Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem? - zdjęcie

Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

Czarny tulipan cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet preferujących naturalne kosmetyki o kwiatowym zapachu. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z tej niezwykłej rośliny, stały się prawdziwym hitem wśród przedstawicielek płci pięknej. Jednakowoż przed skorzystaniem z takiego kosmetyku, warto zapoznać się z informacjami na temat czarnych tulipanów.

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym są wyjątkowe czarne tulipany?
Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla
Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce?
Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce
Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy
Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Zobacz także artykuł na temat: Jesień i zima - najlepszy czas na terapię kwasami.

Czym są wyjątkowe czarne tulipany? 

Tulipan jest to rodzaj roślin cebulowych z rodziny liliowatych pochodzący z Persji i Turcji. Tulipany do Europy sprowadzono w 1554 roku z Turcji. W Polsce te kwiaty zaczęto hodować na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Do tulipanów należy około 120 gatunków oraz 15 tysięcy odmian uprawnych. Wśród nich znajdują się między innymi czarne tulipany, które w rzeczywistości nie są czarne, tylko bardzo ciemno bordowe lub fioletowe. Niestety czarne kwiaty nie byłyby widoczne dla owadów zapylających, więc taki gatunek w warunkach naturalnych nie miałby szans na przetrwanie. Jednakowoż w odpowiednim oświetleniu kwiaty wyglądają jakby były czarne

Pierwszy czarny tulipan został wyhodowany w 1986 roku przez holenderskiego hodowcę kwiatów w Bovenkarspel. Kwiat powstał dzięki skrzyżowaniu tulipana Queen of Night, który jest ciemnobordowy i lśniący, z ciemnofioletowym tulipanem Wienerwald. W 1997 roku holenderscy ogrodnicy ogłosili, że wyhodowali najciemniejszą odmianę tulipana, którą nazwali Black Jack.

Najpopularniejszymi odmianami czarnych tulipanów w Polsce są: Black Hero, Queen of Night oraz Fringed Black:

  • Black Hero jest to odmiana o pełnych, bardzo ciemnych, z lekkim odcieniem bordo, kwiatach. Cała rośliną osiąga wysokość do 50 centymetrów i kwitnie w maju.
  • Queen of Night jest rośliną o pojedynczych, ciemnobordowych kwiatach. Tak jak Black Hero, ta odmiana osiąga pół metra i kwitnie w maju.
  • Fringed Black została wyhodowana przez polskiego hodowcę z Poznania, Romana Szymańskiego. Ta odmiana najbardziej spośród wymienionych odmian sprawia wrażenie czarnej. Osiąga wysokość od 40 do 50 centymetrów. Roman Szymański pracował nad uzyskaniem tej odmiany 20 lat. O wyjątkowości Fringed Black świadczą jego postrzępione końce, które nie są obecne u innych czarnych tulipanów. Polak zaprezentował swoje dzieło na wystawie "Tulipan 2002".

Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla

Hodowla czarnych tulipanów nie odbiega znacząco od hodowli odmian w innych kolorach. Należy jednakowoż pamiętać, iż odpowiednia zawartość składników mineralnych w glebie oraz właściwy stopień nasłonecznienia wpływają na barwę kwiatów. Zatem w przypadku czarnych tulipanów konieczne jest zapewnienie roślinom w pełni słonecznego stanowiska, a w okresie kwitnienia i wzrostu nawozów mineralnych, wieloskładnikowych. Odczyn pH gleby dla tulipanów powinien wynosić od 6,0 do 7,0. 

Tulipany należy sadzić w drugiej połowie września i w październiku, aby cebule miały czas na właściwe ukorzenienie się przed nadejściem niskich temperatur.

Natomiast, jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów, bardzo ważne jest utrzymanie podłoża we wskazanej kulturze, dlatego zaleca się delikatne spulchnianie gleby i usuwanie chwastów na bieżąco. Warto także zwracać uwagę na przekwitnięte kwiaty, które należy eliminować. Takie kwiaty powinno się usuwać razem z torebkami nasiennymi. 

Zaleca się sadzenie czarnych tulipanów w grupach w towarzystwie kontrastujących kwiatów, takich jak na przykład białe bądź czerwone tulipany, co wpłynie na korzyść wyglądu naszego ogrodu bądź działki. 

Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce? 

Czarne tulipany lub ich cebulki można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych gospodarstwach ogrodniczych. Przed zakupem dojrzałych kwiatów za pośrednictwem internetu, warto się upewnić, czy rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone, a warunki transportu będą dla nich właściwe. Natomiast w przypadku zakupu stacjonarnie, należy się upewnić, czy kwiaty nie są sztuczne. 

Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce

Czarny tulipan wykorzystywany jest w wielu kosmetykach przeznaczonych do różnych rodzajów skóry, od mieszanej po dojrzałą. Kosmetyki, które zwierają w swoim składzie ekstrakt z czarnego tulipana wzmacniają skórę począwszy od warstwy rogowej, aż do skóry właściwej. Takie kosmetyki dzięki wysokiemu poziomowi flawonoidów zmniejszą stres oksydacyjny nawet o 70%, co jest szczególnie cenne obecnie, ponieważ jesteśmy narażeni na wzmożone zanieczyszczenie środowiska. Na rynku dostępne są kremy przeciwzmarszczkowe z czarnym tulipanem, które pozwalają na regenerację i wzmocnienie bariery naskórkowej nawet o 50%, poprawę stanu sieci hialuronowej oraz na zwiększenie syntezy elastyny, fibyliny, a także wimentyny. Kosmetyki z czarnym tulipanem pozwalają osiągnąć cerę niczym z Photoshopa.

Należy wspomnieć, iż kosmetyki z tym kwiatem ze względu na swój oryginalny zapach oraz wszechstronne właściwości idealnie nadają się na prezent z okazji dnia kobiet oraz wszelkie inne okazje. 

Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy 

Kremy warto stosować nie tylko zimą, kiedy nasza skóra jest najbardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale i przez cały rok. Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych można znaleźć najróżniejsze kremy na twarz oraz pod oczy z ekstraktem z czarnego tulipana. Dostępne są zarówno kremy przeciwzmarszczkowe na wieczór, jak i na dzień oraz maski, które nie tylko przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, ale również rozjaśniają, oraz ujędrniają skórę. Na rynku znajdują się także kremy pod oczy z czarnym tulipanem i innymi składnikami, które redukują cienie pod oczami oraz chronią przed uszkodzeniami. Kremy z tym niezwykłym kwiatem także długotrwale nawilżają oraz sprawiają, że skóra staje się gładka oraz sprężysta w dotyku. 

Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Czarne tulipany symbolizują moc, siłę oraz tajemnicę. Są również związane z królewskością oraz niekiedy są uznawane za symbol pożegnania. Czarne tulipany są nazywane królami nocy, przez co są również kojarzone z magią. 

Warto również wspomnieć, iż istnieje powieść pod tytułem "Czarny tulipan", napisana przez Aleksandra Dumasa w 1850 roku. Powieść jest o holenderskim hodowcy tulipanów, który postanawia wyhodować czarnego tulipana. W 1964 roku powstał film "Czarny Tulipan", który nie jest ściśle związany z akcją książki.

W Holandii w Lisse znajduje się Black Tulip Museum, w którym przedstawiono 430-letnią historią uprawy tulipanów w Holandii. W muzeum są między innymi dzieła sztuki związane z tulipanami, maszyny służące do zbioru tych roślin, a także dokumenty ukazujące ich genomikę. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim?
Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim? Na rynku można znaleźć tak wiele różnych preparatów, ale jakie należy wybrać? Znajdziemy takie na wzmocnienie orga...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+
Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+ Wśród wielu preparatów są też takie o różnym działaniu. Mamy więc tabletki na wzmocnienie organizmu, coś na pamięć i koncentra...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie?
Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie? Przyzwyczailiśmy się do tego, że w świecie suplementów co jakiś czas pojawiają się nowości. Ostatnio sporo mówi się o adaptogenach, ale tak naprawdę nie są one wcale nowym ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Witamina C i D u dzieci i dorosłych to nie tylko odporność
W sezonie obniżonej odporności zainteresowanie witaminami w diecie i suplementacji rośnie. Warto jednak pamiętać, że wiele warunków środowiskowych ma znaczący wpływ na kształtowanie odporności dzieci. Prawidłowy sposób żywi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.