Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

 Czarny tulipan – niezwykły kwiat w kosmetyce. Jakie właściwości mają kremy z czarnym tulipanem?

Czarny tulipan cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet preferujących naturalne kosmetyki o kwiatowym zapachu. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z tej niezwykłej rośliny, stały się prawdziwym hitem wśród przedstawicielek płci pięknej. Jednakowoż przed skorzystaniem z takiego kosmetyku, warto zapoznać się z informacjami na temat czarnych tulipanów.

Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi:

Czym są wyjątkowe czarne tulipany?
Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla
Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce?
Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce
Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy
Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Zobacz także artykuł na temat: Jesień i zima - najlepszy czas na terapię kwasami.

Czym są wyjątkowe czarne tulipany? 

Tulipan jest to rodzaj roślin cebulowych z rodziny liliowatych pochodzący z Persji i Turcji. Tulipany do Europy sprowadzono w 1554 roku z Turcji. W Polsce te kwiaty zaczęto hodować na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Do tulipanów należy około 120 gatunków oraz 15 tysięcy odmian uprawnych. Wśród nich znajdują się między innymi czarne tulipany, które w rzeczywistości nie są czarne, tylko bardzo ciemno bordowe lub fioletowe. Niestety czarne kwiaty nie byłyby widoczne dla owadów zapylających, więc taki gatunek w warunkach naturalnych nie miałby szans na przetrwanie. Jednakowoż w odpowiednim oświetleniu kwiaty wyglądają jakby były czarne

Pierwszy czarny tulipan został wyhodowany w 1986 roku przez holenderskiego hodowcę kwiatów w Bovenkarspel. Kwiat powstał dzięki skrzyżowaniu tulipana Queen of Night, który jest ciemnobordowy i lśniący, z ciemnofioletowym tulipanem Wienerwald. W 1997 roku holenderscy ogrodnicy ogłosili, że wyhodowali najciemniejszą odmianę tulipana, którą nazwali Black Jack.

Najpopularniejszymi odmianami czarnych tulipanów w Polsce są: Black Hero, Queen of Night oraz Fringed Black:

  • Black Hero jest to odmiana o pełnych, bardzo ciemnych, z lekkim odcieniem bordo, kwiatach. Cała rośliną osiąga wysokość do 50 centymetrów i kwitnie w maju.
  • Queen of Night jest rośliną o pojedynczych, ciemnobordowych kwiatach. Tak jak Black Hero, ta odmiana osiąga pół metra i kwitnie w maju.
  • Fringed Black została wyhodowana przez polskiego hodowcę z Poznania, Romana Szymańskiego. Ta odmiana najbardziej spośród wymienionych odmian sprawia wrażenie czarnej. Osiąga wysokość od 40 do 50 centymetrów. Roman Szymański pracował nad uzyskaniem tej odmiany 20 lat. O wyjątkowości Fringed Black świadczą jego postrzępione końce, które nie są obecne u innych czarnych tulipanów. Polak zaprezentował swoje dzieło na wystawie "Tulipan 2002".

Sadzonki czarnych tulipanów i ich hodowla

Hodowla czarnych tulipanów nie odbiega znacząco od hodowli odmian w innych kolorach. Należy jednakowoż pamiętać, iż odpowiednia zawartość składników mineralnych w glebie oraz właściwy stopień nasłonecznienia wpływają na barwę kwiatów. Zatem w przypadku czarnych tulipanów konieczne jest zapewnienie roślinom w pełni słonecznego stanowiska, a w okresie kwitnienia i wzrostu nawozów mineralnych, wieloskładnikowych. Odczyn pH gleby dla tulipanów powinien wynosić od 6,0 do 7,0. 

Tulipany należy sadzić w drugiej połowie września i w październiku, aby cebule miały czas na właściwe ukorzenienie się przed nadejściem niskich temperatur.

Natomiast, jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów, bardzo ważne jest utrzymanie podłoża we wskazanej kulturze, dlatego zaleca się delikatne spulchnianie gleby i usuwanie chwastów na bieżąco. Warto także zwracać uwagę na przekwitnięte kwiaty, które należy eliminować. Takie kwiaty powinno się usuwać razem z torebkami nasiennymi. 

Zaleca się sadzenie czarnych tulipanów w grupach w towarzystwie kontrastujących kwiatów, takich jak na przykład białe bądź czerwone tulipany, co wpłynie na korzyść wyglądu naszego ogrodu bądź działki. 

Czarne tulipany – gdzie można je kupić w Polsce? 

Czarne tulipany lub ich cebulki można kupić w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych gospodarstwach ogrodniczych. Przed zakupem dojrzałych kwiatów za pośrednictwem internetu, warto się upewnić, czy rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone, a warunki transportu będą dla nich właściwe. Natomiast w przypadku zakupu stacjonarnie, należy się upewnić, czy kwiaty nie są sztuczne. 

Czarny tulipan – właściwości wykorzystane w kosmetyce

Czarny tulipan wykorzystywany jest w wielu kosmetykach przeznaczonych do różnych rodzajów skóry, od mieszanej po dojrzałą. Kosmetyki, które zwierają w swoim składzie ekstrakt z czarnego tulipana wzmacniają skórę począwszy od warstwy rogowej, aż do skóry właściwej. Takie kosmetyki dzięki wysokiemu poziomowi flawonoidów zmniejszą stres oksydacyjny nawet o 70%, co jest szczególnie cenne obecnie, ponieważ jesteśmy narażeni na wzmożone zanieczyszczenie środowiska. Na rynku dostępne są kremy przeciwzmarszczkowe z czarnym tulipanem, które pozwalają na regenerację i wzmocnienie bariery naskórkowej nawet o 50%, poprawę stanu sieci hialuronowej oraz na zwiększenie syntezy elastyny, fibyliny, a także wimentyny. Kosmetyki z czarnym tulipanem pozwalają osiągnąć cerę niczym z Photoshopa.

Należy wspomnieć, iż kosmetyki z tym kwiatem ze względu na swój oryginalny zapach oraz wszechstronne właściwości idealnie nadają się na prezent z okazji dnia kobiet oraz wszelkie inne okazje. 

Kremy z czarnym tulipanem – na twarz i pod oczy 

Kremy warto stosować nie tylko zimą, kiedy nasza skóra jest najbardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale i przez cały rok. Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych można znaleźć najróżniejsze kremy na twarz oraz pod oczy z ekstraktem z czarnego tulipana. Dostępne są zarówno kremy przeciwzmarszczkowe na wieczór, jak i na dzień oraz maski, które nie tylko przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, ale również rozjaśniają, oraz ujędrniają skórę. Na rynku znajdują się także kremy pod oczy z czarnym tulipanem i innymi składnikami, które redukują cienie pod oczami oraz chronią przed uszkodzeniami. Kremy z tym niezwykłym kwiatem także długotrwale nawilżają oraz sprawiają, że skóra staje się gładka oraz sprężysta w dotyku. 

Czarny tulipan – znaczenie i symbolika w kulturze

Czarne tulipany symbolizują moc, siłę oraz tajemnicę. Są również związane z królewskością oraz niekiedy są uznawane za symbol pożegnania. Czarne tulipany są nazywane królami nocy, przez co są również kojarzone z magią. 

Warto również wspomnieć, iż istnieje powieść pod tytułem "Czarny tulipan", napisana przez Aleksandra Dumasa w 1850 roku. Powieść jest o holenderskim hodowcy tulipanów, który postanawia wyhodować czarnego tulipana. W 1964 roku powstał film "Czarny Tulipan", który nie jest ściśle związany z akcją książki.

W Holandii w Lisse znajduje się Black Tulip Museum, w którym przedstawiono 430-letnią historią uprawy tulipanów w Holandii. W muzeum są między innymi dzieła sztuki związane z tulipanami, maszyny służące do zbioru tych roślin, a także dokumenty ukazujące ich genomikę. Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.