Choroba Parkinsona - stadium choroby. Objawy psychiczne, diagnostyka i leczenie parkinsona

Choroba Parkinsona - stadium choroby - zdjęcie

Choroba Parkinsona - stadium choroby. Objawy psychiczne, diagnostyka i leczenie parkinsona

Choroba Parkinsona jest poważną dolegliwością, która najczęściej diagnozowana jest między 40, a 60 rokiem życia. To przewlekłe i degeneracyjne schorzenie, którego podłożem są zmiany neurologiczne w istocie czarnej mózgu. Mimo zaostrzenia objawów choroby w wieku średnim i starczym, Parkinson zaczyna rozwijać dużo wcześniej. Wczesne i mało specyficzne objawy choroby są bardzo często bagatelizowane przez pacjentów, czego efektem jest późne wdrożenie leczenia i rehabilitacji. Czym jest choroba Parkinsona? Jakie są objawy choroby?

Zobacz też artykuł: Demencja starcza - jak rozpoznać oraz jakie są etapy choroby.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest choroba Parkinsona?
 • jak objawia się choroba Parkinsona?
 • jak przebiega dolegliwość?
 • jak oceniane są rokowania przy chorobie Parkinsona?
 • jaką dietę należy stosować po zdiagnozowaniu choroby?

Czym jest choroba Parkinsona i jak się objawia?

Parkinson jest chorobą, która rozwija się na skutek pojawienia się zmian w układzie nerwowym. Obraz kliniczny choroby Parkinsona pokazuje, że w przebiegu dolegliwości dochodzi do rozwoju nieodwracalnych zmian w istocie czarnej mózgu, a dokładniej degradacji neuronów dopaminergicznych. Istota czarna śródmózgowia jest destynacją, w której zlokalizowany jest układ pozapiramidowy. To część ustroju człowieka, która odpowiada za przetwarzanie procesów ruchowych, dzięki czemu aparat ruchu jest w stanie prawidłowo funkcjonować. 

Postępujące procesy neurodegradacyjne odpowiadają za rozwój objawów choroby Parkinsona, do których należą:

 • widoczne spowolnienie ruchowe, czyli bradykinezja,
 • drżenie spoczynkowe, które w początkowej fazie choroby jest jednostronne, 
 • sztywność mięśni,
 • zaburzenia stabilności postawy ciała,
 • trudność w utrzymaniu równowagi.

Obecnie nieznane są dokładne przyczyny rozwoju choroby Parkinsona. Stosowane leczenie środkami farmakologicznymi ma na celu poprawić jakość życia pacjentów.

Choroba Parkinsona dziedziczenie i przebieg

Choroba Parkinsona w niektórych przypadkach może okazać się schorzeniem dziedzicznym. Przeprowadzone badania nad dziedziczeniem dolegliwości pokazują, że wśród chorych obecnych jest od 5 % do 35 % przypadków, które charakteryzują się widocznymi mutacjami genetycznymi, co oznacza przekazanie choroby wraz z genami. Niemniej jednak, choroby Parkinsona nie można nazwać dziedziczną, gdyż duża część zachorowań przyjmuje charakter samoistnego wystąpienia.

Przebieg choroby Parkinsona jest dynamiczny. Pierwsze objawy schorzenia uwidoczniają się, gdy dochodzi do zniszczenia około połowy neuronów, co znacznie opóźnia wdrożenie skutecznego leczenia ParkinsonaChoroba przebiega w czterech fazach:

 1. Okres prodromalny - na tym etapie dolegliwość diagnozowana jest bardzo rzadko, a objawami towarzyszącymi tej fazie są: zaburzenia węchu, zaparcia oraz symptomy depresji,
 2. Okres ruchowy wczesny - u pacjentów uwidaczniają się typowe objawy choroby Parkinsona,
 3. Okres zaawansowany - objawy choroby stale się zaostrzają, a dodatkowo zmiany w układzie nerwowym przestają odpowiadać na podawane leki,
 4. Okres mocno nasilonych objawów - choroba całkowicie przestaje reagować na leczenie. Postęp utrudnień ruchowych jest na tyle odczuwalny, że pacjenci przestają być samodzielni.

Objawy psychiczne, depresja w przebiegu ChP - objawy lękowe

Zmiany psychiczne bardzo często współtowarzyszą chorobie Parkinsona. Depresja, objawy lękowe o charakterze napadowym lub uogólnionym występują u dużej grupy pacjentów. Lekarz prowadzący pacjenta z chorobą Parkinsona, po rozpoznaniu zaburzeń lękowych bardzo często decyduje się na pogłębienie diagnostyki w kierunku rozpoznania depresji.

Chorzy na chorobę Parkinsona najczęściej doświadczają silnych objawów lękowych, takich jak ataki paniki, fobia społeczna czy nieustanne odczuwanie nieuzasadnionego lęku uogólnionego. Warto wiedzieć, że w większości przypadków za nasilenie objawów lękowych odpowiada leczenie przeciw Parkinsonowe.

Badanie przydatne w diagnostyce choroby Parkinsona

Proces diagnozowania choroby Parkinsona jest bardzo trudny. Wynika to z niejasnych objawów w początkowej fazie choroby, a także symptomów, które można przypisać licznym schorzeniom wieku starczego.

Pierwszym krokiem w procesie diagnozy schorzenia jest wizyta u neurologa, gdzie lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad, dzięki któremu jest w stanie poznać szczegółowe objawy występujące u pacjenta. Lekarz przy podejrzeniu choroby Parkinsona zleca liczne dodatkowe badania, do których należą:

 • obrazowe badanie głowy,
 • testy neurologiczne, na przykład ukazujące objaw drżenia spoczynkowego,
 • test polegający na podaniu lewodopy, czyli aminokwasu.

Jeśli po podaniu lewodoby stan pacjenta widocznie poprawia się, neurolog zazwyczaj stawia diagnozę o zachorowaniu na chorobę Parkinsona. 

Choroba Parkinsona – ocena rokowania i rehabilitacja

Choroba Parkinsona posiada postępujący charakter. Zachorowanie na nią nie powoduje bezpośrednio śmierci, ale przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Przez wiele lat zmagania się z dolegliwością objawy choroby są kontrolowane przez wdrożenie odpowiedniego leczenia, niemniej jednak w zaawansowanym stadium choroby dochodzi do całkowitej utraty samodzielności i spędzania większości czasu w pozycji leżącej lub na wózku inwalidzkim.

Bardzo duże znaczenie dla zachowania sprawności fizycznej jak najdłużej ma wczesne wdrożenie rehabilitacji. Specjalistyczne ćwiczenia mają pomagać pacjentom w zmniejszeniu odczuwania sztywności mięśni oraz pracować nad lepszym utrzymywaniem równowagi. Długotrwale i regularnie prowadzona aktywność fizyczna daje szanse na długie utrzymanie sprawności fizycznej.

Jak wygląda leczenie Parkinsona z użyciem dopaminy oraz lek przeciwpadaczkowy

Leczenie choroby Parkinsona polega na hamowaniu objawów choroby. Specjaliści w pierwszej kolejności decydują się na stosowanie terapii środkami farmakologicznymi z dopaminą oraz lekiem przeciwpadaczkowym - gabapentyną.

Zadaniem tych substancji farmakologicznych jest hamowanie występowania objawów choroby Parkinsona. We wczesnym stadium schorzenia, dzięki stosowaniu farmakoterapii dopaminą lub lekami przeciwpadaczkowymi pozwala na całkowite kontrolowanie objawów choroby. Niemniej jednak, wraz z postępem i degradacją kolejnych neuronów dopaminergicznych symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie stale się nasilają. 

Choroba Parkinsona - jak nie przegapić wczesnych objawów?

Zauważenie wczesnych objawów choroby Parkinsona daje szansę na natychmiastowe wdrożenie leczenia i rozpoczęcie rehabilitacji, co pomoże utrzymać sprawność jak najdłużej. Bardzo często Parkinson rozwija się niezauważony przez wiele lat, a pierwsze symptomy są przypisywane zmęczeniu lub innym chorobom. Symptomy, które mogą być objawem rozwoju wczesnej fazy choroby Parkinsona, to:

 • zaburzenia pracy zmysłu węchu,
 • zaparcia,
 • obniżenie samopoczucia i depresja,
 • zła higiena snu: problem z zasypianiem i przesypianiem nocy.

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do gabinetu neurologa w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Wszystkie niepokojące objawy ze strony ciała powinny być konsultowane ze specjalistą.

Jaka będzie najlepsza dieta w chorobie Parkinsona?

Dieta w chorobie Parkinsona jest bardzo ważna. Pacjenci powinni unikać spożywania dużej ilości białka w jednej chwili, z uwagi na jego wpływ na opóźnienie wchłaniania lewodopy w układzie pokarmowym. Osoba chora powinna odżywiać się zdrowo i lekkostrawnie, ze wgledu na ograniczoną sprawność ruchową. 

Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a także błonnik pokarmowy. Jego zadaniem jest regulowanie pracy jelit i zapobieganie zaparciom, które bardzo często towarzyszom pacjentom w przebiegu choroby. Do codziennej diety warto włączyć produkty spożywcze, które są bogate w witaminę K, D oraz wapń, które przyczyniają się do zwiększenia mineralizacji kości.

Choroba Parkinsona jest dolegliwością, która z pewności prowadzi do obniżenia jakości życia pacjentów. Jej wczesne rozpoznanie oraz współpraca z lekarzem, dietetykiem oraz fizjoterapeutom daje szanse na długie utrzymanie sprawności fizycznej u osób chorych.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.