Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły? - zdjęcie

Niemal każdy z nas spotkał się z problemem, jakim są cienie pod oczami. Mogą one przybierać różne odcienie – od żółtego, przez sinoniebieskie i fioletowe, na ciemnobrązowym kończąc. Najczęściej są wynikiem nieprzespanej nocy lub niezdrowego stylu życia, ale sygnalizują również poważne choroby.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

  • Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?
  • O jakich chorobach mogą świadczyć sińce?
  • Co sygnalizuje konkretny odcień przebarwień?
  • Czy cienie pod oczami mają związek ze stresem i nowotworem?
  • Jakie jeszcze objawy zmian pod oczami warto skonsultować z lekarzem?
  • Jakie są sposoby na cienie pod oczami?

Zobacz także artykuł: „Płatki pod oczy – czym się kierować przy wyborze oraz jak je prawidłowo stosować? W czym mogą pomóc płatki pod oczy?”

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia – widać w nich więcej, niż myślisz. Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?

Wszyscy znamy powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy. Niewiele osób wie jednak, iż możemy z nich także wyczytać ważne informacje o naszym zdrowiu. Różnego rodzaju przebarwienia, sińce czy opuchlizny mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu lub nieodpowiedniej diecie. Przyczyn cieni pod oczami i innych zmian w tych okolicach jest wiele, a umiejętność rozpoznawania tego typu sygnałów jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia – fizycznego i psychicznego.

Sińce pod oczami często wynikają z niezdrowego stylu życia i stresu, dlatego jeżeli obserwujemy tego typu przebarwienia, warto zmienić dietę, ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów oraz zadbać o odpowiednią ilość snu. Istnieje jednakże związek pomiędzy podkrążonymi oczami a trzustką, nerkami, wątrobą czy tarczycą – długotrwałe sińce mogą sygnalizować nieprawidłową pracę tych narządów, powinniśmy więc zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na skórę wokół oczu, ale również na samą gałkę oczną. W przypadku przekrwienia spojówek możemy mieć do czynienia z ogólnym zmęczeniem oka spowodowanym długim wpatrywaniem się w monitor komputera czy telewizora. Możemy temu zaradzić, stosując specjalne krople do oczu i inne preparaty wspierające zmysł wzroku. Objaw ten może jednakże sygnalizować poważną chorobę – alergiczne zapalenie spojówek – powinniśmy więc udać się na konsultację z okulistą. Natomiast jeżeli białko oka zaczyna przybierać żółtą barwę, może to świadczyć o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

O jakich chorobach mogą świadczyć cienie pod oczami?

Cienie pod oczami mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu czy nieprawidłowej diecie, ale również o poważnych chorobach. Sińce i przebarwienia są objawem między innymi niedoczynności i zapalenia tarczycy, anemii, nadciśnienia tętniczego czy nieprawidłowej pracy nerek i śledziony. Istnieje także związek pomiędzy sińcami pod oczami a wątrobą – ich występowanie sygnalizuje zaburzenia funkcjonowania tego organu.

Jeżeli oprócz cieni obserwujemy przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek, świadczy to o problemie z alergicznym zapaleniem spojówek. Zdarza się też, iż kręgi pod oczami mają bardzo ciemny odcień, co może sygnalizować atopowe zapalenie skóry. Jeśli natomiast nie tylko skóra, ale również fragmenty gałki ocznej są zabarwione, mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Cienie pod oczami w kolorze fioletu, brązu i żółci – o czym może świadczyć konkretny odcień?

Przyczyny cieni pod oczami mogą być różne, a przy rozpoznawaniu problemu może nam pomóc ich kolor. Przykładowo fioletowe zabarwienie często jest często objawem stresu lub zmęczenia i mija, kiedy odpoczniemy. U niektórych osób jest to także pewna cecha wyglądu warunkowana genetycznie i wynika z prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę, tego typu cienie stają się coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem. Sińce o fioletowym zabarwieniu mogą też wynikać z nadużycia alkoholu i palenia papierosów, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, odwodnienia bądź nadwyrężenia wzroku przez wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora. Fioletowe cienie pod oczami mogą jednakże sygnalizować pewne groźne dla zdrowia choroby, takie jak zaburzenia pracy układu krążenia, trzustki, wątroby, nerek bądź tarczycy.

Ciemne, brązowe sińce również świadczą o poważnych dolegliwościach, takich jak atopowe zapalenie skóry. Są też skutkiem nieodpowiedniego stylu życia – niezdrowej diety czy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Natomiast żółte cienie pod oczami najczęściej wynikają z cech genetycznych lub z przebywania w środowisku zanieczyszczonym przez kurz, smog czy pył. Możemy się pozbyć niektórych rodzajów sińców, stosując odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki, pamiętajmy jednak, aby regularnie wykonywać konieczne badania i nie lekceważyć ryzyka wystąpienia choroby.

Cienie pod oczami a stres – jaki mają związek?

Jedną z przyczyn sińców w wewnętrznych kącikach oczu jest długotrwały stres i przemęczenie organizmu. Intensywny tryb życia, nieprzespane noce oraz kontakt z różnego rodzaju stresorami powoduje zastój limfy w skórze pod oczami, co wywołuje charakterystyczne fioletowe zabarwienie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu, czas na zrelaksowanie się oraz wyeliminowanie czynników stresogennych ze swojego życia. W walce z cieniami pod oczami o podłożu stresowym pomocne okażą się także ziołowe maści i żele do pielęgnacji tych okolic.

Cienie pod oczami a nowotwór - czy sińce pod oczami mogą komunikować nam chorobę nowotworową?

Czy istnieje związek pomiędzy cieniami pod oczami a nowotworem? Chociaż wiele osób obawia się, że wystąpienie sińców oznacza pojawienie się raka, w rzeczywistości jest to niezwykle rzadka sytuacja. Najczęściej przebarwienia pod oczami świadczą o mniej poważnych chorobach, lub po prostu o zmęczeniu i niewyspaniu. Czasem mogą także wystąpić po zastosowaniu terapii przeciwnowotworowej – są wtedy skutkiem ogólnego osłabienia organizmu.

Cienie, zapadnięte oczodoły, worki pod oczami – niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem

Zdarza się, że oprócz cieni pod oczami obserwujemy również inne niepokojące nas objawy, takie jak opuchlizny czy sińce. Przyczyną zapadniętych oczodołów może być zmęczenie i nieodpowiednia dieta, ale również choroby o podłożu neurologicznym i okulistycznym. Dlatego w przypadku wystąpienia tej dolegliwości powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Podobnie przedstawia się sytuacja z workami pod oczami – na ogół nie są one objawem choroby, jeżeli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, a jednocześnie obserwujemy swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie wokół nich, warto natychmiast umówić się na wizytę do lekarza.

Jak pozbyć się cieni pod oczami? Domowe i naturalne sposoby

Niewątpliwie każdy zadaje sobie pytanie: jak pozbyć się cieni pod oczami? Z przebarwieniami możemy radzić sobie różnymi metodami, między innymi dbając o odpowiednią dietę, zdrowy styl życia i wysypianie się. Sposobem na cienie pod oczami są także naturalne preparaty – kremy ochronne i nawilżające, żele i inne kosmetyki do pielęgnacji. Jeżeli sińce są objawem konkretnej choroby, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jej wyleczenie u specjalisty.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.