Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu?

Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu? - zdjęcie
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca jest właściwe nawodnienie. Jego brak odbić może się nie tylko na wynikach sportowych, ale również na stanie zdrowia. Skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować ryzyko braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, jest przyjmowanie elektrolitów. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są elektrolity w diecie, w czym są pomocne i najważniejsze: jak uzupełnić elektrolity?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są elektrolity i dlaczego są tak ważne,
  • jaką funkcję w organizmie pełnią jony wapnia, magnezu i potasu,
  • jak zapobiegać niedoborom elektrolitów,
  • czy napoje izotoniczne to jedyny sposób na uzupełnianie elektrolitów,
  • czy picie wody kokosowej uzupełnia elektrolity w organizmie,
  • jak elektrolity wpływają na wydajność sportową,
  • jak zaplanować dietę, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość elektrolitów.

Przeczytaj także artykuł: Elektrolity – czym są, jak rozpoznać ich niedobór i jak je uzupełniać?

Elektrolity w diecie: czym są i dlaczego pełnią tak ważną funkcję?

Elektrolity to nic innego jak jony soli, które znajdują się w różnych płynach naszego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Elektrolity uczestniczą w wielu ważnych procesach zachodzących w ciele. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu, mięśni i innych narządów. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Poza tym utrzymują napięcie w błonach komórkowych, a także wpływają na właściwe przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony do innych komórek. Jak zatem widać, elektrolity pełnią niezwykle ważną funkcję w organizmie. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się sód, wapń, magnez oraz potas. Ważne jest, aby codzienna dieta bogata była we wskazane minerały.

Jony wapnia, magnezu i potasu – jakie role odgrywają w organizmie sportowca?

Wskazano wcześniej na cztery najważniejsze elektrolity. Mowa tu o sodzie, wapniu, magnezie i potasie. Jaką funkcję pełnią te minerały w organizmie? Sód uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wapń bierze udział w procesie przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Z kolei magnez zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Natomiast potas skutecznie wspomaga utrzymanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie. Poza tym wspiera pracę serca i mięśni. Mówiąc o grupie najważniejszych elektrolitów, warto jeszcze wspomnieć o chlorkach, czyli anionach występujących w dużych ilościach w naszym organizmie. Odpowiadają one za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dodatkowo wspierają produkcję kwasu solnego w żołądku.

Hydratacja a elektrolity – jak zapobiegać niedoborom podczas treningu?

Jak wspomniano, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, konieczne jest jego odpowiednie nawadnianie. Skutkiem wysiłku fizycznego jest przyspieszona praca serca i szybsze tempo metabolizmu. Dodatkowo intensywniej produkowane jest ciepło. W odpowiedzi na te zmiany organizm obniża swoją temperaturę. W ten sposób chroni się przed przegrzaniem. Prawidłowo funkcjonujący system termoregulujący jest dla sportowców kluczowy. Co jednak ważne, w wyniku tego procesu dochodzi do utraty płynów oraz elektrolitów. Istotne jest zatem, aby osoby aktywne fizycznie pamiętały o zachowaniu prawidłowej wydolności organizmu. Jak uzupełniać elektrolity? Przede wszystkim konieczne jest regularne picie wody. Najlepiej sprawdzi się tu woda wysokozmineralizowana. Poza tym warto sięgać po soki pomidorowe, które stanowią bogate źródło potasu. Dobrze, aby w codziennej diecie znalazły się także takie produkty jak banany, suszone morele, pestki dyni oraz migdały. Wszystkie zawierają w swoim składzie duże ilości sodu, wapnia, magnezu i potasu. W trakcie samego treningu dobrym rozwiązaniem jest picie napojów izotonicznych, wzbogaconych o elektrolity.

Czy napoje izotoniczne są jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów?

Elektrolity do picia w postaci napojów izotonicznych to doskonałe rozwiązanie dla osób uprawiających sport. Wiedzieć jednak trzeba, że nie są one jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Osobom aktywnym fizycznie zaleca się również przyjmowanie suplementów. Dużą popularnością cieszą się choćby elektrolity w saszetce. Jest to po prostu proszek służący do sporządzenia napoju z wodą. Poza tym na rynku dostępne są także elektrolity w postaci tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że są to raczej elektrolity dla dorosłych i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jak zatem widać, możliwości jest tutaj wiele i każdy może wybrać dla siebie taką formę suplementacji, jaka mu najbardziej odpowiada. Najważniejsze, to nie zapominać o regularnym uzupełnianiu elektrolitów.

Woda kokosowa – naturalny sposób na uzupełnienie elektrolitów oraz zachowanie równowagi w organizmie

Napoje izotoniczne czy suplementy diety są oczywiście skuteczne. Nie można jednak zapominać o naturalnych źródłach elektrolitów. Wspomniano już o bananach, suszonych morelach, pestkach dyni, migdałach i soku pomidorowym. Do tego zestawu warto włączyć także wodę kokosową, która również bogata jest w elektrolity. Co więcej, dziś można ją kupić w większości sklepów. To naturalny i, co ważne, bardzo dobrze nawadniający organizm napój. Woda kokosowa bogata jest przede wszystkim w potas, sód i magnez.

Czy elektrolity wpływają na wydajność sportową? Jak poprawić swoje wyniki dzięki równowadze elektrolitowej?

Czy regularne uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wyniki sportowe? Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, w jakiej formie się je przyjmuje, czy w postaci izotoników, tabletek, czy też proszku, elektrolity zawsze stanowią skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Właściwa suplementacja pozwala na kontrolę nawodnienia, planowanie treningów i startów w zawodach. Dzięki regularnemu uzupełnianiu elektrolitów nie trzeba się martwić, że w trakcie ważnych zawodów zabraknie w organizmie niezbędnych składników mineralnych, co mogłoby się negatywnie odbić na wyniku. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie: elektrolity – jakie wybrać? Przede wszystkim powinny być one dopasowane do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę wziąć trzeba takie czynniki jak wiek, intensywność pocenia się, ilość oraz czas trwania jednostek treningowych, a także warunki środowiskowe.

Jak zaplanować dietę, aby dostarczać wystarczającą ilość elektrolitów i utrzymać homeostazę organizmu? Czy można przedawkować elektrolity?

Aby utrzymanie homeostazy w organizmie było możliwe, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim codzienne menu obfitować powinno w warzywa i owoce. Wspomniano już choćby o bananach, które bogate są w potas. Poza tym cenne składniki znaleźć można w pomidorach, ziemniakach, orzechach i nasionach. Bardzo duże ilości magnezu zawiera kakao oraz gorzka czekolada. Warto także uzupełnić dietę o nasiona słonecznika i migdały. Planując codzienny jadłospis, nie można zapomnieć o produktach bogatych w wapń. Wskazać tu można zwłaszcza na przetwory mleczne oraz strączki i orzechy. Homeostaza organizmu jest niezwykle ważna. Dlatego warto o nią dbać, stosując właściwą dietę. A czy można przedawkować elektrolity? Jest to możliwe i, co istotne, może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Przykładowo, zbyt duże przyjmowanie sodu może być przyczyną zatrzymywania wody i podwyższenia ciśnienia krwi. Dlatego spożywanie elektrolitów należy zawsze kontrolować, aby nie przekraczać dopuszczalnych, dziennych dawek. Jeśli stosuje się suplementację, to najlepiej jest stawiać na sprawdzone elektrolityApteka zawsze daje gwarancję, że przyjmuje się produkty skuteczne i bezpieczne. Na koniec, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, elektrolity – jak długo stosować? Tak naprawdę można to robić codziennie. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Pamiętać jednak trzeba o ustalonych dziennych dawkach i ich nie przekraczać.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem