Helicobacter pylori – jak leczyć? Jakie są objawy helicobacter?

Helicobacter pylori – jak leczyć? Jakie są objawy helicobacter? - zdjęcie

Helicobacter pylori – jak leczyć? Jakie są objawy helicobacter?

Leczenie wielu chorób żołądka i dwunastnicy jeszcze do niedawna stanowiło poważny problem medyczny. Polegało ono na stosowaniu restrykcyjnej diety i leków zobojętniających kwas solny oraz zmniejszających jego wydzielanie. Metody te nie przynosiły jednak zadowalających efektów. Nie udawało się wyleczyć ognisk zapalnych w wyściółce żołądka, a pacjenci odczuwali dotkliwy ból. Często dochodziło do krwawienia z wrzodów, nawrotów choroby i ciężkich powikłań, nawet w przypadkach po resekcji żołądka. Co się zmieniło? Jakie są objawy zakażenia tą bakterią? Jak z nią walczyć?

Helicobacter pylori – co to jest?

Helicobacter pylori jest specyficzną bakterią, która może bez problemów bytować i namnażać się w wyjątkowo kwaśnym środowisku śluzówki żołądka. „Opracowała” nawet strategię umożliwiającą jej przetrwanie w żołądku, w skrajnie niekorzystnych warunkach, przez dziesiątki lat. Wykrycie jej w śluzówce zrewolucjonizowało poglądy mikrobiologów na temat bakterii, ponieważ większość z nich wymaga do życia odpowiednio korzystnych do bytowania i stabilnych warunków (prawie neutralnego pH), a przecież oprócz kwasów, w żołądku znajdują się dodatkowo enzymy, które trawią substancje organiczne.

Jak się nie zarazić helicobacter pylori?

Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Z tego też powodu nie ma jasnych opracowań na temat profilaktyki. Lekarze zalecają przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w szczególności w dużych skupiskach ludzkich (żłobkach, przedszkolach, szkołach, jadalniach itp.). Zwracają również wagę na prawidłowe odżywianie, bogate w witaminy, minerały oraz antyoksydanty (witamina C, E, beta-karoten). Obecnie trwają badania nad stworzeniem odpowiedniej szczepionki, która w przyszłości przyniosłaby możliwość profilaktyki zachorowań na wrzody i raka żołądka. Specjaliści, wśród czynników ryzyka, wymieniają: predyspozycje genetyczne, złe warunki socjalne i ekonomiczne, predyspozycje rasowe (stwierdzono, że częściej chorują osoby rasy czarnej) oraz zamieszkiwanie w krajach mało rozwiniętych.

Objawy helicobacter pylori – jak sprawdzić zakażenie?

Niektóre zakażone osoby nie odczuwają żadnych dolegliwości powodowanych przez helicobacter pylori. Objawy choroby w ogóle u nich nie występują, dlatego w terminologii medycznej określa się je mianem fenotypu łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka. Zapalenie to przebiega bez istotnych zmian w wydzielaniu kwasu żołądkowego, a bakterie można wykryć jedynie w badaniu mikroskopowym. U około 10-20% osób zakażonych bakterią helicobacter pylori obserwuje się różnego rodzaju problemy żołądkowe, jak np. zaparcia, wzdęcia, zgagę, odbijanie, ból brzucha, brak apetytu oraz mdłości. U innych pojawiają się objawy ostrego nieżytu żołądka, do którego należą: niestrawność, nudności i wymioty, gorączka, bóle w nadbrzuszu (przypominające bóle wrzodowe), pogorszenie samopoczucia oraz biegunka. Symptomy te szybko mijają, co nie oznacza, że bakteria została wyeliminowania. Aby doszło do wyleczenia, należy podjąć odpowiednią kurację antybiotykową. U większości zakażonych osób diagnozuje się wrzody dwunastnicy oraz wrzody w części przedodźwiernikowej żołądka. Schorzenia te charakteryzują się zwiększonym wydzielaniem gastryny i kwasu solnego. Towarzyszą im silne bóle brzucha po jedzeniu, wzdęcia i uczucie pełności. Wśród około 1% osób zakażonych rozwijają się nowotwory, które powstają w następstwie zapalenia trzonu i zaniku błony śluzowej przedodźwiernikowej części żołądka oraz zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Chociaż zakażenie bakteriami przebiega w początkowej fazie łagodnie, jednak daje częste nawroty, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne sprawdzenie obecności helicobacter pylori. Test oznaczający antygen H. pylori w kale,p można wykonać w warunkach domowych. Z uwagi na nieinwazyjny sposób pobrania próbki jest on szczególnie polecany dla dzieci. Umożliwia on również sprawdzenie skuteczności przeprowadzonej kuracji (należy go wtedy wykonać po upływie 4-5 tygodni po jej zakończeniu). W warunkach domowych można także przeprowadzić test: Domowe Laboratorium Helicobacter test z krwi. Istnieje także wiele innych metod wykrywania zakażenia. Różnią się one między sobą sposobem przeprowadzenia, stopniem inwazyjności, czułością, czasem oczekiwania na wynik itd. W Polsce w diagnostyce wykorzystuje się, oprócz testu oznaczającego antygen H. pylori w kale, trzy rodzaje testów: oddechowy z mocznikiem (znakowany radioaktywnym węglem), serologiczny z krwi oraz metodę histologiczną i szybki test urazowy (polega na badaniu wycinka błony śluzowej żołądka pobranego podczas gastroskopii). Najczęściej stosuje się test oddechowy oraz test oznaczający antygen H. pylori w kale.

Helicobacter pylori – przebieg zakażenia

Odkryto, że bakteria helicobacter, po wniknięciu do organizmu człowieka, szybko przedostaje się z kwaśnej treści żołądka do warstwy mucyny pokrywającej nabłonek śluzowy organu. Panują w nim dużo łagodniejsze warunki, ponieważ cząsteczki kwasów żołądkowych do niej nie przenikają, dzięki czemu jej odczyn jest obojętny (prawie zasadowy). Ponadto bakterie czerpią z niego cukry i aminokwasy niezbędne do swojego rozwoju. Helicobacter pylori szybko się namnaża, wywołując stan zapalny śluzówki (który jest reakcją obronną organizmu). W pierwszej fazie zakażenia obserwuje się ubytki w błonie śluzowej żołądka, które z czasem ulegają powiększeniu i wywołują postępujący stan zapalny. Bakterie wytwarzają enzym zwany ureazą, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla, przez co sok żołądkowy ulega zobojętnieniu. Oprócz tego produkują także inne substancje, które mogą doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe). Białe krwinki, odpowiedzialne za pochłanianie bakterii (neutrofile) nie mogą zlikwidować helicobacter pylori, ponieważ nie docierają do mucyny, w której bytują jej kolonie. Im dłużej trwa i im bardziej się nasila reakcja obronna, tym bardziej niszczona jest śluzówka żołądka. Z czasem proces ten prowadzi do powstania wrzodu. Bakterie helicobacter wywołują także mutacje genowe prowadzące do utraty pierwotnych funkcji komórek i ich niekontrolowanego namnażania. Proces ten bardzo często doprowadza do raka żołądka i nowotworów tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego (które najczęściej są zlokalizowane na śluzówce żołądka).

Helicobacter pylori gdzie i jak się leczyć?

Bakterie helicobacter pylori, po dostaniu się do organizmu człowieka, mogą doprowadzić do wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nowotworów żołądka, zwłaszcza chłoniaków. Osoby, które zauważyły niepokojące objawy lub wykonały test w warunkach domowych z wynikiem pozytywnym, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on wykonanie dodatkowych badań i zastosuje odpowiednią terapię. Może też skierować pacjenta do specjalisty. Ważne jest, aby uzyskać pewność, że przyczyną dolegliwości jest zakażenie helicobacter pylori. Leczenie na ogół odbywa się w warunkach domowych. Polega na całkowitym zlikwidowaniu obecności bakterii zagnieżdżonych w błonie śluzowej żołądka. Stosuje się leczenie skojarzone, polegające na połączeniu dwóch różnych antybiotyków oraz jednego leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego (inhibitorów pompy protonowej). Z leków przeciwbakteryjnych najczęściej stosuje się amoksycylinę, klarytromycynę lub metronidazol, a z inhibitorów pompy protonowej: omeprazol, pantoprazol lub lansoprazol. Na stronach Wapteka.pl w kategorii Leki OTC i suplementy można znaleźć wiele środków wspomagających leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy – jak np. Alusal czy Helicid control. Kategoria Układ pokarmowy zawiera szeroką bazę produktów wspomagających działanie układu pokarmowego (np. Sylimarin) oraz łagodzących objawy takich dolegliwości jak zgaga (np. Alugastrin) i nadkwasota (np. Anesteloc Max) oraz nudności (np. Aminodral).

Choroby związane z helicobacter pylori

Zakażenie bakterią helicobacter pylori może wiązać się także z chorobami spoza układu pokarmowego. Należą do nich np.: udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba Parkinsona oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Rozpoznano również kilka fenotypów chorobowych związanych z zakażeniem helicobacter pylori. Należą do nich m.in.

fenotyp wrzodu dwunastnicy i fenotyp raka żołądka. Jednak u chorych na wrzód dwunastnicy nigdy nie rozwija się rak żołądka, ponieważ fenotypy te wzajemnie się wykluczają.

Wykrycie w 1982 roku bakterii Helicobacter pylori oraz ustalenie jej wpływu na rozwój i przebieg choroby wrzodowej u człowieka spowodowało przełom w leczeniu. Odkrycia tego dokonało dwóch australijskich naukowców: Barry J. Marshall i J. Robin Warren, za które otrzymali w 2005 roku Nagrodę Nobla. Obecnie diagnostyka i leczenie chorób żołądka i dwunastnicy, a w szczególności wrzodów żołądka, są dużo łatwiejsze i przede wszystkim bardziej skuteczne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.