zdjecie zdjecie
Kategoria Choroby wieku dziecięcego

Gorączka u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

 goraczka-dziecko

Podwyższona temperatura ciała u naszego dziecka nie musi zawsze oznaczać choroby. Czasami przyczyna jej wystąpienia jest błaha. Nie należy ogłaszać wówczas w domu alarmu, jednak musimy być czujni, by odpowiednio zareagować. A więc kiedy i jak powinniśmy zadziałać?

Prawidłowa temperatura u dziecka

Temperatura mieszcząca się w przedziale od 36,6 do 37,5 stopni Celsiusa u małych dzieci i niemowlaków jest prawidłowa i dopuszczalna. To przekroczenie progu 36,6 wynika u dzieci z wielu czynników.Niemowlęta mają jeszcze nie do końca sprawny mechanizm termoregulacji, inaczej pracują hormony oraz układ immunologiczny. Skok temperatury może u dzieci wystąpić po płaczu, przebudzeniu, energicznej zabawie, po szczepieniu, przy ząbkowaniu czy też gdy niemowlak jest zbyt ciepło ubrany. Wówczas nie należy obawiać się najgorszego. To dobry znak, że organizm małego dziecka działa prawidłowo i próbuje sam walczyć. Gdy jednak temperatura przekroczy 38 °C należy zachować czujność oraz kontrolować ją co jakiś czas. U maluchów temperatura zmienia się bardzo szybko. W przypadku przekroczenia 38,5 °C należy zacząć działać,gdyż w organizmie rozwija się już stan zapalny.

Jak postępować, gdy wystąpi gorączka?

Czasami nie potrzebujemy żadnych urządzeń, aby stwierdzić, że nasze maleństwo ma gorączkę. Wystarczy przyłożyć nasze usta do czoła dziecka, by poczuć, że jest rozpalone. Wzrost temperatury oraz infekcja sprawiają, że maluch jest marudny, często popłakuje, ma rozpalone,czerwone policzki, oraz przyspieszony oddech i jest senny. Starsze dziecko zasygnalizuje nam, że jest mu zimno i że się źle czuje. Wówczas należy robić pomiary temperatury. U niemowlaka i małego dziecka najlepiej zastosować termometr elektroniczny. Najbardziej miarodajne są pomiary wykonane w uchu bądź w odbycie dziecka. Obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych termometrów, które można nabyć. Trzeba jednak pamiętać, że błąd pomiaru, w zależności od termometru,może wahać się od 0,1-0,3 °C.

Domowe sposoby na początek

Gdy temperatura będzie wyższa niż 38,5 °C konieczne jest zdecydowane działanie, by ją obniżyć. Na początek należy podać malcowi odpowiednie według wieku środki obniżające podwyższoną temperaturę. Dla niemowląt i małych dzieci zalecane są medykamenty na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Najlepiej sięgnąć po preparaty te w postaci czopków, gdyż niekiedy zdarza się, że dziecko płynną postać może zwymiotować.Należy również pamiętać, że wraz z gorączką dziecko szybko się odwadnia.Dlatego jeśli matka karmi, należy dziecko częściej przystawiać do piersi.Natomiast, gdy dziecko jest starsze można podawać przegotowaną, niegazowaną wodę, niesłodzoną herbatę, rozcieńczony sok lub nabyte w aptece elektrolity dosporządzenia.

Bardzo pomocne w zbijaniu wysokiej temperatury są chłodne okłady karku, czoła lub kąpiel całego ciała. W przypadku kąpieli trzeba zadbać o to by woda nie była zbyt zimna, aby nie doprowadzić do szoku termicznego. Optymalna temperatura takiej kąpieli powinna być niższa o 3 stopnie od aktualnej temperatury ciała maluszka. Następnie możemy dodać niewielką ilość chłodnej wody, ale tak by nie obniżać temperatury ogólnej kąpieli poniżej 33°C. Kąpiel taka powinna trwać nie dłużej niż 5 minut.

W trakcie gorączki dzieci bardzo intensywnie się pocą. Wówczas należy zmieniać wilgotne ubranie dziecka na suche. Zarówno dobrze jest tak samo postąpić z pościelą. Zadbajmy by temperatura pomieszczenia była w granicach 20 do 22°C. Również bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz wietrzenie pokoju.

Jeżeli temperatura dziecka po zastosowanych zabiegach oraz środków przeciwgorączkowych nie spada poniżej 39°C należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Również nie zwlekaj z wizytą,jeśli gorączka utrzymuje się ponad trzy doby oraz gdy towarzyszą jej inne objawy takie jak: wymioty, wysypka, duszności. U niektórych dzieci wysoka temperatura może wywoływać drgawki gorączkowe. Wówczas również niezwłocznie sięgnij po poradę lekarza.
Gorączka u dziecka – jak sobie z nią poradzić? -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.