z obniżonym poziomem dopaminy. Podaje się je z głównym lekiem lewodopą, która stanowi prekursor dopaminy. Leki z grupy IMAO hamują rozkład enzymu, sprawiając tym samym, że L-dopa ma dłuższy czas aktywności w mózgu.

Inhibitory – po jakim czasie odczujemy efekty stosowania leków?

Pierwsze inhibitory powstały już w latach 50 ubiegłego wieku. Jednak odznaczały się niskim poziomem bezpieczeństwa. Wchodziły w interakcje z wieloma lekami oraz produktami spożywczymi, stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Współcześnie do obrotu dopuszczone są jedynie bezpieczne produkty o istotnej wartości terapeutycznej. Warto podkreślić, iż badania nad ich dalszym wykorzystaniem wciąż trwają.

Pierwsze efekty zażywania leków widać dopiero po około 2 tygodniach. W przypadku niektórych pacjentów okres ten może wydłużyć się nawet do miesiąca. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie dawek, nawet pomimo pozornej nieskuteczności terapii w pierwszych tygodniach. W zależności od sytuacji zdrowotnej chorego leczenie może trwać od 6 do 12 miesięcy. Niekiedy jednak zachodzi konieczność przyjmowania środków farmakologicznych do końca życia.

Interakcje inhibitorów monoaminooksydazy z innymi lekami – na co trzeba uważać?

Podczas stosowania inhibitorów należy uważać na możliwe interakcje z innymi lekami. Wiele z nich nasila lub hamuje skuteczność IMAO. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby przyjmujące leki o działaniu neuroleptycznym. Mogą one potęgować bowiem działanie kardiotoksyczne inhibitorów. Leków nie można łączyć przy tym z innymi preparatami antydepresyjnymi z grupy SSRI. Ich połączenie prowadzi do tzw. zespołu serotoninowego, który grozi śmiercią.

Bezwzględnie przeciwwskazane jest łączenie inhibitorów z alkoholem, który może doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia, a nawet wywołać wylew. Jeśli nie jesteś pewien, czy przyjmowanie przez Ciebie leki nie wchodzą w interakcje z IMAO, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pomocna może być także ulotka dołączona do leków dostępnych bez recepty, w której powinieneś znaleźć informacje na temat ewentualnych interakcji z innymi środkami leczniczymi.

Dwie grupy IMAO – podział inhibitorów ze względu na wskazania

Inhibitory dzielimy na dwie podstawowe grupy. Do grupy A należy moklobemid, który stosowany jest do leczenia depresji i fobii społecznych. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie rozpadu serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Skutecznie poprawia aktywność psychoruchową, pozytywnie wpływa na koncentrację, nastrój i sen, przyczyniając się do kompleksowego podniesienia jakości codziennego życia.

Jakie jeszcze zastosowanie mają inhibitory MAO? Stanowią leki na chorobę Parkinsona. Środki z grupy B dzielimy na selegilinę oraz rasagilinę, czyli wybiórcze i nieodwracalne IMAO. Stosowane są razem z lewodopą. Ich działanie opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego amin katecholowych. Gdzie można kupić inhibitory MAO? Bez recepty leki nie są dostępne w żadnej aptece. Środki wydawane są tylko po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne i przeciwwskazania – co warto wiedzieć przed przyjęciem inhibitorów MAO?

Przed rozpoczęciem terapii warto poznać sposób działania inhibitorów oraz ich możliwe interakcje z produktami spożywczymi zawierającymi tyraminę. Dotyczy to jedzenia poddawanego fermentacji i długo przechowywanemu. Białko możemy znaleźć m.in. w pleśniowych serach, niektórych wędlinach oraz winie. Połączenie może prowadzić do nagłego podniesienia ciśnienia. Nie można spożywać przy tym alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych.

Podczas terapii mogą wystąpić liczne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zaliczamy: nerwowość, bóle głowy, problemy ze snem oraz zmęczenie. Wśród innych działań niepożądanych można wymienić także szumy uszne, wysypki skórne i problemy ze strony układu trawiennego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.