Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem? - zdjęcie

Czarny tulipan cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet preferujących naturalne kosmetyki o kwiatowym zapachu. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z tej niezwykłej rośliny, stały się prawdziwym hitem wśród przedstawicielek płci pięknej. Jednakowoż przed skorzystaniem z takiego kosmetyku, warto zapoznać się z informacjami na temat czarnych tulipanów.

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym są wyjątkowe czarne tulipany?
Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla
Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce?
Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce
Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy
Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Zobacz także artykuł na temat: Jesień i zima - najlepszy czas na terapię kwasami.

Czym są wyjątkowe czarne tulipany? 

Tulipan jest to rodzaj roślin cebulowych z rodziny liliowatych pochodzący z Persji i Turcji. Tulipany do Europy sprowadzono w 1554 roku z Turcji. W Polsce te kwiaty zaczęto hodować na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Do tulipanów należy około 120 gatunków oraz 15 tysięcy odmian uprawnych. Wśród nich znajdują się między innymi czarne tulipany, które w rzeczywistości nie są czarne, tylko bardzo ciemno bordowe lub fioletowe. Niestety czarne kwiaty nie byłyby widoczne dla owadów zapylających, więc taki gatunek w warunkach naturalnych nie miałby szans na przetrwanie. Jednakowoż w odpowiednim oświetleniu kwiaty wyglądają jakby były czarne

Pierwszy czarny tulipan został wyhodowany w 1986 roku przez holenderskiego hodowcę kwiatów w Bovenkarspel. Kwiat powstał dzięki skrzyżowaniu tulipana Queen of Night, który jest ciemnobordowy i lśniący, z ciemnofioletowym tulipanem Wienerwald. W 1997 roku holenderscy ogrodnicy ogłosili, że wyhodowali najciemniejszą odmianę tulipana, którą nazwali Black Jack.

Najpopularniejszymi odmianami czarnych tulipanów w Polsce są: Black Hero, Queen of Night oraz Fringed Black:

  • Black Hero jest to odmiana o pełnych, bardzo ciemnych, z lekkim odcieniem bordo, kwiatach. Cała rośliną osiąga wysokość do 50 centymetrów i kwitnie w maju.
  • Queen of Night jest rośliną o pojedynczych, ciemnobordowych kwiatach. Tak jak Black Hero, ta odmiana osiąga pół metra i kwitnie w maju.
  • Fringed Black została wyhodowana przez polskiego hodowcę z Poznania, Romana Szymańskiego. Ta odmiana najbardziej spośród wymienionych odmian sprawia wrażenie czarnej. Osiąga wysokość od 40 do 50 centymetrów. Roman Szymański pracował nad uzyskaniem tej odmiany 20 lat. O wyjątkowości Fringed Black świadczą jego postrzępione końce, które nie są obecne u innych czarnych tulipanów. Polak zaprezentował swoje dzieło na wystawie "Tulipan 2002".

Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla

Hodowla czarnych tulipanów nie odbiega znacząco od hodowli odmian w innych kolorach. Należy jednakowoż pamiętać, iż odpowiednia zawartość składników mineralnych w glebie oraz właściwy stopień nasłonecznienia wpływają na barwę kwiatów. Zatem w przypadku czarnych tulipanów konieczne jest zapewnienie roślinom w pełni słonecznego stanowiska, a w okresie kwitnienia i wzrostu nawozów mineralnych, wieloskładnikowych. Odczyn pH gleby dla tulipanów powinien wynosić od 6,0 do 7,0. 

Tulipany należy sadzić w drugiej połowie września i w październiku, aby cebule miały czas na właściwe ukorzenienie się przed nadejściem niskich temperatur.

Natomiast, jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów, bardzo ważne jest utrzymanie podłoża we wskazanej kulturze, dlatego zaleca się delikatne spulchnianie gleby i usuwanie chwastów na bieżąco. Warto także zwracać uwagę na przekwitnięte kwiaty, które należy eliminować. Takie kwiaty powinno się usuwać razem z torebkami nasiennymi. 

Zaleca się sadzenie czarnych tulipanów w grupach w towarzystwie kontrastujących kwiatów, takich jak na przykład białe bądź czerwone tulipany, co wpłynie na korzyść wyglądu naszego ogrodu bądź działki. 

Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce? 

Czarne tulipany lub ich cebulki można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych gospodarstwach ogrodniczych. Przed zakupem dojrzałych kwiatów za pośrednictwem internetu, warto się upewnić, czy rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone, a warunki transportu będą dla nich właściwe. Natomiast w przypadku zakupu stacjonarnie, należy się upewnić, czy kwiaty nie są sztuczne. 

Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce

Czarny tulipan wykorzystywany jest w wielu kosmetykach przeznaczonych do różnych rodzajów skóry, od mieszanej po dojrzałą. Kosmetyki, które zwierają w swoim składzie ekstrakt z czarnego tulipana wzmacniają skórę począwszy od warstwy rogowej, aż do skóry właściwej. Takie kosmetyki dzięki wysokiemu poziomowi flawonoidów zmniejszą stres oksydacyjny nawet o 70%, co jest szczególnie cenne obecnie, ponieważ jesteśmy narażeni na wzmożone zanieczyszczenie środowiska. Na rynku dostępne są kremy przeciwzmarszczkowe z czarnym tulipanem, które pozwalają na regenerację i wzmocnienie bariery naskórkowej nawet o 50%, poprawę stanu sieci hialuronowej oraz na zwiększenie syntezy elastyny, fibyliny, a także wimentyny. Kosmetyki z czarnym tulipanem pozwalają osiągnąć cerę niczym z Photoshopa.

Należy wspomnieć, iż kosmetyki z tym kwiatem ze względu na swój oryginalny zapach oraz wszechstronne właściwości idealnie nadają się na prezent z okazji dnia kobiet oraz wszelkie inne okazje. 

Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy 

Kremy warto stosować nie tylko zimą, kiedy nasza skóra jest najbardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale i przez cały rok. Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych można znaleźć najróżniejsze kremy na twarz oraz pod oczy z ekstraktem z czarnego tulipana. Dostępne są zarówno kremy przeciwzmarszczkowe na wieczór, jak i na dzień oraz maski, które nie tylko przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, ale również rozjaśniają, oraz ujędrniają skórę. Na rynku znajdują się także kremy pod oczy z czarnym tulipanem i innymi składnikami, które redukują cienie pod oczami oraz chronią przed uszkodzeniami. Kremy z tym niezwykłym kwiatem także długotrwale nawilżają oraz sprawiają, że skóra staje się gładka oraz sprężysta w dotyku. 

Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Czarne tulipany symbolizują moc, siłę oraz tajemnicę. Są również związane z królewskością oraz niekiedy są uznawane za symbol pożegnania. Czarne tulipany są nazywane królami nocy, przez co są również kojarzone z magią. 

Warto również wspomnieć, iż istnieje powieść pod tytułem "Czarny tulipan", napisana przez Aleksandra Dumasa w 1850 roku. Powieść jest o holenderskim hodowcy tulipanów, który postanawia wyhodować czarnego tulipana. W 1964 roku powstał film "Czarny Tulipan", który nie jest ściśle związany z akcją książki.

W Holandii w Lisse znajduje się Black Tulip Museum, w którym przedstawiono 430-letnią historią uprawy tulipanów w Holandii. W muzeum są między innymi dzieła sztuki związane z tulipanami, maszyny służące do zbioru tych roślin, a także dokumenty ukazujące ich genomikę. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.