Co robić, gdy nic nie cieszy? Objawy, przyczyny i leczenie anhedonii

Co robić, gdy nic nie cieszy? Objawy, przyczyny i leczenie anhedonii - zdjęcie

Anhedonia to stan, w którym nie jesteśmy zdolni do odczuwania przyjemności. Możemy podejmować działania, które wcześniej przynosiły nam radość, ale nie odczuwamy żadnych emocji. Anhedonia może mieć różne przyczyny, wynikające zarówno z zaburzeń natury psychologicznej, jak i z przyjmowanych leków. Jej diagnozowaniem zajmują się specjaliści. Na szczęście jest ona w pełni uleczalna. Sprawdź, jakie są objawy anhedonii, jak wygląda jej diagnozowanie oraz leczenie.

Z artykułu dowiesz się:

• Anhedonia – czym jest? Charakterystyka choroby duszy.
• Przyczyny anhedonii – skąd pojawia się brak radości z życia?
• Diagnozowanie anhedonii – jakie kroki należy podjąć?
• Skala odczuwania przyjemności SHAPS.
• Leczenie anhedonii – jakie metody są najskuteczniejsze?
• Ile trwa leczenie anhedonii?
• Anhedonia a depresja – co je łączy?
• Anhedonia w codziennym życiu, czyli jak odnaleźć radość?

Przeczytaj także artykuł: Apatia jako częsty objaw depresji.

Anhedonia – czym jest? Charakterystyka choroby duszy

Anhedonia to stan, w którym pacjent boryka się z trudnościami w odczuwaniu przyjemności każdego rodzaju: cielesnej, emocjonalnej, duchowej, intelektualnej czy zmysłowej. Osoba cierpiąca na anhedonię nie czuje także szczęścia, nawet w takich sytuacjach, w których wcześniej towarzyszyła jej wręcz euforia. Bardzo dobrze wyjaśnia to przełożenie słowa "anhedonia" z greckiego na polski. Otóż "an" oznacza "bez", a "hedone" to przyjemność. Czyli anhedonia to życie bez przyjemności. Zagubiona radość może wynikać z zaburzeń układu nerwowego, czyli depresji oraz zaburzeń lękowych lub z przyjmowanych środków farmakologicznych. Dodatkowo pacjentowi może towarzyszyć także obojętność, brak emocji czy nawet objawy depresji. Skąd bierze się anhedonia?

Przyczyny anhedonii – skąd pojawia się brak radości z życia?

Skąd bierze się anhedonia? Przyczyny często leżą w depresji, ale innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się anhedonii są także zaburzenia lękowe. Może ona zostać spowodowana również oddziaływaniem niektórych leków, tak zwanych antydepresantów. W tym przypadku anhedonia pojawia się w czasie, kiedy najostrzejsze objawy depresji ustępują, czyli kiedy choroba jest w stanie remisji.

Są więc dwa rodzaje anhedonii: pierwotna (jako objaw depresji) oraz wtórna (wynikająca z przyjmowanych leków). Możemy zastanawiać się, czy anhedonia jest uleczalna. Na szczęście dzisiejsze środki farmakologiczne oraz psychoterapia pozwalają na wyleczenie anhedonii. Najważniejsza jest jednak prawidłowa diagnoza, którą przeprowadza psychiatra. Dzięki temu stwierdzi on, z którym typem anhedonii mamy do czynienia.

Do czego prowadzi anhedonia, której nie będziemy leczyć? W najgorszym wypadku może doprowadzić do próby samobójczej. W mniej drastycznych sytuacjach skutki anhedonii to po prostu brak zadowolenia z życia, pogorszenie swojej wydajności w pracy czy zaniedbanie relacji oraz poczucie samotności i odosobnienia.

Diagnozowanie anhedonii – jakie kroki należy podjąć?

Zastanawiając się, czego objawem jest anhedonia, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dobrym pomysłem będzie wizyta u psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry. Warto jednak wiedzieć, że tylko ostatni specjalista może postawić diagnozę i przepisać leki. By zdiagnozować anhedonię, specjalista przedstawi nam test – tak zwaną Skalę Odczuwania Przyjemności SHAPS. Co to takiego?

Skala odczuwania przyjemności SHAPS

Skala odczuwania przyjemności SHAPS to test, który pokazuje, czy stan, w którym jesteśmy to właśnie anhedonia. Test ten polega na określaniu przyjemności wynikającej z wykonywania różnych czynności lub przeżywania sytuacji. Składa się on z wielu zagadnień dotyczących przyjemności wynikającej z:

  • różnych czynności np. uprawiania sportu, pracy, gotowania, zajęć kreatywnych,
  • obcowania z bliskimi (rodziną i przyjaciółmi),
  • doznań czysto zmysłowych i cielesnych.

Po zakończeniu testu specjalista przeanalizuje nasze odpowiedzi i poinformuje nas o tym, czy faktycznie cierpimy na adhedonię czy też borykamy się z innym problemem natury psychologicznej. W przypadku stwierdzenia tej przypadłości, psychiatra może zasugerować nam podjęcie leczenia. Jakie są sposoby na dojście do zdrowia?

Leczenie anhedonii – jakie metody są najskuteczniejsze?

Już wiemy, że w codziennym życiu towarzyszy nam anhedonia. Leczenie można przeprowadzić na różne sposoby. To specjalista zdecyduje, które będą najskuteczniejsze w naszym przypadku. Jakie są dostępne metody leczenia anhedonii? Jednym ze sposobów są leki antydepresyjne, które jednak będą skuteczne tylko w przypadku anhedonii wynikającej bezpośrednio z depresji. Jeśli pojawiła się ona w wyniku zażywania antydepresantów, musimy mieć na uwadze, że jest to tylko stan przejściowy, który może minąć samoistnie lub będzie wymagał zmiany leków. W obu tych przypadkach warto podjąć lub kontynuować terapię, która przyniesie najlepsze efekty także po zakończeniu kuracji lekami.

Ile trwa leczenie anhedonii?

To, ile będzie trwało leczenie anhedonii, zależy od pacjenta. Jeśli wprowadza on w życie zmiany, które zostały mu zasugerowane podczas terapii, ma większe szanse na szybkie wyjście z tego nieprzyjemnego stanu. W przypadku, gdy pacjent nie chce podejmować działań, leczenie będzie o wiele dłuższe. Wpływ ma także częstotliwość spotkań z terapeutą. Warto jednak pamiętać, że często to przewlekły stres jest przyczyną depresji, a ta może prowadzić właśnie do anhedonii. Dlatego też pacjent powinien przewartościować swoje priorytety w taki sposób, by jego życie było mniej stresujące. Eliminując czynniki ryzyka, leczenie będzie efektywniejsze i krótsze.

Anhedonia a depresja – co je łączy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, anhedonia może wynikać bezpośrednio z depresji. Może być także spowodowana niektórymi lekami antydepresyjnymi. Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie "anhedonia a depresja – co je łączy?", możemy dojść do wniosku, że ich objawy są niemal takie same: brak radości życia oraz problemy z odczuwaniem przyjemności. Sytuacje, w których dawniej cieszyliśmy się całym sobą, teraz są w najlepszym przypadku neutralne. Nie czujemy praktycznie nic i nie mogą zmienić tego ani bliscy, ani przyjaciele, ani nawet ulubione aktywności. Zarówno anhedonia jak i depresja są wyleczalne. Wymagają tylko pracy nad sobą, regularnych wizyt u psychoterapeuty oraz zażywania leków (jeśli psychiatra stwierdzi, że są one koniecznie, a w większości przypadków tak właśnie jest).

Anhedonia w codziennym życiu, czyli jak odnaleźć radość?

By odnaleźć radość w życiu, warto skorzystać z psychoterapii. Terapeuta pokaże nam, jakie działania możemy podjąć, by znów cieszyć się swoim życiem i odczuwać przyjemność. W niektórych przypadkach warto skorzystać z farmakoterapii, która jest skutecznym środkiem umożliwiającym wyzdrowienie. To ważne, by skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ nieleczona anhedonia może przynosić nieprzyjemne skutki, a nawet spowodować zagrożenie życia. Próby wyjścia z anhedonii na własną rękę mogą nie być skuteczne i tylko niepotrzebnie wydłużają czas potrzebny na dojście do zdrowia. Im szybciej wybierzemy się do psychiatry lub psychoterapeuty, tym lepiej!

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.