Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

baner

Cienie pod oczami - o jakich chorobach świadczą sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

Niemal każdy z nas spotkał się z problemem, jakim są cienie pod oczami. Najczęściej są wynikiem nieprzespanej nocy lub niezdrowego stylu życia, ale sygnalizują również poważne choroby.

Niemal każdy z nas spotkał się z problemem, jakim są cienie pod oczami. Mogą one przybierać różne odcienie – od żółtego, przez sinoniebieskie i fioletowe, na ciemnobrązowym kończąc. Najczęściej są wynikiem nieprzespanej nocy lub niezdrowego stylu życia, ale sygnalizują również poważne choroby.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

  • Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?
  • O jakich chorobach mogą świadczyć sińce?
  • Co sygnalizuje konkretny odcień przebarwień?
  • Czy cienie pod oczami mają związek ze stresem i nowotworem?
  • Jakie jeszcze objawy zmian pod oczami warto skonsultować z lekarzem?
  • Jakie są sposoby na cienie pod oczami?

Zobacz także artykuł: „Płatki pod oczy – czym się kierować przy wyborze oraz jak je prawidłowo stosować? W czym mogą pomóc płatki pod oczy?”

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia – widać w nich więcej, niż myślisz. Co można wyczytać z oczu i skóry wokół nich?

Wszyscy znamy powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy. Niewiele osób wie jednak, iż możemy z nich także wyczytać ważne informacje o naszym zdrowiu. Różnego rodzaju przebarwienia, sińce czy opuchlizny mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu lub nieodpowiedniej diecie. Przyczyn cieni pod oczami i innych zmian w tych okolicach jest wiele, a umiejętność rozpoznawania tego typu sygnałów jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia – fizycznego i psychicznego.

Sińce pod oczami często wynikają z niezdrowego stylu życia i stresu, dlatego jeżeli obserwujemy tego typu przebarwienia, warto zmienić dietę, ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów oraz zadbać o odpowiednią ilość snu. Istnieje jednakże związek pomiędzy podkrążonymi oczami a trzustką, nerkami, wątrobą czy tarczycą – długotrwałe sińce mogą sygnalizować nieprawidłową pracę tych narządów, powinniśmy więc zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na skórę wokół oczu, ale również na samą gałkę oczną. W przypadku przekrwienia spojówek możemy mieć do czynienia z ogólnym zmęczeniem oka spowodowanym długim wpatrywaniem się w monitor komputera czy telewizora. Możemy temu zaradzić, stosując specjalne krople do oczu i inne preparaty wspierające zmysł wzroku. Objaw ten może jednakże sygnalizować poważną chorobę – alergiczne zapalenie spojówek – powinniśmy więc udać się na konsultację z okulistą. Natomiast jeżeli białko oka zaczyna przybierać żółtą barwę, może to świadczyć o problemach z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

O jakich chorobach mogą świadczyć cienie pod oczami?

Cienie pod oczami mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu czy nieprawidłowej diecie, ale również o poważnych chorobach. Sińce i przebarwienia są objawem między innymi niedoczynności i zapalenia tarczycy, anemii, nadciśnienia tętniczego czy nieprawidłowej pracy nerek i śledziony. Istnieje także związek pomiędzy sińcami pod oczami a wątrobą – ich występowanie sygnalizuje zaburzenia funkcjonowania tego organu.

Jeżeli oprócz cieni obserwujemy przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek, świadczy to o problemie z alergicznym zapaleniem spojówek. Zdarza się też, iż kręgi pod oczami mają bardzo ciemny odcień, co może sygnalizować atopowe zapalenie skóry. Jeśli natomiast nie tylko skóra, ale również fragmenty gałki ocznej są zabarwione, mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Cienie pod oczami w kolorze fioletu, brązu i żółci – o czym może świadczyć konkretny odcień?

Przyczyny cieni pod oczami mogą być różne, a przy rozpoznawaniu problemu może nam pomóc ich kolor. Przykładowo fioletowe zabarwienie często jest często objawem stresu lub zmęczenia i mija, kiedy odpoczniemy. U niektórych osób jest to także pewna cecha wyglądu warunkowana genetycznie i wynika z prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę, tego typu cienie stają się coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem. Sińce o fioletowym zabarwieniu mogą też wynikać z nadużycia alkoholu i palenia papierosów, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, odwodnienia bądź nadwyrężenia wzroku przez wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora. Fioletowe cienie pod oczami mogą jednakże sygnalizować pewne groźne dla zdrowia choroby, takie jak zaburzenia pracy układu krążenia, trzustki, wątroby, nerek bądź tarczycy.

Ciemne, brązowe sińce również świadczą o poważnych dolegliwościach, takich jak atopowe zapalenie skóry. Są też skutkiem nieodpowiedniego stylu życia – niezdrowej diety czy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Natomiast żółte cienie pod oczami najczęściej wynikają z cech genetycznych lub z przebywania w środowisku zanieczyszczonym przez kurz, smog czy pył. Możemy się pozbyć niektórych rodzajów sińców, stosując odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki, pamiętajmy jednak, aby regularnie wykonywać konieczne badania i nie lekceważyć ryzyka wystąpienia choroby.

Cienie pod oczami a stres – jaki mają związek?

Jedną z przyczyn sińców w wewnętrznych kącikach oczu jest długotrwały stres i przemęczenie organizmu. Intensywny tryb życia, nieprzespane noce oraz kontakt z różnego rodzaju stresorami powoduje zastój limfy w skórze pod oczami, co wywołuje charakterystyczne fioletowe zabarwienie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu, czas na zrelaksowanie się oraz wyeliminowanie czynników stresogennych ze swojego życia. W walce z cieniami pod oczami o podłożu stresowym pomocne okażą się także ziołowe maści i żele do pielęgnacji tych okolic.

Cienie pod oczami a nowotwór - czy sińce pod oczami mogą komunikować nam chorobę nowotworową?

Czy istnieje związek pomiędzy cieniami pod oczami a nowotworem? Chociaż wiele osób obawia się, że wystąpienie sińców oznacza pojawienie się raka, w rzeczywistości jest to niezwykle rzadka sytuacja. Najczęściej przebarwienia pod oczami świadczą o mniej poważnych chorobach, lub po prostu o zmęczeniu i niewyspaniu. Czasem mogą także wystąpić po zastosowaniu terapii przeciwnowotworowej – są wtedy skutkiem ogólnego osłabienia organizmu.

Cienie, zapadnięte oczodoły, worki pod oczami – niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem

Zdarza się, że oprócz cieni pod oczami obserwujemy również inne niepokojące nas objawy, takie jak opuchlizny czy sińce. Przyczyną zapadniętych oczodołów może być zmęczenie i nieodpowiednia dieta, ale również choroby o podłożu neurologicznym i okulistycznym. Dlatego w przypadku wystąpienia tej dolegliwości powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Podobnie przedstawia się sytuacja z workami pod oczami – na ogół nie są one objawem choroby, jeżeli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, a jednocześnie obserwujemy swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie wokół nich, warto natychmiast umówić się na wizytę do lekarza.

Jak pozbyć się cieni pod oczami? Domowe i naturalne sposoby

Niewątpliwie każdy zadaje sobie pytanie: jak pozbyć się cieni pod oczami? Z przebarwieniami możemy radzić sobie różnymi metodami, między innymi dbając o odpowiednią dietę, zdrowy styl życia i wysypianie się. Sposobem na cienie pod oczami są także naturalne preparaty – kremy ochronne i nawilżające, żele i inne kosmetyki do pielęgnacji. Jeżeli sińce są objawem konkretnej choroby, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jej wyleczenie u specjalisty.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.