Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu?

Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu? - zdjęcie
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca jest właściwe nawodnienie. Jego brak odbić może się nie tylko na wynikach sportowych, ale również na stanie zdrowia. Skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować ryzyko braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, jest przyjmowanie elektrolitów. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są elektrolity w diecie, w czym są pomocne i najważniejsze: jak uzupełnić elektrolity?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są elektrolity i dlaczego są tak ważne,
  • jaką funkcję w organizmie pełnią jony wapnia, magnezu i potasu,
  • jak zapobiegać niedoborom elektrolitów,
  • czy napoje izotoniczne to jedyny sposób na uzupełnianie elektrolitów,
  • czy picie wody kokosowej uzupełnia elektrolity w organizmie,
  • jak elektrolity wpływają na wydajność sportową,
  • jak zaplanować dietę, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość elektrolitów.

Przeczytaj także artykuł: Elektrolity – czym są, jak rozpoznać ich niedobór i jak je uzupełniać?

Elektrolity w diecie: czym są i dlaczego pełnią tak ważną funkcję?

Elektrolity to nic innego jak jony soli, które znajdują się w różnych płynach naszego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Elektrolity uczestniczą w wielu ważnych procesach zachodzących w ciele. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu, mięśni i innych narządów. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Poza tym utrzymują napięcie w błonach komórkowych, a także wpływają na właściwe przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony do innych komórek. Jak zatem widać, elektrolity pełnią niezwykle ważną funkcję w organizmie. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się sód, wapń, magnez oraz potas. Ważne jest, aby codzienna dieta bogata była we wskazane minerały.

Jony wapnia, magnezu i potasu – jakie role odgrywają w organizmie sportowca?

Wskazano wcześniej na cztery najważniejsze elektrolity. Mowa tu o sodzie, wapniu, magnezie i potasie. Jaką funkcję pełnią te minerały w organizmie? Sód uczestniczy w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wapń bierze udział w procesie przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Z kolei magnez zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Natomiast potas skutecznie wspomaga utrzymanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie. Poza tym wspiera pracę serca i mięśni. Mówiąc o grupie najważniejszych elektrolitów, warto jeszcze wspomnieć o chlorkach, czyli anionach występujących w dużych ilościach w naszym organizmie. Odpowiadają one za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dodatkowo wspierają produkcję kwasu solnego w żołądku.

Hydratacja a elektrolity – jak zapobiegać niedoborom podczas treningu?

Jak wspomniano, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, konieczne jest jego odpowiednie nawadnianie. Skutkiem wysiłku fizycznego jest przyspieszona praca serca i szybsze tempo metabolizmu. Dodatkowo intensywniej produkowane jest ciepło. W odpowiedzi na te zmiany organizm obniża swoją temperaturę. W ten sposób chroni się przed przegrzaniem. Prawidłowo funkcjonujący system termoregulujący jest dla sportowców kluczowy. Co jednak ważne, w wyniku tego procesu dochodzi do utraty płynów oraz elektrolitów. Istotne jest zatem, aby osoby aktywne fizycznie pamiętały o zachowaniu prawidłowej wydolności organizmu. Jak uzupełniać elektrolity? Przede wszystkim konieczne jest regularne picie wody. Najlepiej sprawdzi się tu woda wysokozmineralizowana. Poza tym warto sięgać po soki pomidorowe, które stanowią bogate źródło potasu. Dobrze, aby w codziennej diecie znalazły się także takie produkty jak banany, suszone morele, pestki dyni oraz migdały. Wszystkie zawierają w swoim składzie duże ilości sodu, wapnia, magnezu i potasu. W trakcie samego treningu dobrym rozwiązaniem jest picie napojów izotonicznych, wzbogaconych o elektrolity.

Czy napoje izotoniczne są jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów?

Elektrolity do picia w postaci napojów izotonicznych to doskonałe rozwiązanie dla osób uprawiających sport. Wiedzieć jednak trzeba, że nie są one jedynym sposobem na uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Osobom aktywnym fizycznie zaleca się również przyjmowanie suplementów. Dużą popularnością cieszą się choćby elektrolity w saszetce. Jest to po prostu proszek służący do sporządzenia napoju z wodą. Poza tym na rynku dostępne są także elektrolity w postaci tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że są to raczej elektrolity dla dorosłych i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jak zatem widać, możliwości jest tutaj wiele i każdy może wybrać dla siebie taką formę suplementacji, jaka mu najbardziej odpowiada. Najważniejsze, to nie zapominać o regularnym uzupełnianiu elektrolitów.

Woda kokosowa – naturalny sposób na uzupełnienie elektrolitów oraz zachowanie równowagi w organizmie

Napoje izotoniczne czy suplementy diety są oczywiście skuteczne. Nie można jednak zapominać o naturalnych źródłach elektrolitów. Wspomniano już o bananach, suszonych morelach, pestkach dyni, migdałach i soku pomidorowym. Do tego zestawu warto włączyć także wodę kokosową, która również bogata jest w elektrolity. Co więcej, dziś można ją kupić w większości sklepów. To naturalny i, co ważne, bardzo dobrze nawadniający organizm napój. Woda kokosowa bogata jest przede wszystkim w potas, sód i magnez.

Czy elektrolity wpływają na wydajność sportową? Jak poprawić swoje wyniki dzięki równowadze elektrolitowej?

Czy regularne uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wyniki sportowe? Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, w jakiej formie się je przyjmuje, czy w postaci izotoników, tabletek, czy też proszku, elektrolity zawsze stanowią skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Właściwa suplementacja pozwala na kontrolę nawodnienia, planowanie treningów i startów w zawodach. Dzięki regularnemu uzupełnianiu elektrolitów nie trzeba się martwić, że w trakcie ważnych zawodów zabraknie w organizmie niezbędnych składników mineralnych, co mogłoby się negatywnie odbić na wyniku. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie: elektrolity – jakie wybrać? Przede wszystkim powinny być one dopasowane do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę wziąć trzeba takie czynniki jak wiek, intensywność pocenia się, ilość oraz czas trwania jednostek treningowych, a także warunki środowiskowe.

Jak zaplanować dietę, aby dostarczać wystarczającą ilość elektrolitów i utrzymać homeostazę organizmu? Czy można przedawkować elektrolity?

Aby utrzymanie homeostazy w organizmie było możliwe, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim codzienne menu obfitować powinno w warzywa i owoce. Wspomniano już choćby o bananach, które bogate są w potas. Poza tym cenne składniki znaleźć można w pomidorach, ziemniakach, orzechach i nasionach. Bardzo duże ilości magnezu zawiera kakao oraz gorzka czekolada. Warto także uzupełnić dietę o nasiona słonecznika i migdały. Planując codzienny jadłospis, nie można zapomnieć o produktach bogatych w wapń. Wskazać tu można zwłaszcza na przetwory mleczne oraz strączki i orzechy. Homeostaza organizmu jest niezwykle ważna. Dlatego warto o nią dbać, stosując właściwą dietę. A czy można przedawkować elektrolity? Jest to możliwe i, co istotne, może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Przykładowo, zbyt duże przyjmowanie sodu może być przyczyną zatrzymywania wody i podwyższenia ciśnienia krwi. Dlatego spożywanie elektrolitów należy zawsze kontrolować, aby nie przekraczać dopuszczalnych, dziennych dawek. Jeśli stosuje się suplementację, to najlepiej jest stawiać na sprawdzone elektrolityApteka zawsze daje gwarancję, że przyjmuje się produkty skuteczne i bezpieczne. Na koniec, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, elektrolity – jak długo stosować? Tak naprawdę można to robić codziennie. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Pamiętać jednak trzeba o ustalonych dziennych dawkach i ich nie przekraczać.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ nerwowy

Zespół Patau – objawy i wygląd dzieci z chorobą Patau. Co to jest Trisomia chromosomu 13 i jak można ją wykryć?
Trisomia chromosomu 13, czyli inaczej Zespół Patau to jedna z najcięższych chorób genetycznych, która w większości przypadków doprowadza do śmierci płodu jeszcze w macicy lub bardzo krótko po porodzie. Jedynie niewielki odsetek chorych pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ rozrodczy i moczowy

Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dieta i odchudzanie

Jak schudnąć z brzucha? Dieta na płaski brzuch i zrzucenie boczków
Pytanie o to, jak schudnąć z brzucha, jest jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Szczególnie przed zbliżającym się sezonem bikini szukamy sposobów na to, jak zrzucić zbędny tłuszcz z brzucha. Istnieje wiele sposob&a...

Mięśnie i kości

Piękne nogi na wiosnę - przygotuj się na nowy sezon
Ty też możesz się pochwalić zgrabnymi, szczupłymi nogami. Ćwiczenia, dieta i pielęgnacja będą wymagały czasu oraz zaangażowania, jednak smukła sylwetka oraz dobre samopoczucie będą wspaniałą nagrodą za wszelkie wyrzeczenia. Już w...

Dieta i odchudzanie

Odchudzanie na wiosnę
Wiosna zwykle kojarzy się wielu osobom z zupełnie nowym początkiem, a także pewną zmianą w życiu lub codziennym funkcjonowaniu. Jednym z elementów tej zmiany może być również odchudzanie, czyli kompleksowa zmiana swoich nawy...

Mięśnie i kości

Czym grozi przedawkowanie witaminy D?
Dbanie o odpowiednią podaż witamin jest niezbędne do zachowania zdrowia. Ponieważ większość witamin potrzebnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu nie może być przez niego wytwarzana, konieczne jest takie komponowanie diety, aby dostarc...

Alergia

Uwolnij się od alergii!
Colostrum w walce z alergiami - naturalna pomoc dla układu odpornościowego Alergie są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawy alergii, takie jak swędzenie, kichanie, wysypki sk&oa...

Układ rozrodczy i moczowy

Białko w moczu – przyczyny, objawy, normy i leczenie. Czy białkomocz powinien niepokoić?
Kontrolne wykonywanie badania moczu pomaga określić zdrowotną kondycję organizmu, a także zobrazować funkcjonowanie układu moczowego. Co może oznaczać białko w moczu? Czy białkomocz jest powodem do niepokoju?...

Jama ustna

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy....

Układ rozrodczy i moczowy

Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego.&l...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.