zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Sport i fitness

Dziecko po kolonii. Jak skutecznie walczyć z wszami u naszych pociech.

Trwają wakacje. Wiele z naszych pociech wyjeżdża na kolonie, gdzie przebywają w bardzo dużych gromadach rówieśników. Latem to właśnie na koloniach i obozach nasze dzieci najczęściej chorują.Wśród zatruć pokarmowych, grzybic, kleszczy, owsików pojawia się wszawica. Jest to bardzo kłopotliwa choroba, wywołana przez pasożyty i trudna do opanowania.Wśród populacji dzieci kolonijnych rozprzestrzenia się bardzo szybko.


Czym jest wszawica?

Wszawica jest chorobą zakaźną. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną, gdyż wszy nie potrafią latać ani skakać. Do zakażenia u mniejszych dzieci dochodzi w czasie zabawy oraz snu, gdzie ich głowy mogą się stykać. Natomiast u większych podczas pożyczania od siebie ozdób do włosów, szczotek czy grzebieni, opasek lub czapek.

Choroba ta objawia się świądem, który jest alergiczną reakcją skóry głowy na ślinę czy kał owadów. Wszy żywią się krwią. Rozmnażają się głównie za uszami oraz w dolnej tylnej części głowy,ponieważ tam mają łatwy dostęp do swojego pożywienia. W miejscach po ugryzieniach, pozostawiają zaczerwienione, swędzące zgrubienia. Dlatego więc gdy zauważymy, że nasza pociecha po powrocie z kolonii intensywnie się drapie po głowie możemy być pewni, że ma wszawice. Należy wówczas sprawdzić włosy dziecka, przeczesując je, co 1 cm. Możemy dostrzec białe, lśniące kropki, czyli jaja lub dorosłe osobniki – małe, beżowo-brązowe, szybko przemieszczające się wszy.

Jak leczyć wszawice?

Tej choroby nie należy lekceważyć, lecz szybko podjąć właściwe leczenie. Wyróżniamy dwie metody walki z wszawicą:

1.       Działanie mechaniczne

Polega ono na systematycznym wyczesywaniu z mokrych włosów wszy oraz ich jaj specjalnym grzebieniem z gęsto skomponowanymi zębami. Wówczas usuwane są wszy, a także nie dopuszcza się do ich dojrzewania i składania kolejnych jajek. Jednakże metoda ta jest skuteczna w około 50-60%. Należy również pamiętać, by każdorazowo oczyszczać grzebień poprzez wymrożenie, wygotowanie, odkażenie spirytusem lub wymycie we wrzątku z dodatkiem detergentu.

2.       Działanie środkami chemicznymi

W obecnej chwili w aptekach znajduje się wiele preparatów przeciw wszawicy, które są dostępne bez recepty. Występują one w postaci płynów, szamponów, lotionów.  Wśród nich znajdują się:

· Środki posiadające w swoim składzie permetrynę, działające neurotoksycznie na insekta, np. w Sora forte, Pipi lotion. Substancja ta wpływa na zmianę przewodnictwa nerwowego u wszy, porażeniu ich układu nerwowego, wynikiem, czego jest ich śmierć. Preparaty te są owadobójcze i mogą podrażniać skórę głowy.

· Preparaty zawierające dimetikon, zawarty w takich środkach jak, np. Nyda, Hedrin. Substancja ta ma działanie fizykalne.Polega ono na tym, że związek ten wnika w tchawki wszy, blokuje je uniemożliwiając im oddychanie. W ten sposób eliminują pasożyta. Preparaty te działają toksycznie i nie podrażniają skóry głowy.

· Kosmetyki zawierające biococidine lubcyclomethicone, np. Parasidose, Pipi Nitolic. Niszczą one wszy odcinając im dostęp powietrza do ich aparatu oddechowego. Powodują ich uduszenie.

· Farmaceutyki zawierające wyciągi roślinne, takie jak z ziela piołunu, kwiatu wrotyczu, ziela ostróżki, np. Artemisol, Delacet. Mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz mają nieprzyjemny zapach.

Profilaktyka domu i jego mieszkańców

Jak już nam wiadomo, wszami jest bardzo łatwo się zarazić. Jeśli nie dostrzeżemy po powrocie zakażonego dziecka z kolonii, objawów choroby, to możemy być pewni, że wszyscy jego mieszkańcy mogli się zarazić. Należy wówczas przeprowadzić kurację owadobójczą całej rodziny. Powinno się także zebrać wszystkie rzeczy, z którymi dziecko miało kontakt i wyprać w wysokiej temperaturze, przynajmniej 60 stopni, a później wyprasować gorącym żelazkiem. Rzeczy, których nie da się wyprać, należy dokładnie odkurzyć. Szczotki i grzebienie należy wyparzyć i starannie umyć.

Kolonijne wyjazdy mogą budzić niepokój u rodziców. Wspólny wypoczynek w dużym gronie rówieśników, zaniedbanie higieny osobistej oraz nieumiejętne kontrolowanie sprzyja rozpowszechnianiu się wszawicy. Z tego względu należy przestrzec dziecko oraz uczulić na podstawowe zasady higieny osobistej, które mogą obniżyć ryzyko zarażenia. 
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.