Dieta Dukana – najważniejsze informacje, jadłospisy, fazy. Czy warto stosować dietę Dukana?

Dieta Dukana – najważniejsze informacje, jadłospisy, fazy. Czy warto stosować dietę Dukana? - zdjęcie

Na czym polega dieta Dukana? Jak należy się do niej przygotować? Jak można urozmaicać swój jadłospis, spożywając głównie produkty wysokobiałkowe? Odpowiedzmy sobie na te i wiele innych pytań!

Dieta Dukana – co to takiego?

Dieta Dukana stanowi jedną z najskuteczniejszych (a równocześnie budzących kontrowersje!) kuracji odchudzających. Jej autorem jest francuski lekarz, dr Pierre Dukan. Tworząc ją postawił sobie za zadanie opracowanie sposobu odżywiania, który umożliwi zrzucenie jak największej ilości kilogramów w możliwie jak najkrótszym czasie bez wywoływania zbytniego poczucia dyskomfortu u osoby poddającej się kuracji.

Dieta ta zyskała swoją popularność głównie dzięki naprawdę imponującym efektom jej stosowania (utrata nawet do 10 kg w miesiąc bez poczucia głodu!) oraz dokładnemu rozplanowaniu poszczególnych etapów diety, które praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. efektu jo-jo.

Jakie są zasady diety Dukana?

Podstawowym założeniem diety Dukana jest ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz znacznego zwiększenia podaży białka. Jak się jednak okazuje, w praktyce sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Jednak bez obaw – w tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości, związane z prawidłowym wprowadzaniem w życie oraz pomyślnym przebiegiem diety. 

Całość procesu podzielona jest na trzy fazy, w takcie których efektywnie tracimy zbędne kilogramy. Jeżeli chodzi o podstawowe wymogi, jakie stawia przed nami dieta Dukana, prezentują się one następująco:

  1. Jemy, kiedy tylko mamy na to ochotę (nie dopuszczamy do pojawienia się silnego głodu)
  2. Nie omijamy posiłków
  3. Pijemy co najmniej 1,5 litra płynów dziennie
  4. Ograniczamy używanie soli
  5. Spożywamy tylko określone w wytycznych diety produkty

Warto także w tym miejscu zaznaczyć, że taka dieta i odchudzanie nie są przeznaczone dla każdego! Dieta Dukana bardzo obciąża nasz organizm i zalecana jest tylko młodym i w pełni zdrowym osobom. 

Dieta Dukana - Faza I – jadłospis i ważne informacje

Pierwsza faza diety Dukana trwa do 10 dni i stanowi zarazem najbardziej efektywny i wymagający dla naszego organizmu jej odcinek. Wymaga ona od nas ścisłego podporządkowania się określonym zasadom żywieniowym.

Jeżeli chodzi o najważniejsze wymogi, które stawia przed nami dieta Dukana - jadłospis będzie tutaj absolutną podstawą. Daje nam on niemałe pole do manewru, musimy jednak pamiętać o kilku nienaruszalnych regułach:

  1. Jemy tylko i wyłącznie produkty wysokobiałkowe
  2. Rezygnujemy z potraw smażonych na rzecz gotowania na parze, grillowania oraz pieczenia
  3. Dozwolone produkty mięsne to indyk, kurczak, królik, ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza
  4. Dieta Dukana zabrania spożywania mięsa z kaczek i gęsi

Dieta Dukana - co jeść? 

Na śniadanie i kolację możemy przygotować posiłek złożony z wędlin, chudego sera oraz jaj. Oczywiście pamiętamy o całkowitym wyłączeniu z diety pieczywa. Przez cały czas trwania kuracji pijemy dużo wody niegazowanej; dozwolone jest także picie herbaty, kawy, naparów ziołowych oraz kefirów i maślanek. Świetnym pomysłem dla złaknionych słodkości w pierwszym etapie diety może być sernik Dukana, składający się z chudego twarogu, jajek, mleka i skrobi kukurydzianej. Po zmieleniu twarogu miksujemy go z resztą składników, przelewamy do formy do pieczenia i pieczemy ok. 70 minut w piekarniku, nastawionym na 180 stopni.

Dieta Dukana – Faza II – jadłospis i ważne informacje

Ten etap procesu odchudzania trwa tak długo, aż osiągniemy pożądaną wagę – dlatego warto już przed przystąpieniem do kuracji odchudzającej określić z góry nasze oczekiwania. W drugiej fazie diety zaczynamy łączyć ze sobą produkty białkowe z warzywami. Mogą to być marchewki, buraki, seler, pomidory, ogórki, sałata czy też bób - zdrowotne właściwości bobu oraz innych warzyw na tym etapie diety to m.in. dodanie witamin i innych cennych składników.

Od momentu rozpoczęcia drugiej fazy diety zaczynamy przeplatać ze sobą okresy jedzenia tylko potraw białkowych oraz te, w których łączymy je z warzywami – dzielimy je na pięciodniowe cykle jedzenia samego białka oraz białka połączonego z węglowodanami, pochodzącymi wyłącznie z warzyw. Jeżeli chodzi o możliwości jakie w tym zakresie daje nam dieta Dukana, przepisy na tę fazę to przykładowo odtłuszczony serek wiejski z rzodkiewką i pomidorem, łosoś z pomidorami i białym serem czy odtłuszczony jogurt naturalny z truskawkami.

Dieta Dukana – Faza III – jadłospis i ważne informacje

Ten etap ma na celu ustabilizowanie uzyskanej masy ciała oraz zapobiegnięcie wystąpienia tak zwanego efektu jo-jo. Czas jej trwania zależy od tego, ile kilogramów udało nam się zrzucić w poprzednich fazach – przeliczamy ją mnożąc jeden utracony kilogram przez dziesięć dni. W ten sposób przy zrzuceniu 5 kilogramów będziemy stosowali się do jej zasad przez 50 dni.

Jest to w zasadzie etap, polegający na stopniowym powrocie do naszego pierwotnego sposobu odżywiania – urozmaicamy ją owocami, zawierającymi niewielkie ilości cukru, dodajemy takie produkty jak pełnoziarnisty chleb czy makarony, możemy także jeść ryż, ziemniaki czy rośliny strączkowe – z zachowaniem zasady, że będą one stanowiły część naszego jadłospisu tylko dwa razy w tygodniu! 

Posiłki, w których wystąpią powyższe produkty nazywamy posiłkami królewskimi – dzięki nim możemy przypomnieć sobie smak naszych ulubionych potraw, których brakowało nam przez cały okres stosowania diety. W ostatnim etapie kuracji przez jeden dzień w tygodniu stosujemy się całkowicie do zasad pierwszej fazy diety Dukana.

Jakie efekty przynosi dieta Dukana?

Rezultat stosowania się do powyższych zaleceń może być naprawdę zaskakujący. Często zdarza się, że oprócz natychmiastowego spadku wagi, jaki przynosi dieta Dukana, efekty utrzymują się przez długie lata – cykl, zgodnie z którym została zaprojektowana dieta Dukana, fazy i obowiązujący w nich jadłospis zostały zaprojektowane tak, aby zapobiec nagłemu przyrostowi wagi po powrocie do standardowego sposobu odżywiania.

Jeżeli chodzi o inne korzyści, jakie przynosi dieta Dukana: opinie, które możemy znaleźć w internecie mówią same za siebie – utrata 10 kilogramów w miesiąc to naprawdę imponujący wynik!

Dla kogo jest dieta Dukana?

Jak już wcześniej nadmieniliśmy, dieta Dukana przeznaczona jest dla osób zdrowych, niemających większych problemów zdrowotnych. Radykalny sposób odżywiania pomimo swojej skuteczności stanowi znaczne obciążenie dla organizmu – w szczególności nerek. Każdorazowo przed podjęciem diety należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta Dukana jest przeznaczona i dla pań, i dla panów. Jednak mężczyzn może szczególnie zainteresować pozytywny wpływ diety wysokobiałkowej na potencję.

Czy warto stosować dietę Dukana?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, uważamy, że jak najbardziej – warto zainteresować się sposobem odżywiania, dzięki któremu szybko i bez bólu możemy pożegnać się z wieloma zbędnymi kilogramami. Jeżeli przeraża was brak urozmaicenia, którym cechuje się dieta Dukana - jadłospis może być w niej znacznie szerszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Nasze posiłki możemy uzupełniać choćby o szejki proteinowe, dostępne w wielu różnych wariantach i smakach, np. shake białkowy o smaku truskawkowym lub shake białkowy czekoladowo-kakaowy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.