Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Glukometr – jak mierzyć poziom cukru we krwi? Jakie są rodzaje glukometrów i jak poprawnie go używać?

 Glukometr – jak mierzyć poziom cukru we krwi? Jakie są rodzaje glukometrów i jak poprawnie go używać?

Glukometr to urządzenie, które pozwala w szybki i prosty sposób zmierzyć stężenie glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak działa glukometr, czym różnią się poszczególne rodzaje tego urządzenia i jak prawidłowo go używać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest glukometr i do czego służy,
 • jakie są podstawowe rodzaje glukometrów,
 • jak poprawnie używać glukometru,
 • jak przechowywać paski do glukometrów,
 • jakie są wskazania do stosowania glukometru,
 • kiedy glukometr przydaje się kobietom w ciąży.

Przeczytaj też: Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?

Glukometr – co to jest i do czego służy?

Glukometr, potocznie zwany aparatem do mierzenia cukru, to przenośny sprzęt medyczny umożliwiający pomiar stężenia glukozy we krwi w warunkach domowych. Glukometr pozwala na bieżące monitorowanie stanu zdrowia osoby chorującej na cukrzycę, bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych. Urządzenie to ma kompaktowe rozmiary i jest bardzo proste w obsłudze, a badanie można wykonać niemal w dowolnym miejscu.

Jak działa glukometr? W zależności od konstrukcji danego modelu urządzenia, poziom glukozy jest oznaczany za pomocą:

 • metody fotometrycznej – glukometr rejestruje ilość światła odbitego, które jest zależne od zmiany zabarwienia pola testowego,
 • metody elektrochemicznej – urządzenie mierzy natężenie mikroprądu elektrycznego, który przepływa przez reaktywne pole na teście paskowym.

Glukometr dokonuje automatycznego odczytu i analizy, a następnie prezentuje wynik na wyświetlaczu.

Rodzaje glukometrów – na który się zdecydować?

Podstawowy podział glukometrów wyróżnia:

 • glukometr standardowy z igłą – kolorymetryczny lub biosensoryczny,
 • glukometr bezinwazyjny – urządzenie skanuje ukrwioną partię skóry, a następnie wyświetla wynik w postaci liczbowej.

Na rynku regularnie pojawiają się kolejne generacje urządzeń do pomiaru cukru, jednak za najlepszy glukometr uznaje się model z igłą, który uchodzi za najbardziej wiarygodny.

Jak prawidłowo zmierzyć poziom cukru glukometrem?

Glukometru używa się nawet kilka razy dziennie – na czczo oraz dwie godziny po każdym posiłku. W zależności od modelu urządzenia, glukometr włącza się automatycznie lub należy go uruchomić specjalnym przyciskiem. Jak poprawnie używać glukometru z igłą, by wskazany przez urządzenie wynik pomiaru był wiarygodny?

 1. Przed pobraniem krwi dokładnie myjemy ręce w ciepłej wodzie. Nie wolno przecierać dłoni alkoholem, gdyż może on zafałszować wynik.
 2. Przygotowujemy nakłuwacz oraz pasek. Należy pamiętać, by po wyjęciu paska jak najszybciej zamknąć fiolkę.
 3. Umieszczamy pasek w gnieździe testowym i ustawiamy wskaźnik posiłku na ekranie.
 4. Zdejmujemy nasadkę nakłuwacza, montujemy lancet i zdejmujemy jego osłonkę w celu odsłonięcia sterylnej igły.
 5. Przykładamy nakłuwacz do opuszki palca i naciskamy.
 6. Przykładamy pasek testowy do kropli krwi i przytrzymujemy do momentu, aż glukometr da znak dźwiękowy.

Wynik pomiaru ukaże się na ekranie glukometru. Przy każdym badaniu należy zanotować godzinę, w której dokonywano pomiaru oraz jego okoliczności. Dla ułatwienia monitorowania przebiegu leczenia cukrzycy, lekarze zalecają prowadzenie dzienniczka kontroli glikemii we krwi.

Co bardzo istotne, nakłucie w palcu powinno być na tyle głębokie, by krew samoistnie wypłynęła z palca. Nie zaleca się jej wyciskania, ponieważ może to wpłynąć na wiarygodność wyniku badania. Jeśli nakłuwanie opuszka palca z jakichś przyczyn okazuje się problematyczne, warto poszukać glukometru, który do analizy potrzebuje mniejszą dawkę krwi.

Paski do glukometrów – najważniejsze informacje

Do wykonywania pomiarów standardowym glukometrem z igłą niezbędne są paski testowe wskazane przez producenta urządzenia. Bez nich badanie poziomu cukru nie jest możliwe – to właśnie w pasku zachodzi reakcja, na podstawie której stężenie glukozy w próbce krwi jest przekształcane na sygnał odczytywany przez glukometr. Jednak by wyniki pomiarów były wiarygodne, paski do glukometrów muszą być odpowiednio przechowywane – w temperaturze pokojowej i z dala od światła słonecznego – oraz chronione przed zabrudzeniem lub zamoczeniem. Należy także pamiętać, że paski testowe są jednorazowego użytku i nie wolno ich używać po przekroczeniu terminu ważności. W przypadku opakowań zbiorczych istotne jest również to, by po wyjęciu paska jak najszybciej zamknąć wieczko.

Kto powinien używać glukometru? Wskazania do stosowania

Glukometr to narzędzie diagnostyczne, którego obowiązkowo powinni używać diabetycy – czyli osoby chorujące na cukrzycę. Regularne wykonywanie badania glukometrem pozwala im kontrolować stan zdrowia, sprawdzać skuteczność wdrożonego leczenia, a w razie gwałtownych wahań stężenia glukozy – szybko zareagować. Co jednak bardzo ważne, glukometr może być też wykorzystywany w ramach profilaktyki cukrzycy – zwłaszcza przez osoby, u których istnieją genetyczne predyspozycje do zachorowania.

Glukometr w ciąży – dlaczego warto go posiadać?

Glukometry przydają się nie tylko diabetykom – wskazaniem do korzystania z tego urządzenia jest także stwierdzona cukrzyca ciążowa. W przypadku przyszłych mam glukometr służy przede wszystkim do samokontroli – lekarze najczęściej zalecają, by pomiar stężenia glukozy wykonywać codziennie rano oraz dwie godziny po każdym posiłku. Podobnie jak u osób chorujących na inne typy cukrzycy, regularne badania pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i odpowiednią reakcję.

Glukometr to urządzenie medyczne służące do wykonywania pomiaru stężenia glukozy we krwi w warunkach domowych. Wśród zalet glukometru wymienia się kompaktowe rozmiary i łatwość obsługi, ale co najważniejsze, urządzenie to umożliwia monitorowanie stanu zdrowia, a w razie wystąpienia nieprawidłowości – błyskawiczną reakcję.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.