zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ oddechowy

Co to jest smog i dlaczego nam szkodzi?

 smog

Ostatnio bardzo głośnym tematem jest smog. To, czym jest, co zawiera. Jak nam wiadomo, smog szkodzi naszemu zdrowiu. Drobiny, które wdychamy z powietrzem każdego dnia, osiadają na płucach przyczyniając się do rozwoju różnych dolegliwości. Więc czym tak naprawdę jest smog i dlaczego nam szkodzi?

Co to jest smog?

Smog jest to zjawisko powstające w skutek równoczesnego występowania zanieczyszczeń powietrza, które są spowodowane przez naszą działalność oraz naturalnych zjawisk przyrody, tj.wstępowania mgły, dużej wilgotności, bezwietrznej pogody. Prościej mówiąc smog to zawiesina w powietrzu, w której skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne:

·        Tlenki azotu;

·        Tlenki siarki;

·        Substancje stałe (pyły zawieszone oraz kancerogenne);

·        Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Przy niesprzyjających warunkach pogodowych, właśnie te zanieczyszczenia osiadają w niższych warstwach atmosfery.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do zapalenia błony śluzowej pokrywającej drzewo oskrzelowe. Wówczas dochodzi do upośledzenia funkcji obronnej naszych dróg oddechowych, co utrudnia właściwą wymianę gazową płuc oraz ułatwia wnikanie bakterii i wirusów do naszego organizmu. Powoduje to wzmożony, uciążliwy kaszel oraz wzrost produkcji śluzu, w którym rozpuszczają się te szkodliwe substancje drażniąc układ oddechowy. W dalszym etapie dochodzi do skurczu oskrzeli, co nasila duszności. Związki chemiczne oraz pyły, które występują w smogu, są czynnikami alergizującymi, wywołują astmę. Mogą one również nasilać symptomy przeziębienia, wydłużyć czas powrotu do zdrowia.Dodatkowo smog uszkadza śródbłonek, który pokrywa nasze naczynia krwionośne.Jak wynika z przeprowadzonych badań zanieczyszczenia powietrza, które zawarte są w smogu, mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego układu krwionośnego.Przyczynia się to do rozwoju miażdżycy naczyń, choroby wieńcowej, zawałów serca czy udarów mózgu. Smog powoduje, że noworodki rodzą się ze zmniejszoną masą, a dorośli częściej zapadają na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz nowotwory.

Jak chronić swój organizm przed smogiem

Wszyscy z nas znają najbardziej popularny środek zapobiegający wdychaniu tych wszystkich szkodliwych substancji zawartych w smogu. Są to specjalne maseczki. Przede wszystkim zalecane są maski, które mają specjalny filtr chroniący przed cząsteczkami zanieczyszczeń większymi niż 0,3 µm. Maska ta powinna prawidłowo przylegać do naszej twarzy oraz być odpowiedniej jakości. Jednak maski te nie filtrują cząsteczek mniejszych niż 0,1 µm, są również niewygodne oraz utrudniają oddychanie osobom cierpiącym na schorzenia pulmonologiczne. Kolejną metodą jest ograniczenie przebywania na zewnątrz. Nie wychodźmy z domu, jeśli nie ma takiej konieczności. Jednak jeżeli musimy wyjść to unikajmy przemieszczania się ruchliwymi ulicami. By wesprzeć nasz organizm w walce ze smogiem zadbajmy o swoją dietę. Wzbogaćmy ją o witaminę C, A, E oraz selen, które pomogą w neutralizacji wolnych rodników powstających podczas oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Oczyszczacze powietrza

Pamiętajmy, że smog przedostaje się do wnętrza domu. Jednak jakość powietrza w pomieszczeniach możemy poprawić za pomocą oczyszczaczy. Urządzenia te nie tylko usuną pyły z zewnątrz, ale również drobnoustroje, pleśń, grzyby, pyłki, roztocza i kurz będące te w środku domu. Aby poradzić sobie z jak najmniejszymi cząsteczkami zanieczyszczeń w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w oczyszczacz z filtrem HEPA klasy przynajmniej E10, w połączeniu z filtrem węglowym. Można również nabyć oczyszczacz z wbudowanym nawilżaczem powietrza. Doskonale sprawdza się, gdy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności przyczynia się do zmniejszenia drobnoustrojów oraz roztoczy w domu, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. 
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.