Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły? - zdjęcie

Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

Niemal każdy z nas spotkał się z problemem, jakim są cienie pod oczami. Mogą one przybierać różne odcienie – od żółtego, przez sinoniebieskie i fioletowe, na ciemnobrązowym kończąc. Najczęściej są wynikiem nieprzespanej nocy lub niezdrowego stylu życia, ale sygnalizują również poważne choroby.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

  • Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?
  • O jakich chorobach mogą świadczyć sińce?
  • Co sygnalizuje konkretny odcień przebarwień?
  • Czy cienie pod oczami mają związek ze stresem i nowotworem?
  • Jakie jeszcze objawy zmian pod oczami warto skonsultować z lekarzem?
  • Jakie są sposoby na cienie pod oczami?

Zobacz także artykuł: „Płatki pod oczy – czym się kierować przy wyborze oraz jak je prawidłowo stosować? W czym mogą pomóc płatki pod oczy?”

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia – widać w nich więcej, niż myślisz. Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?

Wszyscy znamy powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy. Niewiele osób wie jednak, iż możemy z nich także wyczytać ważne informacje o naszym zdrowiu. Różnego rodzaju przebarwienia, sińce czy opuchlizny mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu lub nieodpowiedniej diecie. Przyczyn cieni pod oczami i innych zmian w tych okolicach jest wiele, a umiejętność rozpoznawania tego typu sygnałów jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia – fizycznego i psychicznego.

Sińce pod oczami często wynikają z niezdrowego stylu życia i stresu, dlatego jeżeli obserwujemy tego typu przebarwienia, warto zmienić dietę, ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów oraz zadbać o odpowiednią ilość snu. Istnieje jednakże związek pomiędzy podkrążonymi oczami a trzustką, nerkami, wątrobą czy tarczycą – długotrwałe sińce mogą sygnalizować nieprawidłową pracę tych narządów, powinniśmy więc zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na skórę wokół oczu, ale również na samą gałkę oczną. W przypadku przekrwienia spojówek możemy mieć do czynienia z ogólnym zmęczeniem oka spowodowanym długim wpatrywaniem się w monitor komputera czy telewizora. Możemy temu zaradzić, stosując specjalne krople do oczu i inne preparaty wspierające zmysł wzroku. Objaw ten może jednakże sygnalizować poważną chorobę – alergiczne zapalenie spojówek – powinniśmy więc udać się na konsultację z okulistą. Natomiast jeżeli białko oka zaczyna przybierać żółtą barwę, może to świadczyć o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

O jakich chorobach mogą świadczyć cienie pod oczami?

Cienie pod oczami mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu czy nieprawidłowej diecie, ale również o poważnych chorobach. Sińce i przebarwienia są objawem między innymi niedoczynności i zapalenia tarczycy, anemii, nadciśnienia tętniczego czy nieprawidłowej pracy nerek i śledziony. Istnieje także związek pomiędzy sińcami pod oczami a wątrobą – ich występowanie sygnalizuje zaburzenia funkcjonowania tego organu.

Jeżeli oprócz cieni obserwujemy przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek, świadczy to o problemie z alergicznym zapaleniem spojówek. Zdarza się też, iż kręgi pod oczami mają bardzo ciemny odcień, co może sygnalizować atopowe zapalenie skóry. Jeśli natomiast nie tylko skóra, ale również fragmenty gałki ocznej są zabarwione, mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Cienie pod oczami w kolorze fioletu, brązu i żółci – o czym może świadczyć konkretny odcień?

Przyczyny cieni pod oczami mogą być różne, a przy rozpoznawaniu problemu może nam pomóc ich kolor. Przykładowo fioletowe zabarwienie często jest często objawem stresu lub zmęczenia i mija, kiedy odpoczniemy. U niektórych osób jest to także pewna cecha wyglądu warunkowana genetycznie i wynika z prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę, tego typu cienie stają się coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem. Sińce o fioletowym zabarwieniu mogą też wynikać z nadużycia alkoholu i palenia papierosów, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, odwodnienia bądź nadwyrężenia wzroku przez wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora. Fioletowe cienie pod oczami mogą jednakże sygnalizować pewne groźne dla zdrowia choroby, takie jak zaburzenia pracy układu krążenia, trzustki, wątroby, nerek bądź tarczycy.

Ciemne, brązowe sińce również świadczą o poważnych dolegliwościach, takich jak atopowe zapalenie skóry. Są też skutkiem nieodpowiedniego stylu życia – niezdrowej diety czy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Natomiast żółte cienie pod oczami najczęściej wynikają z cech genetycznych lub z przebywania w środowisku zanieczyszczonym przez kurz, smog czy pył. Możemy się pozbyć niektórych rodzajów sińców, stosując odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki, pamiętajmy jednak, aby regularnie wykonywać konieczne badania i nie lekceważyć ryzyka wystąpienia choroby.

Cienie pod oczami a stres – jaki mają związek?

Jedną z przyczyn sińców w wewnętrznych kącikach oczu jest długotrwały stres i przemęczenie organizmu. Intensywny tryb życia, nieprzespane noce oraz kontakt z różnego rodzaju stresorami powoduje zastój limfy w skórze pod oczami, co wywołuje charakterystyczne fioletowe zabarwienie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu, czas na zrelaksowanie się oraz wyeliminowanie czynników stresogennych ze swojego życia. W walce z cieniami pod oczami o podłożu stresowym pomocne okażą się także ziołowe maści i żele do pielęgnacji tych okolic.

Cienie pod oczami a nowotwór - czy sińce pod oczami mogą komunikować nam chorobę nowotworową?

Czy istnieje związek pomiędzy cieniami pod oczami a nowotworem? Chociaż wiele osób obawia się, że wystąpienie sińców oznacza pojawienie się raka, w rzeczywistości jest to niezwykle rzadka sytuacja. Najczęściej przebarwienia pod oczami świadczą o mniej poważnych chorobach, lub po prostu o zmęczeniu i niewyspaniu. Czasem mogą także wystąpić po zastosowaniu terapii przeciwnowotworowej – są wtedy skutkiem ogólnego osłabienia organizmu.

Cienie, zapadnięte oczodoły, worki pod oczami – niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem

Zdarza się, że oprócz cieni pod oczami obserwujemy również inne niepokojące nas objawy, takie jak opuchlizny czy sińce. Przyczyną zapadniętych oczodołów może być zmęczenie i nieodpowiednia dieta, ale również choroby o podłożu neurologicznym i okulistycznym. Dlatego w przypadku wystąpienia tej dolegliwości powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Podobnie przedstawia się sytuacja z workami pod oczami – na ogół nie są one objawem choroby, jeżeli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, a jednocześnie obserwujemy swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie wokół nich, warto natychmiast umówić się na wizytę do lekarza.

Jak pozbyć się cieni pod oczami? Domowe i naturalne sposoby

Niewątpliwie każdy zadaje sobie pytanie: jak pozbyć się cieni pod oczami? Z przebarwieniami możemy radzić sobie różnymi metodami, między innymi dbając o odpowiednią dietę, zdrowy styl życia i wysypianie się. Sposobem na cienie pod oczami są także naturalne preparaty – kremy ochronne i nawilżające, żele i inne kosmetyki do pielęgnacji. Jeżeli sińce są objawem konkretnej choroby, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jej wyleczenie u specjalisty.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Kosmetyki i uroda

Wcierki do włosów: stosowanie, działanie i efekty. Ranking najlepszych wcierek na zagęszczenie i porost włosów
Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Jest to produkt do pielęgnacji, który cieszy się wyjątkowo długą tradycją. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają poprawić&...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.