Erytrytol, czyli erytrol, zwany także dobry cukrem. Kto może go spożywać i w jakiej ilości?

Erytrytol, czyli erytrol, zwany także dobry cukrem. Kto może go spożywać i w jakiej ilości? - zdjęcie

Erytrytol, czyli erytrol, zwany także dobry cukrem. Kto może go spożywać i w jakiej ilości?

Aktywny tryb życia oraz przestrzeganie zasad zdrowej diety staje się nawykiem coraz większej grupy osób. Pełnowartościowe produkty spożywcze w codziennym jadłospisie nie tylko wpływają na utrzymanie prawidłowej wagi, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie i przyczyniają się do wspierana pracy organizmu. Jednym ze składników pokarmowych, którego eliminacja z jadłospisu pozwala pozytywnie wpłynąć na zdrowie oraz nastrój jest biały cukier. Mimo swojego słodkiego smaku, nadmierne spożywanie cukru prowadzi do otyłości, rozwoju nowotworów, a także zaburzeń metabolicznych i rozwoju próchnicy. Alternatywą dla niego jest coraz bardziej ceniony erytrytol, który jest bardzo zdrowym słodzikiem.

Co warto wiedzieć o erytrytolu?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest erytryol?
  • ile kalorii ma erytrol?
  • jaki zamiennik cukru białego wybrać: erytrol, stewię czy ksylitol?
  • czy erytrytol jest cukrem dla każdego?
  • gdzie kupować erytrol?

Zobacz też artykuł: Poziom cukru we krwi - jakie są normy?

Erytrytol – co to jest?

Biały cukier jest obecnie uznawany za substancję, która przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo, jego przewlekłe i nadmierne spożywanie prowadzi do obniżenia samopoczucia, senności oraz zwiększonego przyrostu masy ciała. Tradycyjny cukier prowadzi także do zwiększenia poziomu cukru we krwi, co może doprowadzić do stanu hiperglikemii, czyli przecukrzenia organizmu. 

Zainteresowanie społeczeństwa pełnowartościową dietą sprawia, że coraz większa grupa osób decyduje się na całkowitą rezygnację z białego cukru. Najczęściej jest on zastępowany zamiennikami, a jednym z najzdrowszych alternatyw jest erytrytol. Czym jest erytrytol? Inaczej nazywany erytrolem, jest słodzikiem o bardzo niskim indeksie glikemicznym. To substancja przypominająca tradycyjny cukier, występuje pod postacią białych drobinek w kształcie mikroskopijnych kryształków. 

Erytrytol jest substancją, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za całkowicie bezpieczną dla człowieka. To słodzik, który wyróżnia się niską wartością energetyczną, dlatego jest powszechnie wybieraną alternatywą białego cukru. Wyróżnia się słodkim posmakiem, który doskonale imituje tradycyjny cukier. Jego zaletą jest brak wpływu na poziom glukozy we krwi, czego konsekwencją może być rozwój ogólnoustrojowych chorób lub obniżenie samopoczucia. Dodatkowo, erytrol wykazuje prozdrowotne działanie na organizm. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu możliwe jest skuteczne zwalczanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Ponadto, zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy, dzięki zatrzymywaniu procesu fermentacji cukrów przez bakterie odpowiadające za powstawanie ubytków nazębnych. 

Ile kalorii ma erytrytol?

Stołowy cukier jest substancją, która wyróżnia się dużą kalorycznością, co oznacza, że przyczynia się do zwiększania masy ciała i otyłości. Erytrytol, obok stewii jest substancją o najniższym indeksie glikemicznym. Według tabel kaloryczności, w 1 gramie erytrolu znajduje się 0,2 kcal. W przypadku białego cukry na 1 gram produktu przypada aż 4 kcal, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie i sylwetkę.

Kalorie dostarczane do organizmu przez erytrytol są zerowe. Wynika to z faktu, iż organizm ludzki nie jest w stanie go trawić, dlatego tez nie ulega wewnętrznym procesom metabolicznym. Taka właściwość sprawia, że całkowita objętość erytrolu przyjęta wraz z posiłkiem jest wydalana wraz z moczem.

Według tabel kaloryczności erytrytol posiada od 0,2 do 0,4 kcal na 1 gram produktu, cukier stołowy natomiast na 1 gram produktu dostarcza aż 4 kcal. Jednak mało kto wie, że erytrytol nie dostarcza nam żadnych kalorii, ponieważ organizm nie jest w stanie go strawić, co za tym idzie, nie ulega metabolizmowi i jest wydalany wraz z moczem z naszego organizmu.

Erytrytol czy ksylitol – który wybrać?

Ksylitol jest związkiem, który powszechnie nazywany jest cukrem brzozowymPodobnie to erytrolu, uznawany jest za zdrowszy zamiennik cukru białego, który nie przynosi niekorzystnych skutków dla organizmu.

Wiele osób zastanawia się, jaka forma zamiennika w diecie sprawdzi się lepiej. Różnica między ksylitolem a erytrolem wynika z odmiennego indeksu glikemicznego. Ilość kalorii zawartej w erytrolu jest równa zeru, z kolei ksylitol wyróżnia się kalorycznością mniejszą od tradycyjnego cukru o około 40%. To szczególnie ważne dla osób chorujących na cukrzycę oraz borykających się z nadwagą, które dla zdrowia powinny unikać przyjmowania zbędnych kalorii w diecie.

Erytrytol czy stewia – która opcja jest zdrowsza?

Erytrol jest słodzikiem, który obecnie uznawany jest za najzdrowszy zamiennik cukru. Wynika to z licznych korzyści, jakie zapewnia dla organizmu. Należą do nich:

  • smak imitujący biały cukier - dodawanie erytrolu do potraw nie zmienia ich smaku,
  • brak efektu uzależnienia - w przeciwieństwie do cukru stołowego, erytrol nie wpływa uzależniająco na organizm. Słodzenie potraw erytrytolem nie uruchamia mechanizmu, który prowadzi do zwiększonej częstotliwości sięgania po słodkie przekąski,
  • szerokie zastosowanie - konsystencja erytrytolu pozwala na dodawanie go do wszelkich form wypieków, napojów i dań, w których pojawia się konieczność zastosowania cukru sacharozowego.

Równie często wybieranym słodzikiem przez osoby, które ograniczają spożycie białego cukru, jest stewia. To rodzaj słodziku, który wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym oraz prozdrowotnym wpływem na organizm. Ze względu na działanie antyoksydacyjne i brak wpływu na zmianę poziomu glukozy we krwi, jest równie zdrowa dla człowieka, jak w przypadku erytrytolu.

Cukier erytrytol dla każdego?

Stosowanie słodzików do niedawna było kontrowersyjnym tematem. Ich prozdrowotny wpływ na organizm budził kontrowersje, niemniej jednak obecnie erytrol, tak samo jak stewia czy ksylitol uznawane są za całkowicie bezpieczne dla człowieka. Ze względu na właściwości erytrolu, niski indeks glikemiczny oraz brak wpływu na rozwój próchnicy może być stosowany bez względu na stan zdrowia czy przyjmowane leki. Dodatkowo, bardzo często polecany jest dla cukrzyków, ze względu na brak oddziaływania na prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Mimo to, nadmierne spożywanie erytrolu w dawce większej niż 1g na 1 kg masy ciała może prowadzić do pojawienia się bólu brzucha, biegunki, gazów oraz wzdęć. Pojawienie się efektów ubocznych wynika z indywidualnej tolerancji organizmu na dostarczany do przewodu pokarmowego erytrytol.

Erytrytol – gdzie kupić?

Wiele osób zastanawia się, w jakich sklepach zaopatrzyć się w erytrol. Warto stawiać na sprawdzone miejsca zakupu, które oferują produkty najwyższej jakości, która jest potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. Zaufanym punktem sprzedaży z pewnością jest apteka internetowa, która w swojej ofercie posiada zdrową żywność.

Biały cukier obecnie uznawany jest za substancję uzależniającą, która przyczynia się do zwiększenia masy ciała, a także prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Erytrol jest zdrowym zamiennikiem cukru sacharozowego, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.