zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Alergia

Co pyli na wiosnę – jak radzić sobie z wiosennym katarem alergicznym? Jakie są rodzaje alergenów występujących na wiosnę?

 Co pyli na wiosnę – jak radzić sobie z wiosennym katarem alergicznym? Jakie są rodzaje alergenów występujących na wiosnę?

Co pyli na wiosnę? Dzięki kalendarzowi pylenia alergicy mogą przygotować się na nadchodzący sezon i skutecznie zapanować nad przykrymi objawami. Poniżej garść informacji na temat wiosennej alergii na pyłki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co pyli w poszczególnych miesiącach,
  • dlaczego warto znać kalendarz pylenia,
  • jak poradzić sobie z katarem alergicznym,
  • czym są alergie krzyżowe,
  • jak zadbać o powietrze wolne od alergenów.

Przeczytaj także: Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Co pyli w marcu?

Kalendarz alergika pomaga przygotować się na problemy związane z wystąpieniem objawów alergii. Jeżeli jesteśmy po testach i wiemy, co nas uczula, możemy zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie leki przeciwalergiczne czy unikać długiego przebywania na świeżym powietrzu w czasie intensywnego pylenia problematycznych dla nas roślin.

Warto pamiętać, że ze względu na zmiany klimatyczne okres pylenia często rozpoczyna się jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny. Co pyli w lutym? Jest to zazwyczaj pierwszy miesiąc, w którym stężenie pyłków w powietrzu może okazać się dla alergików zbyt wysokie. Na początku pyli leszczyna, później rozpoczyna się pylenie olchy. Co teraz pyli? Do końca marca utrzymuje się wysokie stężenie pyłków leszczyny i olchy, pod koniec miesiąca mamy również do czynienia z intensywnym pyleniem topoli.

Co pyli w kwietniu?

Wiele osób zastanawia się, co pyli w kwietniu. To właśnie na początku tego miesiąca stężenie pyłków topoli osiąga maksymalne wartości. Do tego dołączają pyłki brzozy i dębu, a także grzyba pleśniowego Cladosporium. Co ciekawe, ten rodzaj grzyba odpowiedzialny jest również za jesienne alergie – pyli aż do października, chociaż najwięcej problemów przysparza w okresie letnim.

Co pyli w maju?

Maj należy do miesięcy, w których wiele osób cierpiących z powodu alergii wziewnych ma najwięcej objawów. Co pyli w maju? Rozpoczyna się okres kwitnienia traw, który potrwa aż do września. W powietrzu unoszą się pyłki szczawiu, pokrzywy i pleśni Alternaria, następuje również kulminacja pylenia dębu.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec nie należy do miesięcy łatwych dla alergików. To okres, kiedy pylą trawy, będące jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Nietrudno też o kontakt z takim alergenem jak pyłki chwastów – w czerwcu pylą głównie: szczaw, komosa, pokrzywa i babka lancetowata. Wyjątkowo intensywne jest również pylenie wspomnianych wcześniej grzybów pleśniowych. Na szczęście powoli mija okres pylenia drzew, chociaż w powietrzu unoszą się nadal pyłki m.in. lipy i czarnego bzu.

Dlaczego warto znać kalendarz pylenia na cały rok?

W przypadku osób cierpiących na alergie wziewne kalendarz pylenia to skuteczna pomoc w kontrolowaniu choroby. Na etapie stawiania diagnozy pomaga w odróżnieniu alergii od przeziębienia i ustaleniu wywołujących ją czynników. Na etapie walki z uczuleniem pozwala przygotować się do trudnych miesięcy, w trakcie których narażenie na kontakt z uczulającymi pyłkami będzie najwyższe. Podobnie jak w sytuacji silnej alergii na jad owadów należy mieć przy sobie adrenalinę, tak przy alergii wziewnej przed sezonem alergicznym warto wyposażyć się w odpowiednie leki i zaplanować bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jakie są sposoby radzenia sobie z katarem alergicznym?

Jak żyć z alergią, nie rezygnując ze spacerów, biwaku czy uprawiania sportu na powietrzu? Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych, dzięki którym poznamy uczulające nas alergeny. Do wizyty u alergologa powinny skłonić takie objawy jak katar (przezroczysty kolor kataru), kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie nosa – zwłaszcza występujące sezonowo, nasilające się podczas przebywania na świeżym powietrzu i niezwiązane z infekcją. Są to najczęstsze symptomy alergii wziewnej.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór leków antyalergicznych, w tym wiele dostępnych bez recepty. Są to przede wszystkim leki antyhistaminowe, minimalizujące wydzielanie powodującej wystąpienie objawów alergii histaminy. Można sięgnąć także po redukujące obrzęk błony śluzowej i ułatwiające oddychanie krople do nosa, łagodzące świąd, zaczerwienienie i łzawienie krople do oczu, czy też dostępne na receptę i przepisywane w cięższych przypadkach sterydy. Warto w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenem przez unikanie częstego przebywania na świeżym powietrzu w okresie najintensywniejszego pylenia. Znając okresy pylenia poszczególnych roślin, można przewidzieć, kiedy ryzyko wystąpienia alergii będzie najwyższe.

Pylenia a alergie krzyżowe

„Co dzisiaj pyli?” – to pytanie powinny zadawać sobie szczególnie osoby cierpiące z powodu silnych alergii wziewnych. W ich przypadku często mamy do czynienia z tzw. alergiami krzyżowymi. Oznacza to, że organizm reaguje nieprawidłową reakcją obronną nie tylko na kontakt z pyłkami, ale również na kontakt z alergenami pokarmowymi. Reakcje krzyżowe najczęściej dotyczą pyłków brzozy – ponad połowa uczulonych na nie osób reaguje nadwrażliwością na niektóre pokarmy, głównie orzechy i surowe warzywa oraz owoce. Warto jednak pamiętać, że rodzaj powodujących reakcję krzyżową alergenów wziewnych i pokarmowych pozostają kwestią indywidualną.

Jaki jest mechanizm alergii krzyżowej? Dochodzi do niej, kiedy alergen rozpoznaje powstałe wcześniej przeciwciała innego alergenu o podobnej strukturze, a następnie się z nimi łączy. Najczęściej dzieje się tak właśnie w przypadku alergenów wziewnych i pokarmowych.

Jak oczyszczać powietrze od alergenów?

Kalendarz alergii pozwala przewidzieć, kiedy zagrożenie będzie największe. Nie sposób jednak uniknąć całkowicie kontaktu ze znajdującymi się w powietrzu pyłkami. Na szczęście możemy minimalizować to ryzyko, chociażby unikając miejsc, gdzie pyłków jest najwięcej (w zależności od konkretnego alergenu np. park czy las). Zalecane jest spacerowanie po deszczu, a po powrocie ze spaceru – prysznic.

W domu warto korzystać z oczyszczacza powietrza, redukującego ilość alergenów. Pomocne okazuje się również częste sprzątanie i wietrzenie mieszkania wieczorem lub nocą.

Alergia na pyłki to uciążliwy problem, dokuczający zwłaszcza wiosną i latem. Dzięki kalendarzowi pylenia możliwe jest skuteczne kontrolowanie alergii i niwelowanie nieprzyjemnych objawów.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.