Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu?

Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu? - zdjęcie
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca jest właściwe nawodnienie. Jego brak odbić może się nie tylko na wynikach sportowych, ale również na stanie zdrowia. Skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować ryzyko braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, jest przyjmowanie elektrolitów. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są elektrolity w diecie, w czym są pomocne i najważniejsze: jak uzupełnić elektrolity?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są elektrolity i dlaczego są tak ważne,
  • jaką funkcję w organizmie pełnią jony wapnia, magnezu i potasu,
  • jak zapobiegać niedoborom elektrolitów,
  • czy napoje izotoniczne to jedyny sposób na uzupełnianie elektrolitów,
  • czy picie wody kokosowej uzupełnia elektrolity w organizmie,
  • jak elektrolity wpływają na wydajność sportową,
  • jak zaplanować dietę, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość elektrolitów.

Przeczytaj także artykuł: Elektrolity – czym są, jak rozpoznać ich niedobór i jak je uzupełniać?

Elektrolity w diecie: czym są i dlaczego pełnią tak ważną funkcję?

Elektrolity to nic innego jak jony soli, które znajdują się w różnych płynach naszego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Elektrolity uczestniczą w wielu ważnych procesach zachodzących w ciele. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu, mięśni i innych narządów. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Poza tym utrzymują napięcie w błonach komórkowych, a także wpływają na właściwe przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony do innych komórek. Jak zatem widać, elektrolity pełnią niezwykle ważną funkcję w organizmie. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się sód, wapń, magnez oraz potas. Ważne jest, aby codzienna dieta bogata była we wskazane minerały.

Jony wapnia, magnezu i potasu – jakie role odgrywają w organizmie sportowca?

Wskazano wcześniej na cztery najważniejsze elektrolity. Mowa tu o sodzie, wapniu, magnezie i potasie. Jaką funkcję pełnią te minerały w organizmie? Sód uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wapń bierze udział w procesie przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Z kolei magnez zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Natomiast potas skutecznie wspomaga utrzymanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie. Poza tym wspiera pracę serca i mięśni. Mówiąc o grupie najważniejszych elektrolitów, warto jeszcze wspomnieć o chlorkach, czyli anionach występujących w dużych ilościach w naszym organizmie. Odpowiadają one za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dodatkowo wspierają produkcję kwasu solnego w żołądku.

Hydratacja a elektrolity – jak zapobiegać niedoborom podczas treningu?

Jak wspomniano, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, konieczne jest jego odpowiednie nawadnianie. Skutkiem wysiłku fizycznego jest przyspieszona praca serca i szybsze tempo metabolizmu. Dodatkowo intensywniej produkowane jest ciepło. W odpowiedzi na te zmiany organizm obniża swoją temperaturę. W ten sposób chroni się przed przegrzaniem. Prawidłowo funkcjonujący system termoregulujący jest dla sportowców kluczowy. Co jednak ważne, w wyniku tego procesu dochodzi do utraty płynów oraz elektrolitów. Istotne jest zatem, aby osoby aktywne fizycznie pamiętały o zachowaniu prawidłowej wydolności organizmu. Jak uzupełniać elektrolity? Przede wszystkim konieczne jest regularne picie wody. Najlepiej sprawdzi się tu woda wysokozmineralizowana. Poza tym warto sięgać po soki pomidorowe, które stanowią bogate źródło potasu. Dobrze, aby w codziennej diecie znalazły się także takie produkty jak banany, suszone morele, pestki dyni oraz migdały. Wszystkie zawierają w swoim składzie duże ilości sodu, wapnia, magnezu i potasu. W trakcie samego treningu dobrym rozwiązaniem jest picie napojów izotonicznych, wzbogaconych o elektrolity.

Czy napoje izotoniczne są jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów?

Elektrolity do picia w postaci napojów izotonicznych to doskonałe rozwiązanie dla osób uprawiających sport. Wiedzieć jednak trzeba, że nie są one jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Osobom aktywnym fizycznie zaleca się również przyjmowanie suplementów. Dużą popularnością cieszą się choćby elektrolity w saszetce. Jest to po prostu proszek służący do sporządzenia napoju z wodą. Poza tym na rynku dostępne są także elektrolity w postaci tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że są to raczej elektrolity dla dorosłych i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jak zatem widać, możliwości jest tutaj wiele i każdy może wybrać dla siebie taką formę suplementacji, jaka mu najbardziej odpowiada. Najważniejsze, to nie zapominać o regularnym uzupełnianiu elektrolitów.

Woda kokosowa – naturalny sposób na uzupełnienie elektrolitów oraz zachowanie równowagi w organizmie

Napoje izotoniczne czy suplementy diety są oczywiście skuteczne. Nie można jednak zapominać o naturalnych źródłach elektrolitów. Wspomniano już o bananach, suszonych morelach, pestkach dyni, migdałach i soku pomidorowym. Do tego zestawu warto włączyć także wodę kokosową, która również bogata jest w elektrolity. Co więcej, dziś można ją kupić w większości sklepów. To naturalny i, co ważne, bardzo dobrze nawadniający organizm napój. Woda kokosowa bogata jest przede wszystkim w potas, sód i magnez.

Czy elektrolity wpływają na wydajność sportową? Jak poprawić swoje wyniki dzięki równowadze elektrolitowej?

Czy regularne uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wyniki sportowe? Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, w jakiej formie się je przyjmuje, czy w postaci izotoników, tabletek, czy też proszku, elektrolity zawsze stanowią skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Właściwa suplementacja pozwala na kontrolę nawodnienia, planowanie treningów i startów w zawodach. Dzięki regularnemu uzupełnianiu elektrolitów nie trzeba się martwić, że w trakcie ważnych zawodów zabraknie w organizmie niezbędnych składników mineralnych, co mogłoby się negatywnie odbić na wyniku. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie: elektrolity – jakie wybrać? Przede wszystkim powinny być one dopasowane do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę wziąć trzeba takie czynniki jak wiek, intensywność pocenia się, ilość oraz czas trwania jednostek treningowych, a także warunki środowiskowe.

Jak zaplanować dietę, aby dostarczać wystarczającą ilość elektrolitów i utrzymać homeostazę organizmu? Czy można przedawkować elektrolity?

Aby utrzymanie homeostazy w organizmie było możliwe, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim codzienne menu obfitować powinno w warzywa i owoce. Wspomniano już choćby o bananach, które bogate są w potas. Poza tym cenne składniki znaleźć można w pomidorach, ziemniakach, orzechach i nasionach. Bardzo duże ilości magnezu zawiera kakao oraz gorzka czekolada. Warto także uzupełnić dietę o nasiona słonecznika i migdały. Planując codzienny jadłospis, nie można zapomnieć o produktach bogatych w wapń. Wskazać tu można zwłaszcza na przetwory mleczne oraz strączki i orzechy. Homeostaza organizmu jest niezwykle ważna. Dlatego warto o nią dbać, stosując właściwą dietę. A czy można przedawkować elektrolity? Jest to możliwe i, co istotne, może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Przykładowo, zbyt duże przyjmowanie sodu może być przyczyną zatrzymywania wody i podwyższenia ciśnienia krwi. Dlatego spożywanie elektrolitów należy zawsze kontrolować, aby nie przekraczać dopuszczalnych, dziennych dawek. Jeśli stosuje się suplementację, to najlepiej jest stawiać na sprawdzone elektrolityApteka zawsze daje gwarancję, że przyjmuje się produkty skuteczne i bezpieczne. Na koniec, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, elektrolity – jak długo stosować? Tak naprawdę można to robić codziennie. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Pamiętać jednak trzeba o ustalonych dziennych dawkach i ich nie przekraczać.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem