Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania - zdjęcie

Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne, gdyż pozwala zapomnieć o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego, jego działania i zaletach, a także o możliwych skutkach ubocznych.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Czym jest i jak działa implant antykoncepcyjny?
 • Ile czasu działa implant antykoncepcyjny?
 • Jak przebiega założenie implantu antykoncepcyjnego?
 • Jaka jest skuteczność implantu antykoncepcyjnego?
 • W jaki sposób implant antykoncepcyjny wpływa na cykl miesiączkowy?
 • Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?
 • Jak przebiega usunięcie implantu antykoncepcyjnego i po jakim czasie można starać się o dziecko?
 • Jakie są możliwe skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego i przeciwskazania do jego założenia?

Chcesz wiedzieć więcej o innych metodach antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź artykuł: Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania.

Implant antykoncepcyjny - nowoczesna metoda antykoncepcji

Implant antykoncepcyjny to niewielki (mniejszy od zapałki) implant zawierający hormony. Wszczepiany jest pod skórę, zazwyczaj w wewnętrzną stronę ramienia w niedominującej ręce. Jest to jedna z najbardziej skutecznych odwracalnych metod antykoncepcji, o której nie trzeba pamiętać każdego dnia: raz zaaplikowany implant codziennie stopniowo uwalnia progestagen, zabezpieczając przed niechcianą ciążą.

Ile działa Implant antykoncepcyjny? Czas działania implantów wynosi od 6 miesięcy do nawet 5 lat, a po tym czasie można go wyjąć lub wymienić na nowy. Z implantu można również zrezygnować w dowolnym momencie – wówczas można rozpocząć starania o zajście w ciążę już w kolejnym cyklu.

Jak działa podskórny implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny zawiera substancję z grupy progestagenów podobną do progesteronu, i stale, każdego dnia, uwalnia jego niską dawkę do krwiobiegu. Substancja ta:

 • zapobiega owulacji;
 • zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej;
 • hamuje cykliczne dojrzewanie błony śluzowej macicy.

W ten sposób podskórny implant antykoncepcyjny niemalże całkowicie uniemożliwia zapłodnienie. Implant zaczyna działać po upływie ok. tygodnia od założenia.

Co istotne, implant nie uwalnia estrogenów, które mogą być przyczyną wielu działań niepożądanych i które nie mogą być przyjmowane przez wszystkich.

Założenie implantu antykoncepcyjnego - jak przebiega i czy jest bolesne?

Implant antykoncepcyjny jest umieszczany pod skórą chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przypomina nieco zastrzyk: implant jest wszczepiany za pomocą specjalnego aplikatora, który wprowadza się pod skórę na wewnętrznej części ramienia w ręce niedominującej, najczęściej około 10 cm od łokcia. Kiedy lekarz upewni się, że implant został właściwie zaaplikowany, aplikator jest usuwany, po czym zakładany jest jałowy gazik i opatrunek uciskowy, który można zdjąć po 24 godzinach. Właściwie wszczepiony implant nie jest widoczny z zewnątrz, ale jest wyczuwalny pod palcami.

Ze względu na użycie znieczulenia miejscowego w formie sprayu lub zastrzyku, zabieg nie powinien sprawiać bólu.

Implant najczęściej jest aplikowany pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu, jednak w zależności od sytuacji pacjentki (np. przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, niedawna ciąża) lekarz może zalecić inny termin zabiegu.

Skuteczność - czy można zajść w ciążę, mając implant antykoncepcyjny?

Jeśli chodzi o zależność implant antykoncepcyjny a ciąża, to skuteczność implantu ocenia się na bardzo wysoką – wynosi ona ponad 99%, przy czym należy pamiętać, że nawet tak wysoka skuteczność nie oznacza, że absolutnie niemożliwe jest zajście w ciążę. Żadna metoda antykoncepcji nie jest skuteczna w 100%.

Dodatkowo podskórny implant antykoncepcyjny jest jedynie metodą zapobiegania ciąży – nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy wciąż używać prezerwatyw.

Implant antykoncepcyjny a okres - wpływ implantu na cykl miesiączkowy

Jedne z najczęściej obserwowanych efektów ubocznych implantu antykoncepcyjnego dotyczą cyklu miesiączkowego. Jest to bardzo częsty symptom przy każdej metodzie antykoncepcji hormonalnej. Krwawienie może zniknąć całkowicie, stać się nieregularne, lub po prostu być mniej obfite. Nie należy się martwić całkowitym zanikiem okresu; po usunięciu implantu krwawienia i płodność powrócą, jednak skutki uboczne warto skonsultować z ginekologiem.

Implant antykoncepcyjny a libido - jak utrzymać libido przy antykoncepcji hormonalnej?

Spadek libido to kolejny często zgłaszany skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Seks i intymność jest ważnym aspektem wielu związków, więc spadek popędu może być naprawdę przykry dla obu stron w relacji.

Istnieją jednak metody, które pomagają podnieść libido. Kluczowa jest zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, regularna aktywność fizyczna i stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety.

Aby utrzymać libido przy stosowaniu antykoncepcji warto skupić się także na swojej relacji z partnerem. Szczere rozmowy z partnerem o trudnościach i o tym, co oboje możecie zrobić, aby polepszyć Wasze życie seksualne mogą zdziałać cuda. Pomóc mogą również leki na potencję stosowane przez partnera. Istotne jest także eksperymentowanie i próbowanie nowych rzeczy w życiu seksualnym, takich jak: nowe pozycje seksualne, różne gadżety czy żele intymne. W ostateczności zalecane jest także udanie się do ginekologa i seksuologa.

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Po jakim czasie należy wymienić go na nowy?

Wszczepienie implantu antykoncepcyjnego jest zabiegiem nierefundowanym. Cena implantu antykoncepcyjnego wraz z jego założeniem wynosi od 1000 do 1500 zł w zależności od miasta.

To, po jakim czasie należy wymienić implant, zależy od jego rodzaju, a także indywidualnej sytuacji pacjentki, na przykład przypadku osób z otyłością lub takich, u których wystąpiła depresja, okres ochronny może ulec skróceniu. Z reguły implanty wymienia się po trzech latach, choć skuteczność może sięgać nawet pięciu lat.

Jak przebiega usunięcie implantu antykoncepcyjnego? Czy tuż po usunięciu można starać się o dziecko?

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego jest przeprowadzanie w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak jego założenie. Lekarz dezynfekuje i znieczula miejsce, w którym znajduje się implant, a następnie nacina skórę poniżej implantu. Implant jest delikatnie popychany w stronę nacięcia i usuwany. Nacięcie może zostać wówczas wykorzystane do zaaplikowania nowego implantu, lub po prostu opatrzone. Opaskę uciskową należy nosić przed 24 godziny po zabiegu.

Zabieg usunięcia implantu antykoncepcyjnego nie posiada długotrwałych skutków ubocznych, a płodność powraca w następnym cyklu miesiączkowym i wówczas można rozpocząć starania o dziecko.

Implant antykoncepcyjny: możliwe skutki uboczne i przeciwskazania

Do możliwych skutków ubocznych implantu antykoncepcyjnego należą:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego lub całkowity brak krwawienia;
 • bóle głowy;
 • dyskomfort w pochwie, upławy, zapalenie pochwy;
 • zwiększenie masy ciała;
 • zmniejszenie libido.
 • bóle brzucha, nudności;
 • zmiany nastroju, drażliwość;
 • bóle głowy;
 • ból i tkliwość piersi;
 • trądzik.

Należy zauważyć, że zaburzenia cyklu miesiączkowego są częstym symptomem u osób, które zdecydowały się na implant antykoncepcyjny. Kolejne skutki uboczne występują o wiele rzadziej.

Do przeciwskazań należą między innymi:

 • wiek poniżej 18 roku życia;
 • ciąża;
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
 • choroby lub guzy wątroby;
 • żółtaczka;
 • rak piersi;
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu;
 • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

Implant antykoncepcyjny to rozwiązanie kosztowne i niepozbawione wad, jednak na jego korzyść przemawia długi czas działania, wysoka skuteczność działania i wygoda. Kluczowa jest szczegółowa konsultacja ginekologiczna i wykonanie odpowiednich badań, nim podejmiesz decyzję, czy to najlepsza metoda antykoncepcji dla Ciebie.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.