Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby wieku dziecięcego

Czym jest wędzidełko? Podcinanie wędzidełka – kiedy i dlaczego

 Czym jest wędzidełko? Podcinanie wędzidełka – kiedy i dlaczego

Wędzidełko to błona śluzowa, która łączy ze sobą dwa elementy. Najczęściej problematyczne jest wędzidełko języka. W obrębie jamy ustnej wyróżnić możemy jeszcze błonę łączącą wargę górną oraz dolną ze szczęką, a także wędzidełko policzków. W dzisiejszym artykule szczegółowo zajmiemy się problematyką wędzidełka, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto pamiętać, że szybka diagnoza, pozwala na pozbycie się wielu problemów, które wynikać mogą z zaniedbań.

Wędzidełko czym jest i za co odpowiada?

Wędzidełko to cienka, włóknista błona śluzowa. W zależności od umiejscowienia pełnić może różne role w codziennym funkcjonowaniu. Wędzidełko językowe odpowiada za prawidłowe ruchy języka, dzięki czemu możemy poprawnie mówić, a także jeść. W przypadku wędzidełek wargowych, ich głównym zadaniem jest umożliwienie swobodnych ruchów wargami. Pozwalają na wykonywanie funkcji ssania, żucia, a także na utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśniowego. Adekwatne funkcje pełni wędzidełko policzkowe.

Nieprawidłowa budowa wędzidełek - czym skutkuje?

Wędzidełko, mimo iż na pozór wydaje się być błahostką, jednak zaniedbania w przypadku ich nieprawidłowej budowy mogą nieść za sobą skutki odczuwalne nie tylko w okresie niemowlęcym, ale także przez całe życie. Głównymi problemami występującymi u osób z nieprawidłową budową wędzidełek są przede wszystkim zaburzenia mowy, a także właściwego gryzienia pokarmów. Często wymieniane są trudności w prawidłowym ssaniu, co objawia się szczególnie w przypadku niemowląt, a także wady zgryzu.

Wędzidełko podjęzykowe u noworodków - jak szybko zdiagnozować?

Diagnoza niepoprawnej budowy wędzidełka podjęzykowego zazwyczaj wykonywana jest już po urodzeniu w szpitalu. Jeśli karmiąc piersią czy też za pomocą butelki, dostrzeże się problem z prawidłowym przystawianiem oraz połykaniem dużej ilości powietrza podczas jedzenia, warto udać się do specjalisty laryngologii, który zdiagnozuje problem. W przypadku starszych dzieci, a także dorosłych, zbyt krótkie wędzidełko charakteryzuje się specyficznym kształtem czubka języka, który przypomina serduszko. Im szybciej dokonamy zabiegu, tym mniej problemów przysporzy, dlatego podcięcie wędzidełka u niemowlaka w przypadku nieprawidłowości, nie powinno być powodem do zmartwień rodziców. 

Podcinanie wędzidełka - co warto wiedzieć?

Podcięcie wędzidełka u dziecka nie zawsze jest koniecznością. Zdarza się, że nieprawidłowość jest na tyle niewielka, że jej korekcja wymaga jedynie serii ćwiczeń logopedycznych. Te właśnie ćwiczenia polegające na wykonywaniu różnego rodzaju ruchów językiem są pierwszym krokiem, kiedy zbyt krótkie wędzidełko nie zostało zdiagnozowane w pierwszych dniach oraz tygodniach życia. Bardzo często o wędzidełku, rodzice dowiadują się dopiero wtedy, kiedy maluch zaczyna uczęszczać do przedszkola i znacząco odstaje od innych dzieci w zakresie wyraźnej mowy. Jeśli okaże się, że starannie wykonywane ćwiczenia nie przynoszą zamierzonego efektu, możliwe jest skierowanie dziecka na zabieg podcięcia wędzidełka u 3 latka. Sam zabieg wykonywany może być na kilka sposobów i jest na tyle nieskomplikowany, że nie wymaga hospitalizacji.

Krótkie wędzidełko języka a karmienie piersią

Jeżeli u naszego dziecka zdiagnozowano nieprawidłowe, krótkie wędzidełko języka, należy możliwie szybko wykonać zabieg jego skrócenia. Problemy z karmieniem piersią mogą być skutkiem ów nieprawidłowości, a złe przystawianie i ssanie piersi przez niemowlę to pierwszy stopień do dalszych problemów. Znane z opowiadań rodziców czy znajomych kolki, nie zawsze powstają wskutek niedojrzałego układu pokarmowego, ale między innymi z powodu połykania dużej ilości powietrza podczas karmienia. Pęcherzyki powietrza, które dostają się do organizmu wraz z pokarmem, niejednokrotnie stają się źródłem nieprzespanych nocy rodziców, dlatego każdorazowe problemy podczas karmienia należy konsultować z lekarzami specjalistami. Pamiętajmy, kolki mogą wynikać z niepoprawnej budowy wędzidełka

Skrócenie wędzidełka języka u dzieci i dorosłych

Krótkie wędzidełko języka u dorosłego, jest takim samym wskazaniem do zabiegu podcięcia, jak w przypadku krótkiego wędzidełka u dziecka. Różnica pomiędzy tymi dwiema grupami jest taka, że nawyki powstałe wskutek nieprawidłowego wędzidełka u osób dorosłych często są nie do nadrobienia i mimo wykonania zabiegu i wykonywania specjalistycznych ćwiczeń, mogą występować problemy z niewyraźną artykulacją zgłosek d, l, n, t, cz, dż, sz, rz. W efekcie tego osoba sepleni. Za skróceniem wędzidełka w przypadku takiej diagnozy przemawia również fakt, iż może być ono przyczyną wad zgryzu, które na przestrzeni czasu przeradzać mogą się w bardzo skomplikowane choroby zębów i przyzębia.

Podcięcie wędzidełka - jak wygląda zabieg?

Zabieg podcięcia wędzidełka, fachowo nazywany jest pojęciem frenotomii, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. zaleca się, aby pacjent na zabieg stawił się na czczo. Warto wspomnieć, że cały zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i pacjent nie jest przyjmowany na ten okres do szpitala. Jeszcze kilka lat temu podcięcie wędzidełka wykonywane było wyłącznie przy pomocy skalpela bądź nożyka chirurgicznego. W ostatnich latach coraz częściej w tym celu wykorzystuje się laser. Laserowe podcięcie wędzidełka ma tę przewagę, że krwawienie podczas zabiegu jest mniejsze, a także znacznie przyspiesza regenerację rany. Lekarz w znieczuleniu miejscowym przecina jednym z narzędzi błonę śluzową pod językiem. Pacjent już kilka godzin po wykonaniu podcięcia wędzidełka może spożywać posiłki, a kilka dni po zabiegu zalecane jest spożywanie pokarmów w formie półpłynnej. W przypadku jeśli występują dolegliwości, istnieje możliwość przyjęcia leków przeciwbólowych. Sam zabieg jednak nie kończy procesu podcięcia wędzidełka. Konieczne jest wykonywanie specjalistycznych ćwiczeń tuż po nim, aby nie doprowadzić do zrostów.  

Podcięcie wędzidełka  - ile kosztuje?

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej budowy wędzidełka, zabieg frenotomii wykonywany jest w ramach ubezpieczenia NFZ z pełną refundacją. Niestety terminy oferowane przez państwowe placówki często wynoszą nawet kilka miesięcy. Koszt wykonania takiego zabiegu w prywatnym gabinecie chirurgicznym to kilkaset złotych w zależności od oferty oraz regionu. 

W jaki sposób można skorygować wędzidełka?

Korekcja wędzidełka uzależnione jest od stopnia jego nieprawidłowości. W przypadku, kiedy wada jest niewielka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wystarczą odpowiednie ćwiczenia, które dobrać może logopeda a także specjalista laryngolog. W przypadku niemowląt niektóre wady korygowane mogą być za pomocą specjalnych masaży języka. Jeśli wędzidełko jest na tyle krótkie, że domowe sposoby oraz ćwiczenia nie wystarczają, należy zgłosić się do specjalisty celem ustalenia dalszych kroków. Rozwiązaniem, które pozwoli na wyeliminowanie nawet dużej wady jest chirurgiczne podcięcie błony wędzidełka.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.