zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Bóle stawów, co jest ich przyczyną i jak możemy Sobie pomóc?

 Bóle stawów, co jest ich przyczyną i jak możemy Sobie pomóc?

Bóle stawów, co jest ich przyczyną i jak możemy sobie pomóc?

Czy wiesz, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą dotykającą aparat ruchu?

Rozwija się powoli, stopniowo degradując chrząstkę stawową, co w konsekwencji prowadzi do znacznego upośledzenia funkcji i budowy objętego zwyrodnieniem stawu. 

Na wstępie warto jednak wyjaśnić czym są stawy i jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma ich prawidłowe funkcjonowanie.

Stawy to ruchome połączenia minimum dwóch kości. Dzięki nim możemy przemieszczać się, uprawiać sport i wykonywać każdy inny rodzaj ruchu. 

W wyniku pogorszenia się stanu i zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, amortyzacja ruchów i przesuwanie się kości względem siebie staje się trudniejsze. Pacjent odczuwa to w postaci pogłębiającego się bólu, sztywności i trzeszczenia stawów, a następnie zniekształcenia jego obrysów i uczucia ograniczenia jego ruchomości. Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się przez wiele lat i może przyjąć postać wielostawową, czyli dotknąć kilku stawów jednocześnie. 

Pierwsze objawy postępującego zwyrodnienia stawów występują wyłącznie w dzień podczas ruchu.  Z biegiem czasu utrzymują się również w nocy, skutecznie zaburzając sen. Choroba wpływa więc nie tylko na sprawność fizyczną, ale poprzez permanentne uczucie bólu pogarsza także kondycję psychiczną pacjentów.

Na pytanie o jej przyczyny można zdecydowanie powiedzieć, że głównym czynnikiem wpływającym na stan aparatu ruchu jest wiek. Pierwsze objawy postępującego zwyrodnienia stawów pojawiają się zazwyczaj między 40 a 60 rokiem życia, ale warto podkreślić, że granica wieku systematycznie się obniża. 

Na rozwój choroby zwyrodnieniowej w znacznym stopniu wpływają także czynniki genetyczne, wrodzone deformacje budowy stawów, zaniedbania w leczeniu i rehabilitacji stawu po urazie, a także utrzymująca się przez długi czas nieprawidłowa masa ciała, która obciąża organizm i zmniejsza jego wydolność. Nie bez znaczenia pozostaje także płeć. Jak wynika ze statystyk choroba częściej dotyka kobiety, a jej objawy nasilają się w okresie menopauzalnym.

 Warto podkreślić, że w przebiegu choroby zwyrodnieniowej wyróżnia się okresy stabilizacji jak i zaostrzeń objawów, a celem leczenia jest łagodzenie stopnia nasilenia dokuczliwych objawów i utrzymanie zadawalającej jakości życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej atakuje kolana, łokcie, nadgarstki, stawy palców rąk i stóp, ale nie jest to regułą. W przypadku, gdy pacjent zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, czuje ból i dyskomfort w obrębie aparatu ruchu, powinien koniecznie zgłosić się do lekarza.

 Wczesne rozpoznanie i podjęcie działań zapobiegawczych mogą dać szansę na uniknięcie trwałej niesprawności w przyszłości. Lekarz diagnozuje chorobę na podstawie objawów i zmian widocznych na zdjęciach radiologicznych, a potem wybiera najbardziej odpowiedni sposób leczenia – rehabilitacja, leczenie farmakologiczne, mechaniczne odciążanie zmienionego chorobowo stawu często idą ze sobą w parze. 

Jak możesz sobie pomóc?

Zaopatrzenie ortopedyczne w obrębie aparatu ruchu stanowi nieocenione wsparcie w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce.

To ważne by odciążyć i zabezpieczyć bolący staw.

Opaski elastyczne pomogą również w przypadku zwichnięć, stłuczeń, urazów, złamań oraz kontuzji podczas uprawiania sportu.

Prawidłowe dopasowanie i stosowanie opaski elastycznej lub stabilizatora przynosi mocno odczuwalną ulgę w bólu i poprawia komfort codziennego funkcjonowania. mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.