zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Ból żołądka podczas okresu

 ból żołądka podczas okresu

Bóle miesiączkowe dotyczą wielu kobiet i mogą mieć różne nasilenie – od łagodnych, po silne i ostre, które są trudne do zniesienia. Zazwyczaj najsilniejsze dolegliwości pojawiają się tuż przed okresem oraz w pierwszych dniach menstruacji. Ponadto, w tym czasie wiele kobiet, poza bólem żołądka i jego skurczami odczuwa dodatkowe dolegliwości określane jako objawy towarzyszące menstruacji. Dlaczego podczas okresu boli brzuch? Jak złagodzić ból żołądka i nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się w trakcie miesiączki?

Przyczyny bólu brzucha i skurczów żołądka podczas okresu

Bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotne bóle menstruacyjne dotyczą kobiet, które miesiączkują od niedawna. W takiej sytuacji nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się zazwyczaj przez 2-3 lata od pierwszej miesiączki, problem zatem dotyczy młodych dziewcząt w wieku do 20 lat. Niemniej jednak na bolesne miesiączkowanie najbardziej cierpią panie w wieku 23-27 lat. W tym przypadku ból wywołany jest burzą hormonalną, nadprodukcją prostaglandyn (powstających pod wpływem progesteronu). Ich nadmiar skutkuje złuszczeniem błony śluzowej macicy i intensywnymi, bolesnymi skurczami. Dodatkowo, prostaglandyny zwiększają wrażliwość na bodźce bólowe. Należy również podkreślić, że bolesne miesiączkowanie może mieć także charakter wtórny (organiczny), określany jako wtórne bolesne miesiączkowanie. W tym przypadku bóle menstruacyjne mogą być przyczyną stanów chorobowych. Wśród głównych powodów występowania dolegliwości bólowych wymienia się tu endometriozę, anomalie rozwojowe macicy, a także niedoczynność tarczycy. Warto również wskazać, że bolesne miesiączki u dojrzałych kobiet mogą być również objawem zbliżającej się menopauzy. 

Bolesne miesiączki: nie tylko ból i skurcze żołądka

Bolesnym miesiączkom, poza bólem i skurczami żołądka, towarzyszą również inne dolegliwości. Kobiety bardzo często skarżą się na pojawiające się w trakcie menstruacji ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia i gazy, biegunkę lub zatwardzenie, a także potrzebę częstego oddawania moczu. Ponadto, nierzadko podczas miesiączki panie czują znużenie, a niekiedy drażliwość, która przechodzi w wybuchy złości i niekontrolowanego płaczu. Niektóre kobiety podczas okresu zmagają się również z dusznościami, przyspieszonym tętnem, a także z obniżoną koncentracją i spowolnionymi reakcjami. Co więcej, w trakcie trwania miesiączki spada odporność, a włosy i paznokcie stają się bardziej łamliwe. Podczas menstruacji, objawem towarzyszącym mogą być także zawroty głowy, a nawet omdlenia. Pojawienie się większości z powyższych symptomów, określane jest jako pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania. Należy również wskazać, że nierzadko ból nasila się z powodu zastosowania antykoncepcji w postaci spirali domacicznej. Kobiety, które cierpią na bolesne miesiączki, bóle określają jako silne, ostre i trudne do wytrzymania.

Sposoby na ból i skurcze żołądka podczas miesiączki

Ból i skurcze żołądka oraz w podbrzuszu wywołane miesiączką mogą być łagodzone wieloma sposobami. Najskuteczniejszym jest zażycie przeciwbólowych tabletek dostępnych w aptece bez recepty, które u większości kobiet przynoszą ulgę. Należy podkreślić, że środki uśmierzające dolegliwości powinny być przyjmowane w momencie, kiedy tylko panie zaczną odczuwać nieprzyjemne objawy i bolesność, gdyż w apogeum dolegliwości preparaty są mniej skuteczne. Z tego powodu, środki farmakologiczne można stosować profilaktycznie, na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, w celu zmniejszenia intensywności skurczów macicy i niedopuszczenia do pojawienia się silnych bólów menstruacyjnych. Ponadto, w trakcie bolesnych miesiączek można stosować ziołowe środki uspokajające i rozkurczowe, takie jak wyciąg z korzenia kozłka, a także mieszanki zawierające melisę, dziurawiec, korzeń mącznicy, rumianek i szyszki chmielu.

Należy wskazać, że dolegliwości miesiączkowe mogą być również łagodzone domowymi sposobami. Ulgę w dolegliwościach bólowych żołądka i skurczów w podbrzuszu mogą przynieść ciepłe, miejscowe okłady, delikatny masaż brzucha, najlepiej z użyciem olejku lawendowego, który wykazuje działanie rozkurczowe. Co więcej, warto wypróbować ćwiczenia fizyczne o małej intensywności, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie dna macicy. Konieczna jest także zmiana diety, z której należy wyeliminować kawę i colę, gdyż kofeina nasila skurcze macicy. Niewskazane jest spożywanie ciężkostrawnych. słonych i ostrych potraw, ponieważ prowadzą do wzdęć, dodatkowo obciążających brzuch. Bezwzględnie zakazane jest korzystanie z sauny, solarium i opalania – wysoka temperatura bowiem może doprowadzić do krwotoku.Ból żołądka podczas okresu -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.