Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Co to jest erekcja?

 co to jest erekcja

Erekcja, czyli męski wzwód polega na napływie krwi do ciał jamistych prącia, co umożliwia usztywnienie członka i zwiększenie jego ukrwienia. Osiąganie pełnego wzwodu wpływa na utrzymanie sprawności seksualnej i umożliwia odbycie zadowalającego stosunku seksualnego. Co zatem powoduje erekcję, jak powstaje wzwód? Erekcja – co to takiego, co to znaczy? Co odpowiada za męską erekcję? Jak długo trwa wzwód?

Czym jest erekcja? – definicja

Męska erekcja, określana również jako wzwód to zdolność do osiągania i utrzymywania prawidłowej sztywności członka, która jest niezbędna do skutecznego rozpoczęcia i doprowadzenia do końca stosunku seksualnego. Mechanizm erekcji polega na współdziałaniu układu nerwowego (obwodowego i ośrodkowego) oraz układu naczyniowego. Do wzwodu dochodzi w wyniku pobudzenia neuronów przywspółczulnych, które umiejscowione są w bocznych segmentach krzyżowych rdzenia kręgowego. Przywspółczulne działanie impulsów nerwowych powoduje rozkurcz tętniczki doprowadzającej krew do ciała gąbczastego i ciał jamistych prącia. Dochodzi do niego w wyniku rozkurczu tętniczki doprowadzającej krew do ciała gąbczastego oraz ciał jamistych prącia pod wpływem wzrostu poziomu tlenku azotu. Warto wskazać, że działanie układu współczulnego wywołuje również inne działania, takie jak: skurczenie najądrzy i nasieniowodów, a także pęcherzyków nasiennych oraz gruczołu krokowego. Dzięki właśnie tym skurczom nasienie jest wydalane do cewki, co umożliwia wytrysk. Należy podkreślić, że za wywołanie erekcji odpowiedzialne są układy: naczyniowy, nerwowy i hormonalny.

Jak wygląda wzwód u mężczyzny?

Potencja i erekcja to niezwykle ważne kwestie, które składają się na męskość panów. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa, pełna erekcja u mężczyzny? Należy wskazać, że w czasie pełnej erekcji penis ma zwiększoną objętość i długość, jest sztywniejszy i uniesiony. Prawidłowy wzwód jest czynnikiem umożliwiającym zbliżenie seksualne i penetrację pochwy. Niepełny wzwód zaś może być przyczyną problemów z potencją. Z tego powodu w sytuacji niemożności osiągnięcia pełnego wzwodu prącia należy zgłosić się do lekarza.

Kiedy pojawia się pierwsza erekcja?

Od kiedy chłopcy mają wzwód? Kiedy pojawia się pierwsza erekcja? Do pierwszego wzwodu dochodzi bardzo wcześnie. Obserwuje się, że wzwody występują już w życiu płodowym, co oznacza, że erekcja towarzyszy niemal od pierwszych dni życia. Erekcja u chłopców stanowi zupełnie normalne zjawisko, które umożliwia kontrolowanie przez mózg sprawności układu płciowego. Niemniej jednak należy wskazać, że o ile do erekcji może dochodzić już w życiu płodowym, pełny wzwód zazwyczaj osiągany jest w wieku dojrzewania. Sytuacja ta związana jest bezpośrednio z podnoszeniem poziomu testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, który stymuluje czynności seksualne. Warto wskazać, że erekcja u chłopców jest etapem w osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Ile trwa erekcja?

Ile minut może trwać męski wzwód? Erekcja u mężczyzn może nieznacznie się różnić, wpływ na to ma poziom podniecenia i sposób odbywania stosunku seksualnego. Męska erekcja trwa zwykle od 7 do 13 minut. Niemniej jednak, utrzymaniu długiej, pełnej erekcji sprzyjają bodźce zmysłowe i czuciowe. Erekcja to stan, który utrzymywany jest do momentu ejakulacji. Z tego powodu warto ćwiczyć męskie mięśnie Kegla, gdyż umożliwia to opóźnienie pojawienia się wytrysku nasienia i przedłużenie wzwodu.

Fazy erekcji – jak i kiedy dochodzi do wzwodu?

Wzwód penisa to złożony proces, w którym można wyodrębnić poszczególne fazy. Jak zatem powstaje wzwód? Do erekcji zazwyczaj dochodzi w wyniku podniecenia, na którą wpływ mają bodźce wzrokowe lub czuciowe (masturbacja lub zbliżenie). Niemniej jednak pierwszy etap erekcji związany jest ze zmianą równowagi, która występuje pomiędzy napływem krwi tętniczej a odpływem krwi żylnej. Ten etap umożliwia osiągnięcie kolejnej fazy wzwodu, czyli usztywnienia i zwiększenia objętości członka. Stan ten jest bezpośrednio związany ze zwiększeniem ilości krwi w członku. Kolejną fazą jest uciskanie naczyń żylnych. Wpływa to na zmniejszenia odpływu krwi, co umożliwia, osiągnięcie pełnego wzwodu. Ostatnią fazą męskiej erekcji jest ejakulacja, czyli wytrysk nasienia. Podczas wytrysku dochodzi do orgazmu.

Do jakiego wieku mężczyzna ma erekcję?

Płodność u mężczyzn trwa przez całe życie, oznacza to, że proces wytwarzania spermy nie ustaje. Niemniej jednak bez względu na zdolność do rozmnażania aktywność seksualna mężczyzn jest ograniczona. Warto wskazać, że jest ona wyznaczona przez zdolność do osiągania z erekcji. Należy podkreślić, że z wiekiem u mężczyzn pojawiają się problemy ze wzwodem, które u starszych panów zazwyczaj związane są z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycą czy cukrzycą. Osiąganie erekcji u mężczyzn możliwe jest w zależności od stanu zdrowia i sprawności fizycznej do 60.-70. roku życia. Niemniej jednak warto wskazać, że rozwój medycyny umożliwia osiąganie erekcji nawet w starszym wieku poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej bądź stosowaniu tabletek wspierających sprawność seksualną.

Utrzymanie sprawności seksualnej jest ściśle związane z możliwością osiągnięcia pełnej erekcji. Zazwyczaj problemy ze wzwodem pojawiaj się w starszym wieku. Nie oznacza to jednak, że problemy z potencją nie mogą wystąpić u młodych osób. Niemniej jednak przyczyny problemów z erekcją w młodym wieku mają zazwyczaj inne podłoże aniżeli u starszych mężczyzn.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.