Bradykardia u dzieci i noworodków: jak się objawia i jak leczyć? Przyczyny i skutki niskiego tętna

Bradykardia u dzieci i noworodków: jak się objawia i jak leczyć? Przyczyny i skutki niskiego tętna - zdjęcie

Mięsień sercowy jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Częstotliwość jego uderzeń na minutę jest parametrem, który pozwala oceniać szczegółową wydolność organu, a także ogólny stan zdrowia pacjenta. Zbyt wolna akcja serca, fachowo nazywana bradykardią, jest patologicznym zjawiskiem, który może stanowić stan bezpośredniego zagrożenia życia. Bradykardia jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i noworodków, dlatego warto dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego stanu u najmłodszych.

Zobacz też artykuł: Zaburzenia rytmu serca - kiedy udać się na badania kardiologiczne i jak wygląda badanie echo serca?

Z artykułu dowiesz się: 

  • czym jest bradykardia?
  • co przyczynia się do rozwoju bradykardii?
  • jakie są objawy i metody diagnozowania schorzenia?
  • jak odróżnić bradykardię od nerwicy lękowej?
  • jakie są najlepsze metody leczenia bradykardii?

50 uderzeń serca na minutę: czy to już bradykardia?

Częstotliwość bicia serca jest bardzo ważnym parametrem, który pomaga ocenić ogólną kondycję organizmu. Akcja serca jest szczególnie ważna w ocenie jego prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania u noworodków, niemowląt oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Wszelkie nieprawidłowości, do których zalicza się zbyt wolną akcję serca oraz zbyt wysokie tętno powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Bradykardia jest określeniem patologicznego stanu, w którym dochodzi do spowolnienia pracy serca. Zbyt niskie tętno u osoby dorosłej jest wówczas, gdy serce zaczyna uderzać wolniej niż 50 razy na minutę. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana u dzieci, gdyż prawidłowa częstotliwość uderzeń mięśnia jest zależna od wieku malucha. 

O bradykardii u dzieci mówi się gdy akcja serca jest:

  • niższa niż 90 uderzeń na minutę u dzieci od 0 do 3 miesięcy,
  • niższa niż 107 uderzeń na minutę u dzieci od 3 do 6 miesięcy,
  • niższa niż 98 uderzeń na minutę u dzieci od 6 do 9 miesięcy,
  • niższa niż 93 uderzeń na minutę u dzieci od 9 do 12 miesięcy,
  • niższa niż 88 uderzeń na minutę u dzieci od 12 do 18 miesięcy,
  • niższa niż 82 uderzenia na minutę u dzieci od 18 do 24 miesiąca,
  • niższa niż 76 uderzeń na minutę u dzieci w wieku od 2 do 3 lat,
  • niższa niż 70 uderzeń na minutę u dzieci w wieku od 3 do 4 lat,
  • niższa niż 65 uderzeń na minutę u dzieci w wieku od 4 do 6 lat,
  • niższa niż 59 uderzeń na minutę u dzieci w wieku od 6 do 8 lat.

Warto wiedzieć, że nie każdy spadek tętna oznacza rozwój bradykardii. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga nagłe pogorszenie się stanu zdrowia, omdlenie lub utrata przytomności, które mogą świadczyć o chorobie. 

Czym jest spowodowana bradykardia u dzieci?

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica. Wszelkie nieprawidłowości w pracy serca są bardzo często przyczyną niepokoju i strachu o stan fizyczny dziecka, dlatego wykonywanie profilaktycznych badań ma ogromne znaczenie.

Najczęściej diagnozowanym rodzajem bradykardii u dzieci jest tak zwana bradykardia zatokowa. Jej przyczyną jest spowolnienie pracy naturalnego rozrusznika serca, czego główną przyczyną jest:

  • zbyt wysokie pobudzenie układu współczulnego dziecka,
  • odruch neurokardiogenny, który jest odpowiedzią organizmu malucha na duży stres,
  • problemy oddechowe - u dzieci to najczęściej niedotlenienie organizmu, a także bezdech senny,
  • jadłowstręt o podłożu psychicznym, na przykład anoreksja,
  • problemy o podłożu hormonalnym, do których zalicza się niedoczynność tarczycy, 
  • schorzenia kardiologiczne u dzieci, takie jak wrodzona wada serca, zaburzenia akcji serca uwarunkowane genetycznie,
  • choroby zapalne organizmu
  • leki przyjmowane przez dziecko, do których zalicza się beta-blokery, fenylefrynę, a także fentanyl.

Szczególnym rodzajem bradykardii u najmłodszych pacjentów jest schorzenie związane z całkowitym blokiem AV. Oznacza to, że w mięśniu sercowym dziecka dochodzi do zahamowania przewodzenia impulsów elektrycznych, co wpływa na uruchomienie zapasowego rozrusznika, który zmusza serce do zmniejszenie częstotliwości uderzeń na minutę. 

Bradykardia u noworodka: postępowanie po porodzie krok po kroku

Bradykardia u noworodka po porodzie jest bardzo poważnym stanem, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Uratowanie malucha i przywrócenie mu fizjologicznych czynności życiowych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu medycznego, a także właściwego postępowania krok po kroku. 

Postępowanie po porodzie w przypadku wystąpienia bradykardii krok po kroku obejmuje:

  • ocenę wydolności oddechowej dziecka,
  • podanie środków farmakologicznych, które posiadają działanie stabilizujące pracę serca,
  • wykonanie niezbędnych badań kontrolnych, takich jak: gazometria, mocznik, kreatynina oraz morfologia,
  • wyrównanie zaburzeń zasadowych, kwasowych oraz jonowych,
  • wykonanie badania EKG serca,
  • leczenie bezpośrednich przyczyn pojawienia się bradykardii zatokowej.

Wolne bicie serca u noworodka jest bezpośrednim zagrożeniem jego życia. Po ustabilizowaniu stanu dziecka konieczne jest przekazanie do do środka kardiologii dziecięcej, w którym możliwe będzie dalsze leczenie. 

Bradykardia u dzieci i noworodków: objawy, diagnostyka i leczenie wolnego bicia serca

Objawy bradykardii u dzieci są bardzo różne, a dodatkowo zależą od czasu jej trwania i nasilenia schorzenia. Krótkotrwałe objawy choroby najczęściej przebiegają bezobjawowo, a długo utrzymujący się stan bradykardii objawia się poprzez:

  • postępująca niewydolność serca,
  • nieprawidłowego łaknienia,
  • znacznej niechęci do jedzenia,
  • uczucie senności, apatii, znużenia,
  • słaby rozwój fizyczny,
  • zawroty głowy, 
  • zasłabnięcie lub omdlenie.

 

Diagnoza bradykardii u dzieci zazwyczaj rozpoczyna się po zauważeniu przez rodziców niepokojących symptomów choroby. W trakcie wizyty lekarskiej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny, a następnie zleca wykonanie badania EKG. W niemal każdym przypadku konieczne jest wykonanie przedłużonej rejestracji EKG tak zwaną metodą Holtera. 

Bradykardia w nerwicy lękowej: jak odróżnić chorobę serca od nerwicy?

Nerwica lękowa jest chorobą psychiczną, która związana jest z fizycznym odczuwaniem nieprawidłowej pracy organizmu. Nadmierny stres oraz pogłębianie się schorzenia może doprowadzić do wytwarzania przez organizm somatycznych objawów, które bardzo często imitują choroby serca. 

Jak odróżnić chorobę serca od objawów nerwicy lękowej? Symptomy choroby serca zazwyczaj związanie są z zaburzeniami jego rytmu podczas lub bezpośrednio po wysiłku, a także bólem organu. Ból towarzyszący realnym schorzeniom mięśnia sercowego jest silny, ściskający, a dodatkowo towarzyszą mu zawroty głowy, omdlenia oraz duszności. W nerwicy lękowej pacjenci odczuwają kłucie serca, które narasta, opada lub trwa przez wiele godzin dziennie. 

Leczenie bradykardii metodami farmakologicznymi i inwazyjnymi - która z nich jest lepsza?

Leczenie bradykardii u dzieci jest koniecznością. Obecna medycyna dysponuje dwiema metodami, wśród których wyróżnia się leczenie farmakologiczne oraz inwazyjne. Która metoda jest lepsza?

O zastosowaniu konkretnego sposobu leczenia schorzenia u dzieci decyduje przede wszystkim lekarz, który dobiera metodę do wyników małego pacjenta. Stosowanie farmakologicznej metody ma zawsze charakter przejściowy, który pomaga ustabilizować pracę serca dziecka. Docelową metodą leczenia bradykardii u dzieci jest wszczepienie tak zwanego układu stymulującego, czyli rozrusznika serca.

 

Bradykardia u dzieci jest schorzeniem, które z pewnością wymaga diagnostyki. Rozpoznanie schorzenia oraz wprowadzenie leczenia daje szansę na prawidłowa pracę i rozwój organizmu malucha. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem