Hemoroidy – jak leczyć i złagodzić pierwsze objawy? Jak pozbyć się hemoroidów?

Hemoroidy – jak leczyć i złagodzić pierwsze objawy? Jak pozbyć się hemoroidów? - zdjęcie

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, powstają wskutek powiększania się guzków krwawniczych i odpowiadają za występowanie uciążliwych objawów. Hemoroidy dotyczą coraz większej liczby osób, stając się poważnym problemem epidemiologicznym. Szacuje się, że mogą występować u nawet 36% społeczeństwa. Z artykułu dowiesz się, jak skutecznie złagodzić objawy hemoroidów.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • żylaki odbytu powstają wskutek powiększania się guzków krwawniczych zlokalizowanych w okolicy dystalnej części odbytnicy oraz w kanale odbytu;
  • ryzyko zachorowania zwiększają predyspozycje genetyczne, siedzący tryb życia, występowanie zaparć, dieta uboga w błonnik oraz ciąża;
  • leczenie najczęściej opiera się na farmakoterapii oraz zmianie stylu życia;
  • w przypadku bardziej nasilonych objawów konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Czym są hemoroidy i dlaczego powstają?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to powiększone połączenia tętniczo-żylne w splocie odbytniczym. Nadmierne powiększanie się guzków krwawniczych prowadzi do występowania uciążliwych objawów, które negatywnie wpływają na codzienne życie. Etiologia schorzenia nie jest do końca rozpoznana. Lekarze uważają, że przyczyny hemoroidów są złożone i najczęściej mają związek z równoczesnym występowaniem kilku czynników.

Jak powstają hemoroidy? Za pojawianie się żylaków odbytu odpowiadają m.in.:

  • przewlekłe zaparcia,
  • zła dieta,
  • siedzący tryb życia,
  • skłonności genetyczne,
  • problemy z krążeniem.
  • ciąża.

Jakie są pierwsze objawy hemoroidów i kiedy zgłosić się do właściwego lekarza?

Jak rozpoznać hemoroidy? Pierwsze objawy hemoroidów obejmują najczęściej:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • tępy ból w okolicach odbytu, który nasila się w czasie defekacji.

U niektórych pacjentów pojawia się także krwawienie z odbytu o jasnoczerwonym zabarwieniu. Do pękania guzków dochodzi najczęściej w czasie wypróżniania. Krew widoczna jest przeważnie na powierzchni stolca oraz na papierze toaletowym. Może dochodzić przy tym do wypadania guzków krwawniczych. Symptomy hemoroidów mogą znacznie obniżyć jakość codziennego życia. Dlatego tak ważne staje się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do lekarza warto zgłosić się w przypadku nasilenia się objawów żylaków odbytu.

Sprawdzone metody na złagodzenie objawów hemoroidów w domu

W przypadku pierwszych symptomów można sięgnąć po naturalne metody leczenia hemoroidów. Doskonale w tym celu sprawdzą się leki i wyroby medyczne dostępne bez recepty. Wysoką skuteczność wykazują preparaty z dodatkiem wyciągów roślinnych. Szczególnie chętnie wybierane są maści i czopki na hemoroidy z wyciągiem z kasztanowca, który stanowi bogate źródło escyny. Związek wykazuje działanie przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne oraz przeciwzakrzepowe. Redukuje obrzęki oraz zmniejsza wielkość guzków krwawniczych. Przydatne mogą okazać się również leki na hemoroidy z kwasem hialuronowym, nagietkiem lekarskim, ruszczykiem oraz oczarem wirginijskim.

Ranking skutecznych leków na hemoroidy: maści, czopki i preparaty przeciwzapalne

  1. Procto-Hemolan Control

Jednym z najczęściej wybieranych leków dostępnych bez recepty jest Procto-Hemolan Control. Substancją czynną produktu jest diosmina, odpowiedzialna za uszczelnianie naczyń krwionośnych. Maść skutecznie wzmacnia naczynia włosowate, redukuje obrzęki w obrębie żylaków oraz przeciwdziała zastojowi krwi w tym obszarze.

  1. Aboca NeoFitoroiD

Wysoką skuteczność terapeutyczną wykazuje także maść doodbytnicza Aboca NeoFitoroiD, która swoją skuteczność opiera na wykorzystaniu roślinnych kompleksów molekularnych. W składzie znajdziemy m.in. ekstrakty z kwiatostanu kocanki, korzeń ruszczyka, aloes, dziurawiec zwyczajny, miętę pieprzową oraz olejki eteryczne z drzewa herbacianego. Produkt wykazuje silne właściwości łagodzące, zmniejszając dokuczliwość objawów hemoroidów.

  1. Hemorex sztyft chłodzący na hemoroidy

Skuteczne preparaty na hemoroidy obejmują również Hemorex sztyft chłodzący na hemoroidy, który przynosi natychmiastową ulgę w przypadku nasilenia się symptomów choroby. Sztyft wypełniony jest substancją pozwalającą na wielokrotne mrożenie. Niska temperatura natychmiast obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając ból, świąd oraz podrażnienia i krwawienia. Produkt jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz seniorów.

  1. Kriomed sztyft na hemoroidy

Alternatywnym wyborem będzie Kriomed sztyft na hemoroidy, który wykorzystuje działanie niskiej temperatury. Stosowany dwa razy dziennie znacznie zmniejsza objawy żylaków. Jeden produkt można stosować wielokrotnie aż do 6 miesięcy.

  1. Proctomina

Cierpisz na hemoroidy? Jak się pozbyć uciążliwych dolegliwości? Proctomina to skuteczna maść na hemoroidy, posiadająca składniki aktywne o działaniu ściągającym. Ogranicza wysięki oraz tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, zmniejszając ryzyko dalszych podrażnień.

  1. Anusir

Interesują Cię domowe sposoby na hemoroidy? Sięgnij po maść Anusir z dodatkiem kwasu hialuronowego, który wykazuje silne właściwości gojące i nawilżające. Farmakoterapia hemoroidów pomaga redukować dolegliwości, które przeważnie nasilają się w czasie defekacji.

Zabiegi i leczenie inwazyjne. Zabiegowe leczenie hemoroidów – kiedy jest konieczne?

Leczenie inwazyjne hemoroidów najczęściej stosowane jest w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, gdy leki okazują się nieskuteczne. W pierwszej kolejności przeprowadza się małoinwazyjne zabiegi na hemoroidy. Należy do nich m.in. gumkowanie hemoroidów, które polega na zakładaniu gumowych opasek na żylaki. Powszechnie stosowana jest również skleroterapia hemoroidów. Metoda to opiera się na wstrzykiwaniu środków chemicznych zamykających dopływ krwi do powiększonych naczyń.

Jak zapobiegać hemoroidom? Zmiana stylu życia i profilaktyka

Jak zapobiegać hemoroidom? Podstawą leczenia na każdym etapie choroby powinna stać się zmiana stylu życia. W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę intymną oraz regularność wypróżnień. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka są zaparcia i biegunki. Profilaktyka hemoroidów obejmuje także regularną aktywność fizyczną. Jakie ćwiczenia przy hemoroidach można wykonywać? Doskonale sprawdzą się spacery oraz umiarkowane treningi. Należy jednak unikać dźwigania.

Dieta a hemoroidy – co jeść, aby złagodzić objawy i zapobiegać ich nawrotom?

Co jeść przy hemoroidach? Dieta na hemoroidy zaliczana jest do najważniejszych elementów leczenia zachowawczego. Jaki jest związek pomiędzy błonnikiem a hemoroidami? Najczęściej sięga się po dietę wysokobłonnikową, która zmniejsza ryzyko zaparć oraz zapewnia regularność wypróżnień, stymulując perystaltykę jelit. Jak ważne jest nawodnienie przy hemoroidach? Pacjenci powinni spożywać przynajmniej 2-2,5 litra płynów dziennie. Korzystne może okazać się picie szklanki ciepłej wody przed posiłkiem. Ciepło pobudza bowiem procesy trawienne.

Czego unikać przy hemoroidach?

Zastanawiasz się, czego unikać przy hemoroidach? W pierwszej kolejności należy ograniczyć podaż pikantnych przypraw, tłuszczów zwierzęcych, ryżu, pieczywa, czekolady oraz alkoholu. Niewskazana jest także mocna kawa. Co jeszcze szkodzi przy hemoroidach? Pacjenci muszą wyeliminować szkodliwe nawyki związane z wypróżnianiem. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe przebywanie w toalecie, powstrzymywanie parcia na stolec oraz wzmożone parcie w czasie defekacji.

Hemoroidy – kiedy zgłosić się do lekarza? Alarmujące objawy

Jak rozpoznać zaawansowane hemoroidy? Kiedy do lekarza z objawami choroby należy się wybrać? Konieczność konsultacji ze specjalistą zachodzi w przypadku dalszego nasilania się symptomów, które pojawiają się w zaawansowanej fazie schorzenia, gdy żylaki pozostają cały czas poza światłem odbytu. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie leczenia inwazyjnego.

Czas leczenia choroby hemoroidalnej  jak długo trwa skuteczne leczenie hemoroidów?

Jakie są najważniejsze powikłania hemoroidów? Żylaki odbytu mogą prowadzić m.in. do zakrzepicy w uwięźniętych guzkach i zakrzepicy w splocie odbytniczym dolnym. Samo leczenie zachowawcze choroby może trwać nawet przez kilka lat. Warto pamiętać o tym, że schorzenie ma tendencję do nawrotów i często przybiera charakter przewlekły.

Źródła:

  • Mateusz Jabłoński, Żylaki odbytu – możliwości terapeutyczne, Lek w Polsce, vol. 34, nr 6/2024.
  • Joanna Krajewska, Farmakoterapia choroby hemoroidowej, Lek w Polsce, vol 24, nr 01/2014.
  • Magdalena Wiercińska, Hemoroidy (żylaki odbytu) - jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie?, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy (dostęp 14.11.2024).
  • Roma Roemer-Ślimak, Kamila Markiewicz, Łukasz Salomon, Dagmara Pokorna-Kałwak, Możliwości lekarza rodzinnego w leczeniu wybranych chorób jelit, Lekarz POZ, nr 3/2018.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem