Czterolistna koniczyna, koniczyna biała, czerwona i łąkowa – co łączy, a co różni te rośliny?

Czterolistna koniczyna, koniczyna biała, czerwona i łąkowa – co łączy, a co różni te rośliny? - zdjęcie

Koniczyna nie jest wyłącznie bezwartościową rośliną, która posiada zdolność adaptacji w niemalże każdych warunkach. Polecana jest w szczególności dla kobiet w okresie przekwitania. Skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe, zwalcza dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, a także pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu. Wspomaga organizm w trakcie odchudzania. Wykorzystywana jest przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęściej spotykane odmiany koniczyn;
  • czym cechuje się i gdzie występuje biała koniczyna;
  • gdzie można spotkać i jakie właściwości zdrowotne posiada czerwona koniczyna;
  • czy koniczyna ułatwia odchudzanie;
  • przy produkcji jakich kosmetyków wykorzystywana jest koniczyna. 

Zobacz także artykuł: Zioła na nadciśnienie - jakie są najskuteczniejsze?

Koniczyna czterolistna, polna i łąkowa – czy są tym samym? 

Koniczyna czterolistna to mutacja pospolitej koniczyny, najczęściej białej. Jest rzadko spotyka. Charakteryzuje się posiadaniem czterech liści, zamiast standardowo występujących trzech. Wiele osób wierzy, że znalezienie czterolistnej koniczyny jest zwiastunem przyszłego szczęścia. 

Z kolei koniczyna polna to kolejna z odmian koniczyny, która nie znalazła wykorzystania jako roślina pastewna z uwagi na posiadanie twardych i gorzkich pędów. Stosowana jest w ziołolecznictwie. 

Koniczyna łąkowa zamienna nazywa dla koniczyny czerwonej, bardzo popularnej w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Wyróżniono około 250 gatunków koniczyn, powyższe odmiany to wyłącznie namiastka. Choć wizualnie są bardzo do siebie zbliżone, to każdy gatunek posiada własne cechy osobnicze, które rzutują na dalszy sposób wykorzystania. Potrafią zaadoptować się w niemalże każdych warunkach. Rolnicy wykorzystują koniczynę jako element płodozmianu, pozwalający na zapewnienie korzyści dla struktury i składu gleby. Koniczyna jest częstym źródłem inspiracji, np. koniczyna marokańska jest wzorem dekorującym szereg wnętrz. 

Koniczyna biała – występowanie i właściwości

Koniczynę białą można spotkać na każdym kontynencie, poza Antarktydą. Posiada zdolność rozwoju w niemalże każdym środowisku, począwszy od suchych i ubogich terenów, kończąc na żyznych glebach. Można ją spotkać najczęściej na łąkach, przydrożnych pasach zieleni, trawnikach i nieużytkach rolnych. Rośnie także w lasach. 

Koniczyna biała to roślina pastwiskowa, która rozsiewana jest na sztucznych pastwiskach z uwagi na wysoką zawartość białka. Koniczyna biała to jedna z roślin miododajnych. Charakteryzuje się niskim wzrostem, osiąga maksymalnie 40 cm,. Wykazuje szybką regenerację po deptaniu i paleniu. Posiada odporność na suszę i mróz. 

Ten rodzaj koniczyny charakteryzuje się posiadaniem właściwości przeciwbiegunkowych, przeciwreumatycznych, a także przeciwartretycznych. Napar z kwiatów białej koniczyny stosowany jest podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Polecany jest także w leczeniu gruźlicy. Cała roślina jest jadalna. W swoim składzie posiada m.in.: garbniki, flawonoidy, witaminę C, a także olejki eteryczne. Z koniczyny łąkowej można samodzielnie przygotować domowe nalewki.

Koniczyna czerwona – cechy i występowanie

Koniczyna czerwona posiada w swoim składzie bardzo dużo witamin (A, B, C, E, P) i mikroelementów, które są niezbędne dla organizmu, np. potas, wapń, magnez, selen, miedź, chrom, żelazo i cynk. Dodatkowo znajdują się w niej substancje tj.: fenolokwasy, antocyjany, garbniki, a także olejki eteryczne. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim obecności izoflawonoidów. Są to substancje, które posiadają działanie zbliżone do żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. 

Ta roślina posiada bardzo szerokie formy zastosowania. Od wielu lat wykorzystywana jest do produkcji farmaceutyków o szerokim spektrum działania. Stosowana jest do produkcji różnych specyfików, np. umożliwiających regulowanie apetytu, wspomagających układ sercowo-naczyniowy, ułatwiających wykrztuszanie, o działaniu rozkurczowym. W szczególności jest wykorzystywana w produkcji środków dedykowanych dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ skutecznie redukuje odczuwanie dolegliwości związanych z procesem przekwitania. Koniczyna wykorzystywana jest zarówno do produkcji suplementów, naparów i soków

Koniczyna łąkowa rośnie na terenie całej Europy, w środkowej Azji i północnej Afryce. Celowo została naturalizowana na terenie Australii i obydwóch Ameryk. 

Zdrowotne właściwości czerwonej koniczyny

Specyfiki zawierające czerwoną koniczynę są najczęściej wybierane przez osoby w okresie przekwitania. Konieczne jest jednak ich systematyczne przyjmowanie. Bardzo dużo kobiet decyduje się na przyjmowanie tabletek z czerwoną koniczyną zamiast stosować hormonalną terapię zastępczą. 

Czerwona koniczyna sprzyja łagodzeniu objawów przekwitania. Zaliczają się do tej grupy także uderzenia gorąc, stanowiące objawy naczynioruchowe. Kobiety, które systematycznie przyjmujące preparaty z czerwoną koniczyną bądź soki, zaobserwowały zmniejszenie częstotliwości występowania uderzeń gorąca. W tej materii zostały przeprowadzone doświadczenia kliniczne, które wskazały, że aż o 70% zmniejszyły się uderzenia gorąca i nocne poty. 

Okres przekwitania sprzyja rozwojowi osteoporozy z uwagi na spadek poziomu estrogenów, co rzutuje na brak równowagi w procesie formowania i resorpcji kości. Czerwona koniczyna posiada dzianie, które pozwala na zastopowanie demineralizacji kości z uwagi na obecność izoflawonów, które odpowiadają za stymulowanie osteoblastów. 

Co najmniej miesięczna kuracja za pomocą czerwonej koniczyny pozwala na polepszenie profilu lipidowego u kobiet podczas menopauzy. Już po miesiącu dochodzi do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi i wzrost dobrego cholesterolu (HDL).

Przyjmowanie suplementów zawierających tę koniczynę umożliwia poprawę nastroju w czasie menopauzy. Pozwala na zmniejszenie napięcia i odczuwanego zmęczenia. 

Czerwona koniczyna a dieta. Czy pomaga w odchudzaniu?

Wiele suplementów posiadających w swoim składzie zioła ułatwia utratę zbędnych kilogramów. Koniczyna czerwona jest polecana do stosowania także w trakcie odchudzania, ponieważ pośrednio umożliwia redukowanie tkanki tłuszczowej. Regularne przyjmowanie ekstraktu z czerwonej koniczyny sprzyja procesowi diurezy, czyli wydzielaniu moczu. Samo przyjmowanie koniczyny nie jest jednak wystarczające, kiedy nie zachodzi zwiększenie aktywności i zmiana nawyków żywieniowych. Zarówno napary jak i tabletki zawierające czerwoną koniczynę umożliwiają uzyskanie zwiększenia wydalania moczu, co rzutuje na przyspieszenie odtruwania organizmu. Równolegle umożliwiają regulowanie procesów przemiany materii. 

Kosmetyki z wykorzystaniem koniczyny

Koniczna czerwona posiada ogromne ilości właściwości leczniczych, co spowodowało wzrost zainteresowania jej ekstraktem przez producentów kosmetyków. Kosmetyki posiadające w swoim składzie koniczynę bardzo korzystnie wpływają na stan cery. Obecność izoflawonoidów umożliwia opóźnienie procesów starzenia się skóry i jednocześnie pozwalają na łagodzenie stanów zapalnych. Ponadto cechują się właściwościami zapobiegającymi powstawaniu obrzęków, antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Kosmetyki z koniczyną polecane są dla cery trądzikowej, ponieważ posiadają zdolność redukowania ilości wydzielanego łojotoku i sebum. Koniczyna stosowana jest także w kosmetykach dedykowanych dla cer naczyniowych, ponieważ działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Preparaty z koniczyną mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji twarzy. Kosmetyki z koniczyną są tworzone także do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Działanie koniczyny pozwala na łagodzenie objawów łysienia androgenowego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.