Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Higiena intymna u młodych dziewcząt

Kwestia higieny intymnej może stanowić dla wielu osób temat tabu, o którym nie chce się rozmawiać ze znajomymi czy z rodziną.  Szczególnie osoby młode mogą mieć problem, aby odważyć się i podjąć rozmowę na temat pielęgnacji intymnych sfer ciała.  Każda dziewczyna powinna wiedzieć, że utrzymanie świeżości i komfortu okolic intymnych jest kluczowe w zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia, niezależnie od fazy cyklu, w jakiej jesteśmy. Poniżej kilka podstawowych informacji dla dziewcząt, które chcą w jak najlepszy sposób dbać o swoje intymne sfery.


Najważniejsze kwestie dbania o okolice intymne

Podstawą pielęgnacji okolic intymnych powinny być przede wszystkim obserwacja oraz powtarzanie wszystkich czynności związanych z higieną regularnie. Mówiąc obserwacja okolic intymnych, należy wyjaśnić, że każdy powinien obserwować swoje ciało, zmiany w nim zachodzące, a także reakcje na używanie poszczególnych produktów. Okolice narządów płciowych powinniśmy regularnie oglądać, odnotowywać nowe dolegliwości, reakcje, tak aby w przyszłości wybrać rodzaj pielęgnacji indywidualnie dopasowany do potrzeb naszej skóry i błon śluzowych.  Starajmy się zapamiętać, jak nasze ciało reaguje na nowe kosmetyki, sposób mycia, używanie podpasek czy tamponów i rodzaj noszonej bielizny. 

Mycie okolic intymnych

Podstawą utrzymania świeżości tych delikatnych obszarów jest ich mycie podczas codziennej kąpieli. Do tego celu należy używać delikatnych płynów bądź żeli specjalnie przeznaczonych do higieny intymnej. Nie stosuje się preparatów, których używamy do mycia całego ciała, ponieważ są bardziej agresywne dla delikatnych okolic. Warto jest stosować produkty niezawierające SLS-ów, parabenów, silnych substancji zapachowych i alkoholu. Ważne też, aby produkty do higieny intymnej nie zmieniały kwaśnego pH błon śluzowych, tzn. nie powinny być środkami o pH zasadowym, ponieważ może to przyczyniać się do powstawania infekcji i podrażnień. Do mycia należy używać bieżącej, ciepłej wody. Nie należy podmywać się zużytą wodą w miednicy, ze względu na ogrom bakterii znajdujących się w okolicy pochwy i odbytu każdego dnia.

Jaką bieliznę wybrać

Producenci oferują nam ogromny wybór bielizny wykonanej z różnych materiałów, w różnych kolorach i fasonach. Jednak należy pamiętać, że bielizna jest elementem ubrania noszonym najbliżej ciała i może oddziaływać na tak delikatne sfery, jakimi są sfery intymne.  Najlepszą dla młodej dziewczyny bielizną są figi bądź bokserki, wykonane ze stuprocentowej bawełny, bądź też z bawełny z niewielką domieszką elastanu, sprawiającego, że bielizna będzie wygodniejsza. Pomimo świetnego wyglądu, nie każda bielizna ma dobry wpływ na naszą skórę i na nasze zdrowie, dlatego też warto zrezygnować z noszenia bielizny ze sztucznych materiałów, czy też stringów. Stringi poprzez bezpośredni najbliższy kontakt z okolicami pochwy i odbytu mogą powodować otarcia, a poza tym są ogromnym skupiskiem bakterii. 

Golenie i depilacja okolic intymnych

Wiele dziewczyn decyduje się na usunięcie niechcianego owłosienia w okolicach intymnych. Jest to świetne rozwiązanie dla zachowania higieny, ponieważ to właśnie głównie we włosach gromadzą i namnażają się bakterie i grzyby. Jednak należy przestrzegać paru podstawowych zasad. Do golenia takich miejsc używamy zawsze nowych, jednorazowych maszynek do golenia wraz z delikatnym żelem bądź kremem dla ułatwienia poślizgu. Ponadto uważamy, aby nie uszkodzić skóry czy błony śluzowej. Jeżeli decydujemy się na depilację, to mamy do wyboru albo użycie depilatora elektrycznego, albo też plastrów z woskiem. Oba te rozwiązania są bardziej bolesne niż golenie, jednak ich efekty pozostają na dłużej. Ze względu na fakt, że okolice intymne są bardzo delikatne, warto powierzyć depilację osobie, która zna się na tym i zrobi to w sposób, który nie uszkodzi naszej skóry. 

Pielęgnacja sfer intymnych trakcie miesiączki

W tym szczególnym czasie, jakim jest miesiączka, musimy szczególnie dbać o higienę okolic intymnych. Pamiętajmy, że nieprawidłowa higiena w tym czasie może pociągać ze sobą poważne konsekwencje, w tym np. choroby.  Młode dziewczyny powinny sprawdzić, jaki rodzaj ochrony w trakcie miesiączki jest dla nich lepszy – tampony, czy może podpaski. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przy stosowaniu podpasek nie musimy martwić się o skomplikowaną i dla niektórych bolesną aplikację. Jednakże musimy pamiętać o regularnej wymianie podpaski na świeżą, tak aby nie doprowadzić do namnażanie się bakterii. Natomiast tampony umożliwiają prowadzenie trybu życia takiego, jak gdybyśmy w ogóle nie miały miesiączki, czyli w trakcie okresu możemy pływać na basenie, jeździć konno itd.  
Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.