Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, przyczyny, leczenie. Co koniecznie musisz wiedzieć na temat choroby jelit Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, przyczyny, leczenie. Co koniecznie musisz wiedzieć na temat choroby jelit Crohna? - zdjęcie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoiste zapalenie jelit, objawiające się m.in. bólem brzucha, biegunkami i osłabieniem. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat choroby, jej przyczyn, objawów i leczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • jak wygląda przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci,
  • jakie są przyczyny i objawy choroby Crohna,
  • jak diagnozuje się chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • jak należy się odżywiać przy chorobie Crohna,
  • jakie są rokowania w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna.

Przeczytaj również: Rak jelita grubego – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie. Jak można zapobiec chorobie?

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna nazywana jest przewlekłym zapaleniem jelit. To nieswoiste schorzenie o zapalnym charakterze najczęściej dotyczy końcowego odcinka jelita krętego, chociaż zmiany mogą pojawić się w każdej części przewodu pokarmowego. Do stosunkowo często zajętych procesem zapalnym miejsc należą jelito cienkie wraz z jelitem grubym lub samo jelito grube. Nawet połowa pacjentów boryka się ze zmianami zlokalizowanymi w okolicy odbytu, nieco rzadziej występują zmiany w żołądku, przełyku bądź dwunastnicy.

Co ciekawe, choroba Crohna występuje częściej w krajach uprzemysłowionych, a w ostatnich latach zauważalny jest wzrost zapadalności na ten rodzaj nieswoistego zapalenia jelit. Zmiana ta najwyraźniej widoczna jest wśród dzieci. Najwięcej osób zgłasza się z objawami choroby w wieku młodzieńczym, druga co do wielkości grupa pacjentów to osoby starsze. Warto dodać, że ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli nasi rodzice lub rodzeństwo cierpieli z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci

Choroba Crohna u dzieci jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ oprócz problemów z układem pokarmowym prowadzić może do zahamowania wzrostu, osłabienia kości, a często również do niedoboru masy ciała. Dodatkowo zdarza się, że zaburzony zostaje rozwój płciowy – np. u dziewczynek nie pojawia się miesiączka lub dochodzi do jej zahamowania. Poważnym problemem są trudności w diagnozie, gdyż im później rozpocznie się leczenie, tym trudniej będzie opanować niekorzystne zmiany. Jednak ze względu na to, że choroba jest w dużej mierze dziedziczna, rodzice, w których rodzinie obecne jest to schorzenie, mogą odpowiednio wcześnie rozpocząć badania w tym kierunku.

Choroba Leśniowskiego u dzieci jest dużym wyzwaniem także ze względu na stosunkowo inwazyjną diagnostykę, wymagającą często w przypadku najmłodszych znieczulenia ogólnego. Niełatwo jest też przekonać dzieci i młodzież do odpowiedniej diety i pilnowania zdrowego stylu życia.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Objawy choroby Crohna związane są przede wszystkim z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Warto także zwrócić uwagę na objawy ogólne, takie jak gorączka, spadek masy ciała czy osłabienie organizmu. Specyficzne symptomy związane są miejscem, w którym doszło do powstania stanu zapalnego – przykładowe obrazuje poniższa tabela.

Jelito kręte – końcowy fragment

  • klasyczna postać choroby
  • najczęstsze objawy to biegunka i ból brzucha
  • biegunka tłuszczowa
  • u niektórych pacjentów wyczuć można guz w prawej, dolnej części brzucha
  • możliwa niedokrwistość, awitaminoza, zaburzenia elektrolitowe
  • po dłuższym czasie może dojść do niedożywienia i wyniszczenia organizmu

Jelito grube

  • najczęstszym objawem jest biegunka
  • możliwy ból brzucha
  • konieczne różnicowanie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ze względu na podobieństwo symptomów

Okolice odbytu

  • możliwe pojawienie się przetok, owrzodzeń, ropni czy szczelin
  • towarzyszą ponad połowie przypadków ze stanem zapalnym jelita grubego
  • często są pierwszym symptomem rozpoczynającej się choroby

Choroba Leśniowskiego-Crohna może dawać wiele niespecyficznych objawów, charakterystycznych także dla innych schorzeń np. zespołu jelita drażliwego (skurczowe bóle brzucha, wspomniana biegunka czy bulgotanie w brzuchu). Na pewno niepokojącym symptomem jest pojawienie się krwi w kale bądź dołączenie objawów pozajelitowych, typowych dla cięższej postaci choroby (np. zapalenie stawów, objawy skórne, problemy z wątrobą).

Jak diagnozowana jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Postawienie diagnozy w przypadku choroby Crohna jest trudne. Nie istnieją ścisłe kryteria, dlatego zdarza się, że rozpoznanie brzmi: „nieokreślone zapalenie jelit”. W celach diagnostycznych wykonuje się przede wszystkim badania endoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, pozwalające dokonać oceny stanu jelita. Do kluczowych badań należy kolonoskopia, pozwalająca na zbadanie jelita grubego i okrężnicy. Stosuje się także m.in. kapsułkę endoskopową czy enteroskopię.

Pacjenci kierowani są również na inne badania np. tomografię komputerową i badania laboratoryjne np. oznaczenie CRP i morfologię krwi.

Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest schorzeniem przewlekłym, którego nie można całkowicie wyleczyć. Celem leczenia jest doprowadzenie do remisji i zapobieganie powrotom zaostrzeń. W fazie zaostrzenia stosuje się leczenie immunosupresyjne i przeciwzapalne, niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Ponieważ mamy do czynienia z chorobą trwającą właściwie całe życie, niezwykle istotne jest odpowiednie żywienie. Zdrowa dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna może skutecznie niwelować objawy i podnosić komfort życia pacjenta. Nie ma opracowanych konkretnych zaleceń dla wszystkich chorych – dieta musi być dostosowana do indywidualnych objawów. Należy obserwować, jakie produkty powodują pojawienie się dolegliwości i konsekwentnie ich unikać.

Istotne jest wprowadzenie do posiłków witamin i minerałów, by zapobiec niedoborom. To szczególnie ważne u dzieci, które potrzebują optymalnego odżywienia – warto sięgnąć po żywność specjalnego przeznaczenia medycznego np. NutriKid Multi Fibre, minimalizujący ryzyko niedożywienia. Należy regularnie przyjmować zalecone przez specjalistę leki i suplementy.

W przypadku zaostrzenia choroby odradzana jest dieta bogatoresztkowa, czyli np. produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz warzywa i owoce zawierające dużo błonnika. Takie pokarmy mogą pogłębić problemy związane z biegunką, wzdęciami i skurczami.

Jakie są przyczyny choroby Crohna i Leśniowskiego?

Leśniowski i Crohn opisali objawy choroby już w pierwszej połowie XX wieku, jednak jej przyczyny nadal nie są do końca poznane. Eksperci uważają, że istotnych jest kilka czynników. Pierwszy z nich to czynnik genetyczny, drugi to mikroflora jelitowa danego pacjenta, a trzeci – reakcja odpornościowa jego błony śluzowej. Połączenie podatności genetycznej z niewłaściwą odpowiedzią immunologiczną na pewne drobnoustroje może dawać rozwiązanie tej zagadki.

Jakie są rokowania przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Ponieważ nie istnieje leczenie przyczynowe choroby Leśniowskiego-Crohna, zazwyczaj trwa ona przez całe życie pacjenta. Warto jednak dodać, że z reguły wpływ choroby Crohna na długość życia nie jest istotnt istotny. Zdarza się, że dochodzi do powikłań w postaci raka jelita grubego, chorób wątroby czy poważnego zapalenia stawów, są to jednak stosunkowo nieliczne przypadki. Kluczowe jest dążenie do remisji i jej utrzymania, a także do podniesienia komfortu życia. Regularne kontrole i badania (np. kolonoskopia co 2 lata) pozwalają minimalizować ryzyko powikłań.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to poważne i przewlekłe schorzenie, wpływające znacząco na jakość życia pacjenta. Dzięki odpowiedniej diagnostyce, dopasowanemu do potrzeb leczeniu i zdrowemu stylowi życia możliwe jest łagodzenie objawów i utrzymywanie remisji.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem