Dieta o niskim indeksie glikemicznym: produkty, zasady, przykładowy jadłospis

Dieta o niskim indeksie glikemicznym: produkty, zasady, przykładowy jadłospis - zdjęcie

Dieta o niskim indeksie glikemicznym skierowana jest szczególnie do osób, które borykają się z cukrzycą, nadwagą lub otyłością, ale nie tylko. Polega na spożywaniu posiłków, które posiadają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi nie wzrośnie gwałtownie. Takie produkty można znaleźć wśród warzyw, zbóż, nasion, mięs i produktów mlecznych. W tej diecie spożywa się wyłącznie zdrowe tłuszcze oraz białko, a także węglowodany złożone, a unika przede wszystkim cukrów prostych. Posiłki przygotowane na bazie tych zaleceń będą wchłaniały się wolno i długo, uwalniając cukier stopniowo.

Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim:

  • jak spożyty posiłek wpływa na organizm,
  • na czym polega dieta o niskim indeksie glikemicznym,
  • jak mieć pod kontrolą poziom cukru we krwi,
  • jakie są produkty, które wpisują się w zasady niniejszej diety,
  • czy istnieją słodycze, które można bezpiecznie spożywać, stosując dietę o niskim indeksie glikemicznym,
  • przy jakich chorobach zaleca się wdrożenie tego sposobu żywienia,
  • jak może wyglądać przykładowy jadłospis zgodny z dietą o niskim indeksie glikemicznym.

Zobacz także: Dieta Montignac - zasady, efekty, produkty. Czy produkty o niskim indeksie glikemicznym są odpowiednie w diecie?

Indeks glikemiczny: klucz do zrozumienia wpływu jedzenia na organizm

Dieta z niskim IG (indeks glikemiczny) bazuje na produktach, które stopniowo podwyższają stężenie cukru we krwi, który później także wolniej spada - bez nagłych skoków. Dotyczy wyłącznie produktów bogatych w węglowodany, a więc zbóż, warzyw, nasion, owoców. Musi to być zdrowa żywność. Białka oraz tłuszcze nie muszą być kontrolowane w ten sposób, ponieważ one nie powodują gwałtownych wyrzutów cukru po posiłku. To glukoza jest najważniejszą substancją energetyczną dla człowieka, jednak zaburzenia w jej metabolizmie pod postacią chorób utrudniają monitorowanie jej odpowiedniego poziomu we krwi. Pokarmy, które wolno uwalniają cukier, są zatem lepszą alternatywą dla cukrzyków czy osób borykających się z nadwagą. To między innymi dieta cukrzycowa, która pozwala na dokładniejszą kontrolę glukozy we krwi. Stosując dietę o niskim IG, zwiększa się wśród pacjentów świadomość tego, jak dane produkty wpływają bezpośrednio na organizm.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym: zasady, korzyści i wytyczne

Jak zacząć dietę z niskim IG? Przede wszystkim warto poznać jej podstawowe zasady i zaczerpnąć porady dietetyka, aby dowiedzieć się, czy będzie to odpowiedni wybór sposobu żywienia. Przede wszystkim należy spożywać pokarmy składające się z cukrów złożonych, a także zdrowych tłuszczy oraz białka, jest to przede wszystkim zdrowa żywność, nie przetworzona. Posiłki trzeba jeść o stałych porach, a między nimi nie podjadać. Ewentualny głód trzeba próbować zaspokoić wodą lub też kawą. Jest to dieta idealna na proste i prędkie śniadanie lub na podróż. Największą jej korzyścią jest jednak możliwość łatwiejszego monitorowania zawartości glukozy we krwi. Czy dieta IG odchudza? Dzięki niej można także w prostszy sposób pozbyć się nadprogramowych kilogramów, chociaż będzie to tylko jeden z czynników - nie wolno zapominać o aktywności fizycznej i deficycie kalorycznym. Wspomaga ona jednak odchudzanie, ponieważ stopniowe uwalnianie cukru do krwi pozwala na dłuższy czas pozbyć się odczucia głodu, a dzięki temu maleje potrzeba na sięganie po przekąski między posiłkami.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - czego unikać? Przede wszystkim należy wykluczyć z jadłospisu słodycze, alkohol, białe pieczywo i produkty na białej mące, słodkie owoce i płatki, a także produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Unikać należy także ziemniaków i słodzonych napojów. Bardzo wiele osób martwi się jednak, co jeść na diecie IG, ponieważ na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie zostaje zbyt wiele produktów spożywczych do wyboru. Na szczęście - nic bardziej mylnego, a z dozwolonych mięs, warzyw, nabiału i zbóż przygotować można smaczny posiłek.

Jak kontrolować poziom cukru we krwi? Moc diety o niskim IG

Dieta o niskim indeksie glikemicznym charakteryzuje się wielką zaletą: łatwością skontrolowania poziomu cukru we krwi. Trudno jest nad nim zapanować, spożywając produkty o wysokim IG, które powodują gwałtowne skoki glukozy. Osoby, które borykają się z chorobami dotyczącymi gospodarki cukrowej, mogą korzystać z glukometrów, aby sprawdzić aktualne stężenie cukru. Najczęściej używane są glukometry proste z jednorazowymi paskami, na których należy umieścić kroplę krwi. Wynik pojawia się wtedy na ekranie.

Dieta jest tylko jedną z wielu składowych kontroli stężenia cukru we krwi. Powinno się to także odbywać za pomocą regularnych posiłków, uprawiania aktywności fizycznej, dbania o przyjmowanie stosownych leków oraz insuliny, a także okresowe badania kontrolne. Nie należy zapominać także o ograniczeniu stresu.

Niski indeks, duże korzyści: produkty idealne dla diety niskoglikemicznej

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - co jeść? Wbrew pozorom można jeść naprawdę sporo różnorodnych produktów, takich jak płatki owsiane, pełnoziarniste makarony, ryże, mąki i pieczywo, jaja i majonez, ryby, podroby, owoce morza, mięso, sery, jogurty, mleko, ser ricotta, feta czy mascarpone, a także maślanka oraz tłuszcze zwierzęce. Wolno spożywać nasiona roślin strączkowych, owoce takie jak śliwki, jabłka, gruszki, truskawki, cytryny i brzoskwinie, a także warzywa o niskiej zawartości skrobi: jarmuż, seler naciowy, kalafior, cukinia, papryka, brokuły. Warto wkomponować do diety nasiona, takie jak czarnuszkę, słonecznik i pestki dyni. Wolno pić soki warzywne, zioła oraz napary.

Jak sprawdzić niski indeks glikemiczny w produktach? Można zaczerpnąć informacji z etykiety produktu, źródeł naukowych, a także z tabeli indeksu glikemicznego.

Słodycze, które nie podnoszą cukru: alternatywy dla łasuchów w diecie o niskim IG

Dla wielu osób rezygnacja z klasycznych i popularnych słodyczy może być niezwykle trudna. Na szczęście jest alternatywa: można spożywać gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao, owoce, a także orzechy. Z tych produktów przygotować można wiele ciekawych deserów, takich jak sałatki owocowe.

Dieta o niskim IG a choroby przewlekłe: jak może pomóc w kontrolowaniu ryzyka?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - dla kogo przede wszystkim jest najlepsza? Wskazane jest, aby po konsultacji z lekarzem i dietetykiem korzystały z niej osoby dotknięte nadwagą, otyłością oraz cukrzycą. Co powinien jeść cukrzyk? Jeżeli nie ma przeciwwskazań, mogą tę dietę stosować też osoby, które borykają się z trudnościami w zakresie zrzucenia wagi lub są na diecie redukcyjnej.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - przykładowy jadłospis

Czy jest możliwe, aby przygotować prosty obiad o niskim indeksie glikemicznym? Oczywiście, że tak! Stosowanie tej diety wcale nie musi się wiązać z wymyślaniem trudnych, skomplikowanych posiłków z niedostępnych produktów. Taki obiad może składać się przede wszystkim z mięsa takiego jak pieczony filet z kurczaka oraz ugotowanych warzyw o niskim IG. Dieta o niskim indeksie glikemicznym: jadłospis przykładowy - na śniadanie można przygotować chleb o niskim IG obłożony twarogiem i rzodkiewką. Na drugie śniadanie idealny będzie koktajl na mleku roślinnym z wiśniami lub malinami. Obiad składać się może z kawałka kurczaka - najlepiej piersi z kurczaka, wraz z kaszą i wybranymi warzywami o niskim IG. Na podwieczorek dobrym wyborem będzie jogurt naturalny z jabłkiem, a na kolację sałatka grecka. Najlepiej będzie skonsultować swój jadłospis z dietetykiem, który udzieli wszystkich wskazówek.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.