Domowe sposoby na zatoki – skuteczne metody by pozbyć się bólu

Domowe sposoby na zatoki - zdjęcie
Zatkane zatoki objawiają się m.in. silnym bólem, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Domowe sposoby na zatoki okazują się skuteczne, jednak inhalacje, masaże oraz płukanie powinny odbywać się regularnie. Jak poradzić sobie z uporczywym bólem?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Kłopoty z zatokami, bez względu na etiologię, objawiają się uporczywym bólem, zatkanym nosem i katarem.
  • Leczenie polegające na łagodzeniu bólu może być związane z leczeniem farmakologicznym, które zaproponuje lekarz.
  • Poza tradycyjnymi sposobami, takimi jak inhalacje, masaże, rozgrzewanie czy płukanie, bardzo istotne jest wzmacnianie organizmu, warto też pozwolić mu na odpoczynek i regenerację.

Pierwsze objawy problemów z zatokami

Bardzo często pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok, jest silny ból. Może potęgować się przy pochylaniu, jednak najczęściej występuje niezależnie od wykonywanych czynności. Ponadto pacjent odczuwa zapchane zatoki bez kataru, który może pojawić się dopiero po pewnym czasie. Problemom z zatokami towarzyszy też silny ból głowy, zwłaszcza w okolicy skroniowo-czołowej. Zapalenie zatok może być pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Czasami jest też objawem alergii. W każdym przypadku symptomy są podobne, jednak w zakażeniu bakteryjnym występuje też wysoka gorączka, natomiast w podłożu alergicznym obserwowany jest silny katar, czasami też kaszel i zaczerwienienie oczu. Gdy pojawią się problemy z zatokami, warto zgłosić się do lekarza – specjalista oceni, jakie podłoże ma choroba i zaleci stosowanie odpowiednich leków. Infekcję bakteryjną leczy się antybiotykami, natomiast w przypadku wirusów leczenie ma charakter objawowy. Czasami dochodzi też do rozwoju infekcji bakteryjnej na tle wirusowej, dlatego antybiotyk może być wprowadzony w późniejszym czasie. Zapalenie zatok najczęściej trwa od 7 do 10 dni.

Domowe sposoby na zatoki – inhalacje na zatoki

Inhalacje na zatoki ułatwiają oddychanie, rozrzedzają wydzielinę i przynoszą ulgę w bólu. Zastanawiając się, jak odetkać nos, warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po nie. Domowy sposób na zatoki to inhalowanie się trzy razy dziennie solą, rumiankiem lub olejkami eterycznymi. Ostatnią metodę odradza się jednak osobom uczulonym, które narażone są na wystąpienie reakcji alergicznej. Do przeprowadzenia inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody dodajemy wybrany składnik, a następnie nachylamy się nad miską, przykrywając głowę ręcznikiem. Ważne, aby ustawić się w odpowiedniej odległości, by zminimalizować ryzyko poparzenia parą wodną. Inhalacje na katar i przeziębienie można też przeprowadzićz użyciem specjalnego nebulizatora.

Domowe sposoby na zatoki – płukanie zatok wodą utlenioną

Woda utleniona działa dezynfekująco – skutecznie eliminuje grzyby, wirusy, pasożyty i bakterie. Jest to znany preparat do przemywania ran, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można nim płukać zatoki. W tym celu należy użyć wody utlenionej o stężeniu trzech procent. Kilka kropel wlewamy do letniej wody, a następnie przechodzimy do płukania. Trzeba pamiętać, aby nie połykać spływającej na ścianę gardła wydzieliny, a ją wypluwać. Płukanie zatok wodą utlenioną powinno być przeprowadzone przy pomocy specjalnego irygatora, który pozwoli zrobić to bezpiecznie i z odpowiednią siłą. W zapaleniu zatok praktykuje się udrażnianie nosa wodą morską, jednak trzeba pamiętać, aby nie stosować jej bezpośrednio po płukance z wody utlenionej. Może to doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej, w efekcie czego pojawia się pieczenie, a nawet krwawienie.

Domowe sposoby na zatoki – masaż na udrożnienie zatok

Masaż na udrożnienie zatok pozwala usprawnić przepływ krwi i limfy, dzięki czemu dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu. Ponadto zalegająca wydzielina zaczyna spływać, co również przynosi ulgę. Problem polega jednak na tym, że bolące zatoki trudno masować, gdyż chwilowo może się to przyczynić do nasilenia bólu. Dlatego zaleca się masowanie przede wszystkim oczodołów i czoła. Każdą partię masuje się przez około 20-30 sekund, natomiast cały masaż powinien trwać od 3 do 5 minut. Wykonujemy delikatne ruchy tak, aby nie podrażnić skóry. Początkowo, gdy szukamy sposobu, jak udrożnić zatoki, masaż wykonujemy 2-3 razy dziennie. Z czasem, gdy objawy zaczynają ustępować, masujemy okolice zatok dwa razy dziennie, skracając czas poświęcony poszczególnym partiom. Jeśli ból jest mocno nasilony, przed masażem można zażyć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty – jednym z nich jest pseudoefedryna na katar i zatoki.

Domowe sposoby na zatoki – nagrzewanie zatok

Kolejnym domowym sposobem na zapalenie zatok to nagrzewanie, które można przeprowadzić na wiele sposobów. Ważne, aby doprowadzić do zwiększenia temperatury właśnie w okolicach zatok. Dobrze sprawdzają się woreczki wypełnione pestkami wiśni, które można podgrzewać w mikrofalówce lub mini termofory. Jeśli ich nie mamy, wystarczy rozgrzać na patelni ziarna fasoli lub grochu, a następnie umieścić je w woreczku bawełnianym. Przykładamy go do skóry, dbając o to, aby nie doszło do oparzenia. Dobrym rozwiązaniem jest też wizyta w saunie. Pacjenci mogą sięgnąć po maści rozgrzewające, które aplikuje się w okolicach nosa, czoła i oczu (ważne jednak, aby nie miały kontaktu z okiem ani nie dostały się do wnętrza nosa – są to produkty do stosowania zewnętrznego). Nagrzewanie to domowy sposób na zatoki, który można stosować nawet 3-4 razy dziennie. Jest bezpieczny, o ile oczywiście materiał, który przykładamy do skóry, nie ma zbyt wysokiej temperatury. Nagrzewanie zatok świetnie sprawdza się u dzieci, u których płukanki czy inhalacje nie zawsze mogą być stosowane.

Co jest dobre na zatoki? Preparaty prosto z natury

Domowe sposoby na zatkane zatoki bazują na naturalnych preparatach, które większość z nas ma w swojej kuchni. Warto sięgnąć po produkty o bardzo intensywnym zapachu, które pomogą udrożnić zatkany nos. Są to:

  • tarty chrzan,
  • rozgnieciony czosnek,
  • starta cebula,
  • kminek.

Dobrym rozwiązaniem jest także przeżuwanie goździków, które wykazują działanie antyseptyczne. Jeśli jednak nie sposób przyjmować aż tak intensywnych w smaku produktów, wystarczy nachylić się nad nimi – pierwsze efekty będą widoczne już po kilku sekundach. Niestety, ta metoda działa jedynie doraźnie, a dodatkowo może powodować łzawienie oczu. Dlatego leczenie warto uzupełnić o zioła, które wykazują działanie nawadniające. Lipa, pokrzywa, rumianek czy imbir świetnie radzą sobie z przeziębieniem, któremu może towarzyszyć zapalenie zatok. Doraźnie warto sięgnąć po preparat, jakim jest woda morska do nosa. Dostępna jest w każdej aptece, a co najważniejsze, jej głównym składnikiem jest właśnie sól morska – produkt pochodzenia naturalnego. Terapię uzupełniającą w postaci domowych sposobów na zatoki stosuje się w połączeniu z antybiotykiem (jeśli choroba ma podłoże bakteryjne) bądź innymi medykamentami. Leki na zatoki dostępne bez recepty pomagają zwalczać ból, rozrzedzają wydzielinę i wspomagają organizm z walce z chorobą, jednak warto połączyć je z naturalnymi sposobami na zapalenie.

Źródła:

  • Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy i leczenie, lek. Magdalena Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych (dostęp na 9.07.2024).
  • Stany zapalne zatok przynosowych – różne możliwości leczenia, dr. hab. med. Krzysztof Murawski, https://podyplomie.pl/medical-tribune/17924,stany-zapalne-zatok-przynosowych-rozne-mozliwosci-leczenia (dostęp na 9.07.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem