Dyskopatia – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać dyskopatii?

Dyskopatia – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać dyskopatii? - zdjęcie

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, który potocznie nazywany jest dyskiem. Obecnie schorzenie często jest wynikiem siedzącego trybu życia, a jego objawy pojawiają się u coraz młodszych osób.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, czyli elastycznego elementu oddzielającego kolejne kręgi kręgosłupa. Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, zbudowany jest z jądra miażdżystego, który otoczony jest pierścieniem włóknistym. Wraz z dwoma sąsiadującymi kręgami tworzy segment ruchowy kręgosłupa. Dyski umożliwiają zginanie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa, a jednocześnie amortyzują wstrząsy i zapobiegają ocieraniu się kręgów o siebie.

Jednak wraz z wiekiem oraz wskutek przeciążeń obniża się elastyczność krążków międzykręgowych – to może prowadzić do uszkodzeń, w konsekwencji których dochodzi do przemieszczania się całości lub części jądra miażdżystego oraz powstania jego przepukliny. Najczęściej uszkodzeniom ulegają dyski w odcinku szyjnym i lędźwiowym, które są elementami najbardziej ruchomymi, a przez to szczególnie narażonymi na duże przeciążenia.

Dyskopatia – przyczyny

Współcześnie dyskopatia jest jednym z częściej występujących schorzeń kręgosłupa. Choć u niektórych choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może być uwarunkowana genetycznie, specjaliści zwracają uwagę, że zazwyczaj jest ona powiązana z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa. Wśród głównych przyczyn dyskopatii wymienia się:

  • wyczerpującą pracę fizyczną polegającą na podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich przedmiotów,
  • niewłaściwą technikę podnoszenia i dźwigania,
  • siedzący tryb życia,
  • wady postawy,
  • intensywna aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania,
  • kontuzje lub urazy kręgosłupa,
  • zaawansowany wiek.

Dyskopatia bardzo często jest efektem niehigienicznego trybu życia. Powszechnie popełnianym błędem jest wielogodzinna praca przy komputerze bez przerw oraz ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie. Dotyczy to też kierowców, którzy nie tylko spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej, a przy tym są narażeni na wibracje. Sytuacji nie poprawiają znikoma aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała oraz brak dbałości o prawidłową postawę – między innymi podczas pracy przy biurku, ale i w trakcie snu. Nie bez znaczenia pozostaje także przewlekły stres i praca pod presją czasu, co powoduje nadmierne napięcie mięśni, a w konsekwencji – ból kręgosłupa.

Dyskopatia – objawy

Najczęstszym objawem dyskopatii jest ból w zajętym odcinku kręgosłupa, który odczuwamy jako ból pleców. Szczególnie newralgicznym miejscem jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy – dokładniej w obrębie 5 kręgu lędźwiowego – który jest najbardziej obciążony podczas wykonywania różnych czynności. Dyskopatia lędźwiowa może być przyczyną rwy kulszowej.

Dyskopatia szyjna, czyli zwyrodnienie kręgów szyjnych, może objawiać się ostrym bólem obejmującym okolice barku, łopatki czy dolnej części karku. Zwykle jest efektem wielogodzinnego siedzenia w jednego pozycji, co wywołuje silne napięcie w obrębie szyi. Mogą pojawić się trudności z odchylaniem głowy w różnych kierunkach, a później również uporczywe bóle głowy. Z kolei dyskopatia piersiowa przejawia się bólem kręgosłupa promieniującym do klatki piersiowej i brzucha.

Pozostałe objawy, które mogą towarzyszyć dyskopatii, to:

  • zaburzenia czucia powierzchniowego – drętwienie i mrowienie dłoni;
  • niedowłady siły mięśni;
  • objawy neurologiczne – w skrajnych przypadkach nawet paraliż kończyn dolnych.

Diagnostyka dyskopatii – jakie badania?

Przy powtarzających lub nasilających się dolegliwościach ze strony kręgosłupa, należy skonsultować się z lekarzem – ortopedą lub neurologiem. Diagnostyka dyskopatii polega przede wszystkim na przeprowadzaniu badań lekarskich oraz obrazowych. Przy podejrzeniu dyskopatii najczęściej wykonuje się:

  • RTG kręgosłupa,
  • tomografię komputerową kręgosłupa,
  • rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Dyskopatia – leczenie. Jak leczyć dyskopatię?

Leczenie dyskopatii zazwyczaj rozpoczyna się od metod zachowawczych, ponieważ są one najmniej inwazyjne i w wielu przypadkach przynoszą satysfakcjonujące efekty. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć dyskopatię skutecznie, podstawą jest stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe. Jednocześnie bardzo ważna jest fizjoterapia, która wzmacnia mięśnie pleców i poprawia ich elastyczność, co pomaga odciążyć kręgosłup. 

Uzupełnieniem leczenia mogą być domowe sposoby, takie jak stosowanie żelu na ból kręgosłupa czy kąpiele z liśćmi żywokostu lekarskiego, które wykazują działanie przeciwbólowe i regeneracyjne. Warto też pamiętać, że odpowiedź na pytanie, jak leczyć dyskopatię, nie ogranicza się jedynie do eliminowania objawów, ale także do wyeliminowania czynników ryzyka, takich jak nadwaga czy brak aktywności fizycznej. Masaże, powszechnie wykorzystywane przy rwie kulszowej, również mogą być pomocne w dyskopatii, ponieważ rozluźniają mięśnie i zmniejszają odczucie bólu. Gdy metody zachowawcze zawodzą, stosuje się bardziej zaawansowane techniki, jak zastrzyki nadtwardówkowe – skuteczne nawet przy dużych przepuklinach – lub w ostateczności leczenie operacyjne, które jest zarezerwowane dla najcięższych przypadków.

Najczęstsze metody leczenia dyskopatii obejmują:

  • Farmakoterapia: Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Fizjoterapia: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i poprawiające ich elastyczność.
  • Leczenie domowe: Żele na ból kręgosłupa, kąpiele z liśćmi żywokostu lekarskiego.
  • Masaż: Pomocny przy rozluźnianiu mięśni i zmniejszaniu odczuwania bólu.
  • Zastrzyki nadtwardówkowe: Podawane w okolicę ucisku nerwu w kręgosłupie.
  • Leczenie operacyjne: Stosowane w najcięższych przypadkach, gdy inne metody zawodzą.

Właściwe podejście do leczenia dyskopatii powinno być indywidualnie dopasowane do stanu zdrowia pacjenta i rodzaju objawów.

Dyskopatia – profilaktyka. Czy da się zapobiec dyskopatii?

Choć nie ma jednej metody, która z całą pewnością pozwoli nam uniknąć problemów z kręgosłupem, istnieje kilka sposobów, dzięki którym ryzyko wystąpienia dyskopatii lub nawrotu dolegliwości będzie znacznie niższe. Profilaktyka dyskopatii powinna obejmować przede wszystkim:

  • regularną aktywność fizyczną – zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i przykręgosłupowe oraz ćwiczenia rozciągające;
  • dbałość o prawidłową postawę ciała – zarówno podczas pracy, jak i snu;
  • utrzymywanie właściwej masy ciała;
  • unikanie wykonywania gwałtownych ruchów;
  • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów, a jeśli to niemożliwe – stosowanie odpowiedniej techniki.

Należy także pamiętać o właściwej diecie – eliminacji niedoborów wapnia i wody oraz wzbogaceniu posiłków o produkty zawierające witaminy A, B, C, D, sole mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3. Dobrym rozwiązaniem może być również suplement diety wspomagający niwelowanie bólu kręgosłupa, zawierający witaminy z grupy B oraz nukleotydy.

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, bardzo często spowodowaną przez siedzący tryb życia. Dyskopatię można jednak skutecznie leczyć, a co jeszcze ważniejsze – dzięki regularnej aktywności fizycznej, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała oraz odpowiedniej diecie – redukować ryzyko jej wystąpienia lub nawrotu przykrych dolegliwości.

Źródła:

  • W. Łubkowska, B. Mroczek, Współczesne kierunki rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – przegląd systematyczny, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2018, t. 64, nr 1, s. 152–160.
  • Johnsen L. G., Hellum C., Storheim K. i in., Cost-effectiveness of total disc replacement versus multidisciplinary rehabilitation in patients with chronic low back pain: a norwegian multicenter RCT, "Spine" 2014, nr 39, s. 23–32.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem