Choroba Parkinsona - stadium choroby. Objawy psychiczne, diagnostyka i leczenie parkinsona

Choroba Parkinsona - stadium choroby - zdjęcie

Choroba Parkinsona jest poważną dolegliwością, która najczęściej diagnozowana jest między 40, a 60 rokiem życia. To przewlekłe i degeneracyjne schorzenie, którego podłożem są zmiany neurologiczne w istocie czarnej mózgu. Mimo zaostrzenia objawów choroby w wieku średnim i starczym, Parkinson zaczyna rozwijać dużo wcześniej. Wczesne i mało specyficzne objawy choroby są bardzo często bagatelizowane przez pacjentów, czego efektem jest późne wdrożenie leczenia i rehabilitacji. Czym jest choroba Parkinsona? Jakie są objawy choroby?

Zobacz też artykuł: Demencja starcza - jak rozpoznać oraz jakie są etapy choroby.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest choroba Parkinsona?
  • jak objawia się choroba Parkinsona?
  • jak przebiega dolegliwość?
  • jak oceniane są rokowania przy chorobie Parkinsona?
  • jaką dietę należy stosować po zdiagnozowaniu choroby?

Czym jest choroba Parkinsona i jak się objawia?

Parkinson jest chorobą, która rozwija się na skutek pojawienia się zmian w układzie nerwowym. Obraz kliniczny choroby Parkinsona pokazuje, że w przebiegu dolegliwości dochodzi do rozwoju nieodwracalnych zmian w istocie czarnej mózgu, a dokładniej degradacji neuronów dopaminergicznych. Istota czarna śródmózgowia jest destynacją, w której zlokalizowany jest układ pozapiramidowy. To część ustroju człowieka, która odpowiada za przetwarzanie procesów ruchowych, dzięki czemu aparat ruchu jest w stanie prawidłowo funkcjonować. 

Postępujące procesy neurodegradacyjne odpowiadają za rozwój objawów choroby Parkinsona, do których należą:

  • widoczne spowolnienie ruchowe, czyli bradykinezja,
  • drżenie spoczynkowe, które w początkowej fazie choroby jest jednostronne, 
  • sztywność mięśni,
  • zaburzenia stabilności postawy ciała,
  • trudność w utrzymaniu równowagi.

Obecnie nieznane są dokładne przyczyny rozwoju choroby Parkinsona. Stosowane leczenie środkami farmakologicznymi ma na celu poprawić jakość życia pacjentów.

Choroba Parkinsona dziedziczenie i przebieg

Choroba Parkinsona w niektórych przypadkach może okazać się schorzeniem dziedzicznym. Przeprowadzone badania nad dziedziczeniem dolegliwości pokazują, że wśród chorych obecnych jest od 5 % do 35 % przypadków, które charakteryzują się widocznymi mutacjami genetycznymi, co oznacza przekazanie choroby wraz z genami. Niemniej jednak, choroby Parkinsona nie można nazwać dziedziczną, gdyż duża część zachorowań przyjmuje charakter samoistnego wystąpienia.

Przebieg choroby Parkinsona jest dynamiczny. Pierwsze objawy schorzenia uwidoczniają się, gdy dochodzi do zniszczenia około połowy neuronów, co znacznie opóźnia wdrożenie skutecznego leczenia ParkinsonaChoroba przebiega w czterech fazach:

  1. Okres prodromalny - na tym etapie dolegliwość diagnozowana jest bardzo rzadko, a objawami towarzyszącymi tej fazie są: zaburzenia węchu, zaparcia oraz symptomy depresji,
  2. Okres ruchowy wczesny - u pacjentów uwidaczniają się typowe objawy choroby Parkinsona,
  3. Okres zaawansowany - objawy choroby stale się zaostrzają, a dodatkowo zmiany w układzie nerwowym przestają odpowiadać na podawane leki,
  4. Okres mocno nasilonych objawów - choroba całkowicie przestaje reagować na leczenie. Postęp utrudnień ruchowych jest na tyle odczuwalny, że pacjenci przestają być samodzielni.

Objawy psychiczne, depresja w przebiegu ChP - objawy lękowe

Zmiany psychiczne bardzo często współtowarzyszą chorobie Parkinsona. Depresja, objawy lękowe o charakterze napadowym lub uogólnionym występują u dużej grupy pacjentów. Lekarz prowadzący pacjenta z chorobą Parkinsona, po rozpoznaniu zaburzeń lękowych bardzo często decyduje się na pogłębienie diagnostyki w kierunku rozpoznania depresji.

Chorzy na chorobę Parkinsona najczęściej doświadczają silnych objawów lękowych, takich jak ataki paniki, fobia społeczna czy nieustanne odczuwanie nieuzasadnionego lęku uogólnionego. Warto wiedzieć, że w większości przypadków za nasilenie objawów lękowych odpowiada leczenie przeciw Parkinsonowe.

Badanie przydatne w diagnostyce choroby Parkinsona

Proces diagnozowania choroby Parkinsona jest bardzo trudny. Wynika to z niejasnych objawów w początkowej fazie choroby, a także symptomów, które można przypisać licznym schorzeniom wieku starczego.

Pierwszym krokiem w procesie diagnozy schorzenia jest wizyta u neurologa, gdzie lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad, dzięki któremu jest w stanie poznać szczegółowe objawy występujące u pacjenta. Lekarz przy podejrzeniu choroby Parkinsona zleca liczne dodatkowe badania, do których należą:

  • obrazowe badanie głowy,
  • testy neurologiczne, na przykład ukazujące objaw drżenia spoczynkowego,
  • test polegający na podaniu lewodopy, czyli aminokwasu.

Jeśli po podaniu lewodoby stan pacjenta widocznie poprawia się, neurolog zazwyczaj stawia diagnozę o zachorowaniu na chorobę Parkinsona. 

Choroba Parkinsona – ocena rokowania i rehabilitacja

Choroba Parkinsona posiada postępujący charakter. Zachorowanie na nią nie powoduje bezpośrednio śmierci, ale przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Przez wiele lat zmagania się z dolegliwością objawy choroby są kontrolowane przez wdrożenie odpowiedniego leczenia, niemniej jednak w zaawansowanym stadium choroby dochodzi do całkowitej utraty samodzielności i spędzania większości czasu w pozycji leżącej lub na wózku inwalidzkim.

Bardzo duże znaczenie dla zachowania sprawności fizycznej jak najdłużej ma wczesne wdrożenie rehabilitacji. Specjalistyczne ćwiczenia mają pomagać pacjentom w zmniejszeniu odczuwania sztywności mięśni oraz pracować nad lepszym utrzymywaniem równowagi. Długotrwale i regularnie prowadzona aktywność fizyczna daje szanse na długie utrzymanie sprawności fizycznej.

Jak wygląda leczenie Parkinsona z użyciem dopaminy oraz lek przeciwpadaczkowy

Leczenie choroby Parkinsona polega na hamowaniu objawów choroby. Specjaliści w pierwszej kolejności decydują się na stosowanie terapii środkami farmakologicznymi z dopaminą oraz lekiem przeciwpadaczkowym - gabapentyną.

Zadaniem tych substancji farmakologicznych jest hamowanie występowania objawów choroby Parkinsona. We wczesnym stadium schorzenia, dzięki stosowaniu farmakoterapii dopaminą lub lekami przeciwpadaczkowymi pozwala na całkowite kontrolowanie objawów choroby. Niemniej jednak, wraz z postępem i degradacją kolejnych neuronów dopaminergicznych symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie stale się nasilają. 

Choroba Parkinsona - jak nie przegapić wczesnych objawów?

Zauważenie wczesnych objawów choroby Parkinsona daje szansę na natychmiastowe wdrożenie leczenia i rozpoczęcie rehabilitacji, co pomoże utrzymać sprawność jak najdłużej. Bardzo często Parkinson rozwija się niezauważony przez wiele lat, a pierwsze symptomy są przypisywane zmęczeniu lub innym chorobom. Symptomy, które mogą być objawem rozwoju wczesnej fazy choroby Parkinsona, to:

  • zaburzenia pracy zmysłu węchu,
  • zaparcia,
  • obniżenie samopoczucia i depresja,
  • zła higiena snu: problem z zasypianiem i przesypianiem nocy.

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do gabinetu neurologa w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Wszystkie niepokojące objawy ze strony ciała powinny być konsultowane ze specjalistą.

Jaka będzie najlepsza dieta w chorobie Parkinsona?

Dieta w chorobie Parkinsona jest bardzo ważna. Pacjenci powinni unikać spożywania dużej ilości białka w jednej chwili, z uwagi na jego wpływ na opóźnienie wchłaniania lewodopy w układzie pokarmowym. Osoba chora powinna odżywiać się zdrowo i lekkostrawnie, ze wgledu na ograniczoną sprawność ruchową. 

Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a także błonnik pokarmowy. Jego zadaniem jest regulowanie pracy jelit i zapobieganie zaparciom, które bardzo często towarzyszom pacjentom w przebiegu choroby. Do codziennej diety warto włączyć produkty spożywcze, które są bogate w witaminę K, D oraz wapń, które przyczyniają się do zwiększenia mineralizacji kości.

Choroba Parkinsona jest dolegliwością, która z pewności prowadzi do obniżenia jakości życia pacjentów. Jej wczesne rozpoznanie oraz współpraca z lekarzem, dietetykiem oraz fizjoterapeutom daje szanse na długie utrzymanie sprawności fizycznej u osób chorych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem