Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem? - zdjęcie

Czarny tulipan cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet preferujących naturalne kosmetyki o kwiatowym zapachu. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z tej niezwykłej rośliny, stały się prawdziwym hitem wśród przedstawicielek płci pięknej. Jednakowoż przed skorzystaniem z takiego kosmetyku, warto zapoznać się z informacjami na temat czarnych tulipanów.

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym są wyjątkowe czarne tulipany?
Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla
Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce?
Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce
Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy
Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Zobacz także artykuł na temat: Jesień i zima - najlepszy czas na terapię kwasami.

Czym są wyjątkowe czarne tulipany? 

Tulipan jest to rodzaj roślin cebulowych z rodziny liliowatych pochodzący z Persji i Turcji. Tulipany do Europy sprowadzono w 1554 roku z Turcji. W Polsce te kwiaty zaczęto hodować na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Do tulipanów należy około 120 gatunków oraz 15 tysięcy odmian uprawnych. Wśród nich znajdują się między innymi czarne tulipany, które w rzeczywistości nie są czarne, tylko bardzo ciemno bordowe lub fioletowe. Niestety czarne kwiaty nie byłyby widoczne dla owadów zapylających, więc taki gatunek w warunkach naturalnych nie miałby szans na przetrwanie. Jednakowoż w odpowiednim oświetleniu kwiaty wyglądają jakby były czarne

Pierwszy czarny tulipan został wyhodowany w 1986 roku przez holenderskiego hodowcę kwiatów w Bovenkarspel. Kwiat powstał dzięki skrzyżowaniu tulipana Queen of Night, który jest ciemnobordowy i lśniący, z ciemnofioletowym tulipanem Wienerwald. W 1997 roku holenderscy ogrodnicy ogłosili, że wyhodowali najciemniejszą odmianę tulipana, którą nazwali Black Jack.

Najpopularniejszymi odmianami czarnych tulipanów w Polsce są: Black Hero, Queen of Night oraz Fringed Black:

  • Black Hero jest to odmiana o pełnych, bardzo ciemnych, z lekkim odcieniem bordo, kwiatach. Cała rośliną osiąga wysokość do 50 centymetrów i kwitnie w maju.
  • Queen of Night jest rośliną o pojedynczych, ciemnobordowych kwiatach. Tak jak Black Hero, ta odmiana osiąga pół metra i kwitnie w maju.
  • Fringed Black została wyhodowana przez polskiego hodowcę z Poznania, Romana Szymańskiego. Ta odmiana najbardziej spośród wymienionych odmian sprawia wrażenie czarnej. Osiąga wysokość od 40 do 50 centymetrów. Roman Szymański pracował nad uzyskaniem tej odmiany 20 lat. O wyjątkowości Fringed Black świadczą jego postrzępione końce, które nie są obecne u innych czarnych tulipanów. Polak zaprezentował swoje dzieło na wystawie "Tulipan 2002".

Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla

Hodowla czarnych tulipanów nie odbiega znacząco od hodowli odmian w innych kolorach. Należy jednakowoż pamiętać, iż odpowiednia zawartość składników mineralnych w glebie oraz właściwy stopień nasłonecznienia wpływają na barwę kwiatów. Zatem w przypadku czarnych tulipanów konieczne jest zapewnienie roślinom w pełni słonecznego stanowiska, a w okresie kwitnienia i wzrostu nawozów mineralnych, wieloskładnikowych. Odczyn pH gleby dla tulipanów powinien wynosić od 6,0 do 7,0. 

Tulipany należy sadzić w drugiej połowie września i w październiku, aby cebule miały czas na właściwe ukorzenienie się przed nadejściem niskich temperatur.

Natomiast, jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów, bardzo ważne jest utrzymanie podłoża we wskazanej kulturze, dlatego zaleca się delikatne spulchnianie gleby i usuwanie chwastów na bieżąco. Warto także zwracać uwagę na przekwitnięte kwiaty, które należy eliminować. Takie kwiaty powinno się usuwać razem z torebkami nasiennymi. 

Zaleca się sadzenie czarnych tulipanów w grupach w towarzystwie kontrastujących kwiatów, takich jak na przykład białe bądź czerwone tulipany, co wpłynie na korzyść wyglądu naszego ogrodu bądź działki. 

Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce? 

Czarne tulipany lub ich cebulki można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych gospodarstwach ogrodniczych. Przed zakupem dojrzałych kwiatów za pośrednictwem internetu, warto się upewnić, czy rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone, a warunki transportu będą dla nich właściwe. Natomiast w przypadku zakupu stacjonarnie, należy się upewnić, czy kwiaty nie są sztuczne. 

Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce

Czarny tulipan wykorzystywany jest w wielu kosmetykach przeznaczonych do różnych rodzajów skóry, od mieszanej po dojrzałą. Kosmetyki, które zwierają w swoim składzie ekstrakt z czarnego tulipana wzmacniają skórę począwszy od warstwy rogowej, aż do skóry właściwej. Takie kosmetyki dzięki wysokiemu poziomowi flawonoidów zmniejszą stres oksydacyjny nawet o 70%, co jest szczególnie cenne obecnie, ponieważ jesteśmy narażeni na wzmożone zanieczyszczenie środowiska. Na rynku dostępne są kremy przeciwzmarszczkowe z czarnym tulipanem, które pozwalają na regenerację i wzmocnienie bariery naskórkowej nawet o 50%, poprawę stanu sieci hialuronowej oraz na zwiększenie syntezy elastyny, fibyliny, a także wimentyny. Kosmetyki z czarnym tulipanem pozwalają osiągnąć cerę niczym z Photoshopa.

Należy wspomnieć, iż kosmetyki z tym kwiatem ze względu na swój oryginalny zapach oraz wszechstronne właściwości idealnie nadają się na prezent z okazji dnia kobiet oraz wszelkie inne okazje. 

Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy 

Kremy warto stosować nie tylko zimą, kiedy nasza skóra jest najbardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale i przez cały rok. Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych można znaleźć najróżniejsze kremy na twarz oraz pod oczy z ekstraktem z czarnego tulipana. Dostępne są zarówno kremy przeciwzmarszczkowe na wieczór, jak i na dzień oraz maski, które nie tylko przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, ale również rozjaśniają, oraz ujędrniają skórę. Na rynku znajdują się także kremy pod oczy z czarnym tulipanem i innymi składnikami, które redukują cienie pod oczami oraz chronią przed uszkodzeniami. Kremy z tym niezwykłym kwiatem także długotrwale nawilżają oraz sprawiają, że skóra staje się gładka oraz sprężysta w dotyku. 

Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Czarne tulipany symbolizują moc, siłę oraz tajemnicę. Są również związane z królewskością oraz niekiedy są uznawane za symbol pożegnania. Czarne tulipany są nazywane królami nocy, przez co są również kojarzone z magią. 

Warto również wspomnieć, iż istnieje powieść pod tytułem "Czarny tulipan", napisana przez Aleksandra Dumasa w 1850 roku. Powieść jest o holenderskim hodowcy tulipanów, który postanawia wyhodować czarnego tulipana. W 1964 roku powstał film "Czarny Tulipan", który nie jest ściśle związany z akcją książki.

W Holandii w Lisse znajduje się Black Tulip Museum, w którym przedstawiono 430-letnią historią uprawy tulipanów w Holandii. W muzeum są między innymi dzieła sztuki związane z tulipanami, maszyny służące do zbioru tych roślin, a także dokumenty ukazujące ich genomikę. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem