Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Ciąża to piękny, choć niełatwy okres w życiu każdej kobiety

 Ciąża to piękny, choć niełatwy okres w życiu każdej kobiety

Ciąża to piękny, choć niełatwy okres w życiu każdej kobiety. Bardzo ważne jest, aby przebiegł on w sposób zdrowy i bez komplikacji.

Jak o siebie zadbać w okresie przed- i poporodowym?

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Od początku do końca ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian fizjologicznych- zmniejsza się natężenie przepływu krwi żylnej, wzrasta objętości krwi. U 70% wszystkich ciężarnych objawia się to bólem i dyskomfortem w obrębie nóg, 50% ma obrzęknięte kostki, a u 6 na 10 kobiet pojawiają się pierwsze żylaki. U 50 - 80% wszystkich kobiet we wczesnym okresie ciąży występują nudności i wymioty, które mają negatywny wpływ na ich jakość życia, zwłaszcza zdolność do pracy. Pomimo, że istnieje szereg interwencji terapeutycznych, aby złagodzić takie objawy, coraz popularniejsza staje się kompresjoterapia. Na przełomie ostatnich lat powstało wiele badań potwierdzających jej skuteczność. Przykładem są badania doktor Eriki Mendozy*, których celem była ocena wpływu wyrobów kompresyjnych na objawy nudności i wymiotów między 8. a 16. tygodniem ciąży oraz poprawę jakości życia kobiet w czasie ciąży. Wyniki jakie otrzymano potwierdzają, że noszenie wyrobów kompresyjnych może być niefarmaceutyczną metodą łagodzącą nudności i wymioty we wczesnym okresie ciąży oraz przyczyniać się do znacznej poprawy jakości życia ciężarnej przez zmniejszenie zawrotów głowy i bólu nóg.

Aby kompresjoterapia był skuteczna należy dobrać odpowiednią klasę kompresji i model produktu. Wybór musi być oparty o indywidualne preferencje i stan zdrowia przyszłej mamy. Podkolanówki, pończochy i rajstopy w pierwszej klasie kompresji dedykowane są dla kobiet mających uczucie ciężkich, zmęczonych nóg z tendencją do obrzęków. Druga klasa kompresji dedykowana jest kobietom, u których występują zaawansowane żylaki i systematycznie pojawiające się obrzęki. Warto wiedzieć, że rajstopy ciążowe mają większy obwód talii i nie uciskają brzucha.

W okresie połogu zaleca się kontynuowanie kompresjoterapii do 6 tygodni po porodzie naturalnym i do 6 miesięcy po cesarskim cięciu. W powrocie do sprawności sprzed okresu ciąży pomagają także pasy poporodowe. Stosuje się je po porodzie cesarskim w celu ochrony rany pooperacyjnej i złagodzenia dolegliwości bólowych. Pasy dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, zmniejszają ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej, a także wzmacniają regenerację skóry brzucha, która uległa rozciągnięciu i zwiotczeniu. Systematyczne noszenie pasa i wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń gimnastycznych przyspiesza powrót do sylwetki sprzed ciąży.

*A randomized crossover trial on the eff ect of compression stockings in nausea and vomiting in early pregnancy. Mendoza E, Amsler F. Int J Womens Health. 2017:9 89-99.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.