Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe? - zdjęcie

Kiedy nosić wkładki higieniczne? Temat menstruacji i używania produktów higieny intymnej raczej nie jest poruszany publicznie: nadal jest uznawany za kwestię wstydliwą, którą powinno się omawiać jedynie w gabinecie ginekologicznym. Jest to błąd, ponieważ przez niewiedzę wiele kobiet szkodzi swojemu zdrowiu nieświadomie, decydując się na produkty wątpliwej jakości. Z tego powodu w niniejszym artykule przedstawiamy fakty dotyczące wkładek higienicznych i innych artykułów higieny intymnej.

Zdrowie okolic intymnych jest niemniej ważne niż innych części ciała, dlatego warto dowiedzieć się więcej o ich prawidłowej higienie. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz także artykuł: Kto powinien wykonać zalecenia do badania cytologicznego?'

Czy noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe? Rekomendacje ginekologów

Dopiero od niedawna zadaje się pytanie, czy wkładki higieniczne szkodzą naszemu zdrowiu. Gdy szczegółowo przyjrzymy się składowi typowych wkładek higienicznych, możemy stwierdzić, że produkty te przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Przeciętne wkładki higieniczne, jakie zazwyczaj widujemy w sklepach, są wykonane z bawełny, która najprawdopodobniej nie jest bawełną ekologiczną. Do jej produkcji używa się między innymi herbicydów i pestycydów. Wkładki wybiela się chlorem oraz dioksynami, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto też się zastanowić nad tym, co sprawia, że wkładki higieniczne wchłaniają płyny i zapachy. Odpowiedzialne za ten proces są pochłaniacze wilgoci i celulozowe folie, które również obfitują w różnorodny skład chemiczny. Dodajmy do tego różne substancje zapachowe, którymi producenci ochoczo nasączają produkty higieny intymnej, i mamy gotowy przepis na infekcję pochwy.

Wkładki higieniczne a zdrowie kobiety: kiedy wkładka może chronić przed infekcjami?

Oczywiście istnieją też specjalne wkładki higieniczne antybakteryjne, które mają pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym. Jednak przy nawracających się grzybicach lub innych schorzeniach nie należy polegać wyłącznie na wkładkach i zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Wkładki mogą też ulżyć osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu. Skład moczu wpływa drażniąco na stan skóry, w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do zapalenia. Dlatego w takim przypadku kluczowe jest używanie wkładek higienicznych lub urologicznych. Również w przypadku nietrzymania moczu zalecany jest kontakt z lekarzem, który ustali przyczynę tej dolegliwości i pomoże ją wyeliminować, więc noszenie wkładek przez cały czas nie jest rozwiązaniem.

Wkładki higieniczne: wybieraj produkty naturalne i noś tylko wtedy, kiedy są niezbędne

Na szczęście istnieje alternatywa dla wątpliwych wkładek higienicznych, które przyczyniają się do częstych infekcji intymnych. Od niedawna w sklepach online, a także drogeriach można zaopatrzyć się w podpaski i wkładki produkowane z bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Tego rodzaju bawełna jest pozbawiona nawozów, takich jak pestycydy czy herbicydy. Do wybielenia stosuje się wówczas wodę utlenioną zamiast chloru. Podczas ich produkcji rezygnuje się też z substancji zapachowych i barwników, które często powodują reakcje alergiczne. Zamiast celulozy dodaje się biofolię ze skrobi kukurydzianej, co przyczynia się do redukcji odparzeń i infekcji pochwy. Do niemal niekończącej się listy zalet można dodać fakt, że produkty higieny intymnej wykonane z bawełny organicznej są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Jedyną ich ujmą może być cena, która znacznie się różni od kosztów zwykłych podpasek czy wkładek. Należy jednak być świadomym, że cena rośnie wraz z jakością, a na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Poza tym nieprzerwane noszenie wkładek nie jest zalecane, nawet w przypadku ekologicznych produktów. Skóra w okolicach intymnych musi oddychać i mieć przestrzeń, a nieustanne noszenie wkładek jej to uniemożliwia. Rezygnacja z wkładki i bielizny, chociażby na noc, zmniejsza populacje bakterii i grzybów, które przecież uwielbiają wilgotne środowisko. Z tych powodów zalecane jest noszenie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne.

Podpaski, kubeczki czy majtki menstruacyjne - jak wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania?

Podpaski i wkładki nie są jedynymi produktami higieny intymnej, jakich można używać podczas okresu.

Jednym z najnowszych wynalazków, który jest coraz bardziej upowszechniany i doceniany, jest kubeczek menstruacyjny. Środek ten okazuje się skuteczny szczególnie dla kobiet, które zmagają się z intensywnym krwawieniem, są więc w takim przypadku świetną alternatywą dla podpasek. Kubeczek ma kształt kapturka lub dzwonka, który jest wykonany z medycznego silikonu. Na rosnącą popularność kubeczków menstruacyjnych wpływają również kwestie ekonomiczne i ekologiczne: ponieważ produkt jest wielokrotnego użytku, przyczynia się do zaoszczędzenia dużych ilości pieniędzy, które w innym przypadku trzeba by było wydać na tampony lub podpaski jednokrotnego użytku. Redukcja użytkowania jednorazowych produktów jak wspomniane już podpaski przyczyniają się do ograniczenia produkcji odpadów, co ma oczywiście pozytywny wpływ na naszą planetę.

Kobiety nieprzekonane do kubeczków mogą też zdecydować się na majtki menstruacyjne. Z wyglądu przypominają zwykłe majtki, ale są wyposażone w warstwy odprowadzające wilgoć, których wydajność odpowiada nawet czterem tamponom. Krew przechodzi przez materiał i jest wsiąkana we wkładkę umieszczoną w majtkach, a specjalna warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ.

Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych? Jakie produkty wybierać?

Jest jedna, uniwersalna rada dotycząca różnych produktów higieny intymnejunikajmy artykułów perfumowanych, nawet jeśli chodzi o papier toaletowy. Sięgajmy po produkty naturalne, które nie są naszpikowane substancjami chemicznymi.

W utrzymaniu prawidłowej higieny okolic intymnych pomocne są płyny. Należy jednak unikać tych ładnie pachnących i barwnych, z powodów już wyżej wspomnianych. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien mieć w swoim składzie kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego pH; wyciągi z ziół (rumianek, szałwia, babka lancetowata) oraz inulinę, która wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej.

5 skutecznych sposobów na zapobieganie infekcjom intymnym

Stosowanie się do następujących 5 metod utrzymywania higieny okolic intymnych z pewnością okaże się skuteczne w zapobieganiu infekcji intymnych:

  • myj się regularnie, używając płynów do higieny intymnej, ale też nie za często. Częstsze mycie niż dwa razy dziennie powoduje niszczenie naturalnej flory bakteryjnej, która nas chroni przed zapaleniami i zakażeniami. Wyjątkiem są oczywiście dni menstruacyjne;
  • podczas mycia sfer intymnych użyj dłoni i unikaj myjek, które są siedliskiem patogenów;
  • pozwól skórze pooddychać, na noc zrezygnuj z bielizny, a wkładek używaj tylko w razie konieczności;
  • używaj artykułów higieny intymnej wykonanej z naturalnych, organicznych produktów;
  • bielizna noszona na co dzień powinna być luźna i wykonana z "oddychającej" bawełny. Obcisłe majtki czy stringi nie są najlepszym wyborem.

Wprowadzenie tych sposobów w życie bez wątpienia zniweluje częste infekcje intymne.

Gdzie kupić ekologiczne podpaski i naturalne wkładki higieniczne?

Ekologiczne wkładki higieniczne i podpaski można kupić w sklepach internetowych, ale coraz częściej można też je spotkać w niektórych drogeriach. Jednak ze względu na ograniczony wybór produktów ekologicznych w sklepach stacjonarnych, obecnie zaleca się zakup w sklepach online, w których asortyment jest znacznie poszerzony, również o wszelkiego rodzaju artykuły higieniczne.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem