Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Detoks pokrzywowy. Pokrzywa, a oczyszczanie organizmu.

Pokrzywa to roślina, która ma moc usuwania toksyn z naszego ciała, jest łatwo dostępna, osiągalna praktycznie dla każdego, można ją jeść, pić, stosować jako kosmetyk. Niesamowite, prawda? Pokrzywa ze względu na swój mechanizm obronny nie jest zbyt lubianym przez człowieka ziołem. To, że parzy gdy jej dotkniemy, to jej sposób nie tylko na człowieka, ale i na zwierzęta. Gdy popatrzymy z bliska na pokrzywę zobaczymy, że jest ona pokryta zieloną “sierścią”. To ona parzy.


Dlaczego pokrzywa parzy?

Przyglądając się włoskom pod szkłem powiększającym możemy dostrzec, że przypominają one zwężająca się ku końcowi igiełkę, którą wieńczy mała główka. Ten parzący włosek jest bardzo kruchy – tworzy go krzemionka i węglan wapnia. Wystarczy lekko potrącić taką komórkę, by główka odłamała się, a wtedy cieniutka i ostra mikrowłócznia wbija się w skórę, a ze środka wypływa toksalbuminy oraz histaminy i kwas mrówkowy. Wystarczy odrobina, by na skórze pojawił się bąbel (częsta reakcja alergiczna na histaminę). Nie jest to jednak groźne, gdyż ilości te są niewielkie i łatwo je zneutralizować susząc lub podgrzewając włoski.


Apteczka w listkach pokrzywy

Pokrzywa jako roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Komisja Europejska zaleca stosowanie pokrzywy (Urticae radix) w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego. Wykorzystywana jest pomocniczo  w walce z toczniem, może być podawana w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zahamowania wypadania włosów, rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi, zwiększa diurezę w stanach zapalnych dróg moczowych. Poza tym pozytywnie wpływa na proces leczenia ran, może być stosowana jako środek przeciwzapalny w chorobach reumatycznych.


Oczyszczalnie lubią pokrzywę

Pokrzywa jest ziołem stosowanym w celu oczyszczeniu organizmu z toksyn. Czy jednak taka detoksykacja jest nam potrzebna? Organizm człowieka przyswaja toksyny pochodzące z wysoko przetworzonej żywności, zanieczyszczonego powietrza, filtrowanej chemicznie wody, używek, syntetycznych leków itp. W sumie rocznie nasz organizm musi poradzić sobie z wydaleniem nawet 2 kg toksyn, czym w naszym organizmie zajmują się wewnętrzne “oczyszczalnie”: nerki, wątroba, jelita i skóra. Czasem trzeba im jednak pomóc, a ich sojusznikiem może być właśnie pokrzywa. Stosuje się ją jako środek oczyszczający w złej przemianie materii, w zakwaszeniu krwi, w alergii, w nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, zapaleniu dróg moczowych, w niedostatecznym wydalaniu moczu, w kamicy moczowej i skazie moczanowej.


Herbatka ze spaceru

Aby sporządzić zdrowy napar wystarczy zerwać kilka młodych listków (najlepiej tych rosnących na górze) rośliny. Aby się nie poparzyć, dobrze jest założyć gumowe rękawiczki, albo zrywać je poprzez foliową torebkę. Listki należy zalać gorącą wodą. Podobny napar można oczywiście łatwo zrobić z ziół sprzedawanych w sklepach czy aptekach internetowych albo sięgnąć po kapsułki ze sproszkowaną pokrzywą. Co ważne, należy zwrócić uwagę, by w składzie produktu znalazł się zarówno ekstrakt z samej pokrzywy jak i sproszkowane listki. Zapewnia to optymalną przyswajalność składników zawartych w tej roślinie.
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.