Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami? - zdjęcie
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzienną komunikację.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym dokładnie jest chrypka,
  • jak powstaje,
  • jak sobie z nią radzić,
  • po jakie domowe sposoby warto sięgnąć,
  • kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.

Zobacz także artykuł: "Ból gardła przy przełykaniu (odynofagia) – co może być przyczyną? Diagnoza i leczenie".

Chrypka – czym jest i jak powstaje?

Chrypką nazywamy każdą atypową zmianę głosu. Często przybiera postać delikatnie zmienionej barwy. Niekiedy jednak głos staje się wyraźnie szorstki i matowy, uniemożliwiając swobodną komunikację. Problem pojawia się w wyniku nieprawidłowego drgania strun głosowych, które nie mogą się stykać. Objawy występują najczęściej wskutek utraty elastyczności strun głosowych, będącej rezultatem toczących się procesów chorobowych. Chrypka u dziecka i dorosłego uniemożliwia wydawanie dźwięków o wysokiej częstotliwości. Głos może stać się zbyt ostry lub przeciwnie - pacjent może skarżyć się na trudności z wydobywaniem dźwięków.

Co może być przyczyną chrypki?

Nadwyrężanie głosu to typowa przyczyna chrypki. Właśnie dlatego dolegliwość ta często łączona jest z wykonywaną pracę. Na zmiany głosu szczególnie narażeni są nauczyciele, lektorzy, aktorzy oraz piosenkarze. Niekiedy za podrażnienie krtani odpowiada palenie papierosów, prowadzące do zmatowienia barwy głosu. Pacjenci najczęściej skarżą się wtedy na poranne i wieczorne nasilenie symptomów. U dzieci objawy mogą pojawiać się wskutek krzyku lub długotrwałego płaczu. Chrypka stanowi także jeden z typowych objawów toczących się zmian chorobowych. Najczęściej wskazuje na ostre zapalenie krtani i strun głosowych, któremu towarzyszy dodatkowo kaszel, gorączka, ból gardła oraz ogólne obniżenie samopoczucia. Przewlekła chrypka może jednak wskazywać na poważniejsze choroby wymagające konsultacji lekarskiej.

Jak pozbyć się chrypki w jeden dzień? Skuteczna strategia łagodzenia podrażnionego gardła

Jak pozbyć się chrypki w jeden dzień? Sposób leczenia zależeć będzie przede wszystkim od przyczyny wystąpienia objawów. Jeśli chrypka pojawia się nagle w towarzystwie kaszlu, bólu gardła i innych objawów infekcji, warto wybrać sprawdzone leki na przeziębienie i ograniczyć używanie głosu. Sposoby na chrypkę obejmują przy tym unikanie ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak kurz oraz dym papierosowy. Co na chrypkę u dziecka w czasie infekcji? Zadbaj dodatkowo o nawilżenie powietrza oraz stosuj środki farmakologiczne tłumiące kaszel.

Domowe sposoby na chrypkę – naturalne specyfiki jako pomoc przedlekarska

Co na chrypkę warto zastosować? Domowe sposoby na chrypkę stanowią skuteczną metodę leczenia przedlekarskiego. Najczęściej pozwalają na zmniejszenie dokuczliwości objawów oraz znaczne skrócenie czasu leczenia. Pamiętaj o tym, że chrypka i kaszel bez gorączki mogą powstawać wskutek nadużywania krtani i strun głosowych. Dlatego właśnie tak ważny pozostaje odpoczynek i regeneracja. Nadmierna eksploatacja głosu może bowiem doprowadzić do poważnych komplikacji, do których należy m.in. krwotok ze strun głosowych.

Inhalacje na chrypkę

Zastanawiasz się, co na chrypkę? Domowe sposoby łagodzące objawy infekcji obejmują sprawdzone inhalacje na chrypkę o właściwościach nawilżających błonę śluzową. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się napary na bazie rumianku, wykazującego działanie łagodzące i przeciwzapalne. Warto sięgać również po olejki eteryczne. Wyciąg z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, łagodząc ból gardłaOlejek eukaliptusowy natomiast wyraźnie zmniejsza stan zapalny gardła, skracając czas trwania infekcji.

Siemię lniane na chrypkę

Wiele osób stosuje ponadto siemię lniane na chrypkę. Nasiona wykazują intensywne działanie przeciwzapalne i ściągające na gardło. Kleik z siemienia lnianego charakteryzuje się jednocześnie silnym działaniem nawilżającym - łagodzi w ten sposób podrażnione struny głosowe. Może być z powodzeniem stosowany przez dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zioła na chrypkę

W domowej apteczce znajdziemy także liczne zioła, które łagodzą dolegliwości bólowe krtani i gardła. Szałwia, mięta i rumianek sprawdzają się w zmniejszaniu stanów zapalnych, dzięki czemu kompleksowo pomagają zwalczać infekcje atakujące błony śluzowe. Jakie jeszcze zioła na chrypkę warto wybrać? Podczas choroby sięgnij po tymianek, lipę, anyż i prawoślaz, które wykazują działanie łagodzące i nawilżające. Przynoszą tym samym ulgę krtani i strunom głosowym.

Herbata na chrypkę

Ciekawym sposobem może okazać się ziołowa herbata na chrypkę z dodatkiem czarnego bzu i ślazu. Gotowe mieszanki lecznicze świetnie zastąpią tradycyjną herbatę z miodem i cytryną. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie korzystnych dla zdrowia właściwości wyciągów roślinnych. Działają przy tym kompleksowo, zwalczając infekcje i nawilżając podrażnione struny głosowe.

Syrop na chrypkę

Podczas leczenia chrypki można sięgnąć po syropy dostępne bez recepty, który wykazują kompleksowe działanie. Pomogą w leczeniu kaszlu, bólu gardła i matowego głosu. Warto sięgać po wyroby medyczne o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwbólowym. Wysoką skuteczność wykazuje syrop prawoślazowy na chrypkę. Opcję stanowią tabletki na chrypkę do ssania wzbogacone miodem i wyciągami roślinnymi. Możesz sięgnąć ponadto po porost islandzki na chrypkę w formie syropu lub tabletek.

Sól emska na chrypę

Co na chrypkę i krtań stosować oprócz powyższych metod? Domowe leczenie wzbogać również solą emską, która rozrzedza i ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo pobudza wydzielanie śluzu oraz usprawnia ruch migawkowy. W ten sposób skutecznie zmniejsza objawy infekcji, w tym chrypkę.

Sok z cytryny na chrypkę

Sok z cytryny nie tylko wzmacnia nasz organizm, ułatwiając walkę z chorobą, ale także rozrzedza zalegającą wydzielinę. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie, przyczyniając się do skuteczności leczenia.

Mleko z masłem i miodem na chrypkę

Napój z mlekiem i miodem intensywnie nawilża błony śluzowe, przynosząc ulgę krtani i strunom głosowym. Co więcej, doskonale łagodzi podrażnienia. Miód kompleksowo wzmacnia organizm, stymulując przy tym układ odpornościowy.

Przewlekła chrypka, czyli w jakim momencie trzeba udać się do lekarza?

Chrypka bez bólu gardła może wskazywać na występowanie poważniejszych chorób krtani. Ciągła chrypka i chrząkanie, które trwa dłużej niż 2 tygodnie, powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Specjalista zleci przeprowadzenie diagnostyki laryngologicznej, która polega na zbadaniu krtani, węzłów chłonnych i strun głosowych. Niekiedy przeprowadza się dodatkowe badanie USG, rezonans oraz tomografię komputerową. Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku występowania krwioplucia, problemów z przełykaniem, duszności i guzów w obrębie szyi, które towarzyszą chrypce.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.