Domowe sposoby na zatoki – skuteczne metody by pozbyć się bólu

Domowe sposoby na zatoki - zdjęcie
Zatkane zatoki objawiają się m.in. silnym bólem, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Domowe sposoby na zatoki okazują się skuteczne, jednak inhalacje, masaże oraz płukanie powinny odbywać się regularnie. Jak poradzić sobie z uporczywym bólem?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Kłopoty z zatokami, bez względu na etiologię, objawiają się uporczywym bólem, zatkanym nosem i katarem.
  • Leczenie polegające na łagodzeniu bólu może być związane z leczeniem farmakologicznym, które zaproponuje lekarz.
  • Poza tradycyjnymi sposobami, takimi jak inhalacje, masaże, rozgrzewanie czy płukanie, bardzo istotne jest wzmacnianie organizmu, warto też pozwolić mu na odpoczynek i regenerację.

Pierwsze objawy problemów z zatokami

Bardzo często pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok, jest silny ból. Może potęgować się przy pochylaniu, jednak najczęściej występuje niezależnie od wykonywanych czynności. Ponadto pacjent odczuwa zapchane zatoki bez kataru, który może pojawić się dopiero po pewnym czasie. Problemom z zatokami towarzyszy też silny ból głowy, zwłaszcza w okolicy skroniowo-czołowej. Zapalenie zatok może być pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Czasami jest też objawem alergii. W każdym przypadku symptomy są podobne, jednak w zakażeniu bakteryjnym występuje też wysoka gorączka, natomiast w podłożu alergicznym obserwowany jest silny katar, czasami też kaszel i zaczerwienienie oczu. Gdy pojawią się problemy z zatokami, warto zgłosić się do lekarza – specjalista oceni, jakie podłoże ma choroba i zaleci stosowanie odpowiednich leków. Infekcję bakteryjną leczy się antybiotykami, natomiast w przypadku wirusów leczenie ma charakter objawowy. Czasami dochodzi też do rozwoju infekcji bakteryjnej na tle wirusowej, dlatego antybiotyk może być wprowadzony w późniejszym czasie. Zapalenie zatok najczęściej trwa od 7 do 10 dni.

Domowe sposoby na zatoki – inhalacje na zatoki

Inhalacje na zatoki ułatwiają oddychanie, rozrzedzają wydzielinę i przynoszą ulgę w bólu. Zastanawiając się, jak odetkać nos, warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po nie. Domowy sposób na zatoki to inhalowanie się trzy razy dziennie solą, rumiankiem lub olejkami eterycznymi. Ostatnią metodę odradza się jednak osobom uczulonym, które narażone są na wystąpienie reakcji alergicznej. Do przeprowadzenia inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody dodajemy wybrany składnik, a następnie nachylamy się nad miską, przykrywając głowę ręcznikiem. Ważne, aby ustawić się w odpowiedniej odległości, by zminimalizować ryzyko poparzenia parą wodną. Inhalacje na katar i przeziębienie można też przeprowadzićz użyciem specjalnego nebulizatora.

Domowe sposoby na zatoki – płukanie zatok wodą utlenioną

Woda utleniona działa dezynfekująco – skutecznie eliminuje grzyby, wirusy, pasożyty i bakterie. Jest to znany preparat do przemywania ran, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można nim płukać zatoki. W tym celu należy użyć wody utlenionej o stężeniu trzech procent. Kilka kropel wlewamy do letniej wody, a następnie przechodzimy do płukania. Trzeba pamiętać, aby nie połykać spływającej na ścianę gardła wydzieliny, a ją wypluwać. Płukanie zatok wodą utlenioną powinno być przeprowadzone przy pomocy specjalnego irygatora, który pozwoli zrobić to bezpiecznie i z odpowiednią siłą. W zapaleniu zatok praktykuje się udrażnianie nosa wodą morską, jednak trzeba pamiętać, aby nie stosować jej bezpośrednio po płukance z wody utlenionej. Może to doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej, w efekcie czego pojawia się pieczenie, a nawet krwawienie.

Domowe sposoby na zatoki – masaż na udrożnienie zatok

Masaż na udrożnienie zatok pozwala usprawnić przepływ krwi i limfy, dzięki czemu dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu. Ponadto zalegająca wydzielina zaczyna spływać, co również przynosi ulgę. Problem polega jednak na tym, że bolące zatoki trudno masować, gdyż chwilowo może się to przyczynić do nasilenia bólu. Dlatego zaleca się masowanie przede wszystkim oczodołów i czoła. Każdą partię masuje się przez około 20-30 sekund, natomiast cały masaż powinien trwać od 3 do 5 minut. Wykonujemy delikatne ruchy tak, aby nie podrażnić skóry. Początkowo, gdy szukamy sposobu, jak udrożnić zatoki, masaż wykonujemy 2-3 razy dziennie. Z czasem, gdy objawy zaczynają ustępować, masujemy okolice zatok dwa razy dziennie, skracając czas poświęcony poszczególnym partiom. Jeśli ból jest mocno nasilony, przed masażem można zażyć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty – jednym z nich jest pseudoefedryna na katar i zatoki.

Domowe sposoby na zatoki – nagrzewanie zatok

Kolejnym domowym sposobem na zapalenie zatok to nagrzewanie, które można przeprowadzić na wiele sposobów. Ważne, aby doprowadzić do zwiększenia temperatury właśnie w okolicach zatok. Dobrze sprawdzają się woreczki wypełnione pestkami wiśni, które można podgrzewać w mikrofalówce lub mini termofory. Jeśli ich nie mamy, wystarczy rozgrzać na patelni ziarna fasoli lub grochu, a następnie umieścić je w woreczku bawełnianym. Przykładamy go do skóry, dbając o to, aby nie doszło do oparzenia. Dobrym rozwiązaniem jest też wizyta w saunie. Pacjenci mogą sięgnąć po maści rozgrzewające, które aplikuje się w okolicach nosa, czoła i oczu (ważne jednak, aby nie miały kontaktu z okiem ani nie dostały się do wnętrza nosa – są to produkty do stosowania zewnętrznego). Nagrzewanie to domowy sposób na zatoki, który można stosować nawet 3-4 razy dziennie. Jest bezpieczny, o ile oczywiście materiał, który przykładamy do skóry, nie ma zbyt wysokiej temperatury. Nagrzewanie zatok świetnie sprawdza się u dzieci, u których płukanki czy inhalacje nie zawsze mogą być stosowane.

Co jest dobre na zatoki? Preparaty prosto z natury

Domowe sposoby na zatkane zatoki bazują na naturalnych preparatach, które większość z nas ma w swojej kuchni. Warto sięgnąć po produkty o bardzo intensywnym zapachu, które pomogą udrożnić zatkany nos. Są to:

  • tarty chrzan,
  • rozgnieciony czosnek,
  • starta cebula,
  • kminek.

Dobrym rozwiązaniem jest także przeżuwanie goździków, które wykazują działanie antyseptyczne. Jeśli jednak nie sposób przyjmować aż tak intensywnych w smaku produktów, wystarczy nachylić się nad nimi – pierwsze efekty będą widoczne już po kilku sekundach. Niestety, ta metoda działa jedynie doraźnie, a dodatkowo może powodować łzawienie oczu. Dlatego leczenie warto uzupełnić o zioła, które wykazują działanie nawadniające. Lipa, pokrzywa, rumianek czy imbir świetnie radzą sobie z przeziębieniem, któremu może towarzyszyć zapalenie zatok. Doraźnie warto sięgnąć po preparat, jakim jest woda morska do nosa. Dostępna jest w każdej aptece, a co najważniejsze, jej głównym składnikiem jest właśnie sól morska – produkt pochodzenia naturalnego. Terapię uzupełniającą w postaci domowych sposobów na zatoki stosuje się w połączeniu z antybiotykiem (jeśli choroba ma podłoże bakteryjne) bądź innymi medykamentami. Leki na zatoki dostępne bez recepty pomagają zwalczać ból, rozrzedzają wydzielinę i wspomagają organizm z walce z chorobą, jednak warto połączyć je z naturalnymi sposobami na zapalenie.

Źródła:

  • Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy i leczenie, lek. Magdalena Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych (dostęp na 9.07.2024).
  • Stany zapalne zatok przynosowych – różne możliwości leczenia, dr. hab. med. Krzysztof Murawski, https://podyplomie.pl/medical-tribune/17924,stany-zapalne-zatok-przynosowych-rozne-mozliwosci-leczenia (dostęp na 9.07.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem