Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe? - zdjęcie

Kiedy nosić wkładki higieniczne? Temat menstruacji i używania produktów higieny intymnej raczej nie jest poruszany publicznie: nadal jest uznawany za kwestię wstydliwą, którą powinno się omawiać jedynie w gabinecie ginekologicznym. Jest to błąd, ponieważ przez niewiedzę wiele kobiet szkodzi swojemu zdrowiu nieświadomie, decydując się na produkty wątpliwej jakości. Z tego powodu w niniejszym artykule przedstawiamy fakty dotyczące wkładek higienicznych i innych artykułów higieny intymnej.

Zdrowie okolic intymnych jest niemniej ważne niż innych części ciała, dlatego warto dowiedzieć się więcej o ich prawidłowej higienie. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz także artykuł: Kto powinien wykonać zalecenia do badania cytologicznego?'

Czy noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe? Rekomendacje ginekologów

Dopiero od niedawna zadaje się pytanie, czy wkładki higieniczne szkodzą naszemu zdrowiu. Gdy szczegółowo przyjrzymy się składowi typowych wkładek higienicznych, możemy stwierdzić, że produkty te przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Przeciętne wkładki higieniczne, jakie zazwyczaj widujemy w sklepach, są wykonane z bawełny, która najprawdopodobniej nie jest bawełną ekologiczną. Do jej produkcji używa się między innymi herbicydów i pestycydów. Wkładki wybiela się chlorem oraz dioksynami, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto też się zastanowić nad tym, co sprawia, że wkładki higieniczne wchłaniają płyny i zapachy. Odpowiedzialne za ten proces są pochłaniacze wilgoci i celulozowe folie, które również obfitują w różnorodny skład chemiczny. Dodajmy do tego różne substancje zapachowe, którymi producenci ochoczo nasączają produkty higieny intymnej, i mamy gotowy przepis na infekcję pochwy.

Wkładki higieniczne a zdrowie kobiety: kiedy wkładka może chronić przed infekcjami?

Oczywiście istnieją też specjalne wkładki higieniczne antybakteryjne, które mają pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym. Jednak przy nawracających się grzybicach lub innych schorzeniach nie należy polegać wyłącznie na wkładkach i zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Wkładki mogą też ulżyć osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu. Skład moczu wpływa drażniąco na stan skóry, w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do zapalenia. Dlatego w takim przypadku kluczowe jest używanie wkładek higienicznych lub urologicznych. Również w przypadku nietrzymania moczu zalecany jest kontakt z lekarzem, który ustali przyczynę tej dolegliwości i pomoże ją wyeliminować, więc noszenie wkładek przez cały czas nie jest rozwiązaniem.

Wkładki higieniczne: wybieraj produkty naturalne i noś tylko wtedy, kiedy są niezbędne

Na szczęście istnieje alternatywa dla wątpliwych wkładek higienicznych, które przyczyniają się do częstych infekcji intymnych. Od niedawna w sklepach online, a także drogeriach można zaopatrzyć się w podpaski i wkładki produkowane z bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Tego rodzaju bawełna jest pozbawiona nawozów, takich jak pestycydy czy herbicydy. Do wybielenia stosuje się wówczas wodę utlenioną zamiast chloru. Podczas ich produkcji rezygnuje się też z substancji zapachowych i barwników, które często powodują reakcje alergiczne. Zamiast celulozy dodaje się biofolię ze skrobi kukurydzianej, co przyczynia się do redukcji odparzeń i infekcji pochwy. Do niemal niekończącej się listy zalet można dodać fakt, że produkty higieny intymnej wykonane z bawełny organicznej są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Jedyną ich ujmą może być cena, która znacznie się różni od kosztów zwykłych podpasek czy wkładek. Należy jednak być świadomym, że cena rośnie wraz z jakością, a na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Poza tym nieprzerwane noszenie wkładek nie jest zalecane, nawet w przypadku ekologicznych produktów. Skóra w okolicach intymnych musi oddychać i mieć przestrzeń, a nieustanne noszenie wkładek jej to uniemożliwia. Rezygnacja z wkładki i bielizny, chociażby na noc, zmniejsza populacje bakterii i grzybów, które przecież uwielbiają wilgotne środowisko. Z tych powodów zalecane jest noszenie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne.

Podpaski, kubeczki czy majtki menstruacyjne - jak wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania?

Podpaski i wkładki nie są jedynymi produktami higieny intymnej, jakich można używać podczas okresu.

Jednym z najnowszych wynalazków, który jest coraz bardziej upowszechniany i doceniany, jest kubeczek menstruacyjny. Środek ten okazuje się skuteczny szczególnie dla kobiet, które zmagają się z intensywnym krwawieniem, są więc w takim przypadku świetną alternatywą dla podpasek. Kubeczek ma kształt kapturka lub dzwonka, który jest wykonany z medycznego silikonu. Na rosnącą popularność kubeczków menstruacyjnych wpływają również kwestie ekonomiczne i ekologiczne: ponieważ produkt jest wielokrotnego użytku, przyczynia się do zaoszczędzenia dużych ilości pieniędzy, które w innym przypadku trzeba by było wydać na tampony lub podpaski jednokrotnego użytku. Redukcja użytkowania jednorazowych produktów jak wspomniane już podpaski przyczyniają się do ograniczenia produkcji odpadów, co ma oczywiście pozytywny wpływ na naszą planetę.

Kobiety nieprzekonane do kubeczków mogą też zdecydować się na majtki menstruacyjne. Z wyglądu przypominają zwykłe majtki, ale są wyposażone w warstwy odprowadzające wilgoć, których wydajność odpowiada nawet czterem tamponom. Krew przechodzi przez materiał i jest wsiąkana we wkładkę umieszczoną w majtkach, a specjalna warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ.

Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych? Jakie produkty wybierać?

Jest jedna, uniwersalna rada dotycząca różnych produktów higieny intymnejunikajmy artykułów perfumowanych, nawet jeśli chodzi o papier toaletowy. Sięgajmy po produkty naturalne, które nie są naszpikowane substancjami chemicznymi.

W utrzymaniu prawidłowej higieny okolic intymnych pomocne są płyny. Należy jednak unikać tych ładnie pachnących i barwnych, z powodów już wyżej wspomnianych. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien mieć w swoim składzie kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego pH; wyciągi z ziół (rumianek, szałwia, babka lancetowata) oraz inulinę, która wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej.

5 skutecznych sposobów na zapobieganie infekcjom intymnym

Stosowanie się do następujących 5 metod utrzymywania higieny okolic intymnych z pewnością okaże się skuteczne w zapobieganiu infekcji intymnych:

  • myj się regularnie, używając płynów do higieny intymnej, ale też nie za często. Częstsze mycie niż dwa razy dziennie powoduje niszczenie naturalnej flory bakteryjnej, która nas chroni przed zapaleniami i zakażeniami. Wyjątkiem są oczywiście dni menstruacyjne;
  • podczas mycia sfer intymnych użyj dłoni i unikaj myjek, które są siedliskiem patogenów;
  • pozwól skórze pooddychać, na noc zrezygnuj z bielizny, a wkładek używaj tylko w razie konieczności;
  • używaj artykułów higieny intymnej wykonanej z naturalnych, organicznych produktów;
  • bielizna noszona na co dzień powinna być luźna i wykonana z "oddychającej" bawełny. Obcisłe majtki czy stringi nie są najlepszym wyborem.

Wprowadzenie tych sposobów w życie bez wątpienia zniweluje częste infekcje intymne.

Gdzie kupić ekologiczne podpaski i naturalne wkładki higieniczne?

Ekologiczne wkładki higieniczne i podpaski można kupić w sklepach internetowych, ale coraz częściej można też je spotkać w niektórych drogeriach. Jednak ze względu na ograniczony wybór produktów ekologicznych w sklepach stacjonarnych, obecnie zaleca się zakup w sklepach online, w których asortyment jest znacznie poszerzony, również o wszelkiego rodzaju artykuły higieniczne.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem