Dr Google – czy warto szukać diagnozy w Internecie? Z czym może wiązać się samodiagnoza dokonana przez sieciowego doktora Google?

baner

Dr Google – czy warto szukać diagnozy w Internecie? Z czym może wiązać się samodiagnoza dokonana przez sieciowego doktora Google?

Internet przeniknął do cna naszej rzeczywistości. Z każdym problemem, który się pojawia, w pierwszym odruchu sięgamy po tablet, smartfon czy komputer i wpisujemy nurtujące nas pytanie w Google. Zaufanie, jakim darzymy wyszukiwarkę, nie obejm

Internet przeniknął do cna naszej rzeczywistości. Z każdym problemem, który się pojawia, w pierwszym odruchu sięgamy po tablet, smartfon czy komputer i wpisujemy nurtujące nas pytanie w Google. Zaufanie, jakim darzymy wyszukiwarkę, nie obejmuje jedynie poszukiwania odpowiedzi na proste pytania. Szukamy tam także rozwiązań tych najważniejszych problemów – zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że w tym zakresie powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ często wizyta u lekarza jest najlepszym rozwiązaniem.

 W sieci można znaleźć bardzo wiele przydatnych porad, które pozwolą polepszyć stan swojego zdrowia. Ostatnio hasła, które są wyszukiwane, najczęściej dotyczą koronawirusa. Jego objawów oraz skutków dla naszego organizmu. Dlaczego warto korzystać z dr. Google? Jak robić to mądrze?

Zobacz także artykuł: Jakie powikłania mogą występować po Covid -19?

Doktor Google, czyli samodiagnoza przez Internet

Wiele osób podejmuje próbę postawienia diagnozy przez Internet, na podstawie objawów, które im towarzyszą. Niestety bardzo wiele schorzeń objawia się podobnymi symptomami, dlatego prawidłowe postawienie diagnozy może przysporzyć wiele trudności. Tak naprawdę, nawet lekarze różnorodnych specjalizacji miewają problemy z prawidłowym postawieniem diagnozy, nawet na podstawie specjalistycznych badań. Dlatego też samodiagnozowanie, zwłaszcza jeżeli podejrzewamy u siebie poważniejsze schorzenie, może przynieść wiele szkody. W przypadku tych najcięższych diagnoz to bardzo często właśnie czas jest czynnikiem najważniejszym, który warunkuje możliwość wyleczenia, dlatego lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Bywa jednak, że szukanie pomocy w sieci przynosi także bardzo dużo pożytku.

W szczególności dotyczy to różnorodnych porad, jak np.: zażywania witamin. Wielu z nas nie ma pojęcia, jak bardzo ważna jest suplementacja witaminą D3, której niedobór może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Ze względu na małą ilość słońca w ciągu roku, czy długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, większość z nas boryka się z  jej niedoborem. Dr Google nieraz pozwala nam także wskazać na choroby, które nie są pierwszym skojarzeniem z objawami. Możliwość skorzystania  z doświadczenia wielu osób, lekarzy, którzy publikują swoje doświadczenia w sieci, może też być nieocenioną pomocą. Nakierowanie na odpowiedniego specjalistę, czy wskazanie alternatywnych metod postępowania może także się przydać. Niestety w bardzo wielu przypadkach nawet na podstawie błahych objawów, można zdiagnozować przy pomocy doktor Google skrajnie niebezpieczne choroby. Takie postępowanie na szczęście najczęściej kończy się tylko strachem. Jednak lekarze wskazują już całe zjawisko, które nazywa się „dr Google”, które polega na tym, że spory odsetek pacjentów pojawia się w gabinecie lekarskim nie w celu uzyskania porady, czy powtórzenia leków. Znaczna część pacjentów przychodzi do gabinetu lekarskiego z samodiagnozą, a ich oczekiwanie polega jedynie na jej potwierdzeniu przez lekarza.

Kiedy należy udać się do lekarza, zamiast szukać informacji zdrowotnych przez Internet?

Jeżeli dotykają nas poważne objawy, takie jak: duszność, ucisk w klatce piersiowej, czy utrata przytomności nie zwlekajmy, to właśnie w takiej sytuacji należy wybrać numer 112 i wezwać pomoc. Mimo tego, że ilość informacji dotyczących zdrowia, jaką możemy znaleźć w sieci, jest ogromna, warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny, kompilacje różnych objawów mogą świadczyć o zupełnie odmiennej chorobie u różnych osób. Samodiagnoza u doktora Google nie zastąpi także różnorodnych badań diagnostycznych. Kiedy podejrzewamy u siebie poważne schorzenie, nie czekajmy z wizytą u lekarza. Dr Google w tym zakresie można wykorzystać do odnalezienia właściwego lekarza, z którego zadowoleni są pacjenci, czy szybkiego terminu u specjalisty.

Czy wszystkie informacje o zdrowiu w internecie są nieprawidłowe?

Generalizowanie nie jest korzystne w żadnej dziedzinie. Oczywiście w sieci często zdarzają się fake newsy, jednak można tak znaleźć bardzo dużo wartościowych informacji. Internet daje możliwość zapoznania się z wieloma ciekawymi poradami, dotyczącymi zdrowego trybu życia, zrównoważonego żywienia jak np.: dieta selfiedieta sokowa, czy zasady diety bezglutenowej. Może nam to pomóc zachować szczupłą sylwetkę, oraz cieszyć się zdrowym ciałem. Ważne jest jednak racjonalne podchodzenie do informacji zamieszczonych w sieci.

W jakich przypadkach warto szukać informacji związanych ze zdrowiem u Dr Google’a?

Dr Google pomoże nam znaleźć bardzo wiele przydatnych informacji, zwłaszcza kiedy główna diagnoza została nam już postawiona. Terapie wspomagające, ćwiczenia do wykonywania w domu, suplementacja, czy prawidłowe nawyki żywieniowe. Możliwości, jakie dają różnorodne terapie klasycznej medycyny, jak i medycyny naturalnej. Wartościowa wiedza, jaką można uzyskać w sieci, jest ogromna, warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie dawać wiary, we wszystkie umieszczone w sieci informacje. W przypadku lżejszych chorób oraz przewlekłych dolegliwości z powodzeniem można korzystać z porad, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości – np. złagodzenie obajwów przeziębienia, sposobów na bolące mięśnie, ćwiczeń, jakie powinny wykonywać wszystkie osoby, które pracują wiele godzin w jednej pozycji – na tych oraz wiele innych problemów z pewnością doktor Gogle pomoże.

Jak sprawdzać poprawność danych medycznych zawartych na stronach internetowych?

Najlepiej korzystać z wiedzy zawartej na sprawdzonych portalach tematycznych, informacji przekazywanych na forach nikt nie cenzuruje. Dlatego najlepiej sprawdzać wiadomości dotyczące zdrowia na stronach temu poświęconych. Należy także pamiętać, że porady na nich zamieszczane mają charakter informacyjny, nie są równoznaczne z otrzymaniem porady lekarskiej.

Wizyta online i e-recepta – kiedy warto się na nie zdecydować?

Żyjemy w czasach, kiedy wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i specjalistów odbywają się najczęściej jako teleporady. Dlatego ciekawą alternatywą są wizyty online. W wielu przypadkach to rozwiązanie znacznie ułatwia nasze życie i minimalizuje konieczność dojazdu i czekania w przychodni. Możliwość skorzystania z wizyty online w szczególności doceniają pacjenci, którzy zmagają się z dolegliwościami przewlekłymi, a ich wizyty u lekarza sprowadzały się najczęściej do powtórzenia recept na leki stale przyjmowane. Wizyta online i otrzymanie po niej e-recepty, która przychodzi na podany przez pacjenta numer telefonu jako SMS, są znacznym ułatwieniem. Przede wszystkim taki elektroniczny sposób wystawiania recept minimalizuje ryzyko popełnienia przez lekarza pomyłki na druku, co do tej pory wiązało się z koniecznością ponownego odwiedzenia gabinetu. Elektroniczny spis leków, który pozwala lekarzowi na wybór właściwego dla pacjenta preparatu, pozwala na szybkie i prawidłowe otrzymanie recepty na potrzebny lek i to już w kilka minut.

Nie warto wierzyć w cudowne, ale drastyczne kuracje. Takie postępowanie może spowodować więcej szkody niż pożytku. Podczas przeglądania informacji zawartych w sieci kierujmy się własnym rozumem i rozsądkiem. Samoleczenie bardzo często nie jest trafione. Za to używanie dr Google jako pomocy, wsparcia terapii stosowanych przez lekarzy jest bardzo dobrym wyborem. Korzystając ze sprawdzonych portali, nie zrobimy sobie krzywdy, natomiast możemy uzyskać bardzo wiele pożytecznych informacji.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.