zdjecie zdjecie
Kategoria Zdrowy tryb życia

Dlaczego witamina D3 jest bardzo ważna

Witamina D3 jest kluczowa dla naszego organizmu. Pełni ona bardzo dużo ważnych funkcji, które umożliwiają prawidłowe działanie organizmu. Najczęściej nazywamy ją „witamina słońca”, gdyż wytwarzana jest w naszym organizmie pod wpływem ekspozycji ciała na działanie słońca. Jednak, to nie wystarcza, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D3. Dlatego bardzo ważne jest by uzupełniać jej niedobór produktami spożywczymi bądź suplementami.


Witamina D3 - właściwości

Witamina D3 – cholekalcyferol, należy do grupy steroidowych organicznych związków chemicznych, które rozpuszczają się w tłuszczach. Produkowana jest z cholesterolu w skórze, w trakcie ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. Witamina ta posiada wiele właściwości. Należą do nich:

·        Utrzymywanie prawidłowego poziomu fosforu oraz wapnia w organizmie, poprawia ich wchłanianie,a także zapobiega ich utracie

·        Mineralizacja kości oraz zębów

·        Prawidłowy rozwój układu kostnego

·        Zapobieganie krzywicy

·        Wzmacnianie układu mięśniowego, odpornościowego, nerwowego

·        Stymulowanie układu krążenia

·        Ułatwianie spalania tłuszczów

·        Zmniejsza stany zapalne skóry

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3

Optymalna dawka witaminy D3 dla dorosłej osoby wynosi około 5µg na dobę.Według Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia zalecane normy dziennego zapotrzebowania wynoszą:

·        Niemowlęta:bezpieczna dawka – 10µg, zalecana - 20µg

·        Dzieci do 9 lat - bezpieczna dawka - 10µg, zalecana 15µg

·        Młodzież oraz osoby dorosłe – bezpieczna 5µg, zalecana 10µg

Jak się objawia niedobór witaminy D3?

Poziom witaminy D3 w organizmie uwarunkowany jest głównie przez jej syntezę pod wpływem ekspozycji naszego ciała na promienie słoneczne. Na jego niedobór w organizmie ma nie tylko niewłaściwa ekspozycja na słońce, ale również niewłaściwa dieta, nieprawidłowe jej wchłanianie z przewodu pokarmowego,niewłaściwa synteza aktywnych metabolitów w nerkach oraz wątrobie, a także stosowanie niektórych leków. Niedobór witaminy D może objawiać się wieloma niekorzystnymi dolegliwościami. W głównej mierze należy tu wymienić:

·        Bóle kostno-mięśniowe

·        Problemy z poruszaniem się

·        Skurcze mięśni

·        Zwolnienie perystaltyki jelit

·        Osłabienie organizmu

·        Choroby przyzębia

·        Utrata apetytu

·        Zaburzenia widzenia

·        Pieczenie w jamie ustnej

·        Niesmak

·        Bezsenność

·        Utrata apetytu

Niedobór tej witaminy może doprowadzić nie tylko do rozwoju schorzeń układu kostnego czy mięśniowego, ale przyczynia się również do wzrostu otyłości, rozwoju cukrzycy,nadciśnienia, chorób autoimmunologicznych czy zapalnych oraz występowaniem niektórych nowotworów. Ogólnie rzecz biorąc, niedobór witaminy Dprzyspiesza starzenie się organizmu.

W jaki sposób należy uzupełniać poziom witaminy D3 w organizmie?

Pierwszymi najlepszym sposobem uzupełnienia poziomu witaminy D3 jest słońce. Codzienna,co najmniej 20 minutowa ekspozycja ciała na promienia słoneczne pozwoli na dostarczenie około 90% tej witaminy. Aby to osiągnąć należy eksponować przynajmniej 20% powierzchni ciała bez stosowania filtrów ochronnych, najlepiej pomiędzy 10 a 15 godziną. Drugim źródłem tej witaminy jest pożywienie. Największą jej ilość znajdziemy w morskich rybach, np. węgorz, łosoś, makrela czy śledź.Witaminy D3 dostarczą nam również: tran oraz oleje rybie, wątróbka,grzyby, żółtka jaj, masło, sery oraz nieodtłuszczone mleko i jego produkty.Niestety dostarczenie witaminy D3 w odpowiedniej ilości wraz z dietą jest nie łatwe. Na szczęście nasz niedobór witaminy D3 możemy również uzupełnić poprzez stosowanie suplementów diety, które są bez problemu dostępne w aptekach. Można je nabyć bez recepty oraz w różnych dawkach. Zgodnie z normami polskimi powinniśmy suplementować witaminę D3 w okresie od października do marca.

Jak zauważyliśmy witamina D3 jest bardzo ważna dla naszego organizmu.Wpływa ona na wiele procesów, jakie zachodzą w trakcie naszego życia. Wielu z nas nie wie o tym, że zapobiega ona rozwojowi cukrzycy, chorób układu krążenia czy też wielu nowotworów. Bardzo ważne jest by nie doprowadzić do jej niedoboru i właściwie dostarczać ją organizmowi.
Dlaczego witamina D3 jest bardzo ważna -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Wapteka

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.