Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe? - zdjęcie

Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Kiedy nosić wkładki higieniczne? Temat menstruacji i używania produktów higieny intymnej raczej nie jest poruszany publicznie: nadal jest uznawany za kwestię wstydliwą, którą powinno się omawiać jedynie w gabinecie ginekologicznym. Jest to błąd, ponieważ przez niewiedzę wiele kobiet szkodzi swojemu zdrowiu nieświadomie, decydując się na produkty wątpliwej jakości. Z tego powodu w niniejszym artykule przedstawiamy fakty dotyczące wkładek higienicznych i innych artykułów higieny intymnej.

Zdrowie okolic intymnych jest niemniej ważne niż innych części ciała, dlatego warto dowiedzieć się więcej o ich prawidłowej higienie. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz także artykuł: Kto powinien wykonać zalecenia do badania cytologicznego?'

Czy noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe? Rekomendacje ginekologów

Dopiero od niedawna zadaje się pytanie, czy wkładki higieniczne szkodzą naszemu zdrowiu. Gdy szczegółowo przyjrzymy się składowi typowych wkładek higienicznych, możemy stwierdzić, że produkty te przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Przeciętne wkładki higieniczne, jakie zazwyczaj widujemy w sklepach, są wykonane z bawełny, która najprawdopodobniej nie jest bawełną ekologiczną. Do jej produkcji używa się między innymi herbicydów i pestycydów. Wkładki wybiela się chlorem oraz dioksynami, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto też się zastanowić nad tym, co sprawia, że wkładki higieniczne wchłaniają płyny i zapachy. Odpowiedzialne za ten proces są pochłaniacze wilgoci i celulozowe folie, które również obfitują w różnorodny skład chemiczny. Dodajmy do tego różne substancje zapachowe, którymi producenci ochoczo nasączają produkty higieny intymnej, i mamy gotowy przepis na infekcję pochwy.

Wkładki higieniczne a zdrowie kobiety: kiedy wkładka może chronić przed infekcjami?

Oczywiście istnieją też specjalne wkładki higieniczne antybakteryjne, które mają pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym. Jednak przy nawracających się grzybicach lub innych schorzeniach nie należy polegać wyłącznie na wkładkach i zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Wkładki mogą też ulżyć osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu. Skład moczu wpływa drażniąco na stan skóry, w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do zapalenia. Dlatego w takim przypadku kluczowe jest używanie wkładek higienicznych lub urologicznych. Również w przypadku nietrzymania moczu zalecany jest kontakt z lekarzem, który ustali przyczynę tej dolegliwości i pomoże ją wyeliminować, więc noszenie wkładek przez cały czas nie jest rozwiązaniem.

Wkładki higieniczne: wybieraj produkty naturalne i noś tylko wtedy, kiedy są niezbędne

Na szczęście istnieje alternatywa dla wątpliwych wkładek higienicznych, które przyczyniają się do częstych infekcji intymnych. Od niedawna w sklepach online, a także drogeriach można zaopatrzyć się w podpaski i wkładki produkowane z bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Tego rodzaju bawełna jest pozbawiona nawozów, takich jak pestycydy czy herbicydy. Do wybielenia stosuje się wówczas wodę utlenioną zamiast chloru. Podczas ich produkcji rezygnuje się też z substancji zapachowych i barwników, które często powodują reakcje alergiczne. Zamiast celulozy dodaje się biofolię ze skrobi kukurydzianej, co przyczynia się do redukcji odparzeń i infekcji pochwy. Do niemal niekończącej się listy zalet można dodać fakt, że produkty higieny intymnej wykonane z bawełny organicznej są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Jedyną ich ujmą może być cena, która znacznie się różni od kosztów zwykłych podpasek czy wkładek. Należy jednak być świadomym, że cena rośnie wraz z jakością, a na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Poza tym nieprzerwane noszenie wkładek nie jest zalecane, nawet w przypadku ekologicznych produktów. Skóra w okolicach intymnych musi oddychać i mieć przestrzeń, a nieustanne noszenie wkładek jej to uniemożliwia. Rezygnacja z wkładki i bielizny, chociażby na noc, zmniejsza populacje bakterii i grzybów, które przecież uwielbiają wilgotne środowisko. Z tych powodów zalecane jest noszenie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne.

Podpaski, kubeczki czy majtki menstruacyjne - jak wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania?

Podpaski i wkładki nie są jedynymi produktami higieny intymnej, jakich można używać podczas okresu.

Jednym z najnowszych wynalazków, który jest coraz bardziej upowszechniany i doceniany, jest kubeczek menstruacyjny. Środek ten okazuje się skuteczny szczególnie dla kobiet, które zmagają się z intensywnym krwawieniem, są więc w takim przypadku świetną alternatywą dla podpasek. Kubeczek ma kształt kapturka lub dzwonka, który jest wykonany z medycznego silikonu. Na rosnącą popularność kubeczków menstruacyjnych wpływają również kwestie ekonomiczne i ekologiczne: ponieważ produkt jest wielokrotnego użytku, przyczynia się do zaoszczędzenia dużych ilości pieniędzy, które w innym przypadku trzeba by było wydać na tampony lub podpaski jednokrotnego użytku. Redukcja użytkowania jednorazowych produktów jak wspomniane już podpaski przyczyniają się do ograniczenia produkcji odpadów, co ma oczywiście pozytywny wpływ na naszą planetę.

Kobiety nieprzekonane do kubeczków mogą też zdecydować się na majtki menstruacyjne. Z wyglądu przypominają zwykłe majtki, ale są wyposażone w warstwy odprowadzające wilgoć, których wydajność odpowiada nawet czterem tamponom. Krew przechodzi przez materiał i jest wsiąkana we wkładkę umieszczoną w majtkach, a specjalna warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ.

Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych? Jakie produkty wybierać?

Jest jedna, uniwersalna rada dotycząca różnych produktów higieny intymnejunikajmy artykułów perfumowanych, nawet jeśli chodzi o papier toaletowy. Sięgajmy po produkty naturalne, które nie są naszpikowane substancjami chemicznymi.

W utrzymaniu prawidłowej higieny okolic intymnych pomocne są płyny. Należy jednak unikać tych ładnie pachnących i barwnych, z powodów już wyżej wspomnianych. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien mieć w swoim składzie kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego pH; wyciągi z ziół (rumianek, szałwia, babka lancetowata) oraz inulinę, która wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej.

5 skutecznych sposobów na zapobieganie infekcjom intymnym

Stosowanie się do następujących 5 metod utrzymywania higieny okolic intymnych z pewnością okaże się skuteczne w zapobieganiu infekcji intymnych:

  • myj się regularnie, używając płynów do higieny intymnej, ale też nie za często. Częstsze mycie niż dwa razy dziennie powoduje niszczenie naturalnej flory bakteryjnej, która nas chroni przed zapaleniami i zakażeniami. Wyjątkiem są oczywiście dni menstruacyjne;
  • podczas mycia sfer intymnych użyj dłoni i unikaj myjek, które są siedliskiem patogenów;
  • pozwól skórze pooddychać, na noc zrezygnuj z bielizny, a wkładek używaj tylko w razie konieczności;
  • używaj artykułów higieny intymnej wykonanej z naturalnych, organicznych produktów;
  • bielizna noszona na co dzień powinna być luźna i wykonana z "oddychającej" bawełny. Obcisłe majtki czy stringi nie są najlepszym wyborem.

Wprowadzenie tych sposobów w życie bez wątpienia zniweluje częste infekcje intymne.

Gdzie kupić ekologiczne podpaski i naturalne wkładki higieniczne?

Ekologiczne wkładki higieniczne i podpaski można kupić w sklepach internetowych, ale coraz częściej można też je spotkać w niektórych drogeriach. Jednak ze względu na ograniczony wybór produktów ekologicznych w sklepach stacjonarnych, obecnie zaleca się zakup w sklepach online, w których asortyment jest znacznie poszerzony, również o wszelkiego rodzaju artykuły higieniczne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.