Dieta wegetariańska – zasady, wady i zalety i braki. Czy warto przejść na dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska – zasady, wady i zalety i braki. Czy warto przejść na dietę wegetariańską? - zdjęcie

Dieta wegetariańska – zasady, wady i zalety i braki. Czy warto przejść na dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska jest obecnie bardzo popularną formą odżywania. Wywodzi się ona z Indii oraz terenów Bliskiego Wschodu - obecnie jest stosowana praktycznie na całym świecie. Warto zapoznać się z tą dietą bliżej, gdyż może ona przynieść każdemu wiele korzyści. Niniejszy artykuł zawiera najważniejsze informacje na temat tej diety.

Osoby, które mają wątpliwości co do składników odżywczych produktów na diecie wegetariańskiej, mogą zajrzeć na przykład do artykułu o korzyściach spożywania kaszy jaglanej.

Jakie są główne zasady diety wegetariańskiej?

Znana na całym świecie dieta wege polega przede wszystkim na tym, by ograniczyć się do spożywania jedynie pokarmów pochodzenia roślinnego. Mowa tu nie tylko o owocach i warzywach, ale również o rozmaitych roślinach zbożowych, okopowych, strączkowych, a także orzechach ziemnych i innych ich rodzajów -  na tym właśnie polega wegetarianizm. Ryby również są zabronione - chyba, że w nieco lżejszej odmianie diety, jaką jest semiwegetarianizm.

Niezwykle istotne w diecie wegetariańskiej jest odpowiednie łączenie rozmaitych produktów tak, by zapewniały one niezbędne składniki odżywcze. Posiłki powinny być zatem - tak, jak w przypadku wielu innych diet, pełnowartościowe. Ważne, by zawierały one odpowiednią ilość węglowodanów, białka, tłuszczów, a także witamin. W przypadku, gdy dana osoba nie ma czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków, rozwiązaniem będzie kupowanie gotowych dań, które nie zawierają w sobie składników odzwierzęcych. Takie potrawy tworzone są specjalnie z myślą o wegetarianach, dlatego posiadają one wiele cennych składników odżywczych, które znacznie wspomagają organizm.

Jakie są efekty diety wegetariańskiej?

Efekty diety wege zależą przede wszystkim od zbilansowania posiłków oraz przyjmowania odpowiednich składników odżywczych, które znajdują się między innymi w produktach roślinnych. Udowodniono jednak, że osoby decydujące się właśnie na tę dietę, żyją dłużej, a przede wszystkim są znacznie mniej narażone na choroby cywilizacyjne. Mowa tu między innymi o nowotworach jelit, nadciśnieniu tętniczym czy otyłości - wraz z jej wszystkimi konsekwencjami. Korzyści z diety wegetariańskiej płyną jednak jedynie wówczas, gdy dana osoba przestrzega jej zasad i dostarcza swojemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników. W przeciwnym razie wegetarianie mogą być narażeni na poważne niedobory niezbędnych witamin i minerałów, które mogą poskutkować niedokrwistością, krzywicą oraz zaburzeniami miesiączkowania u kobiet. Warto zatem poważnie podejść do odżywiania w diecie wegetariańskiej, dzięki czemu przyniesie ona naprawdę wiele korzyści.

Czy są minusy diety wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska, która nie będzie odpowiednio zbilansowana, może niekorzystnie wpłynąć na organizm. Problemy tego typu wynikają głównie z niedostarczania odpowiednich składników mineralnych, które są niezbędne do funkcjonowania każdego człowieka. Wegetarianie są narażeni między innymi na niedostateczną podaż białka bądź jego niską wartość biologiczną, a także niedobór żelaza. Warto pamiętać o tym, że umiejętnie komponować posiłki tak, by zawierały one białko pełnowartościowe, którego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Wegetarianie mogą mieć również problem z deficytem witaminy B12 oraz D. Występują one w największych ilościach właśnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, które są przecież odrzucane w diecie wegetariańskiej. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które doświadczają braku tych składników w swojej diecie, będzie odpowiednia suplementacja dla wegetarian. Warto byłoby jednak skonsultować taki stan z lekarzem rodzinnym, który dobierze każdemu najlepiej przyswajalne witaminy oraz określi ich konkretną dawkę.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że również produkty wegetariańskie oraz wegańskie mogą być niezdrowe. Takie są na przykład desery z dużą zawartością cukru i tłuszczy przetworzonych, które niekorzystne wpływają na cały organizm. Decydując się na zakup gotowej żywności, należy zapoznać się z ich etykietą, która na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czym się kierować przy wyborze diety wegetariańskiej?

Zainteresowani rozpoczęciem swojej przygody z dietą wegetariańską, mają do wyboru wiele jej odmian. Rodzaje wegetarianizmu różnią się od siebie przede wszystkim konkretnymi produktami spożywczymi, które można w jego ramach spożywać. Wegetarianie a weganie odróżniają się tym, że ci drudzy rezygnują nie tylko z pożywienia pochodzenia zwierzęcego, ale także używania produktów mających to źródło. Frutarianizm z kolei to dieta, w której zjada się jedynie produkty, które nie są niszczone specjalnie po to, by kogoś żywić - osoby na takiej diecie zjadają najczęściej spady owocowe. 

Dość lekką odmianą diety wege jest laktowegetarianizm, który dopuszcza spożywanie odzwierzęcych produktów mlecznych, a także semiwegetarianizm - osoby na tej diecie, spożywają niewielkie ilości ryb oraz drobiu. 

Decydując się na którąś z wymienionych diet wegetariańskich, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dolegliwości, które dana osoba posiada. Bardziej rygorystyczne odmiany tej diety mogą bowiem powodować różnego rodzaju schorzenia - zwłaszcza u osób, które mają różne kłopoty ze zdrowiem. 

Dieta wegetariańska – przykładowy jadłospis

Znalezienie odpowiednich produktów, które posłużą do wykonania wybranego przepisu diety wegetariańskiej nie jest wcale trudne. Podobnie jest z opracowaniem jadłospisu diety wegetariańskiej, który bardzo łatwo jest urozmaicać. Przykładowo, śniadanie osoby na diecie wegetariańskiej mogłoby składać się z soku ze świeżych owoców, a także pieczywa pełnoziarnistego z pastą z sezonowych warzyw. Na drugie śniadanie najlepsze jest musli - warto wybrać przede wszystkim takie, które posiada odpowiednią ilość składników odżywczych.

Przygotowanie obiadu również nie będzie stanowiło większego wyzwania. Można przyrządzić zupę krem z kaszą jaglaną bądź makaron ryżowy, który doskonale komponuje się z pieczonymi warzywami. Równie dobrym wyborem jest kasza bulgur, posiadająca nie tylko cenne witaminy, ale również bardzo przyjemny smak. Podwieczorek to idealna pora na serek wiejski oraz sok z warzyw; kolacja natomiast może przebiegać pod znakiem duszonych warzyw - na przykład cukinii, które warto doprawić mleczkiem kokosowym.

Czy warto przejść na dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska może przynieść naprawdę sporo korzyści. Wegetarianie, którzy dbają o zbilansowane posiłki i dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych, czują się doskonale i mają naprawdę dobre wyniki badań. Decydując się na tę dietę, warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem, który może znaleźć jakieś przeciwwskazania. Dobrze byłoby również zasięgnąć porady dietetyczki, która na pewno pomoże w przygotowanie odpowiednio pożywnego jadłospisu dla wegetarian.

Przykładowe przepisy diety wegetariańskiej

Kuchnia wegetariańska wcale nie musi być nudna! Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tą dietą, wiele interesujących przepisów mogą znaleźć w Internecie. Przygotowywanie posiłków na diecie wegetariańskiej nie jest również trudne - wiele z nich opiera się głównie na gotowaniu bądź pieczeniu. Jednym z najprostszych dań, które na pewno przypadnie do gustu każdemu, jest wegetariański gulasz z soczewicy, którego przygotowanie nie zajmie dłużej niż 30 minut! Wystarczy przygotować cebulę, cukinię, soczewicę zieloną oraz pomidory z puszki. Soczewicę należy ugotować, a resztę warzyw podsmażyć na oleju. Gdy zmiękną, należy dodać do nich odsączoną soczewicę i dusić, dodając przy okazji ulubione przyprawy! 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.